HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

WD Elements 2 TB eksterni USB disk

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

WD Elements 2 TB eksterni USB disk

Post by DejanM » 21 Aug 2010, 11:36

Radi se o sledecoj spravi:

http://www.amazon.de/Western-Digital-El ... 575&sr=1-1

Ako trazite eksterni disk veceg kapaciteta na kome cete cuvati vase muzicke, photo i video(filmovi) datoteke, onda mogu da vam toplo preporucim ovaj disk. Razlozi za ovakvu preporuku jesu:

- disk je izuzetno tih, tako da ga bez ikakvih problema mozete staviti pored vaseg HiFi ljubimca
- ne greje se - jedva malo ...
- ne izgleda lose
- brz
- trosi malo struje tako da moze da bude sve vreme ukljucen. Razlog je sto sam prelazi u stand-by nakon izvesnog vremena kada trosi jako malo. Cim mu pristupite on se automatski aktivira. To radi jako brzo.

U ovom trenutku ne mogu da se setim niti jedne lose strane ovog uredjaja. Moram priznati da sam veoma zadovoljan. Doduse imam ga svega nekih mesec dana ali za sada nije bilo nikakvih problema u radu.

Jedino sto sam uradio, jeste da sam zamenio USB kabl koji se isporucuje uz disk. Bio mi je predugacak, pa sam stavio jedan kraci i deblji, koji sam dobio uz Lenovo eksterni disk. Verovali ili ne, ovaj Lenovo kabl je ucinio da disk radi jos brze. Razlika je prilicno velika - tako da sam se uverio da i USB kablovi mogu da uticu na brzinu prenosa informacija.

Inace ovaj USB disk mi je zakacen za moj stari Lenovo T60 laptop, na koji sam instalirao Windows 7 i od koga pravim Home Media Server.

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: WD Elements 2 TB eksterni USB disk

Post by first » 21 Aug 2010, 19:23

DejanM wrote: Verovali ili ne, ovaj Lenovo kabl je ucinio da disk radi jos brze. Razlika je prilicno velika - tako da sam se uverio da i USB kablovi mogu da uticu na brzinu prenosa informacija.
Ako se još i oko ovoga razveže diskusija,.... :oky

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Aug 2010, 21:13

first wrote:
DejanM wrote: Verovali ili ne, ovaj Lenovo kabl je ucinio da disk radi jos brze. Razlika je prilicno velika - tako da sam se uverio da i USB kablovi mogu da uticu na brzinu prenosa informacija.
Ako se još i oko ovoga razveže diskusija,.... :oky
Nema potrebe - to je bila samo jedna usputna primedba. Iznenadilo me je kako se razlika jasno oseti. Ali to mi je dalo ideju da kada budem kacio eksterni USB disk na neki DAC ili sl. uredjaj, da stavim neki malo bolji USB kabl.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 21 Aug 2010, 22:57

Western Digital ima izuzetan proizvod - enterprise class green 5900 rpm drajv namenjen video nadzoru, masivnom skladistenju video sadrzaja i sl. profi namenama. Hladan je na dodir i trebalo bi da traje nekoliko puta duze od obicnih.

Jedina mana je cena -dvostruka od obicnih, i cena mu skoro ne pada.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Aug 2010, 07:29

PrekoBare wrote:Western Digital ima izuzetan proizvod - enterprise class green 5900 rpm drajv namenjen video nadzoru, masivnom skladistenju video sadrzaja i sl. profi namenama. Hladan je na dodir i trebalo bi da traje nekoliko puta duze od obicnih.

Jedina mana je cena -dvostruka od obicnih, i cena mu skoro ne pada.
Moze link ? Ne uspevam da ga izgooglam ....

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 22 Aug 2010, 17:21

Dejane, model je WD RE4-GP, nema ga u maloprodaji ali moze da se naruci.

http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=610

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Aug 2010, 18:04

PrekoBare wrote:Dejane, model je WD RE4-GP, nema ga u maloprodaji ali moze da se naruci.

Da ovo opasno dobro izgleda ... 64 MB cache =D>

Ja imam u jednom od racunara 1 TB WD Caviar Black sa 32 MB cache, 7200 rpm ... i to radi skroz dobro. Ovo je jos jedna klasa iznad ....

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 22 Aug 2010, 20:34

Dejane, nemam vremena da guglam ali ima na netu white paper o usb hard drive kucistima i ucestanosti crkavanja drajvova. Za kucista sa dva drajva je 50% za 2 godine ako se secam dobro sto je mnogo u odnosu na drajv u racunarskom kucistu ili velikom NAS kucistu. Drugar koji se time profesionalno svakodnevno bavi mi je rekao da to ima neke veze sa samom USB implementacijom i preporucio mi je
kucista sa e-sata konekcijom umesto usb. Nije znao da mi objasni zasto ali kaze od kako je klijentima poceo da preporucuje e-sata, smanjio se broj crkavanja. Njegova je preporuka da se USB kuciste koristi samo za arhiviranje i za "sneakernet". Ja na HDPVR imam zakaceno NexStar 3 e-sata kuciste i radi 24/7 vec dve godine. Mozda ima nesto u tome, raspitaj se ako mozes.

Bilo kako bilo, ako pravis kolekciju, obavezno jos jedan drajv da stoji u ormaru i pozeljno jos jedan offsite (u banci ili kod prijatelja). Ripovati iz pocetka, to nikom ne bih pozeleo.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Aug 2010, 21:07

PrekoBare wrote:Dejane, nemam vremena da guglam ali ima na netu white paper o usb hard drive kucistima i ucestanosti crkavanja drajvova. Za kucista sa dva drajva je 50% za 2 godine ako se secam dobro sto je mnogo u odnosu na drajv u racunarskom kucistu ili velikom NAS kucistu. Drugar koji se time profesionalno svakodnevno bavi mi je rekao da to ima neke veze sa samom USB implementacijom i preporucio mi je
kucista sa e-sata konekcijom umesto usb. Nije znao da mi objasni zasto ali kaze od kako je klijentima poceo da preporucuje e-sata, smanjio se broj crkavanja. Njegova je preporuka da se USB kuciste koristi samo za arhiviranje i za "sneakernet". Ja na HDPVR imam zakaceno NexStar 3 e-sata kuciste i radi 24/7 vec dve godine. Mozda ima nesto u tome, raspitaj se ako mozes.

Bilo kako bilo, ako pravis kolekciju, obavezno jos jedan drajv da stoji u ormaru i pozeljno jos jedan offsite (u banci ili kod prijatelja). Ripovati iz pocetka, to nikom ne bih pozeleo.
Da, da .... :D prica mi je jako dobro poznata :D Ja imam kolegu na poslu koji ima paranoicni strah od gubljenja podataka. Tako da je pored NASa (2 diska u raidu) instalirao kod sestre na drugom kraju grada jos jedan isti takav i vrsi automatski back-up preko interneta.

Moja strategija je nesto drugacija. Ja imam NAS sa dva diska u Raidu i sad jos jedan USB disk sa kompletnom kopijom. Verovatno ce doci jos jedan kasnije ... Ponovni RIP je zapravo nemoguc.

Medjutim, misljenja sam da pravo visokokvalitetno slusanje muzike zahteva muzicke files na internom (znaci SATA) disku koji je jos uz to SSD. To je optimalno resenje i nastojacu da ga realizujem. Problem je cena pa je zato moguce da cu malo oduziti tu realizaciju, pri cemu cu onda koristiti eksterne USB diskove kao prelazno resenje. Oni kasnije mogu da ostanu kao back-up ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 22 Aug 2010, 22:30

ne mora interni SSD moze i obicni ako imas dobar plejer. JRIVER MC15 ima opciju da svira iz memorije, tj. celu pesmu prebaci u memoriju. za $39 vredi sve pare.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Aug 2010, 06:23

PrekoBare wrote:ne mora interni SSD moze i obicni ako imas dobar plejer. JRIVER MC15 ima opciju da svira iz memorije, tj. celu pesmu prebaci u memoriju. za $39 vredi sve pare.
Nisam slusao tu spravu tako da pricam pomalo napamet ali secas se kada su Meridian i Chord uveli isti princip bufferovanja samo sto je inicijalno citanje bilo sa CD diska umesto sa HDD. I jeste bilo bolje ali ni izbliza kako to izgleda sa SSD HDD. U svakom slucaju cu pokusati da izgooglam sto mogu vise informacija o ovoj spravi - cena je jako interesantna ....

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Aug 2010, 12:47

DejanM wrote:
PrekoBare wrote:Dejane, model je WD RE4-GP, nema ga u maloprodaji ali moze da se naruci.

Da ovo opasno dobro izgleda ... 64 MB cache =D>

Ja imam u jednom od racunara 1 TB WD Caviar Black sa 32 MB cache, 7200 rpm ... i to radi skroz dobro. Ovo je jos jedna klasa iznad ....
Proguglao sam po beogradskim radnjama i vidim da pomenuti WD RE4-GP ima da se uzme kod nas. Jedino što se ovde često događa da ono što stoji na web sajtovima prodavaca ne oslikava tačno stanje na lageru, ali, čim se reklamiraju, verovatno može da se kupi, makar i po narudžbini. Cena je nešto ispod 200E.

U razgovoru sa jednim stručnjakom za računare sam dobio informaciju da WD Green od 2TB neće da rade na Windows XP-u bez instaliranja nekog pomoćnog software-a. Da li možda znate nešto više o tome ili ste već svi prešli na "sedmicu"?

Da li neko ima iskustva sa ovim modelom hdd kućišta: http://www.chieftec.eu/index.php?option ... =EN&id=473 ? Deluje veoma zanimljivo, radi na e-SATA, ima dosta opcija za RAID podešavanja, svoje napajanje, venitlator, ... Ima ga u Bgd. po boljim radnjama.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 23 Aug 2010, 16:06

DejanM wrote: Medjutim, misljenja sam da pravo visokokvalitetno slusanje muzike zahteva muzicke files na internom (znaci SATA) disku koji je jos uz to SSD. To je optimalno resenje i nastojacu da ga realizujem. Problem je cena pa je zato moguce da cu malo oduziti tu realizaciju, pri cemu cu onda koristiti eksterne USB diskove kao prelazno resenje. Oni kasnije mogu da ostanu kao back-up ...
PrekoBare wrote:ne mora interni SSD moze i obicni ako imas dobar plejer. JRIVER MC15 ima opciju da svira iz memorije, tj. celu pesmu prebaci u memoriju. za $39 vredi sve pare.
DejanM wrote: Nisam slusao tu spravu tako da pricam pomalo napamet ali secas se kada su Meridian i Chord uveli isti princip bufferovanja samo sto je inicijalno citanje bilo sa CD diska umesto sa HDD. I jeste bilo bolje ali ni izbliza kako to izgleda sa SSD HDD. U svakom slucaju cu pokusati da izgooglam sto mogu vise informacija o ovoj spravi - cena je jako interesantna ....
Čini mi se da komentarišete različite stvari, PrekoBare navodi primer za uređaj JRiver MC15 koji se konektuje preko USB-a na PC, a Dejan razmišlja o muzičkom medija
plejeru koji može da radi nezavisno od PC-a, ali sa internim SATA diskom koji je uz to SSD, (rekao bih da ovde misli na Bladelius Emblu).

Ako ostavimo po strani neke druge prednosti SSD (pouzdanost, brzina pristupa, nema pokretnih delova, itd...), složio bih se sa PrekoBare da nije presudno za kvalitet slušanja
muzike da se arhiva nalazi na SATA SSD, pod uslovom da plejer muziku čita iz memorije.
Evo recimo SB Touch u tu namenu ima internih 128 MB 32-bit bus DDR2, tako da muziku sa eksternog USB harda baferuje i čita iz memorije.

Takođe nije dobar Dejanov primer sa Meridian i Chord principom baferovanja, gde je čitanje bilo sa CD-a umesto HDD jer se radi o potpuno različitim protokolima. Da budem
iskren, nije mi ni poznato kako je to moglo u praksi da funkcioniše kada se informacije sa CD-a čitaju u realnom vremenu i nema naknadnog čitanja podataka koji nisu dobro
pročitani, već se radi njihova aproximacija. Sa muzičkim fajlovima koji se preuzimaju sa HDD je potpuno druga priča, koristi se drugačiji protokol kada se muzički fajl baferuje
u memoriju, i može se ponoviti slanje nedostajućih podataka sve dok i poslednji bit ne bude prebačen. U tome je i najveća prednost ovakvih muzičkih plejera, jer osnovnu informaciju
ne čitaju sa CD medija u realnom vremenu, već iz unapred pripremljenog muzičkog fajla koji samo treba prethodno tačno i kvalitetno izripovati.

Naravno, iza ovoga ostaje još dosta važnih uslova koje treba zadovoljiti da bi se dobio visoko-kvalitetan zvuk, ali se oni odnose na dalji proces transfera i
obrade signala (kvalitet S/PDIF protokola, DAC-a, koaksijalnih kablova...).

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 23 Aug 2010, 16:16

Andrija wrote: Da li neko ima iskustva sa ovim modelom hdd kućišta: http://www.chieftec.eu/index.php?option ... =EN&id=473 ? Deluje veoma zanimljivo, radi na e-SATA, ima dosta opcija za RAID podešavanja, svoje napajanje, venitlator, ... Ima ga u Bgd. po boljim radnjama.
Hladjenje konvekcijom plus ventilator, sta ces bolje :-) Cak i ako ventilator crkne nece da prokuva. A e-sata je prava stvar, imam dva kucista i jedan "cradle"
i rade besprekorno, kao da je drajv u racunaru. jedino voditi racuna da se kabl ne uvrce mnogo nego da ide u pravilnom luku do racunara.

Ja sam stara skola i verujem da RAID sluzi za kontinuitet poslovanja a ne kao backup resenje (crkne drajv, ubaci se drugi bez gasenja servera). Ako jedan disk pocne da brlja brljotina ce se iskopirati i na drugi RAID drajv i tu nema vajde za backup. Backup treba resiti drugacije. Kako, to svako treba da odluci vec prema finansijskim mogucnostima. Ja sam resio sa tri seta drajvova, jedan u racunaru, drugi u ormaru a treci offsite. To je danas ubedljivo najjeftinije resenje a bice sve jeftinije. Verovatno ce doci dan kad cu svu muziku imati na jednom drajvu, a backupe na nekakvom optickom nosacu.

Volter

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Aug 2010, 17:16

PrekoBare wrote:
Andrija wrote: Da li neko ima iskustva sa ovim modelom hdd kućišta: http://www.chieftec.eu/index.php?option ... =EN&id=473 ? Deluje veoma zanimljivo, radi na e-SATA, ima dosta opcija za RAID podešavanja, svoje napajanje, venitlator, ... Ima ga u Bgd. po boljim radnjama.
Hladjenje konvekcijom plus ventilator, sta ces bolje :-) Cak i ako ventilator crkne nece da prokuva. A e-sata je prava stvar, imam dva kucista i jedan "cradle"
i rade besprekorno, kao da je drajv u racunaru. jedino voditi racuna da se kabl ne uvrce mnogo nego da ide u pravilnom luku do racunara.

Ja sam stara skola i verujem da RAID sluzi za kontinuitet poslovanja a ne kao backup resenje (crkne drajv, ubaci se drugi bez gasenja servera). Ako jedan disk pocne da brlja brljotina ce se iskopirati i na drugi RAID drajv i tu nema vajde za backup. Backup treba resiti drugacije. Kako, to svako treba da odluci vec prema finansijskim mogucnostima. Ja sam resio sa tri seta drajvova, jedan u racunaru, drugi u ormaru a treci offsite. To je danas ubedljivo najjeftinije resenje a bice sve jeftinije. Verovatno ce doci dan kad cu svu muziku imati na jednom drajvu, a backupe na nekakvom optickom nosacu.
Ja sam mislio da za ove naše hifi potrebe može da posluži taj Chieftec u konfiguraciji JBOD i onda se dobije maksimalno 4TB, što je prilično kapaciteta za muzičke fajlove! Kako se radi o ozbiljnoj firmi ovih dana ozbiljno razmišljam da nabavim jedan. Druga je varijanta da kupim posebno pc kućište i u njemu napravim "storage", tj. nešto kao diy-NAS konfiguraciju. To onda može da se lako proširi i na više terabajta kad se ukaže potreba.

Što se tiče backup-a tvoje rešenje mi se sviđa, a kod mene je situacija takva da uvek mogu kod nekoga da udomim paketić hardova offsite :D za "zlu ne trebalo".

Post Reply