HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Test Digitalnih kablova

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Test Digitalnih kablova

Post by DejanM » 08 Aug 2008, 09:24

Veoma zanimljiv test digitalnih kablova:

http://www.dhtrob.com/impressies/spdif2_en.htm

Obratite paznju na Belden kablove. Oni su dosta popularni u Americi. Ali da krenem od pocetka ...

Covek po imenu Bill Whitlock je priznati autoritet kada su u pitanju napajanja, smetnje, struja, system interfacing ... u HiFi - da pomenem samo neke oblasti za koje je ekspert. Drzi predavanja na nekoliko americkih univerziteta, clan je nekoliko znacajnih Audio udruzenja a takodje je i predsednik korporacije Jensen Transformers. Koliko je Bill cenjen lik i priznat autoritet, mozda vam ilustruje sledeca epizoda. Kada sam imao nekih problema sa masom i uzemljenjem u svom HiFi systemu (jedan vrlo cudan efekat koji sam tada pokusavao da resim izolacionim trafoom) kontaktirao sam nekoliko ljudi za koje znam da se razumeju u te stvari; izmedju ostalih i Brian Sowthera i Per Lundahla. I od obojice sam cuo isto - "mi mozemo da ti prodamo izolacioni trafo koji ti treba, ali kontaktiraj Billa prvo - on ce ti mozda pomoci da stvarno razumes o cemu se tu radi". Tako sam i uradio i on je bio dovoljno ljubazan da mi posalje jedno svoje predavanje koje drzi po Americi, koje mi je onda zbilja pomoglo da razumem o cemu se tu zbilja radi - i da resim problem ne kupujuci nista, pa ni izolacioni trafo.

E taj Bill Whitlock je objasnjavajuci u jednom od svojih papira zasto interconnect kablovi uticu na zvuk, skrenuo paznju na jedan kabl, koji se u Americi prodaje u velikim rolnama, uglavnom za industrijske potrebe, i cija cena je smesna: Belden ! Taj kabl po Billu ima izuzetno dobre elektricne karakteristike i ako je njegova teorija o interconnect kablovima tacna, onda bi koriscenje tog kabla trebalo da omoguci odlicnu reprodukciju zvuka. Kako se clanci Billa Whitlocka ocigledno citaju sa posebnom paznjom, odjednom je dosta ljudi pocelo u raznim DIY varijantama da koristi ove kablove. Pa tako i u ovom testu Belden prolazi odlicno u poredjenju sa dosta skupljim kablovima ... Belden je jedna od tzv. poznatih HiFi "tajni" ...

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Test Digitalnih kablova

Post by sdanicic » 03 Sep 2008, 14:04

Malo sam se raspitao sta trenutno kod nas ima na lageru kod distributera od digitalnih kablova i za sada imam info da BM (Kimber) i On Hi-Fi (Chord) imaju to na lageru.

Ali samo u varijanti RCA-RCA, nema BNC-BNC, a da ne pricam ono sto meni treba BNC-RCA.

Ali kod One HiFI to moze RCA-BNC da se naruci extra, ista je cena kao za RCA-RCA i da se saceka par nedelja dok ne stigne.

Korato ima na "metar" dva modela 102MkIII (sto mi je malo cudno !!!) i Second i radi terminaciju po zelji.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 04 Sep 2008, 09:02

Jos jedan izuzetno ocenjen digitalni kabl (barem prema pisanjima i recenzijama za Neta) i to za svega 130 evra, a ima i da se kupi kod nas:

Stereovox XV2 (naslednik takodje izuzetno ocenjenog modela HDXV)

http://www.enjoythemusic.com/magazine/e ... ox_xv2.htm

Nadam se da cu ga uskoro moci cuti pa cu naravno preneti svoje utiske.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Sep 2008, 09:38

Ja dosta koristim Audioquest VDM digitalne coax kablove sa RCA konektorima. Mogu da preporucim Audioquest VDM3 za nekih 80 ili 90 eura za 1m. Cini mi se jako dobar odnos cena/kvalitet ....

Post Reply