HiFi & Professional Audio Forum  

AA Class A Special Edition i Vivid Audio B1

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

AA Class A Special Edition i Vivid Audio B1

Post by sdanicic » 18 Aug 2009, 08:18

Nakon najave na:

http://www.audiohard.com/phpBB3/viewtop ... 90&start=0

evo i par uvodnih fotografija :wink:
Attachments
va_aa_1.jpg
AA Class A, AA Maestro MK2 CD player i VA B1
va_aa_1.jpg (179.99 KiB) Viewed 1157 times
va_aa_1.jpg
AA Class A, AA Maestro MK2 CD player i VA B1
va_aa_1.jpg (179.99 KiB) Viewed 1157 times
aa_class_a_SE.jpg
Audio Analogue Class A - Special Edition
aa_class_a_SE.jpg (141.76 KiB) Viewed 1157 times
aa_class_a_SE.jpg
Audio Analogue Class A - Special Edition
aa_class_a_SE.jpg (141.76 KiB) Viewed 1157 times

ozzyan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: AA Class A Special Edition i Vivid Audio B1

Post by ozzyan » 18 Aug 2009, 09:05

Odvratnog li zvučnika :D
I'm as mad as hell and I'm not going to take this anymore !!!

crni

Post by crni » 18 Aug 2009, 14:47

ozzyan wrote:Odvratnog li zvučnika :D
...a i pojačala

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 18 Aug 2009, 16:41

Koliko bi ovaj forum bio siromasniji da na njemu nema ovakvih strucnjaka, poznavalaca i esteta ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Aug 2009, 17:10

ozzyan wrote:Odvratnog li zvučnika :D
Ovakav zaključak bi se možda i mogao izvući ako bi komentarisali estetski utisak na prvu loptu. Dobro, definitivno njihov izgled izaziva polemike
koje im po ovom pitanju uglavnom ne idu u prilog. Ono što se ne može osporiti je originalnost koju ovakav dizajn ima, a samim tim je zadovoljena
prva od stvari koju je sa marketinške strane teško postići - biti primećen.

Sinoć sam bio u prilici da prvi put poslušam zvučnike Vivid Audio, model B1 kao i ceo sistem sa gornje slike i tu počinje razbijanje predrasuda
o mogućnostima zvučnika, koji su na prvi pogled za većinu ljudi, estetski teško prihvatljivi - priznajem i meni ne prijaju oku. Da se razumemo,
radi se o prilično skupim zvučnicima (oko 13 K €) kao i o ostatku sistema koji činie integralac Audio Analogue Class A (special edition) i
CD Plejer Maestro (Rev. 2) istog proizvođača, a sve to povezano sa XLO kablovima. Dakle sistem čija ukupna cena prelazi cifru od 30K €, a kada
sam svega toga svestan obično sam dodatno naoštren da takvim sistemima tražim dlaku u jajetu. Naravno, daleko je to jeftinije od mnogih
sistema koje sam imao prilike da čujem, ali je i ovo novčano već prilično visoko, toliko da su mi zvučna očekivanja bila podignuta do nivoa za
koja sam bio uveren da ova postavka ne može dobaciti.

Smestili smo se, a mene bez borbe zapade ono mesto za koje se obično uvek svi borimo i otimamo, ali ovoga puta je sve prošlo nonšalantno,
reklo bi se splet okolnosti, ili su se tu našli neki mnogo fini ljudi koji imaju obzira prema onima koji su prvi put na ovom terenu. Krenulo se od
Steely Dan-a i albuma Gaucho, a već prvi taktovi pokazuju da se ovo neće dobro završiti po moja predubeđenja. Ta količina lakoće sa kojom
je sistem nastupio je za tili čas stvorila orkestar u prostoru za koji mogu da kažem da i nije naročito pogodan po svojim proporcijama, ali kao
da se ovi momci koji su tu za nas svirali nisu na to posebno obazirali. Numere su smenjivale jedna drugu, a zvuk je odlikovala izuzetna dinamika,
visoka rezolucija, brzina i jedan nepristrasan karakter uz veliku sposobnost sistema da sve to kontroliše i spoji u homogenu celinu.
Došao je na red disk koji obično u ovakvim situacijama ne propuštamo da čujemo - Tsuyoshi Yamamoto - Autumn in Seattle, gde mi naslovna
numeru, a za njom i Misty uvek pomogne da prilično brzo shvatim sa čime imam posla. I koliko god se ja trudio da kritički čujem ovde nešto što bi se
moglo podvesti u neku kategoriju dobro poznatih termina kojima se ocenjuje zvuk, mogao sam samo da konstatujem da to po tim istim
parametrima radi mnogo bolje nego što sam to uopšte mogao i da pretpostavim. Isticala se sama prezentacija i trodimenzionalnost zvuka, koji
se lagano motao pred slušaocima i skoro da je postajao vidljiv, kao dim cigarete. Izređali su se tu još koje kakvi diskovi, vokalni, instrumentalni,
ali se utisak nije menjao već samo pojačavao uverenja koja su nastajala žanrovskim promenama.

Osim drajvera koji su vidljivi sa prednje strane zvučnika, na njihovoj poleđini se nalazi još jedan 6" drajver zadužen za najniže frekvencije,
a na skretnici određena rezna frekvencija od 100Hz. Bas drajver okrenut prema zadnjem zidu je u spregnutoj vezi sa istim takvim na prednjem
panelu i reklo bi se da to mora da mulja do iznemoglosti, ali ovde nema ni pomisli o tome. Izuzetno tačan, dubok i jasno definisan bas nosi celu
zvučnu sliku bez bilo kakvih naznaka kolorisanja koja su uglavnom prisutna kod zvučnih kutija koje imaju bas-refleks na zadnjoj strani,
a uz to su blizu zadnjem zidu. Ovde su na zvučnoj kutiji prisutni simetrični BR portovi sa prednje i zadnje strane, smešteni u istoj ravni
što je takođe uz spregnute bas drajvere specifično rešenje i izgleda potvrđuje objašnjenje samih konstuktora.

I pored svega, za ukupan opšti utisak mora biti zaslužna i sinergija među ovim komponentama koja sigurno postoji, ali ne mogu da tvrdim jer
sam Vivid Audio zvučnike imao priliku prvi put da čujem. Nesumnjivo su i ostale komponente bile vredne pažnje, sam integralac koji je
težak 50kg već dovoljno sam za sebe govori, ali kada se iz svega toga dobije zvuk kakav retko imate prilike da čujete, onda se zapitate da li
tu postoji još nešto. Ovde postoji sigurno.
Ako sam uglavnom u dosadašnjem slušnom iskustvu vrlo retko bio očaran skupim sistemima jer se njihove mogućnosti nisu poklapale sa
isto takvim mojim očekivanjima, u ovom slučaju mogu da kažem - vredi više nego što košta, pa čak i ako zaračunamo dodatne troškove
vizuelnog privikavanja na jedan potpuno futuristički dizajnerski zahvat. :gnum

ozzyan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by ozzyan » 18 Aug 2009, 17:56

sdanicic wrote:Koliko bi ovaj forum bio siromasniji da na njemu nema ovakvih strucnjaka, poznavalaca i esteta ...
:gnum No kidding...dopada ti se, čisto estetski? :-k
I'm as mad as hell and I'm not going to take this anymore !!!

beast
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by beast » 18 Aug 2009, 18:29

Pre pola sata sam čitao test Vivid B1 zvučnika u septembarskom broju Hi-Fi World-a. :D

Evo šta oni još kažu uz maximalnu ocenu koju su im dali:

Breathtaking transparency, superlative coherence, dizzying speed and an unyielding musicality all conspire to make one of the best compact loudspeakers currently made.
It will sound forward and projective with vocals and instruments. Bass output is restrained; this is not a bass heavy loudspeaker by any means, but near wall placement should suit it.

FOR
- rousingly musical
- superlative soundstaging
- searching incision
- seamless cohesion
- dramatic dynamics

AGAINST
- no low bass extension
- meticulous matching needed

U svakom slučaju verujem da zavređuju pažnju bez obzira na neobičan izgled.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Aug 2009, 18:58

Nisam čitao taj test, ali je ovo sigurno veoma upitno....
beast wrote: AGAINST
- no low bass extension
- meticulous matching needed
Očigledno da na konačne zaključke veliki uticaj ima ostatak opreme sa kojima su zvučnici upareni, ali ovjaj navedeni neodostatak o basu, po mom mišljenju i u sistemu koji
sam slušao, nikako ne može da stoji. Čak bih se usudio da kažem da nisam čuo tako dobar, precizan, a dubok bas iz 6-inčnog drajvera. Treba napomenuti da su zvučnici bili
odmaknuti od zadnjg zida oko 1m, ili nešto manje. Dovoljno da se neki veći uticaj istog ne oseti, ali takođe i dovoljno blizu da se zapitate da li će više da smeta nego da koristi.

Izgleda da je ipak Audio Analogue integralac, u paru sa ovim kutijama dobitna kombinacija.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 18 Aug 2009, 19:11

ozzyan wrote:
sdanicic wrote:Koliko bi ovaj forum bio siromasniji da na njemu nema ovakvih strucnjaka, poznavalaca i esteta ...
:gnum No kidding...dopada ti se, čisto estetski? :-k

@ozzyan
Kada budes jednog dana video recimo MBL zvucnike, onda ce Vivid Audio ti izgledati kao krajnje filigranski proizvod !!!

BTW, model B1 sam prvi put video i cuo u stereo i surround varijanti u kombinaciji sa Electrocompaniet elektronikom na sajmu u Minhenu 2006. godine (slika se moze videti na http://hificafe.net/sistemi/hiend_munic ... 006_6.html ) i secam se i dan danas da je to bio jedan od najboljih sistema koje sam tada i DO TADA ima priliku da cujem.

Tako da meni VA dizajn nije nikakva novost. Treba reci da je za dizajn VA zvucnika glavni inzenjer onaj isti lik Laurence Dickie koji je ucestvovao u projektovanju B&W Matrix serije kao i Nautilus zvucnika (da li se dizajn istih takodje svidja svakome ???)

Ali ono sto smo sinoc culi je zaista vanserijski u svakom pogledu. Ceo sistem je tu ali kao da nije. Nijednog trenutka nema nikakvog forsiranja ili turiranja tokom slusanja, sve je veoma pitko, zivahno, energicno (kada i koliko zatreba). Nema proklizavanja, iskakanja i slicnih manifestacija.

Opusteno, realno i nadasve prirodno.

P.S. A sto se tice basa - one je k'o grad Smederevo !!!
P.P.S. Na programu su bile jos i Cibelle i Katia B. (brazilske pevacice) kao i par numera sa sjajnog koncertnog duplog CD-a "Live at Kerempuh" Dado Topic i All stars bend.
Attachments
va_b1_1.jpg
va_b1_1.jpg (153.89 KiB) Viewed 1034 times
va_b1_1.jpg
va_b1_1.jpg (153.89 KiB) Viewed 1034 times

Post Reply