HiFi & Professional Audio Forum  

Lyngdorf CD-1 vs. Squeezebox Duet

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Lyngdorf CD-1 vs. Squeezebox Duet

Post by DejanM » 29 Jul 2008, 09:25

Juce sam imao prilike malo da se poigram sa kacenjem Squeezebox Duet na kompletan Lyngdorf 2+2 system. Setup se sastojao od sledecih komponenti:

Lyngdorf 2+2 system

- kao izvor (i transport) koristi se Lyngdorf CD-1
- pojacalo je Lyngdorf TDA2200 sa ugradjenim RCS modulom + modul za analogne ulaze
- pojacalo za subwoofere je Lyngdorf SDA 2175
- 2 Lymgdorf corner woofera + 2 Dynaudio Focus 140 su zaduzeni za pretvaranje struje u zvuk.
Lyngdorf and 2 Duets.JPG
Lyngdorf and 2 Duets.JPG (83.19 KiB) Viewed 1786 times
Lyngdorf and 2 Duets.JPG
Lyngdorf and 2 Duets.JPG (83.19 KiB) Viewed 1786 times
Squeezebox Duet

- Sastojao se od dva receivera i jednog remote controllera kojim se mogu upravljati oba receivera. Na slici se jedan receiver nalazi na najnizoj polici, na Lyngdorf SDA pojacalu (ne vidi se dobro jer je ploca Lyngdorfa crna kao i ovaj mali receiver) a drugi se nalazi skroz gore, postavljen na CDovima.
- Oba receivera su bila povezana sa jednim serverom pomocu WLANa
- Jedan receiver je bio vezan digitalnim coax kablom (Audioquest VDM 3 - kao i Lyngdorf CD-1) za Lyngdorf pojacalo a drugi pomocu analognih kablova (oni najjeftiniji koji se dobijaju uz uredjaj).
- Oba Squeezebox receivera su radila u sync. modusu - sto znaci da su reprodukovali istu pesmu istovremeno (sto je zgodno kada se vrse ovakva poredjenja).

Test je vrsen na sledeci nacin:

- nekoliko CDova smo snimili na dick racunara u WAV formatu. Te files su reprodukovala dva Squeezebox receivera istovremeno od kojih je jedan bio vezan digitalno a drugi analogno za Lyngdorf system. Isti CDovi su se vrteli i u Lyngdrof CD-1. Na taj nacin smo mogli da slusamo razlike u reprodukciji samo prebacujuci pomocu daljinskog ulaze na Lyngdorf pojacalu.
- glasnoca na sva tri ulaza je bila podesena da bude ista (Lyngdorf je vrlo zahvalan za igrarije ovakve vrste).
- Kasnije smo slusali i internet radio stanice preko dva Squeezeboxa - ovde naravno Lyngdorf CD-1 nije bio u funkciji.

Inace instalacija drugog receivera kada je prvi vec instaliran, traje nekih 5 minuta.

Daljinski za Squeezebox je vrlo kvalitetno uradjen i ima citav niz vrlo korisnih opcija. Interface podseca jako na iPod. Jedino sto je malo mozda ne bas user friendly zbog toga sto morate dosta puta da kliknete i vrtite tocak da bi ste uradili ono sto zelite. Osim toga mu baterija ne drzi bas predugo. Ali je kvalitetno uradjen i pravo je zadovoljstvo drzati ga u ruci.
remote.JPG
remote.JPG (78.9 KiB) Viewed 1784 times
remote.JPG
remote.JPG (78.9 KiB) Viewed 1784 times
Last edited by DejanM on 29 Jul 2008, 09:56, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Lyngdorf CD-1 vs. Squeezebox Duet

Post by DejanM » 29 Jul 2008, 09:49

Slusne utiske cu pokusati kratko da prenesem, delimicno i zbog toga sto mislim da je za definitivan zakljucak potrebno uloziti mnogo vise vremena nego sto sam ja juce imao na raspolaganju (dva sata). Ovde treba imati i sledece u vidu: Lyngdorf zbog svog ugradjenog RCSa sigurno nije najbolji system za poredjenja ovakve vrste jer je sklon, narocito kada su razni izvori u pitanju, da iskoriguje odredjene "nepravilnosti" pa je zbog toga eventualne razlike teze uociti.

- Razlike izmedju analogno i digitalno vezanih Squeezebox receivera je zacudjujuce mala. Toliko mala da nisam siguran da sam je uocio nakon dva sata slusanja.
- Lyngdorf CD-1 svira za neku nijansu bolje od Squeezebox Dueta, ali ta razlika je opet toliko mala da nisam siguran da zbilja postoji. Potrebno je dosta dugo preslusavati ove uredjaje da bi se ovaj moj utisak pokazao kao zbilja tacnim. U jednom ad hoc slepom testu (krajnje neformalno organizovanom) sam imao dosta los procenat pogodaka :D Napominjem pri tom da Lyndorf CD-1 kosta 1800 eura a Squeezebox receiver 150 eura (zajedno sa daljinskim 360 eura). U svakom slucaju uredjaji su uporedivi i ako postoje razlike one su male i radi se zbilja o nijansama.
- Kada se slusa internet radio preko dva squeezebox receivera (jedan vezan analogno a drugi digitalno za HiFi system) ne primecuje se nikakva razlika. Ovde naravno treba imati u vidu dve stvari: vecina radio stanica na internetu emituje program u MP3 formatu sa 128 Kb/s. Druga stvar koju treba imati u vidu jeste vec pomenuti Lyngdorf RCS koji je u stanju da "pokrije" odredjene razlike ...
- Pazljivo slusajuci analogne izlaze Squeezebox Duet Receivera (Wolfson DACovi) i poredeci ga kada je radio prakticno samo kao WLAN receiver (kada je vezan digitalno za Lyngdorf pojacalo), imao sam utisak da su izlazni DACovi zbilja dobri. Toga se ne bi postodeo niti jedan CD player, ajde da kazem do 2000 eura. A Lyngdorf CD-1 je mnogo bolji kada radi samo kao transport nego kada radi kao kompletan CD player. Hocu da kazem da Lyngdorf CD-1 zakacen za eksterni DAC (Lyngdorf DACovi u TDA2200) svira verovatno daleko bolje nego sto to cini vecina playera u klasi od 2000 eura. I pored toga, cak i na svojim analognim izlazima je Squeezebox Duet bio uporediv - ne bolji ali sigurno ne ni mnogo losiji. A sada pogledati jos jednom cene navedenih uredjaja ... :gnum

Ne ulazeci u davanje neke definitivne ocene ko je bolji - za to je kao sto rekoh potrebno vise vremena - mogu samo da kazem da je Squeezebox Duet svirao uporedivo, cak vrlo, vrlo slicno nego mnogo skuplja Lyngdorf masina. I zbog toga JAKA preporuka za Squeezebox Duet. A sve to zanemarujuci ostale pogodnosti koje sobom nosi koriscenje ovakve jedne, na prvi pogled smesne, spravice: internet radio, koriscenje istih audio files u razlicitim prostorijama bez potrebe postavljanja kablova, itd. itd.

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 30 Jul 2008, 08:25

Jedno malo O.T. pitanje :
Može li se koristiti samo receiver bez daljinskog (jer koliko sam shvatio on je jeftiniji od samog daljinskog) i kako bi se onda vršilo "dirigovanje" sa fajlovima na PC-u (možda klasično mišem preko nekog player-a). :?:

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Jul 2008, 16:17

zek wrote:Jedno malo O.T. pitanje :
Može li se koristiti samo receiver bez daljinskog (jer koliko sam shvatio on je jeftiniji od samog daljinskog) i kako bi se onda vršilo "dirigovanje" sa fajlovima na PC-u (možda klasično mišem preko nekog player-a). :?:
Moze da se koristi i samo receiver bez daljinskog. Server aplikacija ovog uredjaja (spusta se sa Slimdevices stranice i ima web interface) koja se zove SqueezeCenter ima mogucnost upravljanja receiverom: mozes da zastartujes pesmu ili playlist, da je zaustavis, da startujes internet radio itd.

Koliko je to prakticno - to je drugo pitanje .... Jer to podrazumeva da mora da sednes za kompjuter da bi mogao da kazes receiveru sta da radi. Ali ako je receiver ionako blizu kompjutera - onda zasto da ne ...

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 31 Jul 2008, 08:59

Hvala na obaveštenju, to bi možda bilo zgodno za jedan "muzički" laptop + receiver = music center. \:D/

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Jul 2008, 09:35

zek wrote:Hvala na obaveštenju, to bi možda bilo zgodno za jedan "muzički" laptop + receiver = music center. \:D/
Da - to je dobra ideja. Medjutim, ako ti ne treba wireless opcija, onda bih pre isao po Terratec u takvoj varijanti (imas prikaz na ovom forumu ovog uredjaja). Imam utisak da Terratec ima bolje izlazne DACove (jos ih nisam direktno uporedio ali to je neki povrsan utisak) i vise raznih ulaza i izlaza.

Na jedan simpatican system (koncept) sam natrcao juce na jednom UK forumu: Laptop + SB Duet + AVI male aktivne kutije. Sve malo, simpaticno izgleda i svira verovatno skroz ok. Ili recimo ovako nesto:

-> Laptop + SB Duet Receiver/Terratec + Sonic T + B&W 601 S3 (ukupna cena bez laptopa sa Terratec varijantom je oko 450 eura).

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 31 Jul 2008, 22:41

Vrlo interesantno.
Medjutim, kako sam ja doživeo/shvatio ovaj test, prava zvezda nije ni CD-1 ni SB Duet (ni Terratec) nego TDAI2200... :yeah

To je izgleda toliko preterana makina da mi je žao što nisi bio u prilici da napraviš takav test (Hi-End CDP vs. PC MediaPlayer) na nekom "normalnijem" pojačalu, jer to jeste izuzetno zanimljivo (da ne kažem goruće) pitanje danas - a TDAI ga je minimizirao u sigurno velikoj meri.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Aug 2008, 00:01

vlada24 wrote:Vrlo interesantno.
Medjutim, kako sam ja doživeo/shvatio ovaj test, prava zvezda nije ni CD-1 ni SB Duet (ni Terratec) nego TDAI2200... :yeah

To je izgleda toliko preterana makina da mi je žao što nisi bio u prilici da napraviš takav test (Hi-End CDP vs. PC MediaPlayer) na nekom "normalnijem" pojačalu, jer to jeste izuzetno zanimljivo (da ne kažem goruće) pitanje danas - a TDAI ga je minimizirao u sigurno velikoj meri.
Kupio sam SB Duet i evo vec dva dana se igram sa njim. Neki prvi utisci su vec tu ... i razlikuju se pomalo od ovog iskustva sa Lyngdorf sistemom. Inace poredjenje Terrateca (+ Laptop) sa Naimom CD5x imas u jednom postu ovde na forumu.

Meni se cini da cela ova prica sa Music streamingom ima itekako svog smisla.

Post Reply