HiFi & Professional Audio Forum  

Bladelius Freja Mk III

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Bladelius Freja Mk III

Post by sdanicic » 24 Feb 2009, 23:01

Ako se neko eventualno & mozda zabrinuo zasto nema nastavka predstavljanja ovog plejera, molim za strpljenje.

Neke druge i prioritetnije stvari cekaju na red, tako da je ovo objektivno u drugom planu - nadam se da ce se do kraja nedelje stvari vratiti u normalu.

Plejer je, hvala na pitanju, dobro i usvirano :gnum

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 24 Feb 2009, 23:13

Dobro je onda, pomislio sam da je Mr.Mike zatrazio jos 15-20 dana dodatnog usviravanja. :D

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 25 Feb 2009, 17:29

first wrote:Dobro je onda, pomislio sam da je Mr.Mike zatrazio jos 15-20 dana dodatnog usviravanja. :D
Ma jel to mali cinizam u povoju???? :-#

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 25 Feb 2009, 18:57

pecass x wrote:
first wrote:Dobro je onda, pomislio sam da je Mr.Mike zatrazio jos 15-20 dana dodatnog usviravanja. :D
Ma jel to mali cinizam u povoju???? :-#
Neeeeeeee samo čitam preporuke,.....
sdanicic wrote:Preporuceni "burn-in" 5-6 nedelja,..... \:D/
....ali pazi 5-6 nedelja bez isključenja uređaja, tako da 2-3 dodatne nedelje neće da mu smeta :good

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 26 Feb 2009, 13:43

Kod mene 1800VA na 6 nedelja - ovi iz EDB-a ce da mi posalju zahvalnicu i clansku kartu "potrosaca za primer" :wb
Al da vredi vredi :yahoo

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 27 Feb 2009, 10:48

pecass x wrote:Kod mene 1800VA na 6 nedelja - ovi iz EDB-a ce da mi posalju zahvalnicu i clansku kartu "potrosaca za primer"
=D> :lol:

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 02 Mar 2009, 16:02

Prve 4 slike Freja Mk III plejera iznutra - posle cu da stavim ostalo gde se bolje vide detalji :)
Attachments
freja_mkIII_inside_1.jpg
freja_mkIII_inside_1.jpg (139.7 KiB) Viewed 1009 times
freja_mkIII_inside_1.jpg
freja_mkIII_inside_1.jpg (139.7 KiB) Viewed 1009 times
freja_mkIII_inside_2.jpg
freja_mkIII_inside_2.jpg (219.25 KiB) Viewed 1009 times
freja_mkIII_inside_2.jpg
freja_mkIII_inside_2.jpg (219.25 KiB) Viewed 1009 times
freja_mkIII_inside_3.jpg
freja_mkIII_inside_3.jpg (166.13 KiB) Viewed 1005 times
freja_mkIII_inside_3.jpg
freja_mkIII_inside_3.jpg (166.13 KiB) Viewed 1005 times
freja_mkIII_inside_4.jpg
freja_mkIII_inside_4.jpg (163.67 KiB) Viewed 1005 times
freja_mkIII_inside_4.jpg
freja_mkIII_inside_4.jpg (163.67 KiB) Viewed 1005 times

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 02 Mar 2009, 23:52

Nakon nekih mesec i po dana druzenja sa Freja Mk III CD plejerom stigao sam do tacke kada bi se mogla podvuci (-----) crta i pokusati izneti sasvim licno vidjenje i dozivljaj zvuka koji daje ovaj plejer. S obzirom na njegove "multiformatne" mogucnosti, izbor muzike na osnovu koje sam merio izmedju + i - strana nije bio ni u jednom trenutku limitiran. Ako je vec krajnjem konzumentu data sloboda apsolutnog izbora, bilo bi greota i ne iskoristiti je.

Pocetak je cini mi se sasvim logicno pripao "osluskivanju" i naslucivanju onoga sta ovaj plejer moze kroz slusanje muzike u MP3 formatu (ovo se odnosi pre svega na "burn-in" period). Poreklo numera je bilo krajnje raznovrsno - od diskova sa download-ovanom muzikom iz sopstvene kolekcije (od kojih su neki diskovi "narezani" jos pre desetak godina kada je Napster servis bio glavni igrac kada je u pitanju peer-to-peer razmena muzike), preko kompilacija koje sam dobio na poklon, kupovao na kojekakvim berzama do "namenski" pravljenih kolekcija na svom PC-ju, odnosno laptopu koriscenjem CDex i kasnije EAC softvera za ripovanje sa originalnih izdanja - sto za sebe, sto za prijatelje & familiju.

Sta je ono sto se moze opisati i navesti kao glavne karakteristike MP3 zvuka u "tumacenju" Freja plejera? Pre svega fer i korektno reprodukovanje istih. Ili prevedeno na nivo da svima bude jasno - tamo gde je kvalitet originala od kojeg je napravljen MP3 ekvivalent bio iole pristojnog kvaliteta, to se cuje i u MP3 verziji. Jasno je da svi MP3 fajlovi nisu bili 192Kbps ili vise, nisu svi bili ni VBR, dosta ih je bio i u 128Kbps - ali to nije uticalo da se dozivljaj snimka i najveci deo njegovih atributa izgube. Cak i kada sam slusao iste numere, ripovane sa istim softverom, na istom uredjaju i sa istog originalnog naslova - od koji je jedna bila 128Kbps, a druga 192 Kbps - nisam uspeo da uocim razliku. Ali se ona veoma jasno pojavila na 320Kbps.

Jednom recju, slusanje MP3 kada je u pitanju ovaj plejer, izgubilo epitet "usputnog" odnosno "informativnog" slusanja nego se popelo ne jednu, nego dve stepenice vise na skali smislenosti (namerno ne koristim rec kvalitet) u procesu prenosenja zvucnog dozivljaja do krajnjeg slusaoca. U licnom slucaju, ovo je predstavljalo veliko rasterecenje i svojevrsno odahnuce da ipak necu morati da nastavim da trazim i dalje po svaku cenu original bas svega sto sam do sada imao i imam jedino u MP3 formatu. Dosta, ali dosta toga ostace "as is" u MP3 formatu kao deo kolekcije.

Standardni CD naslovi (reb book, HDCD i XRCD) i nacin njihove "interpretacije" su verovatno nesto sto je u primarnom fokusu potencijalnih vlasnika ovog plejera i citalaca ovog teksta. Necu vas ni obradovati, ni razocarati - iz razloga koji cu sada navesti. Naime, opste je mesto u diskusijama koje drze do sebe, da od ulitmativnih i iskljucivih izjava i zakljucaka nema vajde ili je ona veoma slaba. Ako kazem da je ovaj plejer prema svim mogucim parametrima kojih sam mogao da setim i na iste obratim paznju se pokazao kao najsuperiorniji (a meren je i poredjen po secanju na zvuk koji sam tokom poslednjih 9 meseci doziveo slušajući Primare CD31, Naim CD5x + FlatCap i na kraju Accuphase DP-67 na svom sistemu u kojem nije bilo nikakvih promena tokom tog perioda, osim promena godisnjih doba !!!) mozete da mi verujete da je tako i da ce isti rezultat biti i ako na bilo kom drugom sistemu ponovite isto, sa istim modelima plejera. Ali i ne morate da mi verujete - vec pre da ovo negde interno memorisete cisto za sebe. Da se ne biste razocarali ili da ne budete da ste se unapred ali uzalud radovali.

Ovde ne govorim o zvuku (dinamici, tajmingu, energiji, ataku, sirini zvucne slike, zategnutom ili mlitavom basu, kristalnim visokim, zavodljivim srednjim tonovima, rupi u ovoj ili onoj oktavi, itd, itd) nego o percepciji i dubini dozivljaja koji cete imati slusajci muziku, pa recimo bez obzira koji tip muzike je u pitanju. A percepcija i dubina su impresivni u svakom pogledu. Nema potrebe za ponavljanjem, utvrdjivanjem gradiva . Ako niste u plejer ubacili bas neki jadni krš od snimka - muzika ce vam se desiti odmah. Ako to izostane iz bilo kog razloga u tom trenutku, pojavice se nesto sasvim drugo i mogao bih reci zbunjujuce (pricam iz najdirektnijeg iskustva). Zbunice vas cinjenica da mozda sve ove vreme slusajuci vas omiljeni naslov ustvari ste radili stvari pogresno, odnosno bili nezadovoljni. Jer ste mislili da snimak nije u redu, ili da ste uvek bili lose raspolozeni kada ste slusali izvodjaca XYZ i tako dalje. Sve ovo je moguce, ali iskustvo sa ovim CD plejerom je da on figurativno govoreci (izvinjavam se) poseduje izvesne "lekovite" sposobnosti. Da vam se svidi, smiri i opusti vas, a opet da ne ostavi utisak ili pomisao da je reč o nekom "šonji", "prevarantu" ili "manipulatoru".

Karakter je prisutan, ali je šarm ono što celoj ovoj prici daje jedan tako drugaciji kvalitet i umece uzivanja u malim stvarima, kao sto je slusanje muzike. Manjkavosti u zvuku ima, ali su one tako dobro maskirane i trebalo bi im potraziti poreklo u tehnickim ogranicenjima primarno red book CD-a kao medijuma za distribuciju zvucnog zapisa, odnosno ostatka sistema. Ne mogu sa sigurnoscu reci ali stekao sam utisak da Freja ce ulozitu vise truda da pokaze neodstatak kvlaiteta nekog snimka, nego da otkriva svoje realne i prisutne limite. Ovaj plejer nece insistirati na razotkrivanju manjkavosti ili neodstataka ostalih cinilaca u audio sistemu, uvek i po svaku cenu - nego ce se truditi da koliko je god to u njegovoj moci pre svega zadrzi muzikalnost i emociju u prvom planu i ispred svega. Da li ovome treba bilo sta dodati ?

P.S. Osim da ce biti i nastavka. Zato i ona isprekidana crta sa pocetka teksta.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 02 Mar 2009, 23:58

sdanicic wrote:Pocetak je cini mi se sasvim logicno pripao "osluskivanju" i naslucivanju onoga sta ovaj plejer moze kroz slusanje muzike u MP3 formatu..
Audiofilska sprava za prave ljubitelje dobrog zvuka...hajde da organizujemo jedan okrsaj Frajla vs. Philips CD100, zivo me zanima kako ce proci.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Mar 2009, 08:08

VuleJohn wrote:
sdanicic wrote:Pocetak je cini mi se sasvim logicno pripao "osluskivanju" i naslucivanju onoga sta ovaj plejer moze kroz slusanje muzike u MP3 formatu..
Audiofilska sprava za prave ljubitelje dobrog zvuka...hajde da organizujemo jedan okrsaj Frajla vs. Philips CD100, zivo me zanima kako ce proci.
Dobra ideja !!!! Uporediti dve sprave je uvek dobra ideja ... :D

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 03 Mar 2009, 09:05

Po slikama bih rekao da je Freja jedna prelepa PHILIPS masina.
Logika made in PHILIPS, transport proizvod PHILIPS subsidiary firme, ne znam koji je DAC u pitanju, a izrada pedantna , kao vrhunski DIY. Koliko vidim spakovan development kit.
Nestrpljivo ocekujem utiske sa slusanja.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Mar 2009, 10:15

Sir Oliver wrote: Nestrpljivo ocekujem utiske sa slusanja.
Na koje slusanje mislis ????

VuleJohn

Post by VuleJohn » 03 Mar 2009, 20:05

sdanicic wrote:
Ne mislis valjda na predaju bez borbe?

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 03 Mar 2009, 22:44

sdanicic wrote:
Pa valjda ga je fotograf i poslusao!? A sta je sa Cd100 VS Freja? Ili nesto drugo VS Freja?

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Mar 2009, 23:14

Sir Oliver wrote:
sdanicic wrote:
Pa valjda ga je fotograf i poslusao!? A sta je sa Cd100 VS Freja? Ili nesto drugo VS Freja?
A sta je ovo sto sam postavio juce u 23:52 ??? A bice i nastavak :D

A sto se tice poredjenja - i to stoji u tekstu.

Za neka druga poredjenja nemam ni vremena ni interesa. Ili mozda ostvaljam utisak da sam zaludna i dokona osoba :gnum

Post Reply