HiFi & Professional Audio Forum  

CD vs. Music Server vs. Gramofon

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

CD vs. Music Server vs. Gramofon

Post by DejanM » 26 Oct 2009, 08:50

Ovaj test se desavao u Grazu proslog meseca i ja mu licno nisam prisustvovao. Zbog toga samo prenosim stavove i iskustva prijatelja koji je bio tamo. Taj moj drugar, inace muzicar, je vatreni pristalica analogije, gramofona, lampi i sl. Kod kuce ima Project gramofon 9.1 sa Musical Fidelity Phono Preampom, Audio Note predpojacalom, Audion SET 300B izlaznim pojacalom sa Audio Note Zero zvucnicima. Iz toga se vide preference onoga ko je dao ocene koje cu vam samo preneti bez komentara ...

Prvo sam sistem sa kojim je vrsen test. Pojacala su Classe CAM 400 mono blokovi koji su pokretali basove B&W Nautilus skoljke. Srednje i visoke su pokretali Classe CA 3200 izlazna pojacala (imaju 3 pojacala po kutiji) i to po jedan komad po zvucniku. Predpojacalo je bilo Classe CP 700. Evo slike:
sistem_.JPG
sistem_.JPG (83.84 KiB) Viewed 1593 times
sistem_.JPG
sistem_.JPG (83.84 KiB) Viewed 1593 times
Kao izvori su korisceni:

1.) Naim CD555 sa eksternim napajanjem CD555PS. Ukupna cena ovog cd playera jeste malo preko 22.000 eura. (sve cene su oficijelne cene u Austriji).
2.) Linn Klimax DS muzicki server (cena: 12.000 eura)
3.) Gramofon Transrotor Tourbillon (cena 36.000 eura sa ruckom i zvucnicom) dok je phono predpojacalo bilo Nagra BPS (cena 1850 eura) kao i Transrotorovo phono pojacalo (ne znam cenu).
Transrotor Tourbillon.JPG
Transrotor Tourbillon.JPG (91.53 KiB) Viewed 1593 times
Transrotor Tourbillon.JPG
Transrotor Tourbillon.JPG (91.53 KiB) Viewed 1593 times
sistem.JPG
sistem.JPG (79.78 KiB) Viewed 1593 times
sistem.JPG
sistem.JPG (79.78 KiB) Viewed 1593 times
Misljenje mog drugara nakon par poseta i ukupno nekoliko sati slusanja muzike na ovom sistemu sa raznim izvorima:

- Naim potucen do nogu - ni u jednom aspektu se Naim CD nije mogao pribliziti ostala dva izvora.
- Linn muzicki server je nadsvirao Naim u svemu. Izuzetna reprodukcija !
- Tourbillon je imao jos jedan mali tik bolji sound od Linna. Iako su oba izvora bili jako priblizni po kvalitetu reprodukcije, Transrotorov gramofon je, po recima mog drugara, imao jos za nijansu bolju reprodukciju ("Dejane, kako to svira ... " :D ).

Na kraju ove price, taj moj drugar je krenuo da trazi odgovarajuci muzicki server za sebe. Gramofon vec ima a Tourbillon mu je ionako-iovako nedostupan, tako da se odlucio da vise ne ulaze u CDove (kojih ima preko 600) nego da predje na HDD muziku.

P.S. Moj komentar: obratite paznju na Nagra BPS ....

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: CD vs. Music Server vs. Gramofon

Post by sdanicic » 26 Oct 2009, 09:22

Sve na fotografijama izgleda kolosalno i uopste nemam sumnju kako sve to svira.

Medjutim, sve mi se nekako cini da je i ovde veoma uocljiva vrlo tanka linija zvana "koliko para toliko i muzike".

Konkrento, da biste imali zaista dobar zvuk sa izvorom koji emituje digitalne muzicke fajlove onda morate i da ulozite u takav uredjaj. Ako ja kupim SB Touch i sa njega pustam flac fajlove to nece biti onakav zvuk kakav bi dobio da zakacim recimo taj Linn-ov server i slusam ISTE te fajlove. Jer ako ce to biti slicno - cemu tolika razlika u ceni.

Kao sto nije isto ako stavite neki vinil na Project RPM9 ili na Linn Sondek LP12 gramofon. Svira vam ista ploca, ali nije to ni blizu isti zvuk.

Ono sto bi bilo lepo da se moze nekako cuti ili da neko prenese svoja iskustva je kakav bi rezultat bio da je umesto ovog Linn servera tu bio neki od Squeezebox modela.

Znaci, ovo nije nista protiv muzickih servera, nego cisto otvoreno pitanje sta bi bilo kad bi bilo.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Oct 2009, 09:45

Sale,

Kao sto si i sam primetio, skuplji (i recimo bolji) uredjaji sviraju bolje od onih losijih (i jeftinijih) - i tu nema niceg specificnog za muzicke servere. Naravno da ce najbolji Linn da svira bolje od SB jer ima daleko bolji DAC unutra, jer ima gotovo kompletan PC implementiran za obradu digitalnog streama, jer ima dobro napajanje, itd. Vic je u tome sto kvalitet reprodukcije ne raste linearno sa porastom cene (kvaliteta). U nekom momentu dolazi do pojave da porast cene dovodi samo do neznatnog porasta u kvalitetu reprodukcije (tzv. zakon o iscezavajucim razlikama). Problem je u tome sto te male razlike jesu takodje stvar subjektivne procene ali zavise i od ostatka sistema. Na tebi je da nadjes tu tacku iznad koje ti se ne isplati ili za koju ti smatras da nema nekog smisla dalje ulagati i da se tu zaustavis.

SB je solidna spravica ali joj treba eksterni DAC da bi dobro svirala. Ugradjeni DAC nije los ali on svira tu negde na nivou koliko i kosta. To za mnoge moze da bude sasvim zadovoljavajuce - za neke druge i ne bas. I to nema puno veze sa flac formatom kao takvim.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 26 Oct 2009, 10:01

DejanM wrote:Sale,

Kao sto si i sam primetio, skuplji (i recimo bolji) uredjaji sviraju bolje od onih losijih (i jeftinijih) - i tu nema niceg specificnog za muzicke servere. Naravno da ce najbolji Linn da svira bolje od SB jer ima daleko bolji DAC unutra, jer ima gotovo kompletan PC implementiran za obradu digitalnog streama, jer ima dobro napajanje, itd. Vic je u tome sto kvalitet reprodukcije ne raste linearno sa porastom cene (kvaliteta). U nekom momentu dolazi do pojave da porast cene dovodi samo do neznatnog porasta u kvalitetu reprodukcije (tzv. zakon o iscezavajucim razlikama). Problem je u tome sto te male razlike jesu takodje stvar subjektivne procene ali zavise i od ostatka sistema. Na tebi je da nadjes tu tacku iznad koje ti se ne isplati ili za koju ti smatras da nema nekog smisla dalje ulagati i da se tu zaustavis.

SB je solidna spravica ali joj treba eksterni DAC da bi dobro svirala. Ugradjeni DAC nije los ali on svira tu negde na nivou koliko i kosta. To za mnoge moze da bude sasvim zadovoljavajuce - za neke druge i ne bas. I to nema puno veze sa flac formatom kao takvim.
Slazem se u potpunosti, samo kazem da ne bude da neko pomisli da evo sada cu da kupim neki muzicki server i externi DAC sve skupa za 1500 evra i da ce to da mi svira kao "regularan" sistem gde je za izvor zvuka dato 4-5 hiljada evra. Ili cak i bolje. U najgorem slucaju - isto.

Sto moze lako da se desi, ali mislim da ce to ipak biti ne tako cesta pojava.

Opet je pitanje sta su neka obavezna, a sta usputna mesta tokom donosenja odluke da li preci sa CD plejera i/ili gramofona na digitalne muzicke fajlove i muzicki server (sa svim njegovim podvarijantma):

-cena CD-ova / novi vinila
-nemogucnost pronalazenja naslova koji me interesuju na CDu ili vinilu
-lakoca manipulacije i "dostupnosti" digitalnim fajlovima
-ponestajanje prostora za skladistenje cd-ova i/ili vinila
- itd ...

Licno sam za progres i da se uvek ide napred, ali mislim da i ovde kao i kada su mnoge druge stavri u pitanju, celu pricu treba realno smestiti na pravo mesto, u realan okvir i po mogucstvu na osnovu sopstvenih iskustava. Tako da taj SB Touch kako vreme prolazi cekam sa sve vise nestrpljenja.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 26 Oct 2009, 12:27

sdanicic wrote:
Slazem se u potpunosti, samo kazem da ne bude da neko pomisli da evo sada cu da kupim neki muzicki server i externi DAC sve skupa za 1500 evra i da ce to da mi svira kao "regularan" sistem gde je za izvor zvuka dato 4-5 hiljada evra. Ili cak i bolje. U najgorem slucaju - isto.

Sto moze lako da se desi, ali mislim da ce to ipak biti ne tako cesta pojava.
Za mene rezultati testa i nisu tako iznenađujući, pogotovo za digitalne izvore. Naravno da ne treba dokazivati prednosti i mogućnosti HD Audio digitalnih zapisa u odnosu
na CD audio (44kHz/16bit) a time i superiornost Linn-a prema Naim-u, ali verujem da je bio ubedljiviji i u reprodukciji standardnih digitalnih materijala.
Nema nikakve dileme da je uticaj DAC-a presudan na karakter i kvalitet digitalnog zvuka i da je to ključna stvar u konačnom rezultatu. Njihova uloga kod CD plejera
je velika, ali nije i jedina koju treba kvalitetno rešiti, tu je transport, napajanje, analogni deo, kućište....itd. Sve to utiče na konačnu cenu.
Sa digitalnim stream plejerima je situacija jednostavnija, očitavanje digitalnog zapisa se odvija sa HDD ili iz memorije, što je samo za sebe već olakšavajuća okolnost, pa to
rešenje uz kvalitetan eksterni DAC očigledno može dati bolje rezultate nego CD plejer koji bi koštao isto toliko, a iskreno mislim i dosta više.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 26 Oct 2009, 16:16

kako ono bese ide - MP3 magija :wink

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 26 Oct 2009, 17:22

lautrecred wrote:kako ono bese ide - MP3 magija :wink
anubisgrau wrote: smeta, ne smeta.... pa sigurno ne turam mp3 u player za kriticko slusanje, niti ga uopste koristim kada nesto rezem. nego neki prijatelji donesu neki narezak, a normalan neaudiofilski svet skoro pa da vise i ne zna za neki drugi format, pa se onda nesto cuje informativno ili rekreativno. tako da sam na to mislio kada kazem da mi ne smeta, mogu da ga cujem, cisto toliko, nista vise od toga....
Jesili na ovo mislio :?: :oops :D

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 26 Oct 2009, 20:44

Sto se mene tice, dilema iz naslova je resena. Ako se gleda samo i jedino kvalitet reprodukcije, tu bi i moglo da se malo diskutuje ali kada se sve sabere, a tu mislim na : dostupnost, lakocu manipulacije, potreban prostor za smestanje, nabavljivost, cenu , neprikosnoveni pobednik je ( ja ga tako nazvam) PC transport. Naravno da to ne bi bilo tako da kvalitet dobijen sa streamovane muzike nije priblizan ili cak i iznad CD kvaliteta. ( Nekome je i MP3 dovoljno dobar pa i ne razmislja o drugome). Ukupan performance faktor je daleko na strani servera uz napomenu da glavi cinilac (kvalitet), skoro da je izjenacen. Cd i ploce su dinosaurusi. Mrtvi su samo sto to jos ne znaju.
Ovo govorim iz iskustva poredjenja DIY USB DAcova i CDova iz ranga do par k Eura. Mozda se slika drasticno menja u visem cenovnom razredu ali i ako se menja, ja mislim da se menja u korist streamovane muzike. Takodje mislim ( kao zagrizeni DIYer) da se DACovi mnogo lakse prave i tweakuju nego CD palyeri i da se vrlo lako moze desiti da cheepo DIY DAC ( ili tweakovan DAC) "pojede" visestruko skuplji CD.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 26 Oct 2009, 21:14

Sir Oliver wrote:Sto se mene tice, dilema iz naslova je resena. Ako se gleda samo i jedino kvalitet reprodukcije, tu bi i moglo da se malo diskutuje ali kada se sve sabere, a tu mislim na : dostupnost, lakocu manipulacije, potreban prostor za smestanje, nabavljivost, cenu , neprikosnoveni pobednik je ( ja ga tako nazvam) PC transport. Naravno da to ne bi bilo tako da kvalitet dobijen sa streamovane muzike nije priblizan ili cak i iznad CD kvaliteta. ( Nekome je i MP3 dovoljno dobar pa i ne razmislja o drugome). Ukupan performance faktor je daleko na strani servera uz napomenu da glavi cinilac (kvalitet), skoro da je izjenacen. Cd i ploce su dinosaurusi. Mrtvi su samo sto to jos ne znaju.
Ovo govorim iz iskustva poredjenja DIY USB DAcova i CDova iz ranga do par k Eura. Mozda se slika drasticno menja u visem cenovnom razredu ali i ako se menja, ja mislim da se menja u korist streamovane muzike. Takodje mislim ( kao zagrizeni DIYer) da se DACovi mnogo lakse prave i tweakuju nego CD palyeri i da se vrlo lako moze desiti da cheepo DIY DAC ( ili tweakovan DAC) "pojede" visestruko skuplji CD.
Dobro, ovde se vec ponavljas sa onim sto si vec rekao nekoliko puta do sada :)

Evo prilike za popravni - sta si ti cuo/primetio kada si recimo pustio neki CD i onda isti taj CD prebacen recimo u FLAC format ?

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 26 Oct 2009, 21:30

Izvinjavam :oops: se sto sam dosadan i stalno ponavljam isto. Ko deda Paun: " A autobus?" ( Ili ko Ciceron: Ipak smatram da Kartaginu treba... CD treba sahraniti i slusati streamovanu muziku). Necu vise.
Pa, malo sam slusao u A<-> B modu i uporedjivao. ( Samo jedan CD). Poslusao, video (cuo) da je to skoooro pa isto i sad samo slusam DAC eventualno CD kad mi je laptop zauzet.
Uglavnom, razlika je manja nego razlika kad laptop radi na baterije ili na struju. Malo ostriji zvuk sa DACa. Razlika u stilu razlike dva interkonekta pribliznog kvaliteta ili dva CD playera kada se uporedjuju kao transporti. Kao da ste zamenili digitalni kabl. Razlika je mala i uocljiva tek posle nekoliko minuta slusanja i obracanja paznje na detalje, ne na celokupni ugodjaj.
I jos mislim da USB to SPDIF treba da doradim. Ima mesta sa unapredjenje.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 26 Oct 2009, 21:36

Sir Oliver wrote:Izvinjavam :oops: se sto sam dosadan i stalno ponavljam isto. Ko deda Paun: " A autobus?" ( Ili ko Ciceron: Ipak smatram da Kartaginu treba... CD treba sahraniti i slusati streamovanu muziku). Necu vise.
Pa, malo sam slusao u A<-> B modu i uporedjivao. ( Samo jedan CD). Poslusao, video (cuo) da je to skoooro pa isto i sad samo slusam DAC eventualno CD kad mi je laptop zauzet.
Uglavnom, razlika je manja nego razlika kad laptop radi na baterije ili na struju. Malo ostriji zvuk sa DACa. Razlika u stilu razlike dva interkonekta pribliznog kvaliteta ili dva CD playera kada se uporedjuju kao transporti. Kao da ste zamenili digitalni kabl. Razlika je mala i uocljiva tek posle nekoliko minuta slusanja i obracanja paznje na detalje, ne na celokupni ugodjaj.
I jos mislim da USB to SPDIF treba da doradim. Ima mesta sa unapredjenje.

Hmmm, samo jedan CD :wink: Jedan k'o nijedan :(

BTW, ovde se jedan nas clan sa Foruma sprema da napravi jedno 10-tak replika numera sa CD-ova u Flac formatu, pa da se onda okupimo kod mene da malo cujemo to takodje u A-B varijanti.

Rakiju i ostalo nudim tek kada zavrsimo obavezni deo programa \:D/

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 26 Oct 2009, 21:55

Sto nisam blize da uprtim USB DAC i da dodjem.
Posle trece rakije, svi CDi zvuce isto.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 26 Oct 2009, 22:59

first wrote:
lautrecred wrote:kako ono bese ide - MP3 magija :wink
anubisgrau wrote: smeta, ne smeta.... pa sigurno ne turam mp3 u player za kriticko slusanje, niti ga uopste koristim kada nesto rezem. nego neki prijatelji donesu neki narezak, a normalan neaudiofilski svet skoro pa da vise i ne zna za neki drugi format, pa se onda nesto cuje informativno ili rekreativno. tako da sam na to mislio kada kazem da mi ne smeta, mogu da ga cujem, cisto toliko, nista vise od toga....

nista mislio - samo citao o mp3 magiji :mr

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 27 Oct 2009, 00:43

lautrecred wrote:
first wrote:

nista mislio - samo citao o mp3 magiji :mr
Lepo od tebe, vidis da moze da ti zatreba kada informativno i rekreativno na lavorima preslusavas Mp3. :D

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 27 Oct 2009, 06:35

sdanicic wrote: Dobro, ovde se vec ponavljas sa onim sto si vec rekao nekoliko puta do sada :)
Kada se pravila enciklopedija SFRJ ostane jedno prazno mesto. Mozgaju koga da tu ubace kad Coce predlozi
"E vala, a da ubacimo Njegosa?"
Ostali graknu uglas
"Pa on je vec u enciklopediji!"
Coce:
" A sta fali jos jednom?!"

Nista ne fali, narocito ako se setimo onog cike sto rece "Ako neku laz ponovimo 1000 puta ona postaje istina"

Sta fali da za promenu, po ugledu na Sir Olivera, ponavljamo malo istinu.

"Repetitio est mater memoriae/ studiorum/"

Post Reply