HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

B&W Nautilus

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: B&W Nautilus

Post by ninja » 08 Oct 2008, 10:05

@Boogie, Dejan je to fino napisao u temi Sarlatanstvo ...
DejanM wrote:Mislim da ne bi trebalo podcenjivati obrazovanje i iskustvo koje je u vezi sa tim. Slusanje muzike se uci kao i sve drugo. Naravno da svi mi cujemo, ali oni koji slusaju muziku svaki dan, ili koji se bave muzikom profesionalno, svakako su u stanju da cuju neke stvari bolje od obicnih smrtnika .... Svi mi mozemo da trcimo, ali samo neki su u stanju da istrce maraton.

To sto kazes za neutralan sistem je i moje misljenje. Vrhunski sistem zvuci zapravo razocaravajuce obicno ... ali i mi kad slusamo zvuke u prirodi ili dobro ozvucenu zivu svirku, ne cujemo nista posebno - cujemo ono sto treba da cujemo, bez niskih, visokih, itd. Ali dobiti sistem koji ne boji zvuk, koji je bez izoblicenja, itd.... je ne samo tesko nego prakticno nemoguce, mada ih ima koji su vraski blizu tom idealu. Ili preciznije receno: koji su odlicni u stvaranju iluzije o neutralnoj reprodukciji zvuka ...
Mnogi cijenu dirktno vezuju sa zvukom, sto je po meni skroz pogresno. Zvucnik od 50000e na svira 100 puta bolje od zvucnika za 500e. Trebao bi da svira bolje ali ta razlika u cijeni nije mjerilo razlike u zvuku.

A sad kolko to kosta i koliko su ljudi spremni da plate je uvijek samo stvar onoga ko to kupuje sve dok ne uzima od drugoga.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Oct 2008, 11:28

Jedan komentar na racun cene HiFi uredjaja ...

Grubo receno kvalitet reprodukcije raste linearno sa porastom cene, do jedne odredjene granice. Onda pocinje kvalitet da se poboljsava neznatno ali zato cena uredjaja pocinje da raste dramaticno. Ta tacka ima razne nazive - recimo da je to tacka preloma. Cesto cete cuti da je jedino razumno kupovati uredjaje koji se nalaze uz samu tu tacku jer je tu odnos izmedju cene i kvaliteta najbolji. I to je tacno, samo sto je to lako reci a mnogo teze realizovati ... Vic je u tome sto u zavisnosti od mnogih stvari kvalitet reprodukcije nije moguce tako jasno odrediti. Osim toga, ono sto je za nekoga nebitan pomak u kvalitetu reprodukcije, za nekoga moze da predstavlja odlucujucu razliku. Ne cujemo svi podjednako niti svi imamo iste ciljeve kada je HiFi u pitanju ... niti svi raspolazemo istim materijalnim sredstvima. Zato ta kriva zavisnosti kvaliteta reprodukcije u odnosu na cenu zapravo izgleda drugacije za razne tipove konzumenata. Ne usudjujem se da kazem da bas za svakoga ona drugacije izgleda (ali nisam daleko od tog stava) ... To u mnogome relativizuje stvari.

To prakticno znaci da svako za sebe mora da pronadje tu tacku preloma. A ima i onih koje interesuje samo ono najbolje i spremni su to i da plate. Njih ne interesuju nikakve tacke i slicno teoretisanje - njih interesuje da cuju ono sto misle da treba da cuju i tu novac ne igra neku veliku ulogu. I to je takodje ok ... Ovaj B&W je namenjen toj ciljnoj grupi ...

Da li ovaj zvucnik uspeva da realizuje zelje takvih konzumenata ? Kao sto vidimo i po ovim komentarima, misljenja su razlicita. I to je normalno - inace bi smo imali top listu sa jasno definisanim pozicijama na njoj - a tako nesto nemamo.

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Oct 2008, 11:45

DejanM wrote:Jedan komentar na racun cene HiFi uredjaja ...
Uh šta bi ja sve imao da kažem na tu temu, a sad nemam vremena,....
.....onda bolje ovako :-# :-# :-# :-# :-#

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 08 Oct 2008, 12:03

first wrote:
DejanM wrote:Jedan komentar na racun cene HiFi uredjaja ...
Uh šta bi ja sve imao da kažem na tu temu, a sad nemam vremena,....
.....onda bolje ovako :-# :-# :-# :-# :-#
Ja mislim da cijene HiFi uredjaja nisu unikatne!

Da li mlijeko, auto, pice, voda u flasicama, meso, garderoba, ..... kosta kolko treba da kosta ili kolko moze da se naplatiti!? Sve je to isto. Naplacuje se maksimalno kolko se moze naplatiti, bez izuzetaka. Takvo je drustvo danas.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Post Reply