HiFi & Professional Audio Forum  

Myth, preamp Zorana Ristica

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Myth, preamp Zorana Ristica

Post by lautrecred » 20 Jan 2009, 21:34

RIVIERA wrote: Ali da li to znaci da o tome ne sme biti reci?
*

Sto se mene tice neka cveta tisucu cvetova, naravno da sme biti reci o originalnosti uredjaja - ali budite fer pa onda pocnite pricu o originalnosti drugih domacih uredjaja, pricajte o originalnosti TVC-a, SRPP, buffera, DC ispravljanja grejanja, SET izlaza, atenuatora, klasi A, lampizatoru, NOS, mocart rucki, pasivnoj RIAA ekvalizaciji, LCR RIAA-i, qrcu palcu, ........... pa kad nadjete ono sto je srbin izmislio - a da nije naizmenicna struja i trafo - onda dajte da pricamo o tome kako je zoran neoriginalan.

To je moj pogled na celu tematiku, i ne bih dalje gusio o tome. Za jedan domaci proizvod - prvi iz radionice doticnog - mislim da ima dovoljnu kolicinu originalnosti u nizu resenja da ga stavlja u dosta ozbiljnu ligu.

E sad sto nije otkrice jednako Teslinim, mozda imamo prevelike apetite.

:mr

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 20 Jan 2009, 22:31

zodiac wrote:Nadam se da gospoda admini nece zameriti previse, ipak se radi o dobrobiti hifi zajednice i samog konstruktora; bar smo svi, sem eventualno ovog sa bankovnim racunom, slozni oko toga da mu zelimo svu srecu. Imao sam priliku da citam i drugacije komentare od vasih, pa vam bar ja licno na tome zahvaljujem od sveg srca, ipak je ovo malo drugacije drustvo. Dakle, da ne duzim: odlican i vrlo detaljan test ovog uredjaja, iz pera cenjenog autora Zokija Karapandzica, moze se naci na sledecoj adresi:

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... 30&t=12060

Hvala na interesovanju.
Cenjeni admini nece zameriti, ali neka ubuduce ako nesto ima svoj pocetak, sredinu i kraj (sto pretpostavljam da pomenuti test ima), najlakse je uraditi copy/paste originalnog texta (bez svih uvoda i komentara koji su deo pomenutog linka :!: )

Moze to i sam Zoran da uradi :)

Nadam se je ovo i vise nego fer i korektno.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 20 Jan 2009, 22:49

I u redu narode, mozemo li da izvedemo neki zakljucak posle ove diskusije:

ZA:

PROTIV:

RAZNO:

Bez dodatnog opterecivanja diskusije sa pitanjima ili podpitanjima, jer ako neko krene da cita ovo od pocetka mislim da ce posle 7-8 replike da odustane, a to nam nije namera.

Ako bas ima potrebe za daljim pitanjima i podpitanjima, da otvorimo onda novu temu: "MYTH preamp by Zoran Ristic - Q & A" :D

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Jan 2009, 10:44

Ja licno ne smatram da preamp u ovoj klasi cena (receno je da ce da kosta ispod 1K eura) mora da ima balansirane izlaze i ulaze. Balansiranu konstrukciju ionako nema. Ovde je vodjena rasprava na temu sta bi to znacilo da se ubaci balansirana veza i onda je pominjano da mora da se napravi jos jedna linija za signal (jos jedna identicna plocica za minus granu), pa reprogramiranje kontrolera, ... sto naravno nuzno vodi znacajnijem povecanju cene. To bi ovaj uredjaj onda ucinilo verovatno mnogo manje atraktivnim na domacem trzistu.

Medjutim, onda smo videli da postoje razni nacini pretvaranja SE u balansiranu vezu - odnosno da postoji dosta razlicitih nacina implementacije balansiranog interface-a a da pri tom sam uredjaj ima SE konstrukciju. Neke od tih nacina pretvaranja SE u XLR su bolji neki losiji ali mnogi od njih imaju prednosti u odnosu na SE interface, pre svega kada je u pitanju uklanjanje suma i grounding loops ...

Pogledajte jos jednom clanak sa Jensen stranice:

http://www.jensen-transformers.com/an/an003.pdf

Zatim pogledajte malo poglavlje: 2.4 - A Simple alternative. Radi se o tome da se na samom SE izlazu doda jos jedna grana za minus liniju balansirane veze, koja ce samo da ima istu impedansu kao i pozitivna linija vec postojece SE veze. Ovde na slici je predstavljen izlaz sa operacionim pojacavacem a u ovom predpojacalu se na tom mestu nalazi (predpostavljam - sema nije data) optocoupler ali je princip potpuno isti. Sta to znaci ?

- Implementacije ovog balansiranog interface je vrlo jeftino i njime se ne narusava postojeci design
- nema potrebe za reprogramiranjem kontrolera
- jedini dodatni trosak su XLR konektori. Ako se uzmu Neutrik konektori, koji su zbilja dobri a kostaju par eura komad, onda ni to nece znacajnije uticati na cenu.

Na taj nacin se dobiju: balansirana veza a cena se vrlo neznatno promeni.

Ja imam ovo implementirano u jednom svom uredjaju sa OPAs na izlazu. Uredjaj je SE i onda sam dodao upravo ovu konfiguraciju predstavljenu ovde na slici. I to radi dobro ... nikakvih problema sa sumom ....

Eto, jedan konstruktivan predlog, da ne ispadne da se samo kritikuje .... Samo - jos jednom - u toj klasi cena balansirana veza nije obavezna. Ali ako je uredjaj ima i kosta ispod 1K -> onda hmmm, svi podignu obrve ....

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 21 Jan 2009, 13:35

@lautrecred
Ma ne potpuno ste pogresno shvatili
uopste nisam mislio na IDEOLOSKU
pricu kojom odise vas odgovor...
*
to uopste nije bila tema mog posta
i stvarno je zamena teza...
-
Da ponovim:
1. veoma cenim trud i znanje
2. (nevolim da pricam o ceni ali mislim i da je to OK...)
*
SAMO sam hteo da kazem da
postoji disbalans u smislu total designa
izmedju truda i rezultata ostvarenih u kontrolnom delu
i svega ostalog
I
buffera, koji po mom misljenju NIJE LOSE da prati
ostatak uredjaja...
BTW buffer je aktivni modul koji ucestvuje u definiciji krajnjeg rexultata
zvuka
cheers

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 21 Jan 2009, 18:21

zodiac wrote:
ninja wrote: Posle, diskusija o balansiranim vezama/prikljuccima je bila prirodan tok rasprave bez neke velike frke. Ne vidim, sta lose moze donijeti balansirani dio u Mythu i sta mu steti ovaj dio diskusije!?

Ovaj je forum ipak mjesto za neku komunikaciju i ima nas malo na njemu, a da bi se komuniciralo ne mora se otvarati nova tema ... bar za sada.
Evo ja cu da ti kazem: zato sto ovo nisam gledao jednom, i zato sto cemo na kraju da zavrsimo na diskusiji o hornama ili necemu slicnom. Zato sto se zavrsi rasipanjem teme, umesto njenim zakljuckom. I zato sto tako teme treba da izgledaju ovde, ako zelis civilizacijski da se razlikujes od foruma koji to dozvoljavaju. U redu?
Prateci oba foruma i citajuci test (Zorana) i komentare tu i tamo mislio sam da je to jos uvijek ne finalizovano i da ima mjesta za promjene i dodatke, zbog toga i moje pitanje. U tvom tekstu i Zoranovom testu nisam vidio ili razumio kakva je konstrukcija, balansirana ili ne. Doduse, da ste napisali nesto tehnicki ne bi ni razumio sem ako nije striktno napisano. Da citam onaj DIY topic sa konstrukcijama ne pada mi na pamet.

Jos uvijek ne vidim kako ovakva diskusija i pitanja stete proizvodu! Zdrava diskusija je po meni nesto sto me i drzi na forumima. Citanje testa bez mogucnosti komentiranja je po meni reklama! Mod/Admin, uvijek moze da je presjece i odvoji ono sto ide na drugu stranu (a to se i desava ako vec pratis ovaj forum). Tvoje insistiranje da se diskutuje posle slusanja je za mene vrlo tesko izvodljivo ... a kada bi diskutovali samo o onome sto smo licno poslusali vrlo brzo bi se i ohladili od foruma.

I na kraju, molim te, da ne shvatis ovo kao napad na tebe, nego kao pokusaj boljeg razumjevanja! :mr
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

ZoranBGD
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by ZoranBGD » 21 Jan 2009, 23:03

Sasa Danicicu, nemam nista protiv da se moj tekst o Myth-u nadje i na Vasem forumu, samo mi se cini da je link nekako zgodniji, da ne "zagusimo" temu i da posetioci ne znaju da se snadju o cemu, na kraju, pricamo. Ako smatrate da je zgodnije da ga kopiramo, sa moje strane je to sasvim OK i mozete ga organizovati kako mislite da je najbolje.

Ninja, u pravu ste, komad koji sam testirao je prototip. Trenutno se radi na daljem usavrsavanju korisnickog interfejsa i jos nekoliko detalja. Uredjaj u osnovi nije balansiran sto ne znaci da nece biti i takva verzija u ponudi, ali kako rekoh, korak po korak.

Slazem se da nove ideje svakako koriste - pa kako bi se drugacije znalo sta ljudi misle? Jedino sto tu uvek treba obratiti paznju na tanku liniju "koliko ljudi, toliko cudi".

Topic author
zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 22 Jan 2009, 10:10

ninja wrote:
Jos uvijek ne vidim kako ovakva diskusija i pitanja stete proizvodu! Zdrava diskusija je po meni nesto sto me i drzi na forumima. Citanje testa bez mogucnosti komentiranja je po meni reklama! Mod/Admin, uvijek moze da je presjece i odvoji ono sto ide na drugu stranu (a to se i desava ako vec pratis ovaj forum). Tvoje insistiranje da se diskutuje posle slusanja je za mene vrlo tesko izvodljivo ... a kada bi diskutovali samo o onome sto smo licno poslusali vrlo brzo bi se i ohladili od foruma.

I na kraju, molim te, da ne shvatis ovo kao napad na tebe, nego kao pokusaj boljeg razumjevanja! :mr
Nisam rekao da ne treba da bude diskusije, vec da treba da se drzimo teme, jer cemo na kraju pricati o svemu, sem o samom preampu. Nisam insistirao da se diskutuje posle slusanja, rekao sam da bih voleo da bude manje price o balansiranoj vezi i bankovnim racunima, a vise o utiscima o proizvodu. I naravno da ne shvatam ovo kao nekakav napad, pricamo normalno, ne moramo oko svega da se slozimo.
A mind is a terrible thing to waste.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 24 Mar 2009, 09:24

@Zodiac,

Ima li ovde nekih noviteta?

Kako napreduje finalno tjuniranje i ostalo ?

Topic author
zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 25 Mar 2009, 10:25

Ima, ima, samo cekam da prodje burn-in period, moj Myth radi vec sesti dan bez prekida. I radi zaista veoma, veoma dobro, ali cemo o tome kada Zoran i ja budemo ponovo presabirali slusne utiske kod mene (najverovatnije za vikend). Uredjaj je znatno tehnicki unapredjen u odnosu na ono o cemu smo do sada pricali, ali neka detalji ostanu za kasnije :wink:

borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 02 May 2009, 09:00

Auuu, pa ovo je strasno! :o

Najlakse je danas biti pametan pa se samoproklamovati u kriticara poput onoga Dimitrija Vojinova koji je snimio 2 filma, u jednom igra cak odlicno, i onda napljuvati dela [poznatih i priznatih rezisera. Kod nas je izgleda to postalo sport, kod nas pametnih i sposobnih ljudi je sve manje ali je zato kriticara vishe nego ikad.
Kad uredjaj kosta 800 EUR onda je sumnjivo,a da kosta 3-4000 EUR kolika bi mu sigurno bila cena na Zapadu onda bi to bila kradja, dranje. Sad ne valja sto se za ove pare dobije touch screen?
Sad ne valja sto nema XLR? NEce valjati na krjau sto nema 15 ulaza i sto se ne odaziva na glasovnu komandu? ](*,)

Mene zaista ne cudi sto nasi ljudi beze sa svojim proizvodima odavde i prodaju ih na Zapadu. Kod nas svako moze da ocrni bilo sta iako nema pojma ni kako to izgleda ni kako zvuci, ali zato smatra da je dovoljno kompetentan da otrkije teorije zavere, prodavanja magle i sl. I u danasnjem svetu pocinje se prica o originalnostI?
Gospodo, sta je danas originalno,uopste? Toliko je toga izmuzeno da je zaista tesko smisliti originalan koncept. I, ta originalnost se debelo placa! I uvek ce se placati.
A ja ipak smatram da ovde ima vishe originalnosti nego da mnogim uredjajima koji su prosli kroz moje ruke, sa visestrukim $$$$ cenama.
Dobiti ovakav uredjaj sa touchscreenom, jogglom i daljincem za smesne pare dok u danasnje vreme se josh potencira "vintage" funkcionalnost, minimalizam, koji ima svoje cari ali i mane itekako, po meni je mozda samoubistvo za Zorana,a ja se nadam da se to nece desiti. JEr kod nas nista ne valja sto nije preskupo, jer onda neverne tome pocinju da se ceskaju po glavi i sumnjaju u kvalitet?

No, da ostavimo po strani izgled ovog preampa koji je odlican po svim merilima i funkcionalnost koja je izvrsna!
Sta ovaj uredjaj posebno izdvaja? ZVUK!!!
Ne kazem da ovo mora niti ce se svideti svakome. Njegovo ime je neutralnost i ko trazi nesto drugacije svakako treba da poslusha ali ce ga najverovatnije preskociti. Ali oni koji vole sto manje bojenja zvuka, za njih je ovo heaven!
Prvo da istaknem da sam postao ponosan vlasnik ovog uredjaja za koji smatram da je mozda naj best-buy koji sam imao u ovoj oblasti. Zoran Ristic je sjajan inzenjer ali i izuzetan covek i spreman svakom da izadje u susret. Da ga ne hvalim dalje, da se ne pomisli da reklamiram a i da ga ne pokvarim... :)
Jakoi je danas tesko naci uredjaj koji ce se dopasti i vasoj lepsoj polovini :lol: Kao i kod Zokija K. ovaj preamp je na prvu loptu kupio ne samo mene nego i moju suprugu, koja je dosta tolerantna po pitanju uredjaja i estetike iako je arhitekta, ali vidno je bilo odusevljenje kad je izvalila touch screen :lol:
No, da ostavimo estetiku po strani.
Juce sam organizovao prvo mini slusanje, posto je preamp spreman vec za to. Kod mene su i Dayens TVC a i jedan Pass P1.7... Izvor je bio jedan Pass F5...JA svog Babelfisha josh cekam... :?
Slusanje je bilo prilicno kratko, nekih 30-ak min(bez zagrevanja istih), ali dovoljno za zakljucke na prvu loptu.
JA necu vishe vrsiti poredjenja jer je glupo porediti aktivu, pasivu i lampase.
Samo cu reci - APSOLUTNO SJAJAN UREDJAJ! Vredi svakog dinara, iskreno bih dao i duplo vishe para za njega u odnosu na ono sto se moze kupiti i dobiti u drugim uredjajima, i zaista sa ponosom kazem - istinski hi-end u svakom smislu reci!
Ovih dana ce doci Pile( Bane) kod mene sa Theta ampom by Bora pa cemo isprobati ovaj odlican amp i sa Mythom i sa TVC-om, pa cemo nesto vishe napisati o tome... :-({|=

Pozz svima!
Attachments
IMG_1973x.jpg
IMG_1973x.jpg (85.98 KiB) Viewed 1447 times
IMG_1973x.jpg
IMG_1973x.jpg (85.98 KiB) Viewed 1447 times
KARAN KA180I+PASS BABELFISH+DAYENS TVC PREAMP+MYTH LDR LIGHTSPEED PREAMP+PRIMARE CD 31 UPG.+MF X-RAY V3+DAYENS CLASSIC TRIO SE+DAYENS FLAT(MUNDORF)HPOCC AG ZV.KABLOVI+DAYENS IV VIVO Ag INTERKONEKTI+PEERLESS MONITORI(HDS164,XT25)+OYAIDE TUNAMI NIGO+P/C 037

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 02 May 2009, 10:44

borjan wrote:
...pa cemo nesto vishe napisati o tome... :-({|=
Krasno, drzimo te za rec :wink:

Topic author
zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 04 May 2009, 19:44

Pritisla sljaka u poslednje vreme, pa nemam bas puno vremena da pisem, dobro je da se bar Borjan javio. Vazno je da ovaj preamp ima sve vise zadovoljnih korisnika. Na zalost, ja moj uredjaj nisam cuo desetak dana, posto je isti na slusanju kod drugara, obavlja misiju pridobijanja novog clana Myth sekte :). Inace se radi o poznatom audiofilu, pa se nadam da ce se i sam oglasiti sa utiscima. Ja mogu samo da prenesem sadrzaj sms-a koji sam dobio od doticnog:

Razlog sto sam se ucutao je sto Myth radi vrlo dobro, pa mi tesko pada da se rastanemo...

Samo napred, drugari!!!

Topic author
zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 04 May 2009, 19:47

Umalo da zaboravim, sajt je konacno zavrsen, obavezno ga posetite:

http://www.myth.rs

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 May 2009, 12:38

zodiac wrote:Umalo da zaboravim, sajt je konacno zavrsen, obavezno ga posetite:

http://www.myth.rs
Ova stranica vam je super. Lako i brzo sam dosao do informacija koje su me interesovale. Slike uredjaja su takodje dobre i sve sto je bitno lepo i jasno se vidi. Tekstovi su citki, jasni i informativni. Mozda je moglo da se stavi nesto malo vise o samoj tehnickoj strani uredjaja ... spisak proizvodjaca delova, principijelna sema uredjaja, itsl. Takodje je potrebno naglasiti koje su prednosti tog vaseg pristupa izradi preampa - koji su razlozi zasto ste se bas odlucili za ovaj pristup a ne za neki drugi i koje su prednosti i mane takvog koncepta.

Sto se uredjaja tice - izgleda dobro. JFet buffer, 10 mm alu front, daljinac, touch-screen, ... to su sve stvari koje kupci vole da cuju. Jedina zamerka je sto nema informacije o ceni.

Imao bih i jedno pitanje: zasto je izlazna impedansa relativno visoka (1 KOhm) ?

Post Reply