HiFi & Professional Audio Forum  

Dayens TiZo

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Dayens TiZo

Post by sdanicic » 08 Jan 2009, 09:33

U prvom javljanju u Novoj godini evo jednog noviteta za koji verujem da ce vrlo verovatno biti veliki hit u narednom periodu.

Rec je o najnovijem "namenskom" modelu zvucnika koji stize iz Dayensa - zvucnik pod nazivom TiZo sa Vifa i Peerles zvucnickim jedinicama. Osteljivost zvucnika je samo 84 dB (ali nemojte da vas to brine), max. radna snaga 80 w, 57 Hz (-3dB), bas refleks. Kondenzator na putu signala visoke učestanosti je Mundorf. Interno ožičenje je Oehlbach i sve to unutar 19mm MDF kabineta, tezine oko 5 kg/komadu, ...

Preporucena cena je 290 evra, a u kombinaciji sa Ampino pojacalom - sve skupa za 500 evra.

Zvucnike sam preuzeo sinoc i druzicu se sa njima narednih dana :-)
Attachments
Dayens_TiZo_2.jpg
Dayens_TiZo_2.jpg (62.56 KiB) Viewed 3464 times
Dayens_TiZo_2.jpg
Dayens_TiZo_2.jpg (62.56 KiB) Viewed 3464 times
Dayens_TiZo_1.jpg
Dayens_TiZo_1.jpg (81.25 KiB) Viewed 3472 times
Dayens_TiZo_1.jpg
Dayens_TiZo_1.jpg (81.25 KiB) Viewed 3472 times
Dayens_TiZo_3.jpg
Dayens_TiZo_3.jpg (67.21 KiB) Viewed 3460 times
Dayens_TiZo_3.jpg
Dayens_TiZo_3.jpg (67.21 KiB) Viewed 3460 times

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Dayens TiZo

Post by sdanicic » 08 Jan 2009, 10:12

Evo i kompletne informacije:

Korišćeni materijal za izradu kutija je 19 milimetarski medijapan.
Blago zaobljene ivice zajedno sa uzanim frontom kutija omogucavaju bolju stereo sliku kao i fokus instrumenata i vecu prostornost zvucne pozornice.
Spoljni finis je urađen prirodnim furnirom, premazan prirodnim uljima, koja se ručno utrljavaju radi očuvanja prirodnog izgleda i akustičnih svojstava.
Skretnica je, kao i uvek, delo Dayensa. Za njenu izradu korišćene su Dayens zavojnice motane "na vazduhu", dodatno potapane u lak radi sprečavanja pojave mehaničkih vibracija. Samim tim postignuto je i poništavanje mikrofonije koja se pojavljuje u zavojnicama kao posledica vibracija kod jačih signala.Elementi skretnice su direktno povezani, bez koriscenja stampane plocice.

Damping materijal je prirodna vuna. Konektori su Mundorf.

Tačka sečenja je 2600 Hz. Kondenzator na putu signala visoke učestanosti je Mundorf. Interno ožičenje je Oehlbach.
Visokotonac je VIFA XT25SC90-04, a bassrednjetonac je sirokopojasni zvucnik firme PEERLESS, fabricka oznaka P830986.

Vise podataka u vezi koriscenih zvucnickih jedinica mozete naci na sledecim adresama:

http://www.tymphany.com/830986

http://www.tymphany.com/xt25sc90-04

Tizo su zvučne kutije mini-monitorskog tipa i sa 4 litara zapremine namenjene su za slušanje muzike u prostorijama od 8 do 15 kvadratnih metara.

Poželjno je da zvučne kutije budu pozicionirane u prostoru odmaknute od zadnjeg zida prostorije minimum 30 cm ( optimalno 40-50 cm) i na 30 cm od bočnih zidova.

Tehnicki podaci

Princip kutije:basrefleks

Nazivna impedansa: 8 Ohm

Preporucljiva snaga pojacavaca: 25-80 W

Osetljivost (2.83 V/1 m): 84 dB

Frekventni raspon: 57 Hz-40 kHz

Dimenzije (ŠxVxD): 140 x 240 x 240 mm

NAMENA:
Kutije su osmisljene radi kvalitetnog slusanja muzike na poslu, u radnoj sobi, spavacoj sobi, decijoj sobi, radionici i svuda gde covek provodi dosta vremena, a nema uslova za postavljanje nekog "velikog" sistema (a ipak zeli da ima kvalitetnu reprodukciju muzike), u prostoru do nekih max. 12-15 m2.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 09 Jan 2009, 11:30

Evo par prvih komentara i utisaka vezanih za TiZo zvucnike:

Kao prvo zvucnici (kao veoma malo njih do sada) su kod mene u prostoru jednostavno nestali !!!
Zvucna slika je veoma duboka, ne bas i toliko siroka, ali kako zvucnici rade tek nekih 15-tak sati, ocekujem i tu promene nabolje. Tonalitet je veoma balansiran, naravno bez extrema u donjem frekventnom opsegu, ali ono sto ce cuje i sto je realno da se moze cuti (ocekivati) na kutijama ovih gabarita je veoma koherentno.

Za sada zvucnike usviravam preko PP integralca i primarno sa muzikom koja ide preko satelitskih radio kanala (Classic FM i RTL Radio), a sinoc sam na kratko pustio par CD-ova. Malo sam obratio paznju na nivo detalja i fokus i ne bi da istrcavam, ali i ne bi da gresim - ali zvuk je vrlo detaljan i prilicno stabilnog fokusa (pogotovo kada se slusa neki CD koji je onako "znalacki" snimljen). Na trenutak skoro da mi se ucinilo de je rec o bezmalo duplo vecim kutijama, s obzirom na energiju koja je dopirala iz njih.

Malo sam se igrao i sa pozicioniranjem i tu se zvuk dosta menjao, tako da sam ih na kraju ostavio da stoje udaljene nekih 45 cm od zadnjeg zida - tu mi je nekako bas refleks davao najprimereniji zvuk - ni tanak, ni debeo (tj. sa basovima koji se trude da budu veci nego sto je realno da ih prezentuje zvucnik ovih gabarita).

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 10 Jan 2009, 20:23

Pre par sati sam raskacio zvucnike sa mog cevnog integralca i zakacio ih na Dayens-ov Ampino integralac.

Kablovi su ostali isti - Analysis Plus interkonekti i QED 25th Silver Anniversary XT zvucnicki - izvor malo CD, malo radio :wink:

Zvuk se pomalo ali sigurno menja, postaje jos transparentniji i detaljniji.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 13 Jan 2009, 13:59

Proslo je skoro nedelju dana kako slusam najnovije Dayensovo "cedo" i uzivam za sve pare i uz sve note & ritmove :-"

Nekako se srecno poklopila ova "nenajavljena i nicim izazvana" potreba za stezanjem finansijskog kaisa i u skladu sa time ovaj mikro zvucnik se pojavio cini su u pravi cas. Ali misljenja sam da nikako nije rec o instant hitu koji ce biti zaboravljen posle samo par nedelja "emitovanja" i boravka na top listama. Jednostavno se pojavio sada, ali ce imati i vise nego realno i dugo trajanje.

U kombinaciji sa PP integralcem sa KT88 lampama zvuk je veoma solidan, ali nista preko toga. Fali one iskricavosti, entuzijazma i poleta koje je dobio kada je kao zamena na teren istrcao mali Ampino. Onda se najednom pojavilo skoro pa sve sto je do tog trenutka nedostajalo ili ga nije bilo - energicnost, fluidnost, zivost.

Daleko od grandioznog zvuka sa monumentalnim basovima ili tajmingom koji baca u trans, nego vise svedeno, kontrolisano, ali sa stilom i to veoma prefinjenjim i muzikalnim. Jeste, kada se pogledaju kutije mogao bi covek da pomisli da se prica o nekome drugome, ali ne - pricamo bas o TiZo mirko zvucnicima.

Veceras i sutra cu jos malo da ih "prodrmam" sa muzikom sa CD plejera (koji ce biti znacajno pojacan sa Stello 100 Signtuare DAC-om) i onda ce uslediti i "zavrsna rec".

Nisam trenutno u mogucnosti da ih cujem sa SB-om kao izvorom zvuka ili recimo sa dodatim externim subwooferom (ovo bi pretpostavljam tek bilo posebno interesantno), ali i ovako je sasvim jasno o cemu se radi :D

Cade
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Cade » 14 Jan 2009, 09:42

Napravicemo neku varijantu sa SB-om :D Posto se znamo od ranije, a i klinci te vole imaces ga na pozajmici :D

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 16 Jan 2009, 10:32

Nakon nekih 10-tak dana druzenja sa TiZo zvucnicnima evo da sumiram:

muzikalni, sa iznenadjujuce dobrim soundstageom (malo doduse "ustinutim" po pitanju sirine), fluidan zvuk koji ne zamara ni posle visesatnog slusanja onako u "background" modu dok nesto radite, citate ili pricate sa prijateljima, dosta detaljni, nestaju u prostoru cim se pusti muzika.

Postavite ih ako je ikako moguce na sto cvsrce i teze stalke (bez toga cini se nista), obratite paznju zbog bas refleks otvora koji je pozadi koliko cete ih udaljiti od zadnjih (primarno) i bocnih zidova (sekundarno) i uzitak nece izostati. Glasno slusanje nije problem, ali misli da TiZo ipak nisu predvidjeni za to. Pristojno pojacalo sa onako pravih 50W po kanalu ce biti sasvim, sasvim dovoljno za komforan rad, bez obzira na tip muzike ili nivo glasnoce (realno govoreci, u pokusaju da docara impresiju koncertnog izvodenja Metallice ili nekog koncerta za klavir i orkestar nadam se da niko nece biti razocaran ako taj ugodjaj izostane ili bude polovican :? ) .

Zvucnici iako malih dimenzija i bez preteranih ambicija u pravcu velikog zvuka i voluminoznog basa, ipak ce pozitivno reagovati na svako poboljsanje sa strane izvora. Ovo sam lepo mogao da cujem kada sam svoje CD-ove i MP3 fajlove ponovo preslusavao ali preko externog Stello DAC 100 Signature koji je bio zakacen na Denon CD plejer, odnosno Pioneer CD/DVD/SACD/DVD-A plejer.

Ako sta trebam da zamerim - za te pare ne mogu da uputim nikakvu zamerku.

I kao sto sam rekao kada sam otvorio ovu temu mislim da smo na dobili jedan proizvod koji je veoma konkurentan, sa vrlo dobrim odnosom cena/kvalitet i verujem da ce i trziste reagovati na pravi nacin :)
Sto se mene tice ovo ce sigurno biti jedan od hitova sa liste "najpopularnijih" za 2009. godinu.

crni

Post by crni » 04 Feb 2009, 11:38

bio sam u šapcu za vikend da apgrejdujem monitore \:D/ i tom prilikom čuo tizo. sve što je saša rekao je tačno, samo mi nije jasna namena koju je preporučio i dejan dobrin, a to je kao da su kutije namenjene za kancelarije, radne sube tj. za neko neobavezno slušanje. ja se sa tim apsolutno ne slažem, jer su tizo veoma ozbiljni zvučnici za veoma ozbiljno slušanje u adekvatnom prostoru. mnogo ljudi nema veće sobe od 9,10,11 kvadrata i ovakve kutije bi savršeno pasale za takve sobe, ali bih da napomenem da se nisu obrukale ni u onom dayensovom prostoru u šapcu.

Post Reply