HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Lampe u cd-u vs. Denon vs. NOS Cd plejeri

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
Gox co.
Nov korisnik
Nov korisnik

Lampe u cd-u vs. Denon vs. NOS Cd plejeri

Post by Gox co. » 01 Jun 2009, 09:57

ADMIN NOTE:
Malo sam "paragrafisao" tekst radi lakseg citanja !!!! Sve ostalo je nepromenjeno :)

Posto sam pomenut u zakljucanim temama a kasno sam upozoren da mi se ime povlaci bez mog prisustva,molim da mi admini oproste i dozvole da iznesem svoje misljenje o temama koje su pokrenute bez ikakvog svadjalackog tona prema svima koji su ucestvovali u deljenju misljenja u zakljucanim temama.

Dakle da se predstavim,ja sam taj Goran Glavonjic koji radi u Avala Filmu na Kosutnjaku unazad punih petnaest godina na odrzavanju studijske tehnike.Osim ovog posla,odrzavao sam jos pet studija u Beogradu u isto vreme kad je to bio unosan posao i imao svoj TV servis u dva navrata.Inace,skolovani sam elektrotehnicar za prijemnu i studijsku tehniku.Dakle,ipak imam nekog iskustva kada se uhvatim da kvalifikovano pisem o nekim uredjajima o kojima je bilo reci.

Da odmah razjasnim,sa Brankom (Siroma,nadam se da ne gresim - SirOliver (edit by admin)) sam imao jedan fer zavrsen posao,ja sam coveku poslao SPDIF risiver CS8412 sa reducirom a on je meni poslao OPA2111 i stvar je isla krajne korektno sa obe strane.

Elem,pre nego sto nastavim sa temom zeleo bih jos samo da skrenem paznju na komponente kojima se najradije sluzim za ocenjivanje rada pojedinih uredjaja.Naravno,od instrumenata za merenje imam sve sto mi je potrebno od generatora signala i osciloskopa do meraca spektra i svih ostalih uredjaja koji su neophodni za validna merenja.Od uredjaja kojim se slusno koristim da bih doneo sud o nekom uredjaju tu su Crimson CS 630C pojacalo,Crimson CS500 preamp i JBL4311B zvucnici.

Kada sam uradio svoju prvu lampizaciju CD plejera (a to je bilo negde u oktobru 2008, god.) bio sam prilicno ushicen kako je to dobro i drugacije zasviralo.Rec je o pominjanom Sony CDP-XB720 plejeru.Probao sam razne varijante sa uzimanjem signala,posle OP-a,ispred OP-a i jos neke ali je na kraju ostao ispred OP-a. Zvuk je zaista drugaciji i nadasve dopadljiv.CD plejer svira vrlo drugacije u odnosu na predjasnji zvuk.Bas vise ne mulja,visoki su kristalno cisti a sredina nesto uvucena,tako da je opsti utisak vrlo dobar.Cela situacija nalikuje najcescim podesavanjima na EQ gde se basovi nesto podignu,sredina spusti a visoki imaju eksponencijalno namestene reglere.Potom sam dobio jos par narudzbina i do sada sam uradio izmedju pet i osam lampizacija,ne mogu se tacno setiti a neke i sad radim dok ovo pisem.

Osnovni problemi kod ovog uredjaja su mi bile nabavka cevi 6N6P (cirilicom,svakako,ruske su cevi u pitanju) i uspeo sam da u Beogradu iskopam 20 kom. a onda sam iz Moskve kupio jos 20.Naravno,stalni problem je i nabavka kvalitetnih kondenzatora i podnozja i jos nekih sitnica ali sam i to nabavio.Utvrdio sam u toku rada da je mnogo bolje stabilizovati napon grejanja cevi jer je sum i brum daleko manji za razliku od preporucenog na sajtu Lampizator gde originalno stoji sema ovog uredjaja.Lampizirao sam razne cd plejere.

Osim pomenutog Sonija,tu je bilo par bitstream Philipsa,Cambridge C3i kao i Philips CD304 MkII i CD830 kao i Denona sa PCM56.Ne mogu reci da sam svugde koristio isti pristup lampizaciji jer mi to diktira praznina u cd plejeru gde treba staviti dodatni transformator sa ispravljacem i cevi sa podnozjima.Negde je to point to point a negde sam pravio plocu i stvar izgleda mnogo korektnije.Zakljucak je sledeci na osnovu mojih zapazanja:

Lampizator pruza jedan lep,za mnoge, prijatan zvuk koji se moze sa zadovoljstvom slusati ceo dan i to jednostavno tako i jeste.Najzadovoljniji sam sa bitstream plejerima jer je kod njih napredak najuocljiviji.Sony je odskocio prilicno sa zvukom.Najlosije rezultate,zvucno,postigao sam sa plejerima koji u osnovi imaju TDA1541 DAC.Ako koristite nacin kako je to opisano na sajtu,dobijete isuvise mali signal iako je pojacanje cevi od 16 do 20.Da li ste otkacili ostatak kola ili zadrzite njega kao strujni izlaz iz DAC-a,zvuk je nesto siri i detaljniji u visokima ali zaostaje za zvukom ovih drugih plejera.

Nekako bas u vreme rada na CD830 dosao mi je do ruke fabricki primerak Denona DCD-1560.Kao sto znate,ovaj plejer je vrlo posteno napravljen i danas se moze pazariti od 100-150 Eura zavisno od stanja u kojem se nalazi.U direktnom poredjenju lampiziranog CD plejera i ovog Denona shvatite razliku koju donese lampa u izlazu cd-a u odnosu na fabricku koncepciju.O,da - umalo da zaboravim,na CD830 sam usput uradio jednu korekciju.Plejer sam prebacio iz oversampling moda u non-oversampling mod i tek sa ovom izmenom je plejer zasvirao sa cevima kako treba. Elem,lampizator donosi prosirenje zvucne slike po sirini i dubini i veoma je lep za slusanje ali ima jednu veliku manu a to je da je takav zvuk LAZAN.

Dakle,on ne odgovara istini tj. cev (svaka koju sam probao) lepo oboji zvuk i ucini ga prijatnijim za uvo,mnogima se ovo svidja (i meni je drugacije) ali ne odgovara istini.Da bih Vam zavrsio sa ovim zakljuckom i ,verovatno,navukao na sebe bes poklonika cevi i cevnih pojacala,prijatelj je promenio sistem i kupio Sonus Faber kutije sa Ezotar visokotoncem i ScanSpeak bas drajverom,model je na "E" - zaboravio sam tacnu oznaku,i poterao ih je Audio Research cevnim pojacalom i preampom iste firme.Kao izvor koristi Mark Levinson No.39. I pogodite koji je rezultat? Zvuk lampizatora!!! Bas odlican ali samo u najdubljem delu,preko 120Hz ga nema,visoki perfektni (ipak je to jedan od najboljih zvucnika) ali sredine,jednostavno,nema.Tamo gde se nosi informacija a to je srednji opseg frekvencija toga nema.Vokal je vrlo povucen i to nije lose za neku vrstu muzike ali kod dobro snimljenih cd-ova se itekako cuje i nedostaje.

Zakljucak iz svega ovog bi bio sledeci: lampizator ne donosi nista epohalno vec samo malo drugaciji zvuk koji do tada niste culi iz svog plejera.Zvuk koji se dobije se razlikuje od plejera do plejera,meni se najvise svidja na bitstream based plejerima.Cena izvedbe malo varira od modela do modela ali se uglavnom mota oko stotinak eura.Postoje ljudi kojima se ovo svidja i oni kojima se ne svidja.Ja licno volim fabricke,dobro napravljene plejere.Tamo gde je TDA1541 DAC,veci napredak (mozda) donese NOS upgrade nego sam lampizator.

Ovo je moje misljenje na osnovu iskustva koje imam.Neko ce ga prihvatiti,neko nece,cilj celog pisanja je spustanje mita na normalan nivo i to je sve.

Pozdrav svim clanovima foruma i prijatno slusanje muzike.Naravno,pozivam sve zainteresoovane da svrate u Avala Film u Beogradu na slusanje,picence i malo uzivanja u miru beogradskog predgradja!!! :good

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Lampe u cd-u vs. Denon vs. NOS Cd plejeri

Post by blood&brain » 01 Jun 2009, 19:31

Gox co. wrote: Sonus Faber kutije sa Ezotar visokotoncem i ScanSpeak bas drajverom,model je na "E" - zaboravio sam tacnu oznaku,i poterao ih je Audio Research cevnim pojacalom i preampom iste firme.Kao izvor koristi Mark Levinson No.39. I pogodite koji je rezultat? Zvuk lampizatora!!!
Uuu jeeeeee! Ako ce sa lampizatorom sistem da mi svira kao Sonus Faber & Co idem odma' kod Branka da porucim jedan... :D

Topic author
Gox co.
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Gox co. » 01 Jun 2009, 20:03

Ako je Vama takav zvuk ok,samo napred.Medjutim poenta je bila nesto drugo a ako ste vi taako shvatili,ja nemam nista protiv. :D

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 01 Jun 2009, 20:29

Gox co. wrote:Ako je Vama takav zvuk ok,samo napred.Medjutim poenta je bila nesto drugo a ako ste vi taako shvatili,ja nemam nista protiv. :D
Ja sam francuska sobarica :D :D :D

Manimo salu, ni ja nisam lud za cevkama. Evo sta je dobro po mom misljenju
http://www.diyaudio.rs/index.php?showto ... &start=100

Topic author
Gox co.
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Gox co. » 01 Jun 2009, 21:33

Lepo. :D

crni

Post by crni » 02 Jun 2009, 14:04

Gox co. wrote: Ovo je moje misljenje na osnovu iskustva koje imam.Neko ce ga prihvatiti,neko nece...
ja ga prihvatam
nego, tvoje zapažanje sa visokima se podudara sa mojim. svaki dan se čudim dobijenom kvalitetu u najvišem spektru, jer to nisam očekivao.
kakvo je tvoje iskustvo sa nekim drugim lampama? da li si, kao i branko, probao ecc88?
i još nešto: da li si lampizirao DAC? ja sam bio u nedoumici da li moj DAC da uradim sa lampama ili sa opa2111, ali sam se zbog praktičnosti odlučio za ove druge. imaš li sa tim iskustva?
pozz

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 02 Jun 2009, 19:02

Sta je, prosao strah od manijaka? Lepo. Nego, otkud odjednom dobra volja za razmenu iskustava sa "profesionalcem", kako tvoj veliki lampizatorski guru voli da ga naziva? Onaj sto ne zna razliku izmedju CDM0 i CDM1 cak i kad mu je u rukama. Veliki strucnjak, nema sta, vidim da me proziva po kojekakvim DIY forumima, valjda je tako lakse, nema ko da odgovori. Goran ne spada u sortu koja veruje da lampe i kondenzatori sviraju nakon par sati rada na novo. Kucas na pogresna vrata.
A mind is a terrible thing to waste.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 02 Jun 2009, 20:57

zodiac wrote:Sta je, prosao strah od manijaka? Lepo. Nego, otkud odjednom dobra volja za razmenu iskustava sa "profesionalcem", kako tvoj veliki lampizatorski guru voli da ga naziva? Onaj sto ne zna razliku izmedju CDM0 i CDM1 cak i kad mu je u rukama. Veliki strucnjak, nema sta, vidim da me proziva po kojekakvim DIY forumima, valjda je tako lakse, nema ko da odgovori. Goran ne spada u sortu koja veruje da lampe i kondenzatori sviraju nakon par sati rada na novo. Kucas na pogresna vrata.
@Zodiac,
pod hitno te ljubazno molim da smanjis dozivljaj !!!!

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 02 Jun 2009, 21:28

Ja da smanjim dozivljaj?
Vazi. Dovidjenja.
A mind is a terrible thing to waste.

crni

Post by crni » 03 Jun 2009, 08:15

izvini gox na smetnji
povlačim pitanja
pozz

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Jun 2009, 09:19

Gox co. wrote: Pozdrav svim clanovima foruma i prijatno slusanje muzike.Naravno,pozivam sve zainteresoovane da svrate u Avala Film u Beogradu na slusanje,picence i malo uzivanja u miru beogradskog predgradja!!! :good

Gox,
posalji mi neke tvoje kontakte na PM ili putem maila da se dogovorimo oko kafice u Avala filmu :)

Topic author
Gox co.
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Gox co. » 03 Jun 2009, 09:22

Nije problem,probao sam i druge cevi i rezultati su razliciti. U principu ruske cevi sviraju mnogo toplije nego cevi evropskih proizvodjaca.Ima tu raznih ukusa,nekima ce se svideti suvlji zvuk sa ECC83 ili nesto topliji sa ECC82 ali generalno ruske sviraju bolje. Imam jedan drugi model Tube Buffera sa E88CC koji se spremam da napravim i probam ali njih nisam probao u spoju lampizatora.Mislim da su Rusi napravili jednu genijalnu stvar sa njihovim cevima a to je povecanje struje grejanja a samim tim i daleko brze postizanje radne tacke cevi a drugi je taj SCREEN limcic izmedju dve triode unutar cevi koji ne postoji u takvoj formi kod evropskih cevi.Time su dobili izuzetno veliku razdvojenost trioda unutar jednog balona i smanjenu mogucnost preslusavanja kada se jedna cev koristi za rad sa stereo signalima (medjusobni uticaj jedne na drugu).Pozdrav svima,spustite tenziju.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 03 Jun 2009, 13:06

Goksi, samo ti nastavi pisanije, pazljivo te pratimo. Odavno se na forumima nije nasao ovako nepristrasan poznavalac lampasa.

Bas da ne kazem koga citiram, ali jedan clan foruma rece u diskusiji na temu trandza protiv cevke "Hifa ti je kao zena. Kad biras moras da odlucis 'oces li vernu ili 'oces lepu?"

Off.
Crni, dobar ti je potpis ali moram da dodam da je neki pametan cova odavno izjavio "Gde pocinje trgovina, tu prestaje moral!"

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Jun 2009, 15:20

nesto na temu "verna" ili "lepa" .... :D

Tesko je izvuci tako generalne zakljucke na temu lampi ili SS ... Kako ce lampa da svira zavisi od tipa lampe (ko ju je i kad proizveo takodje nije nebitna stvar) ali i od elektronske konfiguracije u kojoj se ta lampa koristi, kao i od radne tacke same lampe. Potom je vrlo bitna sama implementacija (koliko je znalacki ceo sklop uradjen) kao i kvalitet koriscenih delova. Stoga, jedna te ista lampa moze razlicito da zvuci u zavisnosti od toga u kom sklopu i kako se koristi. Imao sam prilike da slusam uredjaje sa lampama koji su svirali kao da su tranzistorski; i obrnuto; imajuci pri tom u vidu one uobicajene predrasude o zvuku lampi odnosno tranzistora: toplo, hladno, ostro, ... itd. Kladim se da ima dosta uredjaja sa lampama (nisu hibridi nego komplet lampasi) za koje niko nikada ne bi pogodio da se radi o cevnoj tehnologiji.

Zato je generalan savet: ako uredjaj svira "lazno" - ma sta to tacno znacilo, ali prepdostavljam da se radi o odredjenoj vrsti izoblicenja koja daje prijatan ali umeksan ton - onda treba dalje eksperimentisati da bi se taj nedostatak (ako je tako dozivljen) ispravi. Kada se radi konkretno o 6N6P nju je koristio Solaja u svom preampu u jednostepenom SET modu bez povratne sprege na izlazu, gde je radila sa malim pojacanjem. Koliko se secam komentara svih koji su slusali to predpojacalo, niko nije koristio termin "lazan".

Ono sto bih ja takodje isprobao jeste stavljanje trafoa direktno na DAC cip (znaci NOS varjanta) a onda eventualno lampaski izlaz iza trafoa (kao sto radi Audio Note). Cesto je medjutim trafo dovoljan i moze da pruzi izuzetno transparentan zvuk. Treba medjutim koristiti kvalitetnije trafoe (Lundahl i sl.) u tom slucaju. Trafo ima prednost jer nije potrebno napajanje i posebno tamo gde je prostor problem, moze da bude veoma jednostavno resenje. A dobro ...

sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 03 Jun 2009, 19:16

DejanM wrote: Zato je generalan savet: ako uredjaj svira "lazno" - ma sta to tacno znacilo, ali prepdostavljam da se radi o odredjenoj vrsti izoblicenja koja daje prijatan ali umeksan ton - onda treba dalje eksperimentisati da bi se taj nedostatak (ako je tako dozivljen) ispravi.
:good :gnum
postojim i kao bobica ;)

Post Reply