HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Myth, preamp Zorana Ristica

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

ZoranBGD
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: Myth, preamp Zorana Ristica

Post by ZoranBGD » 20 Jan 2009, 11:02

zodiac wrote:Sad ispade kako sam ja ovako fin, a na forumu se razgoropadim, valjda :D

Na kraju, sasvim private, mada nemam razloga to da krijem ni ovde: zao mi je sto ovo sto sam pisao nije napisano i tamo, na tvojoj temi. Ima tamo dosta ljudi do cijeg mi je misljenja stalo. Opet deljenja i razdvajanja, ja to jezivo mrzim, ali ne mogu da ucinim nista protiv toga. Kao sto Vule rece, glupost je nepobediva. J.e.b.i.g.a.
Slazem se potpuno i uvek sam protiv razdvajanja po bilo kojoj osnovi. Zato i jesam clan oba foruma, ali pisem uglavnom za jedan jer slobodnog vremena imam minimalno, a samo pisanje zahteva dosta vremena i rada.
Nego sta nego da si fin "ovako"... :)

Sto se balansiranih veza tice, mislim da ce stvari ici redom - polako. Iako bismo svi to zeleli, proizvod ne moze tek tako da izadje na trziste, gomila kockica mora da se slozi a sve u cilju realizacije potpunog proizvoda (uredjaj, prateca dokumentacija, pakovanje), tu su i pravna regulativa i najvaznije standardni kvalitet. To, opet, zahteva pazljivo planiranje, ispitivanje i realizaciju, da ne pametujem sada o primenjenom menadzmentu.

Myth LightSpeed je, inace, testiran u sertifikovanoj laboratoriji u Beogradu gde su mu izmerene tehnicke specifikacije. Mogu da samo kazem da su u klasi odlicnih do izuzetnih.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 20 Jan 2009, 11:14

To za balansirane izlaze/ulaze shvatite kao prijedlog! Niko ne govori da se "uvali" vise stvari po istoj cijeni, nek kosta kolko kosta. Ja licno, ne bi uzeo predpojacalo ako nema balansirane kontakte i ako nije balansirane konstukcije.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

colepraha
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by colepraha » 20 Jan 2009, 11:24

XLR balansirana veza nije nimalo nebitna stvar! Danas, svaki proizvod vredan paznje je ima! Konstruktor je morao da ima to na umu kada je pravio preamp. Trzisna utakmica je zestoka i prosto se mora biti konkurentan. Da, uredjaj bi bio skuplji naravno, ali ako je kvalitetan to ne bi bio problem. To je mnogo bolje, nego neko, ko ima XLR na digitalnom izvoru i izlaznom pojacavacu, ne moze da iskoristi tu mogucnost, i zaobicice iz tih razloga ovaj preamp. A takvih napolju ima vise nego sto mozete da predpostavite. Licno ne volim te kombinacije, ako zelis dodatnu opremu javi se konstruktoru jer to svi proizvodjaci koriste da kupce osisaju. Da vidimo: konektori,trafoi, plocice, reprogramiranje softvera... pa dodatni radni sati etc... To vam je kao automobil ima dobre vozne karakteristike ali nema ABS, a to se doplacuje... takav auto danas niko nece ni da pogleda. moze auto da se vozi i bez abs-a ali abs je abs.

colepraha
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by colepraha » 20 Jan 2009, 11:33

@Ninja
Apsolutno sam saglasan sa tobom po pitanju Balansirane veze. Ne bih ni ja kupio preamp bez te konstrukcije, jer za svoj novac, tacno znam, sta hocu!

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 20 Jan 2009, 11:50

colepraha wrote:XLR balansirana veza nije nimalo nebitna stvar! Danas, svaki proizvod vredan paznje je ima! Konstruktor je morao da ima to na umu kada je pravio preamp. Trzisna utakmica je zestoka i prosto se mora biti konkurentan. Da, uredjaj bi bio skuplji naravno, ali ako je kvalitetan to ne bi bio problem. To je mnogo bolje, nego neko, ko ima XLR na digitalnom izvoru i izlaznom pojacavacu, ne moze da iskoristi tu mogucnost, i zaobicice iz tih razloga ovaj preamp. A takvih napolju ima vise nego sto mozete da predpostavite. Licno ne volim te kombinacije, ako zelis dodatnu opremu javi se konstruktoru jer to svi proizvodjaci koriste da kupce osisaju. Da vidimo: konektori,trafoi, plocice, reprogramiranje softvera... pa dodatni radni sati etc... To vam je kao automobil ima dobre vozne karakteristike ali nema ABS, a to se doplacuje... takav auto danas niko nece ni da pogleda. moze auto da se vozi i bez abs-a ali abs je abs.

ne razumem o kakvom "sisanju" pricas? ovo nije TVC gde je balansirana veza na izvolte pa samo zavisi kako ces da spojis izvode na sekundaru. ovde imas DUPLU topologiju na audio plocicama i to kosta novac, prosto kao pasulj. da, konektori, trafoi, plocice, reprogramiranje, radni sati itd. ne znam kojim se biznisom bavis ali proizvodjac ovog se ne odaziva na sifru majka tereza - zapravo i za ovu cenu se dobija toliko mnogo da to nije normalno - ovu tehnologiju koju zoki ristic ugradjuje imaju dartzeel i krell evo, nijedan nije ispod 20.000evra. da, dobijes i balansiranu vezu za te pare :lol:

poredjenje sa ABS-om ne stoji. pre bih rekao da je automatska klima. ABS je obavezan i ovaj preamp ima ABS - to je dobar zvuk i on ce svirati izuzetno i u sadasnjoj single ended konfiguraciji bez obzira na to da li je u balansiranom sistemu ili nije. poznajem dosta ljudi koji ne uzimaju auto bez automatske klime posto zive u ubedjenju da je sirotinjski ako moras svojerucno da podesis istu.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 20 Jan 2009, 12:10

RIVIERA wrote:balansirana veza ne bi poskupela verziju vise od 10usd,
mnogo skuplji bi bili solidni XLR konektori,
nemojte pograsno da me shvatite ali
programiranje kontrolera je tu najkompleksniji zadatak
i to kosta...Ali doprinosi udobnosti i ergonomiji...
to nije DIY friendlu kao sklopiti tamo neku plocicu...
TAKODJE I CHASIS...veoma dobar
sve ostalo ukljucujuci jfet buffer nije skupo
i nije originalno...
pa sad oko ovog poslednjeg - a sta je originalno u danasnjem audiu? bolje je da ne otvaramo tu pandorinu kutiju...

ali istine radi - a pre svega zbog ruzne pljuvacine koju su kao docek na drugom forumu DIY gurui priredili pa se posle izvinjavali - treba reci da je ovo uzasno ozbiljno inzinjerski slozen uredjaj koji je daleko iznad "DIY kao biznis" pristupa koji ovde vlada, i da se od trenutka kada se tvorac uredjaja iskljucio iz javne rasprave o LDR-u do zavrsetka uredjaja doslo do odredjenih resenja za VAZNA pitanja koja su aspolutno nova i originalna, ako nista drugo ono u audio sferi, posto dolaze iz domena upravljacke elektronike. tu mislim da nacin na koji se kontrolisu optokapleri koji ELIMINISE potrebu za strogim uparivanjem koje je bilo i ostalo prakticno neresiv problem pa samograditelji prelaze preko njega.
JFET bafer je originalan isto koliko i bilo koji bafer i nije ga izmislio ne nelson pass (mada ce ti mozda neko reci drugacije :-" ), i nije bitan za ovu pricu nimalo.
nacin upravljanja uredjajem je apsolutni state of the art nivo kakav NIKADA nisam video ni u jednom uredjaju, ni serijskom, ni DIY - ako izuzmemo automobil toyota prius :) koji ima nesto slicno:)
ali pre i posle svega, zvuk - uredjaj je dobro nastimovan i ne pripada ni jednoj skoli zvuka - transparentan je i ne ostavlja nikakav pecat na signal - sto udje to i izadje. kome treba da pegla zvuk svog izvora, neka ga slobodno zaobidje. u mnogim parametrima dramaticno iznad music first TVC-a koji je kao sto znate pre par godina u UK bio hajpovan kao najbolji preamp na svetu.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 20 Jan 2009, 12:26

Balansirana veza ima smisla ukoliko je prisutna u cijelom audio lancu. U suprotnom svaka konverzija nagrđuje sustav do te mjere da je po meni bolje imati nebalansirano od početka do kraja. Zapravo bi trebalo imati CD player koji ima dvostruke DAC-ove i onda graditi sustav. A takvih playera je jako malo i ne znam za ništa ispod 2000 eura. Marantz CD14 kao jedan od najjeftinijih primjeraka iz te grupe imam i kupljen je baš zbog tog razloga. Osim toga odličan je materijal za upgrade.

colepraha
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by colepraha » 20 Jan 2009, 13:09

:?: :shock:
Last edited by colepraha on 20 Jan 2009, 18:28, edited 5 times in total.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 20 Jan 2009, 13:27

Polako ali sigurno krece klasicno pametovanje ljudi koji uredjaj nisu culi ali vec dobro znaju sta mu fali..

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Jan 2009, 14:18

dioklecijan wrote:Balansirana veza ima smisla ukoliko je prisutna u cijelom audio lancu. U suprotnom svaka konverzija nagrđuje sustav do te mjere da je po meni bolje imati nebalansirano od početka do kraja. Zapravo bi trebalo imati CD player koji ima dvostruke DAC-ove i onda graditi sustav. A takvih playera je jako malo i ne znam za ništa ispod 2000 eura. Marantz CD14 kao jedan od najjeftinijih primjeraka iz te grupe imam i kupljen je baš zbog tog razloga. Osim toga odličan je materijal za upgrade.
Sta je to sto nagrdjuje "sustav" ukoliko se vrsi konverzija SE/Balance veze ?

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 20 Jan 2009, 14:29

Puno toga. Povećava se broj elektroničkih komponenti u lancu, što uzrokuje sve ono što je nepoželjno, od faznih pomaka, potrebnog vremena smirivanja (settling time), smanjuje se GBW (gain bandwith) i kao najvažnije od svega konverzijom se značajno narušava CMRR(http://en.wikipedia.org/wiki/Common-mod ... tion_ratio) što je u biti osnovni smisao balansirane veze.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Jan 2009, 14:38

dioklecijan wrote:Puno toga. Povećava se broj elektroničkih komponenti u lancu, što uzrokuje sve ono što je nepoželjno, od faznih pomaka, potrebnog vremena smirivanja (settling time), smanjuje se GBW (gain bandwith) i kao najvažnije od svega konverzijom se značajno narušava CMRR(http://en.wikipedia.org/wiki/Common-mod ... tion_ratio) što je u biti osnovni smisao balansirane veze.
Procitaj ovo pazljivo:

http://www.jensentransformers.com/an/an003.pdf

Obrati paznju na podatke o CMRR u dB.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 20 Jan 2009, 14:49

Piše upravo ono o čemu sam napisao dva posta, a ti me upućuješ da se uvjerim čitajući. O Bože..... :roll:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Jan 2009, 14:54

dioklecijan wrote:Piše upravo ono o čemu sam napisao dva posta, a ti me upućuješ da se uvjerim čitajući. O Bože..... :roll:
Ono sto pise to je:

1.) da postoje razni nacini pravljenja konverzije
2.) ti razni nacini konverzije imaju i razlicite efekte na CMRR ali pri tome CMRR nije jedini efekat koji se pri tome desava (hum, buzz, ground loops,...)
3.) kod pojedinih konverzija RCA u XLR imas bolji CMRR nego da imas RCA-RCA -> sto je direktno suprotno tvojoj tvrdnji !

Sve zavisi od implementacije i samog sistema u kom se vrsi konverzija i nije moguce tako pausalno i povrsno izvesti zakljucak da je konverzija losa zbog CMRR -> to nije tacno (pod uslovom da verujemo ovom clanku).

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 20 Jan 2009, 14:56

Ponavljam: dvostuki dacovi (*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Post Reply