HiFi & Professional Audio Forum  

Testiranje i rangiranje uređaja

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Testiranje i rangiranje uređaja

Post by first » 05 Feb 2009, 18:31

Slučajno naletih na ovaj Češki sajt koji se bavi takođe Hi Fi opremom, a na njemu link ka rangiranim uređajima po svim kategorijama.
Oni su već testirane i ocenjene uređaje iz dva Nemačka časopisa AUDIO i STEREO, sabrali u jedinstvenu top listu prikazujući istovremeno i pojedinačne ocene svakog časopisa,
i to po komponentama podeljeno u više kategorija.Dakle, referentni uređaji, High End, Visoka klasa,......
Pogledajte, izgleda zanimljivo.Verujem da će biti i onih koji se sa rangiranjem neće složiti, ali tako su Nemci testirali.

http://www.excelia-hifi.cz/top.html

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Testiranje i rangiranje uređaja

Post by sdanicic » 13 Feb 2009, 12:40

S vremena na vreme kada prelistam neki od pomenutih nemackih magazina - Audio, Stereo, Stereoplay, vidim da oni obicno na pocetku broja daju u formi foto reportaze izvestaj sa uporednih ili grupnih testova odredjenih komponenti.

Ko je iole malo bole pogledao samo fotografije, da ne pominjem da je neko citao i prateci text (ja nisam, jer ne znam nemacki) - mogao je iz aviona da zakljuci da je to jedan veoma kompleksan i skup proces, ako zele da se dobiju relevantni i objektivni rezultati.

Tu od entuzijazma i varijante "o'ruk" nema nista - doba omladinskih radnih akcija je odavno proslo, ako hoces da se uradi kako treba onda treba imati to, to, ovo, ono, .... i sve to puno kosta. I naravno potrebno je poprilicno tehnicko i slusno iskustvo da bi se znalo sta se i kako meri, slusa, povezuje, itd.

Pre mnogo godina bilo je nekoliko takvih akcija i kod nas, a i moglo se o tome procitati u domacem magazinu "Audiofon". Ali cini se da su sve one manje ili vise varirale u rasponu od "humoreske to groteske" ili sto bi rekao jedan moj profesor - da ga parafraziram "bila je to aluzija na iluziju od uporednih testova".

Sta je od toga bila istina, a sta anegdota - ne bih da ne ulazim u detalje, jer nisam bio prusutan ni na jednoj od tih sesija.

Svaka i iskrena cast na dobroj volji, zelji, namerama, iskustvu - ali tehnicka baza tada je bila cini mi se poprilicno daleko od nekog potrebnog minimuma.

Danas, kada se ima daleko vise znanja, iskustva, pa cini se i tehnickih mogucnosti - ostaju i dalje prisutni neki drugi cisto ljudski "problemi" (citaj: sujeta i njoj slicno). Tesko da bi se neki takav uporedni test ili rangiranje kod nas sada i u u ovome trenutku moglo uraditi bez predstavnika distributera. A kada su distributeri i oni koji testiraju na jednom mestu, tu onda svasta moze da desi \:D/

Ili sam ja mozda malo omasio sa ovim mojim pisanijem ???

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 14 Feb 2009, 18:55

Ja ću izneti moje subjektivno viđenje audio časopisa iz Nemačke:
Interesantni su mi sa tog tehničkog aspekta, ekipe koje rade merenja su očigledno ozbiljne, predane i pedantne u svom poslu, odlično su opremljeni, pa samim tim i rezultati pružaju dobar uvid u realne "električke" sposobnosti uređaja. Od UK ćasopisa najbiži tome je HFC, ali njihovi laboratorijski testovi deluju podosta uprošćeno u poređenju sa Nemcima.
Međutim, finalni rezultati testova nemačkih časopisa su meni vrlo razočaravajući, jer - kako mi se čini - u poslednjoj fazi, kad se u priču ubaci i slušni test, ispada da je on apsolutno dominirajući nad tehničkim aspektima. To bi bilo sasvim ok (svi znamo koliko je problematična veza između tehnikalija odnosno teorije i realnog zvuka (prakse) - ali ovde vlada vrlo jasan, potenciran "ukus" (bias) prema toplom, gnjecavom, eufoničnom, "romantičnom" zvuku.
I još jedna stvar - jako guraju domaće proizvođače, što naravno nije ništa čudno i neviđeno, ali mislim da malo preteruju u tome. Ali o tome zaista ne mogu da sudim, pošto mi je nemački hi-fi gotovo potpuna nepoznanica - ko zna možda su im stvarno svi uređaji super :shock: .

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 15 Feb 2009, 15:36

sta je HFC? jel to collomsov hi-fi critic? ako jeste, onda se slazem, martin colloms je doajen te skole da subjektivni test mora biti pracen i merenjima.

sto se nemaca i slusanja tice, nazalost, nemci nikada nisu bili vesti u prodaji magle kao englezi tako da su njihova audio dostignuca uvek posmatrana sa potcenjivanjem a na svoje su dosli tek sa beskompromisnim high endom. mnogo je vode trebalo da protece temzom i rajnom da se oslobodimo posledica delovanja ivora tiefenbruna. da guraju domace, pa da, ali su i u tome mala deca u poredjenju sa time sta radi engleska stampa vec 30 godina. kod nemaca bar postoji mera laganja, odnosno granica do koje se ide.

Pubinho
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Pubinho » 14 Mar 2009, 20:11

first wrote:Slučajno naletih na ovaj Češki sajt koji se bavi takođe Hi Fi opremom, a na njemu link ka rangiranim uređajima po svim kategorijama.
Oni su već testirane i ocenjene uređaje iz dva Nemačka časopisa AUDIO i STEREO, sabrali u jedinstvenu top listu prikazujući istovremeno i pojedinačne ocene svakog časopisa,
i to po komponentama podeljeno u više kategorija.Dakle, referentni uređaji, High End, Visoka klasa,......
Pogledajte, izgleda zanimljivo.Verujem da će biti i onih koji se sa rangiranjem neće složiti, ali tako su Nemci testirali.

http://www.excelia-hifi.cz/top.html
Interesantno.... nego mnogo para za malo napretka.

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 14 Mar 2009, 22:12

Pubinho wrote: Interesantno.... nego mnogo para za malo napretka.
:D :D :D :D
Dobro jutro, Kolumbo.
Tako to ide. Kriva Kvalitet = f(Ulaganje) je asimptotska.

Pubinho
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Pubinho » 15 Mar 2009, 06:58

Sir Oliver wrote:
Pubinho wrote: Interesantno.... nego mnogo para za malo napretka.
:D :D :D :D
Dobro jutro, Kolumbo.
Tako to ide. Kriva Kvalitet = f(Ulaganje) je asimptotska.

Priznajem, ocekivao sam da kvalitet naspram cene pocinje drasticno da se smanjuje u nekom visem cenovnom rangu tj. posle recimo 1000e po komponenti...

Ih, gde je taj hi-fi...proci ce jos mnogo vode Nisavom dok ga ja budem udomio..... ](*,)

Pubinho
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Pubinho » 15 Mar 2009, 15:43

Interesantno je i to da su Klipsch zvucnici veoma dobro rangirani. Ja ih, priznajem, nisam cuo ali ona horna i visoka osetljivost mi ne zvuci bas ubedljivo na papiru....cuni mi se puno misica na ustrb kvaliteta.

Ima li nekoga ko uopste ima pozitivna ili negativna razmisljanja na ovu temu?

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 16 Mar 2009, 16:13

Pubinho wrote:Interesantno je i to da su Klipsch zvucnici veoma dobro rangirani. Ja ih, priznajem, nisam cuo ali ona horna i visoka osetljivost mi ne zvuci bas ubedljivo na papiru....cuni mi se puno misica na ustrb kvaliteta.

Ima li nekoga ko uopste ima pozitivna ili negativna razmisljanja na ovu temu?
Slušao sam iz nove serije dva modela Klipsch zvučnika, RF - 82 i RF - 83.Mogu samo da kažem da je to bilo prijatno iznenađenje kako to radi.
Manji model RF-82 je podnostojeći zvučnik koji je svojom veličinom primeren prosečnim prostorijama kakve su uglavnom kod nas do 20m2.Sam kvalitet zvučne reprodukcije
u ovoj klasi je zaista sjajan i to u celom frekventnom spektru, a svojom efikasnošću ne dovodi u pitanje snagu pojačala sa kojim bi mogao biti uparem.
Moram da kažem da sam ga čuo na dve različite amplifikacije i da je u oba slučaja pokazao svoje mogućnosti koje prevazilaze mnoge izvikane proizvode u ovom rangu cena.
Otvoren i čist zvuk, prepun detalja koji čak naginje ka analitičnosti sa malo prisutnijim nižim fr.opsegom ali veoma raspoloženi prema dinamički zahtevnim muz.materijalima.
Sve ovo čini se još primamljivijim kada se informišete kakva je cena ovih zvučnika, a sada sam upravo pogledao da su još jeftiniji nego kada su prošle godine
stigli u redovnu prodaju - cena za par 750€.

Sve napred rečeno o kvalitetu zvuka moglo bi se primeniti i na RF-83, ali su oni prilično veći i za prestore preko 35-40m2, a i prilično su skuplji sa cenom oko 2.000€ za par.

Pubinho
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Pubinho » 16 Mar 2009, 21:53

Vrlo interesantno.....hvala na informaciji.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Mar 2009, 22:49

Slusao sam pre nekoliko meseci te Klipsch horne. Nisam siguran da je to bas isti model koji je pomenut na toj listi ali se radi o dobro poznatim zvucnicima, koji imaju veoma bogatu istoriju. Evo kako izgledaju te horne:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... lusSUB.jpg

Zajedno sa ovim hornama je svirao i Klipsch subwoofer (bila su dva komada). Na slici se nalaze pored horni koje su smestene u samom cosku sobe. Ne secam se vise sta je pokretalo subove ali Klipsch je pokretan pomocu Mastersound SET 845 pojacala:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... undamp.jpg

Mastersound su Italijani sa dosta dobrim cenama za svoja pojacala. Ova 845-ica npr. je bila, ako me secanje ne vara, negde oko 3000 eura, sto za pojacala tog tipa nije puno. Osim toga ovo pojacalo je prilicno skromnog gabarita - neobicno skromnog kada se zna o kakvim lampama je rec. To je sviralo onako ... ovi Klipsch subovi nisu svirali narocito dobro - dosta su "bubnjali" - dosta zapravo mutnog i nepreciznog basa. Meni su ti subovi ostali u losem secanju tako da su mozda dodatno pokvarili celu zvucnu sliku i sam zvuk (legendarnih) horni. Sve u svemu dosta skromna prezentacija.

Dodatan problem je bilo i ovo:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... Regal2.jpg

Triangle Duetto Regal zvucnici, iako mali, sviraju zbilja dobro. Bili su za klasu bolji od ovih Klipsch-ova ... i odlican par za ove 845-ice ...

Ostatak sistema je bilo ovo (ne treba ga posebno predstavljati):

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... system.jpg

Ono sto je bilo samo izlozeno i nije se moglo cuti jesu ovi Klipsch zvucnici:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... lipsch.jpg

Dosta interesantno izgledaju ali na zalost o njima ne mogu nista da kazem ...

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 16 Mar 2009, 22:57

Moram primetiti da je SUB oz Rel-ove serije B - koja je daleko od loseg :wb

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Mar 2009, 23:07

pecass x wrote:Moram primetiti da je SUB oz Rel-ove serije B - koja je daleko od loseg :wb
REL pravi odlicne sub-ove ... tu nema dileme. Ono sto je mene medjutim pomerilo to je REL serija R. Slusao sam REL R305 model - na slici se nalazi u samom cosku:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... hia-Re.jpg

Taj ne preterano veliki sub kosta negde oko 1000 eura (ako se dobro secam) a svira zbilja izuzetno precizno, cisto, jasno ... ja sam bio odusevljen. Doduse bio je i u dobrom drustvu - sa Wilson zvucnicima, Musical Fidelity strujnim pojacalima, itd. REL zasluzuje svaku paznju :good

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Mar 2009, 23:22

pecass x wrote:Moram primetiti da je SUB oz Rel-ove serije B - koja je daleko od loseg :wb
Aha, tek sam nakon ponovnog citanja ukapirao da tvrdis da su ovi subovi sa Klipsch slike zapravo REL a ne Klipsch ! Nisam odmah ukapirao, sorry ... Da lice - izgleda da su stvarno REL subovi ... Ne znam, ali to nije sviralo nesto posebno u ovoj kombinaciji. R seriju sam slusao medjutim par puta i uvek je svirala odlicno - iako jeftinija ...

majannaa
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by majannaa » 27 Jul 2009, 11:42

Dobra je to kombinacija, ali mislim da je sve do love....

Post Reply