HiFi & Professional Audio Forum  

B&W Nautilus

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: B&W Nautilus

Post by sdanicic » 16 Sep 2008, 22:30

first wrote:Sve ove ispravke su dobrodošle, naravno važna je tačna informacija,...
....to međutim nije promenilo moje mišljenje i utiske koje sam poneo sa ove prezentacije i isto bi napisao za ono što sam čuo,
čak i da je Nautiluse pokretao recimo i PassLabs X serija.Subjektivno je u mom komentaru samo ono što znam šta slušam (koliko to košta) i
prema tome se postavljaju kriterijumi, a to je klasa gde nema tolerancije.
Takođe prihvatam i da neko ima drugačije mišljenje, a tu je i uvek prisutna ona priča o ukusima,.... :ann
Apropo tolerancije ono cega se odmah setim, sto mi nekako kazuje da je to ipak bio najjaci utisak - zvuk koji je meni bio "non plus ultra" je oba puta bio u kombinaciji Audio Research i Wilson Audio. Ove kombinacije sam slusao samo dva puta, malo ili dovoljno ne znam, ali je to bilo beskompromisno do kraja.

AR elektronika je bila CD3 MkII plejer (oba puta), pre/power kombinacija je bila razlicita (ne secam se tacno sta, morao bih da pogledam fotke), a Wilsoni su bili prvi put Watt Puppy 8, a drugi put Sophia.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 17 Sep 2008, 11:33

Jedan moj profesor na faksu je govorio ; kada imate loš projekt važno je da sve lijepo prezentirate, a ako vas na prezentaciji netko nešto pita onda opalite proračun sa formulama, integralima, diferencijalnim jednadžbama i riješili ste problem. :D

Šala mala, ali taj Nautilus je evo već više od deset (petnaest ? ) godina statua uspješnosti firme i još uvijek se sa ushićenjem pojavljuju na sajmovima. Istina u sve manjim i sve istočnije, ali tko mari za sitnice.... :D

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 22 Sep 2008, 23:44

moram da poslve svega kazem da se za mene ta prezentacija nautilusa na beogradskom sajmu pokazala kao jako bitna jer mi je ekipu oko mene, mislim na audiofile, u mojim ocima podelila na one koji slusaju muziku i na one koji slusaju uredjaje, audiofilske semplere, i generalno svoj diskurs baziraju na artificijelnom posredovanju snimljene muzike.

ovo ne pisem diskriminatorski ali mi je prosto olaksalo da razumem neciji stav. za mene je nautilus bio jako daleko ispred bilo cega drugog na sajmu u meni vitalnim parametrima koje sam vec pomenuo - timber, dinamika i realizam - i u vecem delu prezentacije pogonjene analognim izvorom zvucao je besprekorno blisko ugodjaju zive muzike - a u tome nema haj faj pirotehnike. oni koji su u prezentaciji ove kutije culi efekat cebeta i ja ocigledno ne pripadaju istoj muzickoj planeti, niti su ikada u svom zivotu culi zvuk punog simfonijskog orkestra u kome sumnjam da postoji instrument sposoban da proizvede frekvenciju visu od nekih 7khz (pisem napamet ali znate sta hocu da kazem, mrzi me da sada proveravam). to je prosto jedna tuzna cinjenica da na svetu audiofila ima zaista malo onih koji cuju muziku a mnogo onih koji slusaju iskljucivo tehnicki aspekt reprodukcije (otuda recimo seca vena na potpuno otudjeni zvuk martina logana).

da se vratim na koratovu sobu, ne dovodim u pitanje vidljivo oscilovanje membrana basa zbog subsonickog efekta u sobi prepunoj stojecih talasa, sa 50 tesko (zimski) obucenih ljudi, dosta kretanja i vibracija koje su se ocito prenosile na gramofon. ali nista od toga nije bilo ni strasno ni tako drasticno da normalno istrenirano uho ne bi moglo da razluci kako zaista svira taj sistem. pritom, cinjenica da sve to nije sviralo dobro na digitaliji dovoljno govori da sistem nije bio eufonican (uprkos prisustvu 6 cevnih pojacala, cevnog preampa, cevne RIAA-e, cevnog DAC-a, i masne klase A u tranzistorskom pojacivacu) niti sklon maskiranju.

da li na svetu postoje zvucnici koji nude slican nivo performanse za manje novca, to nema nikakve sumnje - za pocetak sam slusao jedan koji mi licno zvuci jos bolje za 24kE ovde u beogradu - ali to je neka druga tema.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 23 Sep 2008, 16:00

[quote="lautrecred"] niti su ikada u svom zivotu culi zvuk punog simfonijskog orkestra u kome sumnjam da postoji instrument sposoban da proizvede frekvenciju visu od nekih 7khz (pisem napamet ali znate sta hocu da kazem, mrzi me da sada proveravam). [quote]

Pa mislim,.....ne mogu ne komentirati ovo.......

Stvarno ne znam gdje ideš na koncerte i koliko stotina metara si na njima daleko od orkestra, ali s mog gledišta ovo izjaviti i ostati živ je veliki uspjeh.

Toliko....

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 23 Sep 2008, 16:13

Evo našao sam ti jedan link (kada sam to nećeš) na kojem možeš vidjeti kako glazbeni instrumenti lijepo sviraju iznad 100 kHz

http://www.cco.caltech.edu/~boyk/spectra/spectra.htm

MornarSinbad

Post by MornarSinbad » 23 Sep 2008, 17:40

Samo da dodam, alikvote svakog instrumenta se prostiru daleko iznad frekvencije osnovnog harmonika, tako da i timpani imaju spektralni sadržaj recimo preko 10kHz.

Dva su efekta koja dovode do toga da uživo ne čujemo mnoge od tih visokih frekvencija raznih instrumenata:

1) Efekat maskiranja, gde jača amplituda maskira slabije u blizini te frekvencije, tako da kada udari činela može da nam se učini da je ostatak orkestra nem iznad 5kHz.
Efekat maskiranja postoji i u vremenu, a važi čak i neposredno pred zvuk koji maskira! (to je objašnjivo integralnom funkcijom sluha)

2) Slabljenje talasa usled otpora vazduha (što viša frekvencija - to vazduh predstavlja veći otpor). Dakle, sa "stotinu metara" zaista se ne može čuti veliki gornji deo zvučnog spektra.

Ali iz relativne blizine, duvački instrumenti, gudači, udaraljke itd. (dakle skoro svi) proizvode frekvencije daleko iznad 20kHz. Naravno, nas kao predstavnike vrste Homo Sapiens ne bi trebalo da posebno interesuje ultrazvuk, barem kada je uživanje u muzici u pitanju.

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 23 Sep 2008, 18:12

@lautrecred
Verovatno si nehotice u svom postu upisao ovu vrednost od 7Khz koja je toliko daleko od realnih vrednosti koje mogu proizvesti
instrumenti simfonijskog orkestra da mi jedino pada na pamet da se radi o lapsusu.Violina bez problema dohvata 50 Khz.

Nešto drugo mi pada u oči, u sledećem tekstu,...
lautrecred wrote:.... a u tome nema haj faj pirotehnike. oni koji su u prezentaciji ove kutije culi efekat cebeta i ja ocigledno ne pripadaju istoj muzickoj planeti,....
Kako na ovoj temi niko drugi osim mene nije dao svoje utiske o prezentaciji sistema u kome su bili ovi zvučnici, to mi logika nalaže
da se gornji tekst odnosi na moje impresije koje sam ovde napisao.Samo mi nije jasno gde sam to pomenuo nedostatak "haj faj pirotehnike i
efekat ćebeta".

Da nam se mišljenja ne poklapaju nema dileme, ali ako već zalazimo u detalje neka polazna osnova bude ono što je u
mom komentaru i napisano kao primedba, jer ja na ove dve strane nisam pronašao ni jedan post u kome je neko od onih koji su
prisustvovali pomenutoj prezentaciji želeo detaljnije o tome da iznese neke svoje utiske.

Takođe sama podela na audiofile koji slušaju muziku i one koji slušaju uređaje nije kompletna, i ne sporeći da postoje i jedni
i drugi, potpuno je zaboravljena ona najveća grupa - ljudi koji uživaju u muzici uz obavezan kvalitet zvuka.

Na kraju evo i jedne fotke sa same prezentacije, tek toliko da se vidi o čemu pričamo
Attachments
Nautilus_B&W.jpg
Nautilus_B&W.jpg (96.96 KiB) Viewed 1271 times
Nautilus_B&W.jpg
Nautilus_B&W.jpg (96.96 KiB) Viewed 1271 times

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 23 Sep 2008, 18:26

Ne treba ni čuti da bi se znalo kako je to radilo s tom gomilom žarulja i gramofonom na četvrtom katu ljuljačke. Inače, kažu da za te aluminijske membrane pokrenuti treba barem 300W po driveru i to ništa ispod produkcije Krell-a ili Accuphasea. A faking, kada trgovci ne čitaju recenzije :lol: :lol: :lol:

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 25 Sep 2008, 01:25

dioklecijan wrote:
lautrecred wrote: niti su ikada u svom zivotu culi zvuk punog simfonijskog orkestra u kome sumnjam da postoji instrument sposoban da proizvede frekvenciju visu od nekih 7khz (pisem napamet ali znate sta hocu da kazem, mrzi me da sada proveravam).

Pa mislim,.....ne mogu ne komentirati ovo.......

Stvarno ne znam gdje ideš na koncerte i koliko stotina metara si na njima daleko od orkestra, ali s mog gledišta ovo izjaviti i ostati živ je veliki uspjeh.

Toliko....

hvala na zeljama za dug zivot i dobro zdravlje, svakome dobronamernome u ovoj prici je jasno da sam mislio na osnovne frekvencije a ne na harmonike. toliko o tome. ko medju vama slusa n-te harmonike bez dominacije osnovne frekvencije zelim takodje dug i uspesan zivot, nadam se da ne spavate obeseni o plafon naopacke. ja to neumem, priznajem.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 25 Sep 2008, 01:47

dioklecijan wrote:Ne treba ni čuti da bi se znalo kako je to radilo s tom gomilom žarulja i gramofonom na četvrtom katu ljuljačke. Inače, kažu da za te aluminijske membrane pokrenuti treba barem 300W po driveru i to ništa ispod produkcije Krell-a ili Accuphasea. A faking, kada trgovci ne čitaju recenzije :lol: :lol: :lol:
ne brini nista oko trgovaca, ovi iz korata jos itekako znaju sta rade u poredjenju sa nekima drugima, ciji smo krell evolution culi na javnim demonstracijama u stanju za koje bi reci katastrofa, elementarna nepogoda, kataklizma bile radije kompliment nego stvarno stanje stvari.

sto se tice drugog dana demonstracije nautilusa na kojoj su moji utisci bazirani, jedine ozbiljnije zamerke bi se mogle uputiti na racun pojacala koja su kontrolisala bas kanale. sve ostalo je bilo najmanje vrlo dobar 4+, ako ne i vise od toga.

last but not least, na toj nedeljnoj demonstraciji je pored hajfista bilo nekoliko profesionalnih muzicara (bg filharmonija, orkestar opere narodnog pozorista) kao i jedan dirigent koji ovih dana uvezbava sa lokalnim muzicarima koncertni repertoar beogradskog bemusa, cije me misljenje o sistemima tog dana nije nimalo iznenadilo. ljudi cije je zanimanje muzika itekako znaju da raspoznaju audiofilski falsh od necega sto primarno zvuci pogodjeno, uz naravno manje ili vece zamerke.

dragi audiofili, ja vam ostavljam da svoje zakljucke nastavite da formirate po snimcima diane krall i slicnih "audiofilskih" fenomena, a ja cu svakako vise verovati svojim ostarelim i zadebljanim usima, koje ionako ne cuju nista preko 12k pa im je verovatno i zato nautilus dobar zvucnik.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 25 Sep 2008, 07:41

Ono što čuješ je zvuk, a harmonici su matematički pojam. Sada objašnjavati kako se zvuk (titranje) matematičkim putem prikazuje preko harmonika osnovne funkcije, je ovdje očito bespredmetno. Ja nikada ne bih koristio u razgovoru (i pisanju naročito) pojam kojem ne razumijem značenje. Tako da je ovo drugi autogol koji si zabio.
Očito da spadaš u grupu onih kojima je "muzika u duši", pa "preziru" sve ove što umjesto muzike "slušaju frekvencije", ali meni ostaje utjeha da tako misli i većina onih koji po kavanama rasturaju turbo folk. A od sada i nadalje "svakom bedaku njegovo veselje" pa ja i dalje nastavljam sa posjetima koncertima "bezdušne glazbe" i slušanju svoje 30 godina skupljane kolekcije. :lol:

BTW spomenutu Dianu Krall (očito sinonim nečega, jer ne znam po kojem kriteriju je spomenuta) imao sam prilike slušati i uživo i to kada nije bila tako jako popularna i mogu kazati da je puno bolja nego na CD-ovima, pa bih volio taj koncert češće upražnjavati, kada bi to bilo moguće.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 25 Sep 2008, 07:47

lautrecred wrote:
sto se tice drugog dana demonstracije nautilusa na kojoj su moji utisci bazirani, jedine ozbiljnije zamerke bi se mogle uputiti na racun pojacala koja su kontrolisala bas kanale. sve ostalo je bilo najmanje vrlo dobar 4+, ako ne i vise od toga.
Pričaš o "doživljaju glazbe", a ovdje spominješ kako je postojala zamjerka na kontrolu basa. Kao da nije i to dio ukupnog glazbenog doživljaja. Baš me zanima na kojem to koncertu sinfonijskog orkestra je postojao problem s basom. Ili se dobro čuje ili loše. U rangu zvučnika koje predstavljaju navedeni Nautilusi i pripadna oprema važi isto pravilo. Ili valja ili ne valja.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 25 Sep 2008, 11:02

dioklecijan wrote:
lautrecred wrote:
Pričaš o "doživljaju glazbe", a ovdje spominješ kako je postojala zamjerka na kontrolu basa. Kao da nije i to dio ukupnog glazbenog doživljaja. Baš me zanima na kojem to koncertu sinfonijskog orkestra je postojao problem s basom. Ili se dobro čuje ili loše. U rangu zvučnika koje predstavljaju navedeni Nautilusi i pripadna oprema važi isto pravilo. Ili valja ili ne valja.
OK, ti ocigledno sa 1000km udaljenosti znas o cemu pisem, i vrlo si ubedjen u to.

na mnogim koncertima simfonijskih orkestara u akusticki nekvalitetnim prostorima postoje razni problemi, pa i problem sa basom. u sava centar vise ne idem zbog lose akustike. u subotu sam na bg sajmu gledao neku avangardnu postavku don djovanija gde je deo orkestra bio ispod galerije, deo na njoj, pevaci su trcali po hali i pevali medju publikom. velika hala, reveberacija, stojeci talasi itd. ne bih rekao da je orkestar brundao - ili mislis da su kontrabasisti i timpanisti namerno proizvodili mutan, vuneni zvuk koji smo tamo culi?

jedini problem koji se cuo na demonstraciji na kojoj sam ja prisustvovao (nedelja 15h, napominjem jer je ocigledno da je sistem dodatno podesavan u odnosu na subotu) je apsolutna kontrola u basu. kada kazem apsolutna, mislim na kontrolu tesku 80.000E kolika je bila vrednost sistema.

pored toga - sto se tice upotrebe reci problem - zelim da kazem da se radilo recimo o necemu sto se dalo komentarisati sa malo vise konsenzusa nego druge opaske (first: preterana ostrina (!), ozzy: mumlafon, efekat cebeta (!)) za koje verujem da su u domenu usnog i mozdanog aparata i nigde drugde.

s obzirom da je problem sa basom bio izrazeniji sa digitalijom nego gramofonom, ostala je sumnja ili u sobu ili u korato anniversary pojacala (150w po kanalu, 40w u cistoj A klasi, 1600VA u napajanju).

o cemu se radilo saznali smo 7 dana kasnije kada je u istoj sobi radio dijametralno suprotni sistem (JBL + harman kardon) ali sa problemom u basu slicne prirode i daleko naglaseniji, zbog losijih uredjaja.

ko hoce dalje da se smara, neka pozove kostu u korato i pita ga za rezonantne frekvencije sobe (koja je btw bila cistog kvadratnog oblika: 8x8) koji su bili izuzetno nezgodni za hendlovanje u uslovima kada je izlagacima bilo prakticno zabranjeno da intervenisu u hotelskim sobama van razmestaja uredjaja i stolica.

ovo ne pisem da bih branio zvucnik koji me ne zanima nego samo zato sto mi je po obicaju pun q nadobudnih audiofila koji ustanu na pogresnu nogu, odu ------ na slusanje, nesto ih iznervira, ne potrude se ni malim prstom da shvate sta se desava i onda se prepametni istresu na forumu. onaj drugi forum ih je pun samo tako, svi naslusani i preslusani i muzike i uredjaja - a ------ do prekosutra.

sto se tice tvog prethodnog posta o harmonicima, hvala na dodatnoj nastavi ali nije potrebno - pogledaj malo iznad mog odgovora ko je pisao o slusanju harmonika i zasto se ne cuju i sta ih maskira (!), moj odgovor je u jezicima bivsih naroda i narodnosti sadrzavao stilsku figuru zvanu ironija - ako je bas dotle doslo da je potreban prevodilac i tumac.

sto se tice uvodjenja turbofolk publike u pricu, ne znam kako ali tu su pogodio - uvek cu se radije identifikovati sa publikom koja iskreno uziva u muzici - bilo kakvoj muzici - nego onima koji o muzici nemaju pojma a koriste je kao pokrice za svoja druga - tehnicka - interesovanja. a toga na forumuma ima ko pleve.

pozdrav, iskljucujem se iz dalje price.

:idea:

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 25 Sep 2008, 11:19

@lautrecred

Da li mogu da te zamolim ovako javno jer si ocigledno vise u "materiji" od mene da nam javis kada u Filharmoniji ima neki koncert koji bi bilo zgodno ili ga pak obavezno ga poslusati?

Nadam se da za ta "velika" gostovanja uvek moze da se nadje karta nekoliko dana pred koncert i da nije sve rasprodano u pretplati ili kako vec to funkcionise :)

Ja cu da se revansiram sa strane Kolarca da na vreme stavim informaciju o interesantnom koncertima koji se spremaju.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 25 Sep 2008, 11:28

naravno, jedini problem sa bgf je u tome sto je rasprodana cela godina na pretplatnicke propusnice. oni povremeno, za manje trazene nastupe, puste u prodaju karte za mesta koja imaju rezervisana za goste i prijatelje. treba da uspostavis kontakt sa tasovcem...

Post Reply