HiFi & Professional Audio Forum  

B&W Nautilus

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

B&W Nautilus

Post by first » 04 Sep 2008, 17:01

Ne, nemam još uvek šta da napišem na ovu temu o već antologijskom mitu ovih zvučnika, ali kako je već najavljeno da će bit predstavljeni
na audio sajmu za 10 dana a provereno da su već stigli u Bgd uskoro ću i ja kao i većina vas biti prvi put u prilici da to i čujem.
Ovim povodom i pokrećem temu u kojoj bi smo uskoro mogli da iznesemo svoje impresije o Nautilusima kao i setupu koji se za njih sprema
ili bolje rečeno koji će biti u vezi.Ne znam koliko je tačna informacija koju imam o tome pa ovom prilikom i neću pisati o čemu se radi ali
uskoro će mo imati prilike da sve to čujemo i vidimo, a onda..... komentari. :gjob

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: B&W Nautilus

Post by DejanM » 04 Sep 2008, 21:13

Ako mislis first na onu B&W "skoljku" onda ce to biti jako interesantno iskustvo. Ovdasnji zastupnik za B&W ih ima u radnji i ja sam ih zadnji put slusao pre nekih godinu dana sa Halcro mono blokovima. Ti zvucnici su deo HiFi istorije. I to svira dobro ... Bas me zanimaju vasa iskustva iz Bgda ....

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 04 Sep 2008, 23:19

DejanM wrote:Ako mislis first na onu B&W "skoljku" onda ce to biti jako interesantno iskustvo.
Upravo na to, ali se bojim kakva ce ovde biti amplifikacija u sistemu.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Sep 2008, 07:48

Evo pronadjoh slicicu mada "skoljke" nisu u prvom planu. Bilo je to jedne veceri u radnji zastupnika za B&W za Austriju, gde smo poredili Lyngdorf system ali sa novim Lyngdorf zvucnicima. Protiv je u jednom trenutku uleteo Halcro mono blokovi sa "Skoljkama". Bilo je tu kombinacija jos raznoraznih ... recimo novi Lyngdorf zvucnici sa Halcro pojacalom (na slici u prvom planu - oni Halcro pozadi, DM68, su svirali sa skoljkama), pa su onda bili u igri i Classe .... kao izvor velika Wadia protiv Burmeistera (transport DAC je bio Wadia) ... jedno veoma interesantno vece ... :D
Halcro_small.JPG
Halcro_small.JPG (79.95 KiB) Viewed 2779 times
Halcro_small.JPG
Halcro_small.JPG (79.95 KiB) Viewed 2779 times
Last edited by DejanM on 05 Sep 2008, 08:39, edited 1 time in total.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Sep 2008, 08:02

Evo na ovoj se skoljke malo bolje vide ...
Attachments
Lyngdorf zvucnik_small.JPG
Lyngdorf zvucnik_small.JPG (71.93 KiB) Viewed 2769 times
Lyngdorf zvucnik_small.JPG
Lyngdorf zvucnik_small.JPG (71.93 KiB) Viewed 2769 times

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Sep 2008, 08:11

First,

ja isto delim tvoju bojazan kada su u pitanju pojacala. Predpostavljam da ce staviti Korato pojacala. A to ... ne znam, ali predpostavljam da nece biti optimalan izbor. Videcemo ... ispricacete nama ovde kako je sviralo ... Na ovo inace ide recimo Krell Evo 1 ili najveci Classe mono-blokovi. Onda moze dobro da se cuje zapravo osnovna ideja koja stoji iza ovih zvucnika -> da se pokusa shvatiti koncept HiEnd zvuka, kako ga inzinjeri u B&W shvataju. I to je ono sto je zapravo za obicne smrtnike, koji nisu u stanju da izcachiraju na hiljade eura samo za zvucnike, vazno -> da cuju kako treba da zvuci vrhunski HiFi system. Takva prilika se ne ukazuje cesto, zato je to za svakog ljubitelja HiFi zapravo obavezna poseta.

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 15 Sep 2008, 12:00

Najveća gužva kao i što se očekivalo je bila tamo gde su bili B&W Nautilusi, a i logično tu su bili zvučnici koje većina do sada nije nikada
imala prilike da čuje, a toliko dugo se o njima ispredaju razne priče.I za mene je ovo bila prilika da se prvi put uverim u njihov potencijal
i da bih što bolje sve to čuo dva puta sam posetio prezentaciju od kojih je svaka trajala po pola sata.Prvi put sam stigao pred sam početak
kada je prostor bio već dupke pun pa i nisam imao adekvatnu poziciju, ali drugi put sam se izborio za bolje mesto.

Kompletan sistem je već opisan na drugoj temi, ali još jednom činili su ga Korato elektronika 4 izlazna pojačala (2x200w) + preamp,
Korato cevni DAC, Michell Gyrodec gramofonom + Ichikawa rucka + Grado zvucnica, CDP MHDZS kao transport.

Zvučno ove školjke izgleda mogu mnogo, ali koliko, izgleda da to nikada neću saznati jer su mi impresije sa ove prezentacije ostale
ne dorečene a ima dosta razloga za to.
Ako i zanemarim činjenicu da je gramofon Michell Gyrodec imao rumble koji je woofer-e na Nautilusima pomerao iz pameti u pravilnim
vremenskim razmacima, ostaje pitanje šta je razlog za ostale evidentne nedostatke u kvalitetu zvuka koji sam mogao da čujem.

Srednjetonsko područje je bilo na samoj granici oštrine a povremeno je čak i prelazilo čime onu zvučnu rafiniranost dovodi u pitanje u
delu gde većina zvučnika više klase nema nikakvih problema već pokazuje samo neki svoj zvučni karakter.Kako je prezentacija trajala
sa prilično odvrnutim potenciometrom glasnoće, ne isključujem uopšte mogućnost da se tu zašlo u onaj deo snage amplifikacije koji je
sa sobom doneo i ova izobličenja.
Takođe je evidentno bilo da zvuk u niskofrekventnom području nije dovoljno kontrolisan i ako se može primetiti da 12" drajveri bez
problema dohvataju prvu oktavu bilo je primetno da toliku inerciju ipak nešto treba u pravom momentu i da zaustavi.Drugim rečima
damping faktor koji bi ove drajvere držao pod kontrolom bio je nedovoljan.
Na momente primetite da sami zvučnici zaista mogu bolje, dobra dinamika u celom fr.području, ambijentalnost, transparentnost,... ali
onda naiđu delovi ili numere koje dovode u pitanje ono što vam se u jednom trenutku učini kao jako dobro.

Na kraju opšti utisak kao što sam i rekao na početku neodređen jer ovde može biti loše okarakterisan kompletan setup ali da li bi to
isto trebalo da važi i za ono što me je najviše interesovalo ovde - nautiluse, nisam siguran.Siguran sam u nešto drugo, amplifikacija
nije dorasla ovim zvučnicima, bar za ono što sam ja očekivao da čujem.

Možda je bilo posetilaca koji su bili očarani ovim zvukom, čiji su kriterijumi sasvim drukčiji i tolerantniji ali ako pričamo o zvučnicima
koji koštaju toliko koliko koštaju i važe za referentne, onda nema popusta, ne bar kod mene a verujem ni kod dobrog dela onih koji
od ovakvih komponenti očekuju maximum.

Ipak mogu da kažem da je dobro što smo uopšte bili u prilici da ovo čujem i sa te strane zahvalnost distributeru što se uopšte potrudio
da to prezentuje, sad što to do kraja nije bilo na pravi način i što uvek postoji potreba za ličnom promocijom odnosno uređaja iz
sopstvenog proizvodnog programa, to je već druga priča.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Sep 2008, 12:50

Izgleda da su komercijalni razlozi bili u prvom planu: uzmes jednu legendarnu komponentu (u ovom slucaju skoljke) i onda na nju zakacis elektroniku koju zbilja zelis da prodajes. E sad sto to ne svira bas onako kako bi trebalo - ocigledno je da nema velike veze ... Osim toga je u pitanju i reklama - to i to pojacalo je sviralo sa cuvenim Nautilusima -> kupite ...

To se desava ponekad i na velikim svetskim sajmovima. Ali to je deo cele te price koja se zove HiFi business ... Na kraju nama obicnim smrtnicima ostane uteha da smo, kao sto si ti first lepo primetio, bar imali prilike da kako-tako cujemo jedan ovakav zvucnik ...

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 15 Sep 2008, 16:24

DejanM wrote:Izgleda da su komercijalni razlozi bili u prvom planu: uzmes jednu legendarnu komponentu (u ovom slucaju skoljke) i onda na nju zakacis elektroniku koju zbilja zelis da prodajes. E sad sto to ne svira bas onako kako bi trebalo - ocigledno je da nema velike veze ... Osim toga je u pitanju i reklama - to i to pojacalo je sviralo sa cuvenim Nautilusima -> kupite ...
Nema dileme da je to baš tako trebalo da izleda i izgledalo je.Ko će da se uhvati na taj lepak ne znam, ali kako je u Hi-Fi-u reklama
izgleda važnija od suštine nije ni čudo da je ovakav pristup primaran.
Biće dovoljno onih koji će ovakvu poruku protumačiti upravo na način kako je to distributer želeo, da li mu zameriti - ne znam.Ipak je
to pre svega biznis, meni je kompletan Hi -Fi jedna retka oblast gde se može sve i svašta ponuditi tržištu, stvarati razne mistifikacije,
izmišljati razne voodo magije, a onda to sve upakovano u dobar marketing prodati lakovernima za skupe pare.Valjda se sećaš da smo
jednom prilikom i vodili diskusiju na jednom drugom forumu na ovu temu i zv.kablovima od 30 hiljadarki, e to bi bilo to.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Sep 2008, 17:57

first wrote:
DejanM wrote:Izgleda da su komercijalni razlozi bili u prvom planu: uzmes jednu legendarnu komponentu (u ovom slucaju skoljke) i onda na nju zakacis elektroniku koju zbilja zelis da prodajes. E sad sto to ne svira bas onako kako bi trebalo - ocigledno je da nema velike veze ... Osim toga je u pitanju i reklama - to i to pojacalo je sviralo sa cuvenim Nautilusima -> kupite ...
Nema dileme da je to baš tako trebalo da izleda i izgledalo je.Ko će da se uhvati na taj lepak ne znam, ali kako je u Hi-Fi-u reklama
izgleda važnija od suštine nije ni čudo da je ovakav pristup primaran.
Biće dovoljno onih koji će ovakvu poruku protumačiti upravo na način kako je to distributer želeo, da li mu zameriti - ne znam.Ipak je
to pre svega biznis, meni je kompletan Hi -Fi jedna retka oblast gde se može sve i svašta ponuditi tržištu, stvarati razne mistifikacije,
izmišljati razne voodo magije, a onda to sve upakovano u dobar marketing prodati lakovernima za skupe pare.Valjda se sećaš da smo
jednom prilikom i vodili diskusiju na jednom drugom forumu na ovu temu i zv.kablovima od 30 hiljadarki, e to bi bilo to.
Znao sam da ces me podsetiti na tu diskusiju ... :D

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 15 Sep 2008, 18:12

DejanM wrote:Znao sam da ces me podsetiti na tu diskusiju ... :D
A što :shock: , koliko se sećam nije bilo teških reči i osim što se baš nismo složili oko toga gde završava Hi-Fi, a počinje prevara
diskusiju smo završili na korektan način. :good

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Sep 2008, 18:57

first wrote:
DejanM wrote:Znao sam da ces me podsetiti na tu diskusiju ... :D
A što :shock: , koliko se sećam nije bilo teških reči i osim što se baš nismo složili oko toga gde završava Hi-Fi, a počinje prevara
diskusiju smo završili na korektan način. :good
Naravno ... kako to i dolikuje. Nego to kazem zbog toga sto je ovo jedna od retkih prilika kada sam ja govorio o marketingu u HiFi-ju ... Znao sam da ces me podsetiti onda na tu diskusiju ... :D

Inace, u svom poslu, ja sam proveo pola zivota svadjajuci se sa ovima iz Marketing departmenta ... :D Mislio sam da je to najgora fela ljudi u mom poslu dok nisam upoznao ove iz finansijskog ... :D

nenad
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nenad » 16 Sep 2008, 12:29

first wrote: ...
Kompletan sistem je već opisan na drugoj temi, ali još jednom činili su ga Korato elektronika 4 izlazna pojačala (2x200w) + preamp,
Korato cevni DAC, Michell Gyrodec gramofonom + Ichikawa rucka + Grado zvucnica, CDP MHDZS kao transport.
...
Mala ispravka. Basovi su pokretani Koratovim Anniversary tranzistorkim ampom, a ostala tri drajvera su pokretala tri cevna ampa 50W(naravno Koratova).
Uz zvucnike idu i aktivne skretnice i kablovi (ukljuceno u cenu :D )

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 16 Sep 2008, 13:48

jos malo ispravki, bas je pokretao korato anniversary class A tranzistorac za koji mislim da je vrlo solidan amp sam po sebi i tesko bih poverovao da je problem sa kontrolom basa bio do njega. visoke je pokretao njihov 6550 integralac dok su 2 srednja kanala pokretala 4 EL34 monobloka.

vec sam pisao na drugoj temi (o sajmu), ja sam s obzirom na sajamske uslove bio zadovoljan onim sto sam cuo u toj sobi pre svega kada je svirao gramofon. ono sto su za mene vitalni parametri zvuka - realizam, dinamika, boja tona - nautilus je za mene bio vrlo ocigledno ispred svega na sajmu. ono sto nije valjalo a tu bih samo rekao da je kontrola basa nesto sa cim se ne bi dalo ziveti mislim da je lako resivo. naravno, ko se odluci na kupovinu. cenu ne bih komentarisao niti odnos kvalitet cena, sem da kazem da zvucnik ima jako puno stofa ali je naravno pitanje ukusa.

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 16 Sep 2008, 18:12

Sve ove ispravke su dobrodošle, naravno važna je tačna informacija,...
....to međutim nije promenilo moje mišljenje i utiske koje sam poneo sa ove prezentacije i isto bi napisao za ono što sam čuo,
čak i da je Nautiluse pokretao recimo i PassLabs X serija.Subjektivno je u mom komentaru samo ono što znam šta slušam (koliko to košta) i
prema tome se postavljaju kriterijumi, a to je klasa gde nema tolerancije.
Takođe prihvatam i da neko ima drugačije mišljenje, a tu je i uvek prisutna ona priča o ukusima,.... :ann

Post Reply