HiFi & Professional Audio Forum  

Squeezebox Duet

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Squeezebox Duet

Post by DejanM » 13 Dec 2008, 15:44

ninja wrote:Je li vam radi SB danas?

Ja cijeli dan imam 500 Internal Server Error iu nista ne radi!
Moj SB radi ... ali to nema veze sa tvojom greskom. Ti imas problem sa serverom ... Dokumentaciju u ruke ....

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 13 Dec 2008, 18:24

Da skratim - razmislite dobro pre nego sto krenete u pravcu NASa - drugi nisu izgleda mnogo bolji. Sve su to jad-i-beda instalacije, koje zahtevaju budzenje, hackerisanje i ... srece, da bi se na njih iole sta moglo instalirati. Verovatno su oni mocniji NASovi bolji, ali su njihove cene besmisleno visoke. Netgear ReadyNAS Duo vam u svakom slucaju ne preporucujem izuzev ako ne voliite da brljate po sistemskom software-u napisanom od strane onih koji su bezali iz skole da bi se igrali igrica na racunarima .... A ovo sve pisem pre nego sto sam uspeo sa njega da cujem makar i jednu pesmu :^o

Odavno nisam ovako zazalio sto sam nesto kupio ... :wb
Cak ni za osnovnu namenu taj model nije bas sjajan. Njegov raw data rate je 9,1 MBytes/sec sto i nije neka brzina s obzirom da je max protok ethernet-a od 100Mbps 12,5MBytes/sec, dok je za gigabit ta vrednost 125. Pro varijanta tog modela podize protok na 11,9MBytes/sec, ali i cenu. Veci izbor i test NAS uredjaja imas ovde: http://www.smallnetbuilder.com/componen ... temid,190/
Za Audio slusanje bih izbegao bilo kakav mrezni paketni prenos (tcp/ip i slicno) i externi uredjaj bih povezivao iskljucivo preko extended sata, jer preko tog kontrolera si na istom nivou kao i hd u racunaru, a mozes i neki RAID nivo po potrebi da podesis.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Dec 2008, 19:04

Sn,

To je i moje misljenje nakon ovog konkretnog iskustva ... ReadyNas Duo nije cak ni nesto posebno brz pri obicnom kopiranju podataka. Doduse to zavisi dosta i od diska koji se stavlja u njega. Netgear se u zadnje vreme sve cesce odlucuje bas za Barracudu, koja nije najbolji disk koji trenutno u toj klasi moze da se kupi ...

Igrao sam se danas malo i sa USB diskom. Zakacio sam USB disk direktno na Laptop (LT) i konfigurisao jednom SqueezeCenter da skida muziku sa USB diska a drugi put sa LT diska. Radilo se o istom albumu. Razlika je mala - koliko sam ja mogao da cujem jer treba uzeti u obzir da se pravi odredjena pauza izmedju slusanja zbog re-scan direktorijuma sa muzikom. Ta razlika je mnogo manja nego kada je NAS u pitanju. Ali kao da za neku nijansu ipak svira bolje kada se koristi interni diskovi. Zato mi se cini dedicated machine za SC, sa velikim internim diskom (diskovima) kao jedini pravi put kojim treba ici.

Sledece sto zelim da isprobam jeste da vidim da li su procesori toliko bitni (posto RAM nije vise tema - njega ima sigurno vise nego dovoljno) kao i brzina internog bus-a. Da li dual-core sviraju bolje od starijih Pentium modela .... ( ne mogu da verujem sta sam napisao :D ) To je bitno zbog toga da bi se znalo da li ima smisla ici po neku stariju masinu koja se onda samo ojaca diskovima, ili je neophodno nesto savremenije ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Dec 2008, 18:25

Nisam mogao da verujem da ovo ovako lose svira i da je ovako sporo, pa sam poceo da ronjam po internetu trazeci tuning mogucnosti za ovaj NAS. I nasao sam ovo:

http://www.readynas.com/?p=310

Pre nego sto sam primenio ono sto ovde pise otkacio sam USB disk - deca su pocela da kukaju kako im je sve sporo tako da nije bilo druge ... Pored toga sam u samom SC povecao vrednost buffera sa default 3 sek. na 10 sek. (doduse ovo ima uticaj samo na radio). I zbilja se zvuk nesto popravio sto je posledica nesto brzeg rada ove sprave. Mozda tih nekih 25-30%, koje se pominju u ovom Netgear textu. Sad muzika sa NASa svira .. onako, nesto bolje, mozda vise nije onako tragicno ali je idalje losije nego sa compa ...

Sada cu morati izgleda da pogledam svoju mrezu ... ](*,)

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 17 Dec 2008, 19:49

Ja sam skoro 100% siguran da nisi nesto dobro namjestio i da si nesto predvidio. Koko sam ja upoznat to bi trebalo da svira bez problema, sporije kao komp ali nikako ne bi trebalo da se primjeti na zvuku.

Je li USB 1.1 ili 2 prikljucak!?
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Dec 2008, 20:36

ninja wrote:Ja sam skoro 100% siguran da nisi nesto dobro namjestio i da si nesto predvidio. Koko sam ja upoznat to bi trebalo da svira bez problema, sporije kao komp ali nikako ne bi trebalo da se primjeti na zvuku.

Je li USB 1.1 ili 2 prikljucak!?
Sam NAS je zakacen LAN kablom za WLAN Router (takodje Netgear) a SB komunicira sa tim routerom pomocu wirelessa. USB je 2.0 i njim je zakacen samo jos jedan dodatan disk za NAS. Na taj nacin je i taj disk vidljiv za svakog ko je prijavljen u LANu .... To sada radi brze ali ono sto je posebno interesantno to je da kada gledam film i to cak ne sa NASa direktno nego sa tog (ponovo) zakacenog USB externog diska, to radi sasvim normalno i sa dobrom rezolucijom. Hocu sada da razradim varijantu da bezicno sa mog LT gledam film sa NASa (ili USB diska zakacenog za NAS) i to tako sto cu LT da povezem za TV i za kucni bioskop. Malo je zbunjujuce da film moze da se gleda u super kvalitetu a da se muzika losije cuje ... :-k ALi to sam tek isprobao ... treba se sa tim jos poigrati ... Moj sin ima neke filmove u HD formatu pa cu sada da instaliram codec za HD pa cu onda da vidim kako ce to da izgleda ... Moram samo da vidim sta je najzgodnije da se instalira ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 19 Dec 2008, 12:33

Zavrsio sam sa igrarijama sa Netgear ReadyNAS Duo 750 ... Instalirao sam najnovije verzije svega, radi, svira, .... I evo nekih utisaka, koji se mozda vremenom nesto promene ali ne verujem da ce do neke sustinske promene stava doci ...

Prvo instalacija:

Kada kupite novi ReadyNAS Duo morate da vodite racuna o redosledu onoga sto radite. Taj redosled nigde nije tacno opisan. U protivnom moze da vam se desi da zalutate u lavirint programskog umeca ovih koji su pisali software za ovu spravu ... Znaci redosled je sledeci:

- prvo se instalira RAIDar na PC
- zatim se proveri da li ima upgrade za RAIDar i ako ga ima instalirati.
- ReadyNAS dolazi sa predinstaliranim SW i sa SC verzijom 6.4. Nju nikako ne upgrade-ovati .... (inace ode sve u ...)
- Instalirati prvo najnoviju verziju RAIDator-a. Fora je u tome (a i to nigde ne pise) sto ta nova verzija instalira SC V7.2.1 ali ne full verziju nego neku skracenu ...
- Onda instalirate najnoviju verziju (trenutno V7.3) preko one koju je instalirao RAIDiator. Ona se spusta sa Netgear stranice i vi gledate verziju koja je predvidjena za Netgear ReadyNAS NV+. U sustini se radi o jako slicnim spravama pa je onog ko je pravio stranicu mrzelo da napise i za ReadyNAS Duo ...
- Kada sve to zavrsite onda izvrsite tuning NASa po uputstvima datim ovde:

http://www.readynas.com/?p=310

Onda sve radi kako treba ...

Eto ako nekom bude trebalo ...

Kakvi su utisci na kraju price sa ReadyNASom Duo ... Prvo i prvo, ako zelite onaj sound koji imate sa PCa i interno instaliranih diskova onda treba ici po odgovarajuci Netgear ReadyNAS Pro ! Skupo ali to je ono sto treba ...

Ako se odlucite za Duo, koji je zbilja igrackica (ima slabunjav procesor, bus od samo 33 MHz, itd.) dobicete spravu koja nece biti narocito brza pri kopiranju podataka ali zato veoma komforna: puno prikljucaka, dosta razlicitih protokola je podrzano, ugradjen Raid, ... Film moze da se gleda direktno sa NASa na PCu i kvalitet slike je ok - nije da se ubijes od srece ali je ok. Slicno je i sa instaliranim SCom na njemu. Kada se slusa muzika ili radio sa ReadyNASa ne dobije se ni priblizno onaj kvalitet kao sa PCa ali se nakon svih ovih zezanja dobije neki prosecan zvuk, koji ce verovatno dosta velikom broju ljudi biti zadovoljavajuci. A cinjenica da se na taj nacin izbacuje racunar iz jednacine koja se zove slusanje muzike direktno sa diska, za mnoge ce biti vise nego dovoljan razlog da posegnu za ovom spravom koja zbilja nije preterano skupa.

Ja licno cu ostaviti SC na NASu do daljnjeg. Napravicu backup muzika na njemu i mozda s vremena na vreme i poslusam nesto diretno sa readyNASa ali i dalje moj laptop ostaje primarni izvor zvuka. Dok ne smislim nesto drugo ... :D

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 21 Dec 2008, 19:09

U novom broju WHF-a imate pregled 5 NAS uredjaja;
Zyxel NSA220, Lacie Ethernet Disk Mini-Home Edition-500Gb, Buffalo Technologies Terastation Live-1Tb, Netgear Ready Nas Duo-500Gb i Maxtor Shared Storage II-1Tb. Zagrevam se za Buffalo.. :)

VuleJohn

Post by VuleJohn » 21 Dec 2008, 19:16

sn wrote:U novom broju WHF-a..
Vec proslo mesec dana?!? J e b o t e omatorilo se, vreme mi sve brze prolazi. Kako li je tek ovim pravim matorcima?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Dec 2008, 20:12

sn wrote:U novom broju WHF-a imate pregled 5 NAS uredjaja;
Zyxel NSA220, Lacie Ethernet Disk Mini-Home Edition-500Gb, Buffalo Technologies Terastation Live-1Tb, Netgear Ready Nas Duo-500Gb i Maxtor Shared Storage II-1Tb. Zagrevam se za Buffalo.. :)
Bice interesantno kako ce proci ovi NAS-ovi u ovom testu. Da li neko medjutim ima iskustva sa ovako necim:

http://h71036.www7.hp.com/hho/cache/533 ... R1002_USEN

Cena je oko 500 eura sto mi se cini dosta povoljnim. A imam utisak da je ovo bolje resenje od ovih low-budget NAS uredjaja ... a za slicne pare ... Jedino sto je ova sprava verovatno bucna kao i komp.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 22 Dec 2008, 20:24

DejanM wrote:
Bice interesantno kako ce proci ovi NAS-ovi u ovom testu. Da li neko medjutim ima iskustva sa ovako necim:

Cena je oko 500 eura sto mi se cini dosta povoljnim. A imam utisak da je ovo bolje resenje od ovih low-budget NAS uredjaja ... a za slicne pare ... Jedino sto je ova sprava verovatno bucna kao i komp.
Pa mozda ja tu mogu da dam vise detalja recimo sutra, da se sada ne kacim na kompanijsku mrezu :-k

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 22 Dec 2008, 21:50

DejanM wrote:

"Sexy, but not that Smart" http://www.smallnetbuilder.com/content/view/30135/75/
Buffalo je 510e po WHF-u; http://www.buffalotech.com/products/net ... tion-live/ a imaju jos nesto zanimljivo; Network media player; http://www.buffalotech.com/products/multimedia/

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Dec 2008, 07:45

Taj Buffalo dobro izgleda. U stvari Buffalo je bio jedan od prvih NAS koji je mogao da instalira SC i koji je koriscen kao home za SC apolikaciju. Primedbe su bile da je prebucan, da je instalacija teska a izgleda da i on nije imao performance koji se ocekivao. Tada se pojavio Netgear ReadyNAS NV+ koji je navodno, narocito po pitanju buke, bio bolji. Buffalo je onda pao pomalo u zasenak. I cena mu je bila pala ... Ovo je sada nova generacija i bice interesantno videti kako to radi ... Nisu dali podatke o procesoru i bus-u koji koriste. Taj Buffalo Media player je dobar zato sto omogucava ne samo streaming muzike nego i filmova. Nesto slicno, jako slicno, ima i Netgear i to cak dva proizvoda.

Malo sam merio ovde kod mene ... Kada pomocu SBa skidam muziku sa mog LapTopa preko wireless routera, onda imam throughput izmedju LapTopa i routera od ~ 1 Mb/s. Izmedju wireless routera i SBa, na mestu gde se nalazi SB, mereno pomocu SB controllera, imam max. throughput od 35 MB/s. Zvuk je u ovoj varijanti izvanredan. To znaci nekoliko stvari:

1.) LAN (kablovska veza) sa svojim max teoretskim throughput-om od 100/1000 MB/s ne predstavlja nikakav bottleneck.
2.) WLAN sa svojih 35 MB/s takodje ne bi trebalo da bude nikakav problem
3.) Realna merenja throughputa kod ReadyNASa pokazuju da on moze da izgura u real-time nekih 2-3 MB/s (zaboravite one cifre koje se objavljuju od, ne znam, 10 ili 12 MB/s, kao i za ovaj Buffalo). Tako da ni to ne bi trebalo da bude neki veliki problem.

Naravno postavlja se onda pitanje: pa u cemu jeste problem ?

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 23 Dec 2008, 10:30

DejanM wrote:

Evo jos na ovu temu:

http://www.hp.com/united-states/campaig ... index.html

http://www.hp.com/united-states/digital ... iaviewdemo

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 23 Dec 2008, 14:11

... Nisu dali podatke o procesoru i bus-u koji koriste.
Ovo su podaci o slicnom modelu, Pro II varijanti;
Inside Details

The Pro II features a new high performance architecture based on Marvel Orion processor with 128 MB of RAM and 256 KB of flash. Figure 2 shows a close up of the main board, which also includes an NEC D720101 USB 2.0 controller and D78F0511 8 bit flash-based microcontroller. Power consumption was measured at around 67W, higher than other RAID 5 NASes we've tested. Note that the Pro II doesn't support a power-save mode.
buffalo_terastation_pro2.jpg
buffalo_terastation_pro2.jpg (51.04 KiB) Viewed 1102 times
buffalo_terastation_pro2.jpg
buffalo_terastation_pro2.jpg (51.04 KiB) Viewed 1102 times

Post Reply