HiFi & Professional Audio Forum  

Test muzickih servera

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: Test muzickih servera

Post by NeatGuy » 18 Apr 2010, 12:47

sn wrote:
...ali je moguće da CAT7 kabl koji je korišćen, kod koga postoji širm oko parica, kao i oko svake pojedinačne parice zbog dodatnog potiskivanja preslušavanja i sistemskog šuma, time doprinosi boljem zvuku koji je Dejan čuo.
NeatGuy,

Kako definises taj sistemski sum? On sigurno postoji, a posto pominjes (ne)kvalitet parica to znaci da postoji preslusavanje koje se javlja induktivnim putem sto unosi smetnje medju ostalim paricama i deformise pakete, i samim tim bi znacilo da bi ruter ponovo morao da zatrazi isporuku novog paketa, sto bi se na kraju manifestovalo kao usporenje prenosa, ali ne bi trebalo da deformise sam paket ako je protokol ok. Ako sistemski sum definises kao analogni, onda je to vec stvar napajanja uredjaja, njihovih veza, masa, i sl.
Kao ukupan šum koga čine različiti faktori koji se javljaju kada je uređaj uključen: generisani šum samog uređaja zbog kretanja elektrona kroz provodnike, pasivne i aktivne komponente, zatim tip i kvalitet upotrebljenih delova i materijala, upotrebljeni gain, šum koji "iscuri" iz napajačke sekcije u susedna kola, RFI/EMI smetnje, ground loop... Nisam rekao da je mrežni kabl nekvalitetan, naprotiv, bakar koji se koristi za mrežne kablove je visoke čistoće i nije ova "žica" bez razloga korišćena u brojnim DIY projektima. I ja samo nagađam šta bi mogao da bude razlog boljeg zvuka (if any...), i prosto dozvoljavam da je logična pretpostavka autora testa da bi kvalitet mrežnog kabla mogao imati uticaja, kada je već dokazano da ima na drugim primenama...

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 18 Apr 2010, 12:57

DejanM wrote:NeatGuy: "ali je moguće da CAT7 kabl koji je korišćen, kod koga postoji širm oko parica, kao i oko svake pojedinačne parice zbog dodatnog potiskivanja preslušavanja i sistemskog šuma, time doprinosi boljem zvuku koji je Dejan čuo."

Ja sam eksplicitno pitao (ali nisam proveravao) da li su oba LAN kabla bila istog tipa i to mi je potvrdjeno. Znaci to ne bi trebalo da bude uzrok ....

Diskusija je isla u tom pravcu da kabl nije uzrok razlici koja se cula nego pre nacinu kako se paketi primaju, bufferuju i ponovo sklapaju u jednu datoteku koja se onda dalje prosledjuje na procesiranje. Medjutim, u oba slucaja se duzina kabla, sama mreza, datoteka, prijemni i uredjaj sa koga se skidala datoteka, NISU menjali. To je ono sto ne ide u prilog ovom pokusaju objasnjenja. Cak i da je iz nekog razloga doslo do odbijanja pojedinih paketa, ta pojava ne bi trebalo da je bila tako masivna, da bi se to onako culo. Na zalost taj test nismo ponavljali vise puta (to bi recimo bacilo vise svetla na teoriju pojave odbacivanja paketa zbog nekih internih razloga).

Inace evo ovde vec pomenutog testa (na Nemackom) LAN kablova iz casopisa Stereo:

http://hifi-tv.testberichte.de/2009/02/ ... are-lohnt/

Ovde su rezultati testa:

http://www.testberichte.de/a/kabel/maga ... 45485.html

Posmatrajuci rezultate ovog testa pada mi u oci da propusni opseg nema odlucujucu ulogu u onome sto su ovi ljudi culi. CAT 6 kablovi mogu biti bolji od CAT 7 - bar kada je "zvuk" u pitanju.

Inace pogledajte komentare na prvom linku. Ljudi su ogorceni :D Ja mislim kad bih otisao kod ovih mojih ovde sto se bave mrezama i trazio LAN kabl koji dobro svira, da bi me izbacili napolje i prijavili policiji kao opasnog ludaka ... :D
Dejane, a da probamo i sami da napravimo test? Za početak ću da spojim moj SB3 različitim UTP kablovima umesto preko WiFi veze, pa da vidimo. Mada, sve ovo počinje da mi liči na priču o farbanju CD oboda zelenim flomasterom, u koju verujem koliko i u Deda Mraza :lol:

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Apr 2010, 14:10

NeatGuy,

Odlican predlog. Pokusaj sa raznim kablovima. Ja sam vec uradio sledece:

- narucio sam jutros dva Monster LAN kabla koja su u gore pomenutom Stereo testu proglasena za najbolja. Trebace jedno nedelju dana dok ne stignu pa cu onda i ja da izvrsim eksperiment.
- pogledao sam ove LAN kablove koji mi se vuku po kuci i svi su 5e - tako da tu od nekog menjanja nece biti neke velike koristi.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 19 Apr 2010, 10:56

NeatGuy wrote: Za početak ću da spojim moj SB3 različitim UTP kablovima umesto preko WiFi veze, pa da vidimo. Mada, sve ovo počinje da mi liči na priču o farbanju CD oboda zelenim flomasterom, u koju verujem koliko i u Deda Mraza :lol:
Farbanje CD oboda zelenim flomasterom će ti ličiti na „priču“ samo dok lično ne napraviš slušni test. Probaj, nije komplikovano.
Potrebana su ti samo dva identična original CD-a koje ćeš upoređivati i sistem na kome se mogu čuti razlike.

Ako takve čujne razlike postoje i među LAN kablovima, onda ni to više neće biti samo priča. :wink

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 19 Apr 2010, 12:48

first wrote:
NeatGuy wrote: Za početak ću da spojim moj SB3 različitim UTP kablovima umesto preko WiFi veze, pa da vidimo. Mada, sve ovo počinje da mi liči na priču o farbanju CD oboda zelenim flomasterom, u koju verujem koliko i u Deda Mraza :lol:
Farbanje CD oboda zelenim flomasterom će ti ličiti na „priču“ samo dok lično ne napraviš slušni test. Probaj, nije komplikovano.
Potrebana su ti samo dva identična original CD-a koje ćeš upoređivati i sistem na kome se mogu čuti razlike.

Ako takve čujne razlike postoje i među LAN kablovima, onda ni to više neće biti samo priča. :wink
Jao, zar opet o audiofilskim flomasterima... :D

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Apr 2010, 18:40

Pre par dana sam doneo sa posla Schrack CAT 6 kabl duzine od 1,5 m i stavio ga izmedju NASa i routera. System se inace sastoji od SB Dueta koji je WLANom spojen za taj router. Iz Dueta ide coax digitalni kabl u eksterni DAC, koji je onda spojen na pojacalo ali i na pojacalo za slusalice (ima dva para RCA izlaza). Na kraju tog lanca se nalaze zvucnici od 300 eura za par i slusalice koje kostaju vise od toga. Znaci sistem srednje klase, koji nije bas najpogodniji za ovakvu vrstu testa.

Nisam primetio neku razliku u zvuku izuzev jednog cudnog efekta - sistem je postao glasniji ... ne puno, mozda jedno par decibela, ali glasniji. Zasto bi promenom LAN kabla odjednom sistem poceo da svira glasnije ???

Danas su mi stigli Monster kablovi koji su u Stereo testu proglaseni za najbolje. Radi se o ovom kablu:

http://www.monstercable.com/productdisplay.asp?pin=4697

Duzine su 0,9 m. Stavio sam ih izmedju modema i routera i izmedju NASa i routera. I ponovo mi se ucinilo da je zvuk postao za nijansu glasniji nego sto je bio ... ?! Imam utisak i da je zvuk nesto bolji ... Kada slusam internet radio (oba kabla u funkciji) takodje mi se cini da je sound nesto bolji. Ne radi se o dan-noc promenama, ali kao da su stvari ipak nesto bolje ...

Navescu dva primera ... Na albumu Sophie Zelmani Time to Kill, naslovna pesma My je dosta nezgodno snimljena. Na granici je clippinga i sa Schrack LAN kablom je sistem na par mesta pokazivao znake jasne distorzije, narocito kada je njen glas dostizao visoke registre. Sa Monster kablom je ta pojava iscezla ?! Interesantno je da sam slican efekat cuo i kada sam bio na workshopu a nesto slicno pominju i ovi momci koji su izvrsili test u Stereu.

Na albumu Live in Hamburg grupe E.S.T. u pesmi Definition of the Dog, posle duzeg divljeg sola na elektricnom basu, dolazi jedna mirna deonica, svirana samo na klaviru. U pozadini se medjutim cuje kako neko kaslje u publici. Po jasnoci tog kaslja mogu da odredim sposobnost sistema da reprodukuje detalje. Imam utisak da se sa ovim Monster kablom taj kasalj cuje jasnije iako je i dalje u pozadini i udaljen od bine.

Znaci nista spektakularno (to se na sistemu ovog nivoa nije ni moglo ocekivati) ali opet ne bas ni tako beznacajno ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Apr 2010, 19:03

Zadnjih par dana sam potrosio dosta vremena tragajuci za mogucim uzrokom postojanja ovih i slicnih razlika kod LAN kablova. Moram priznati da mi nista pametno ne pada na pamet. U papiru koji je stigao uz ovaj Monster LAN kabl govore uglavnom o tome kako je kabl brz. Ali zar to zbilja ima nekog znacaja na duzini od 0,9m ? I sta se menja ako paket stigne jednu ms brze ... ? Postoje i sirmovani LAN kablovi i tu je prica vec nesto plauzibilnija jer su ti kablovi zasticeni od EMI zracenja, koje moze da dovede do odbijanja paketa, pa samim tim i nesto usporenijeg prenosa podataka. U tom slucaju, bi to mogao biti razlog za promenu zvuka. Ali ovaj Monster nije sirmovan !

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 21 Apr 2010, 21:19

Meni je ono sa promenom LAN kabla prilicno neobjasnjivo iako sam prekaklulisao razne potencijalne uzroke.
Ako je moguce da li bi ponovili eksperiment. Ako se ponovo pokazu iste razlike onda malo dubioznije testirati: Smanjiti saobracaj samo na neophodan, eliminisati sve ostale uzroke, ..

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 21 Apr 2010, 21:40

Sve dok je komunikacija potpuno digitalna medju racunarima ili uredjajima (programi, video, fotografije..) nema uglavnom nikakvih problema; cim neki muzicki fajl dodje do nekog DACa ili SPDIF izlaza - eto problema..a sad jos i mrezni kablovi. A tek RAID sistemi - pa oni jos dele isti fajl na vise diskova, sto znaci da i tu moze biti problema. Zato mi se cini (nagadjam, ipak to sve treba neko dobro da ispita) da TCP protokol moze tu da pravi problem za muzicke fajlove.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Apr 2010, 22:15

Sir Oliver wrote:Meni je ono sa promenom LAN kabla prilicno neobjasnjivo iako sam prekaklulisao razne potencijalne uzroke.
Ako je moguce da li bi ponovili eksperiment. Ako se ponovo pokazu iste razlike onda malo dubioznije testirati: Smanjiti saobracaj samo na neophodan, eliminisati sve ostale uzroke, ..
Uradicu to. Negde imam neki jadni LAN kabl koji izgleda prilicno ofucano. Mislim da je CAT5. Probacu sa njim nakon par dana slusanja muzike sa ovim novim. Medjutim, iduce nedelje sam na putu a onda me ceka jos jedan kraci sluzbeni put tako da moze da se desi da se to sve malo oduzi ... A onda ce biti i Minhenski HiEnd sajam a tamo bi trebao da bude jedan workshop na tu temu (uospte na temu Audio Streaming-a). Nadam se da ce tamo moci da se cuje nesto pametno ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 May 2010, 17:40

Evo jednog interesantnog clanka koji baca malo vise svetla na ovu problematiku: problema prenosa audio informacije preko IP mreze - ovaj clanak se bavi WLAN problematikom ali su problemi slicni i kod kablovskog transporta.
An Evaluation tool for WLAN audio applications.pdf
(386.25 KiB) Downloaded 382 times
An Evaluation tool for WLAN audio applications.pdf
(386.25 KiB) Downloaded 382 times
Za ovu nasu pricu je interesantno poslednje poglavlje (Results i Conclusion) zato sto pokazuje kakvi problemi nastaju prilikom prenosa audio informacije kroz IP mrezu. Kratko budi receno, do cujne distorzije moze doci zbog:

- gubljenja podataka ("The “reproduced” version of the wave file may be distorted, either by the presence of silence gaps caused by delayed reception or by waveform discontinuities, caused by packet losses.")
- packet overflow

Brzina prenosa takodje ima veze sa tim, cak i kada je bandwidth dovoljno veliki. To moze biti uzrok zasto ce jedan kvalitetan CAT 6 kabl bolje da zvuci od "industrijskog" CAT 5 kabla. Sa tim u vezi, takodje nije nevazno koliko je veliki buffer na receiver strani. Nije bez veze sto na primer PS Audio Perfect Wave DAC svira muziku cak i kada je cd iz transporta zakacenog za njega (bio je PS Audio Perfect Wave Transport) bio izvadjen i korisnik bio u potrazi za nekim drugim.

U svakom slucaju ova prica nije ni izbliza do kraja razjasnjena ...

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 06 May 2010, 09:01

Meni ova prica ne drzi vodu.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 May 2010, 11:59

Sir Oliver wrote:Meni ova prica ne drzi vodu.
Zasto ?

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 11 May 2010, 21:52

Pa TCP/IP je transakcijski protokol. Kad svi paketi ( i podaci ) stignu, obavi se transakcija. Nema transakcije dok svi podaci nisu svi stigli i spremni. Kad bi to bilo moguce, banke bi skidale pola iznosa sa racuna jer su se "izgubili paketi".
Postoji problem kod obrade u realnom vremenu ( sto je ovde prilicno slucaj) da ako podaci nisu spremni onda se mora u trenutku obraditi nesto umesto toga sto nije stiglo i onda se pribegava da se obradi ili poslednji primljeni uzorak ponovo ili neka srednja vrednost ili pretpostavljena ili...Tada dolazi do izoblicenja.
Danasnje mogucnosti hardvera su daleko iznad potreba za pustanje muzike ( u kucnim uslovima) tako da ove slusne razlike u UTP kablovima mogu da podvedem samo pod neoptimizovane uslove. Drugim recima, dobro optimizovan sistem za kucno strimovanje muzike ne bi smeo da "oseca" UTP kablove.

civi
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by civi » 30 May 2010, 20:16

Pa zasta sluzi bafer?

Post Reply