HiFi & Professional Audio Forum  

Squeezebox Duet

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Squeezebox Duet

Post by DejanM » 01 Aug 2008, 09:26

Kupih ovu malu spravicu pa evo nekih prvih utisaka, koji bi mogli mozda biti od koristi nekome ko razmislja da krene u pravcu Music Streaminga ....
SB Duet Receiver_small.JPG
SB Duet Receiver_small.JPG (72.24 KiB) Viewed 2893 times
SB Duet Receiver_small.JPG
SB Duet Receiver_small.JPG (72.24 KiB) Viewed 2893 times
Digitalni vs. Analogni izlaz SB Dueta

Kada sam istovremeno zakacio digitalni (coax) preko eksternog DACa i analogni izlaz na pojacalo razlika se mogla cuti. Kada SB svira preko analognog izlaza, signal je dosta tih (morate da odvrnete dobro volume) i kvalitet reprodukcije je nesto losiji nego kada ide preko eksternog DACa. Naravno, ova konstattacija zavisi pre svega od kvaliteta eksternog DACa. Cini mi se medjutim da je preporucljivo koristiti dobar eksterni DAC da bi se izvukao maximum iz ove sprave.

Konfiguracija

Postoji nekoliko raznih konfiguracija koje mogu da se koriste. Ja sam instalirao Duet u tzv. full wireless varijanti: i controler i receiver su zakaceni za server aplikaciju (SqueezeCenter) preko WLANa. Ovde nekoliko primedbi:

1.) SB Duet trazi jak WLAN signal da bi mogao da radi kako treba. Npr. u spavacoj sobi gde sam stavio Duet sam pokusao da se zakacim za svoj WLAN Router koji se nalazi u mojoj dnevnoj sobi. To je rastojanje od nekih mozda 15-tak metara i signal mora da prodje kroz dva debela betonska zida. Jacina WLAN signala je u spavacoj sobi negde oko 20 Mb/s sto je dovoljno jak signal da mogu pomocu Laptopa sasvim normalno da radim zakacen za internet. Cak stavise ... sa upola slabijim signalom mozete da gledate bez problema film sa interneta. SB Duet medjutim nije mogao ni da se "zakaci" za taj router. Sva sreca te imam jos jedan WLAN u susednoj sobi, tako da se za njega Duet zakacio bez ikakvih problema.

Znaci prvo dobro razmisliti o pozicioniranju SB Dueta u odnosu na jacinu signala WLAN Routera i ako taj signal nije jak tamo gde zelite da ga pozicionirate -> oprez.

2.) Vi mozete u principu da na vise compova instalirate SqueezeCenter (Duet server app) i da onda sa nekoliko razlicitih compova skidate muzicke datoteke. Na daljinskom birate koju datoteku sa kog servera zelite da slusate. Ja sam jedan laptop zakacio preko WLANa za Router a drugi je bio direktno spojen kablom za isti. Onda sam pustao istu pesmu i preko jednog i preko drugog izvora i jasno mogao da cujem razliku. Iako je signal sa WLAN Routera jak i Duet ga prima bez ikakvih problema, ako do routera dolazi stream opet preko WLANa, to se cuje kao jako kompresovana muzika - kao da slusate MP3 sa nekim mizernim bit-rateom. Znaci preporuka je da izvor muzike, disk na kome se nalaze pesme, bude sto je moguce blize masini koja je kablom vezana za WLAN Router - po mogucstvu na istoj. Nisam testirao da li se cuje razlika ako comp skida te files sa svog diska i recimo jednog kablom zakacenog externog USB diska ali mi se cini kupovina jednog NAS kao logicno resenje i prava stvar kada se covek odluci za ovakav koncept.

Format

SB Duet dolazi fabricki konfigurisan da interno koristi FLAC kao native format (ovo moze da se promeni u WAV, ... ) !!! Nisam dirao ovu opciju. Pustao sam onda istu pesmu snimljenu u FLAC i WAV formatu i nisam mogao da cujem nikakvu razliku - da li neko od vas jeste ? To onda znaci da je FLAC format koji treba koristiti zbog manjeg prostora koji zauzima na disku.

Kvalitet reprodukcije

Dobar. Jako dobar. Za sada sam ga uporedio samo sa mojom starom Micromegom Stage 2 i od nje svira bolje. Ovde planiram jos dosta igrarija ali zelim prvo jos moj DAC da upgradujem, tako da ce sve to malo potrajati.

Internet Radio

Samo kratak komentar - cool ... :D

Eto, kao prvi utisci ... Nadam se da ce ovo nekome ko razmislja o kupovini SB Dueta pomoci da donese ispravnu odluku.

Pubinho
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: Squeezebox Duet

Post by Pubinho » 18 Sep 2008, 16:06

Pozdrav,

izvini unapred na mozda glupom pitanju :oops: ali posto sam zainteresovan za ovu spravicu... pomenuo si da je potreban i dobar DAC. Pa zar sam squeezebox nema u sebi DAC tj. zar se ne ponasa on kao DAC? Nije mi bas jasno? Koliko to meni treba sprava da bih dosao do pojacala?

Hvala :gnum

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Sep 2008, 16:57

Pubinho wrote:Pozdrav,
...ali posto sam zainteresovan za ovu spravicu... pomenuo si da je potreban i dobar DAC. Pa zar sam squeezebox nema u sebi DAC tj. zar se ne ponasa on kao DAC? Nije mi bas jasno? Koliko to meni treba sprava da bih dosao do pojacala?
Hvala :gnum
Naravno da ima u sebi DAC to možeš zaključiti i u Dejanovom uvodu gde kaže....
DejanM wrote:Digitalni vs. Analogni izlaz SB Dueta
Kada sam istovremeno zakacio digitalni (coax) preko eksternog DACa i analogni izlaz na pojacalo razlika se mogla cuti. Kada SB svira preko analognog izlaza, signal je dosta tih (morate da odvrnete dobro volume) i kvalitet reprodukcije je nesto losiji nego kada ide preko eksternog DACa. Naravno, ova konstattacija zavisi pre svega od kvaliteta eksternog DACa. Cini mi se medjutim da je preporucljivo koristiti dobar eksterni DAC da bi se izvukao maximum iz ove sprave.
Dakle, pitanje je šta koga zadovoljava, ako nisi zadovoljan Squeezboxovim DAC-om onda je rešenje eksterni DAC, a koji, pa to zavisi koliko
novca ćeš eventualno da izdvojiš.Izbor je veliki ali i cene su,....

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Sep 2008, 17:02

pubinho, first ti je dao odgovor na pitanje. Ja bih samo dodao da DAC chipovi (Wolfson) u ovoj maloj napravi na papiru uopste ne izgledaju lose - to su isti chipovi kao i u CA C640 V2 (ne znam da li su svi chipovi isti ali DAC bi trebalo da jesu). Zato prvo probaj sa analognim izlazima (bez eksternog daca) pa tek ako time nisi zadovoljan idi po eksterni dac.

Pubinho
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Pubinho » 18 Sep 2008, 22:02

Hvala puno na odgovorima. :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Oct 2008, 08:48

Posle nekoliko meseci koriscenja SB Dueta mogu samo sve najlepse da kazem o ovoj spravi. Kvalitet reprodukcije kao i komfor koji ova naprava pruza jeste zbilja na vrlo visokom nivou.

Ima jedna caka medjutim, koju vredi prijaviti ... SB Duet je napravljen tako da je stalno ukljucen. Cak i kada ga iskljucite preko daljinskog (on nema dugme za on/off) on ce se u toku noci sam ukljuciti ako se recimo pojavi novi Software update ili ako bude kontaktiran od strane Sqeeze Networka iz nekog razloga. Zbog toga i nema puno rezona uopste ga iskljucivati. I to je ok ...

Ono sto nije OK to je cinjenica da SB Duet stalno ima signal na svojim digitalnim izlazima. Cak i kada ga iskljucite. Jedino kada prekinete napajanje on ne drzi eksterni DAC u locked in stanju. Postoje settings za ovu opciju i vi mozete da ga isprogramirate da iskljuci audio izlaze kada je sam iskljucen. Ali to ne funkcionise. Moji digitalni izlazi drze i dalje moj eksterni DAC u locked-in stanju cak i kada iskljucim SB Receiver. Potrebno je, kao sto rekoh, da mu iscupam napajanje da ne bih imao signal na DACu. Ocigledno je da se radi o bug-u i on je vec oficijelno prijavljen Logitechu. Za mene je to problem zbog toga sto moj eksterni DAC ima dva digitalna ulaza. Jedan je TosLink na koji sam zakacio DVD a drugi je coax na koji je zakacen SB Duet. DAC funkcionise tako da kada je jedan od ulaza locked-in onda je onaj drugi van funkcije. Kako SB Duet ima ovaj bug, to znaci da ne mogu nikako da slusam DVD preko digitalnog izlaza (kada radi kao CD transport).

Koristim najnoviju verziju SB Duet software-a: 7.2.1. Nadam se da ce verzija 7.3 doneti promene, odnosno da ce bug biti otklonjen. Do tada ... :(

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Nov 2008, 09:15

Imao sam prilike da slusam SB Duet (i Transporter) gde je muzika bila smestena na Netgear ReadyNAS Duo NASu.

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... porter.jpg

Muzika je svirala relativno tiho jer je sve vreme isla prica demonstratora i par zainteresovanih koji su stajali pored standa i postavljali pitanja (sve se desava na HiFi sajmu u Becu). I Transporter i Duet su koristili ovaj NAS kao izvor. Oba rade sa Netgear NASom ocigledno bez ikakvih problema. Ali ono sto me je posebno zanimalo jeste koliko je bucan ovaj NAS. Stajao sam pored njega, dodirivao ga i nisam nista cuo. A izgleda da je imao 2 diska unutra (sto pojacava rad ventilatora, sto opet uvecava buku). Medjutim cak i kad se ovaj NAS nalazi pored HiFi systema meni se cini da buka ne bi trebalo da predstavlja problem ....

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Dec 2008, 13:24

Ako zelite da na SB Duet daljinskom vidite i izgled cover-a albuma sa kog slusate pojedinu pesmu, onda treba da uradite sledece:

- Odete na:

http://www.cover-paradise.to/

i spustite cover koji zelite. Uzgred, ima jos sites na kojima besplatno stoje coveri na raspolaganju.

- Cover spustite u isti pod-direktorijum u kom ste snimili CD i to pod nazivom: album.jpg. Svi coveri treba tako da se zovu samo sto ce da se nalaze u razlicitim poddirektorijumima.

- I to je sve. SB Duet ce pronaci cover i prikazati ga na svom ekranu. Ja koristim ovu metodu, jer mi se cini jednostavnom ...

Postoji i druga metoda. Mozete sve covere da smestate u poseban direktorijum i onda svaki cover mora da ima posebno ime. U tom slucaju prilikom presnimavanja CDa morate da pod tagom ALBUM pridruzite naziv covera ... Ovo je nesto malo komplikovanije. Nisam probao i ne znam da li funkcionise ali bi trebalo da je takodje sasvim ok ...

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 11 Dec 2008, 16:04

DejanM wrote:- Cover spustite u isti pod-direktorijum u kom ste snimili CD i to pod nazivom: album.jpg. Svi coveri treba tako da se zovu samo sto ce da se nalaze u razlicitim poddirektorijumima.
Jedno pitanjce: da li se SqueezeCenter softver može podesiti tako da se sličica omota učitava iz .jpg fajla drugačijeg naziva - konkretno cela moja kolekcija je sređena tako da svaki album ima svoju mini sličicu pod nazivom thumb.jpg (300x300p).
Razmišljam o tome da i ja pređem na SqueezeBox, ali ne bih voleo da moram da preimenujem zilion fajlova...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Dec 2008, 08:22

vlada24 wrote:
DejanM wrote:- Cover spustite u isti pod-direktorijum u kom ste snimili CD i to pod nazivom: album.jpg. Svi coveri treba tako da se zovu samo sto ce da se nalaze u razlicitim poddirektorijumima.
Jedno pitanjce: da li se SqueezeCenter softver može podesiti tako da se sličica omota učitava iz .jpg fajla drugačijeg naziva - konkretno cela moja kolekcija je sređena tako da svaki album ima svoju mini sličicu pod nazivom thumb.jpg (300x300p).
Razmišljam o tome da i ja pređem na SqueezeBox, ali ne bih voleo da moram da preimenujem zilion fajlova...
U dokumentaciji pise da je SqueezeCenter aplikacija u stanju da automatski prepozna cover u istom direktoriju gde je i muzika ako se te datoteke zovu:

- album.jpg
- cover.jpg
- folder.jpg
- thumb.jpg

Ako je to tacno, onda nemas nikakvih problema da iskoristis svoje postojece cover-e ...

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 12 Dec 2008, 09:33

Odlično, hvala !

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 12 Dec 2008, 09:39

vlada24 wrote:Odlično, hvala !
Inace, vrlo je jednostavno promjeniti ime sa IrfanView:om.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Dec 2008, 12:01

Juce sam kupio Netgear ReadyNAS Duo. U njemu se nalazi Seagate Barracuda 7200.11 disk od 750 GB. Ova sprava ima mogucnost rada u Raid modusu tako da je pozeljno kupiti jos jedan isti disk. Takav Seagate Barracuda trenutno moze da se nadje za 90-tak eura sto je cini mi se ok cena.

Povezivanje na WLAN Router i instalacija software-a su prilicno straight-forward. Dobra stvar je i to sto prakticno svi kablovi stizu uz uredjaj. Sama naprava ima zavidan set prikljucaka: ja sam zakacio na NAS i jedan eksterni USB disk tako da je i on sada preko NASa svima dostupan. Takodje postoji i mogucnost instaliranja LAN printera preko USB prikljucka, sto je takodje fina opcija - nisam jos odlucio da li cu tu opciju i da iskoristim. Web Interface Raidar je ok iako malo spor i sljampav - ali je u principu ok.

SqueezeCenter dolazi predinstaliran na ReadyNAS, sto je zbilja sjajna stvar. Ne morate da se bakcete sa instalacijom software na NASu ... :-# Medjutim instalirana je verzija 6.4 ???? SB Duet radi samo sa verzijama vecim od verzije 7. najnovija je 7.3. Na SCu postoji jedno dugme na kom pise: ako hocete da instalirate verziju 7.3 pritisnite ovde ... I ja pritisnuh ... i sex je poceo ... :-s

Da skratim pricu - software koji se dobija uz ovu spravu su pisali neki polupismeni programeri koji sistem nisu cestito testirali. Ovo je tuga sta se isporucuje .... :roll: Sinoc sam do 2 ujutru se zezao sa tim i danas nastavljam - upravo sam pronasao nacin kako da sve pobrisem sa diska kako bih mogao da krenem sa instalacijom od pocetka ... U svakom slucaju, ova ------ ce da potraje sigurno jos jedno izvesno vreme ... Neverovatno kakvo djubre od programa se pojavljuje na trzistu: tu mislim pre svega na instalacioni program SqueezeCenter ali i na sistemski program NAS (koristi SQL Server u pozadini, pa kod update-a su zaboravili da dropuju postojece tabele i kada nova instalacija predje preko njih napravi se smesna smesa gordona nesa - da ne poverujes ... ). Ali paleta problema je mnogo sira i samo naslucujem sta me sve jos ceka ...

Da skratim - razmislite dobro pre nego sto krenete u pravcu NASa - drugi nisu izgleda mnogo bolji. Sve su to jad-i-beda instalacije, koje zahtevaju budzenje, hackerisanje i ... srece, da bi se na njih iole sta moglo instalirati. Verovatno su oni mocniji NASovi bolji, ali su njihove cene besmisleno visoke. Netgear ReadyNAS Duo vam u svakom slucaju ne preporucujem izuzev ako ne voliite da brljate po sistemskom software-u napisanom od strane onih koji su bezali iz skole da bi se igrali igrica na racunarima .... A ovo sve pisem pre nego sto sam uspeo sa njega da cujem makar i jednu pesmu :^o

Odavno nisam ovako zazalio sto sam nesto kupio ... :wb
Last edited by DejanM on 13 Dec 2008, 15:26, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Dec 2008, 13:39

Kako to cesto biva, danas je sve islo: swusshhhh .... NAs se podigao, sve radi i prvo slusanje je palo ....

I nema dileme: ovaj NAS kao izvor muzike treba zaboraviti. Naime, prebacio sam jedan album na NAS disk. I onda sam slusao muziku sa njega pa posle sa Laptopa koji mi je i do sada za to koristio. Razlika je velika: zvuk koji stize sa NASa je dosta tisi i jedno tri klase losijeg kvaliteta. To je vec nivo koji je neprihvatljiv - pogotovo ako ste do sada koristili disk na samom Laptopu i ako je Lap bio sa jakim Pentium dual core procesorom ...

Netgear ReadyNAS Duo ce biti koriscen za cuvanje slika i kao backup za muziku .... Postalo mi je jasno da moram imati dedicated lap (ili desktop) za slusanje muzike. Sada moram da se poigram sa externim USB diskom i da vidim da li tu ima razlika u kvalitetu reprodukcije u odnosu na ugradjeni disk.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 13 Dec 2008, 15:16

Je li vam radi SB danas?

Ja cijeli dan imam 500 Internal Server Error iu nista ne radi!
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Post Reply