HiFi & Professional Audio Forum  

DAC (Digitalno-analogni konverteri)

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

DAC (Digitalno-analogni konverteri)

Post by first » 01 Oct 2010, 17:38

Kako sam se dao u potragu za nekim valjanim DAC-om kojim bi unapredio zvuk u svom sistemu, a koji opet neće da košta kao sv.Petra kajgana, poslednjih mesec dana
sam počeo malo aktivnije da analiziram/testiram DAC uređaje u nameri da eventualno formiram listu potencijalnih kandidata koji bi zadovoljili neke moje kriterijume.
Mada na forumu ima dosta tema u kojima se priča o DAC-ovima, pretragom sam utvrdio da ne postoji nijedna koja se bavi samo time. To je i bio povod da na ovom
mestu započnem diskusiju oko eksternih DAC uređaja, razmenimo neka iskustva i zapažanja, a kasnije če verovatno ova priča još nekome koristiti.

Ponuda DAC-ova na našem tržištu nije baš bogata, ali je primetno da je bolja nego pre recimo godinu dana. Nevolja je u tome što se neki uređaji eventualno mogu
kupiti, ali ih nije moguće čuti dok narudžbina ne stigne, jer distributer nema ni jedan komad na stanju. Sa druge strane ima zanimljivih uređaja koji su dostupni
kako za kupovinu, tako i da se čuju pre definitivne odluke, ali ih nema baš mnogo.

Gledajući po net-u, dalo bi se zaključiti da je ponuda izuzetna. Najavljeno je mnoštvo novih DAC uređaja, a nekoliko od njih će se u sledećih mesec-dva pojaviti
i kod nas u prodaji. Jedan od takvih je M2Tech - Young (očekivana cena oko 800-900€), koji po informacijama koje su dostupne prilično obećava.
Više o tom modelu pogledajte na sledećem linku.... http://www.m2tech.biz/index-3.html
Evo i jedna sličica - Model Young
M2Tech_Young.jpg
M2Tech_Young.jpg (52.84 KiB) Viewed 2817 times
M2Tech_Young.jpg
M2Tech_Young.jpg (52.84 KiB) Viewed 2817 times
Takođe se već velika prašina digla oko nove Audiolab 8200 serije, u kojoj su neke komponente opremljene digitalnim ulazima, odnosno mogu se koristiti kao nezavisni
DAC uređaji. To po koncepciji nije ono što što tražim, ali su prve kritike za uređaj koji je krenuo u prodaju napisane u superlativu, a reč je o cd plejeru 8200CD. Poseban
akcenat je stavljen na DAC, a sam proizvođač za ovaj uređaj kaže da je to u stvari DAC sa integrisanim transportom. Inače u toku ovog meseca će na tržište pustiti
i model 8200CDQ, koji se između ostalog može koristiti i kao pretpojačalo. Konačno, u istoj seriji će se nešto kasnije pojaviti i komponenta sa oznakom 8200DQ, što
je u stvari DAC sa pretpojačalom. Sve tri komponente će verovatno imati identičan DAC, zasnovan na 32-bitnom Sabre DAC čipu (ESS Tehnology).
Evo u prilogu i slika budućeg DAC-Pretpojačala - Audiolab 8200DQ
Audiolab_8200DQ.jpg
Audiolab_8200DQ.jpg (36.26 KiB) Viewed 2900 times
Audiolab_8200DQ.jpg
Audiolab_8200DQ.jpg (36.26 KiB) Viewed 2900 times
Pronađoh i jednu sliku otvorenog DAC-CD Plejera model 8200CD.....
Audiolab_8200CD.jpg
Audiolab_8200CD.jpg (78.26 KiB) Viewed 2900 times
Audiolab_8200CD.jpg
Audiolab_8200CD.jpg (78.26 KiB) Viewed 2900 times
Eto, sasvim dovoljno za početak priče. Naravno ovo su samo neki novi uređaji koji se očekuju na tržištu, a koje ćemo tek imati prilike da čujemo. Očekujem da
ćemo više komentarisati one uređaje koje smo slušali i pokušati da odgonetnemo koji to uređaji zavređuju pažnju u odnosu na ono koliko koštaju.
Obzirom da razmatramo ponudu i kupovinu u 2010 godini, nekako bi mi bilo logično da savremeni DAC treba da podržava i Hi-Res. audio, odnosno
makar 96/24 ako ne i 192/24, mada nije isključeno da će neki od vas imati i drukčiji stav po ovom pitanju.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: DAC (Digitalno-analogni konverteri)

Post by ninja » 01 Oct 2010, 19:21

Zanimljiva tema, i ja sam malo na istim razmisljanjima.

Jesi li mozda razmisljao i o Hegel:ovom HD10 DACu?
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 01 Oct 2010, 19:44

ninja wrote:Zanimljiva tema, i ja sam malo na istim razmisljanjima.

Ih razmišljao,....
.... a jesi li ga i ti slušao. :wink

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 01 Oct 2010, 20:52

first wrote:

Ih razmišljao,....
Jos ne, ja ne volim da slusam dok definitivno nisam odlucio da trazim :grg
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 01 Oct 2010, 21:23

Ako su ovi DAC-ovi konačno ono što je John Westlake dugo najavljivao da će raditi za Audiolab, mogu samo kazati jedno; kupiti dok nije nestalo.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 01 Oct 2010, 23:49

Audiolab has announced a new line-up called the 8200 series at the recent Munich Hi-End Show.

The full lineup of the Audiolab 8200 range includes:

* 8200CD: 'optimised for accurate transfer to the very latest DACs, twin power supplies being employed to separate the digital and analogue stages'
* 8200CDQ: CD player, digital decoder and preamp in one box. Both the CD and CDQ have both S/PDIF and USB digital inputs [async and capable of 24/96]
* 8200DQ: DAC/preamp – basically an 8200CDQ without the transport mech
* 8200A: 2x80W integrated amp
* 8200P: 2x100W stereo power amp
* 8200M: 125W mono power amp
* 8200MB: 250W monoblock
* 8200AP: AV processor, spec seems broadly similar to current 8000AP {with added support for High Def formats (DTS-HD MA, etc) and also more HDMI connectivity}
01a.jpg
01a.jpg (79.36 KiB) Viewed 2769 times
01a.jpg
01a.jpg (79.36 KiB) Viewed 2769 times
01d.jpg
01d.jpg (117.55 KiB) Viewed 2769 times
01d.jpg
01d.jpg (117.55 KiB) Viewed 2769 times
ess1.jpg
ESS Sabre32 9018 DAC
ess1.jpg (117.29 KiB) Viewed 2754 times
ess1.jpg
ESS Sabre32 9018 DAC
ess1.jpg (117.29 KiB) Viewed 2754 times
ess2.jpg
ESS Sabre32 9018 DAC
ess2.jpg (92.41 KiB) Viewed 2754 times
ess2.jpg
ESS Sabre32 9018 DAC
ess2.jpg (92.41 KiB) Viewed 2754 times

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 02 Oct 2010, 09:45

ninja wrote:
first wrote:

Ih razmišljao,....
Jos ne, ja ne volim da slusam dok definitivno nisam odlucio da trazim :grg

Videcemo da li ce neko na predstojecoj audio manifestaciji ovde u Beogradu imati muda da predstavi neki sistem gde ce glavni izvor zvuka biti komp i eksterni DAC :?:

Znam ko nece, ali kod njih inace necu ni svracati :!:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Oct 2010, 11:05

dioklecijan wrote:Ako su ovi DAC-ovi konačno ono što je John Westlake dugo najavljivao da će raditi za Audiolab, mogu samo kazati jedno; kupiti dok nije nestalo.
O cemu se tacno radi ? Ako imas neki link ne bi bilo lose postovati ga ....

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 02 Oct 2010, 13:02

Da nije ovo :-k
Image Made in SFRJ
KokBok

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 02 Oct 2010, 13:09

Citajuci o Audilabu naletjeh i na W4S DAC-1 ili W4S DAC-2
Image Made in SFRJ
KokBok

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Oct 2010, 15:51

DejanM wrote: O cemu se tacno radi ? Ako imas neki link ne bi bilo lose postovati ga ....
Posebno je zanimljivo to što je dizajnerski tim u ovom projektu predvodio John Westlake, čovek koji je dobio mnoga priznanja u oblasti digitalnog
audioa, a inače se dokazao i u raznim firmama u kojima je radio, mada su njegova istraživanja koristili i u drugim kompanijama.

Od ostalog je zanimljivo to što se Westlake opredelio da novi DAC bude zasnovan na 32-bitnom Sabre DAC čipu (ESS Tehnology), koji se obično koristi
u mnogo skupljim komponentama nego što je to Audiolab 8200 serija. Još dok se projekat razvijao obećao je vrhunske rezultate po prihvatljivoj ceni.
U razgovoru sa zastupnikom Audiolab-a za Srbiju sam saznao da bi model 8200CD trebao kod nas da košta oko 800€ kada se pojavi u prodaji.

Prvi utisci onih koji su imali prilike da čuju i testiraju ovaj uređaj su oduševljavajući, a posebno su istaknuti dobro podešeni filteri. Mada se njima
uglavnom može prilagođavati karakter zvuka koji je blizak ukusu korisnika, istaknuto je da je filter koji se naziva Optimal Transient toliko
unapredio kvalitet zvuka da ga slobodno mogu upoređivati sa duplo skupljim komponentama, pa čak i preko toga. DAC u ovoj komponenti takođe može
prihvatiti izvorni audio fajl preko USB-a do rezolucije 96/24, što je ređi slučaj kada je USB protokol u pitanju, pogotovo u ovoj cenovnoj klasi. Naravno,
preko S/PDIF coaxial ulaza prihvata 192/24, a oversempling je 1920x sa standardnom frekvencijom uzorkovanja 44.1kHz, tako da u specifikacijama
piše da je 32-bit/84.672MHz oversampled/upsampled.

Ima još prilično toga što podgreva atmosferu oko ovog novog DAC-a, a u prilogu vam je link i zvanično saopštenje audiolaba na nekoliko strana u kome
možete pročitati više o svemu.... http://www.andygilesassociates.co.uk/cm ... ss_280.pdf

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 02 Oct 2010, 16:02

DejanM wrote:
dioklecijan wrote:Ako su ovi DAC-ovi konačno ono što je John Westlake dugo najavljivao da će raditi za Audiolab, mogu samo kazati jedno; kupiti dok nije nestalo.
O cemu se tacno radi ? Ako imas neki link ne bi bilo lose postovati ga ....
Ne mogu postovati konkretan link, budući mi je o navedenom projektu mjesecima diskusije sa neta prenosio Aparatusonitus, čovjek koji se zadnjih desetak godina uistinu ozbiljno posvetio DAC-ovima. Prema onome što on misli i meni prenosi, to je "ono". Tehničke detalje zbilja ne mogu jednostavno prepričati, puno je toga i nije mi razumljivo do nivoa da ih mogu objašnjavati, ali mislim da će ih uskoro već biti dovoljno na Internetu. Vjerojatno i na Diyaudio.com ima neka od tih rasprava.

Inače, veliki dio stvari koje sam modificirao na svom playeru su detalji koje smo naučili od Westlakea.

Edit: sada sam pogledao Firstov link i u principu poanta je u slijedećem: "• 32-bit/84.672MHz oversampled/upsampled, 512 element, multibit array DAC (four DACs per channel)
• 1920x oversampling with 44.1kHz source from CD/USB", s time da u originalnoj zamisli nije bio u igri ESS dac ali se i on pojavio u međuvremenu kao nešto što je Westlake htio raditi od tada postojećih komponenti na tržištu.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 02 Oct 2010, 18:24

Slučajno naleteh. Nije da ima, baš, veze sa svim ovde, al' nije ni da nema:
http://grantfidelity.com/site/Consonance+Wireless+1.0
http://grantfidelity.com/site/Grant_Fid ... ube_DAC-09

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Oct 2010, 07:03

ninja wrote:Citajuci o Audilabu naletjeh i na W4S DAC-1 ili W4S DAC-2
Nisam slusao. Specifikacije, narocito za ovaj br.2 izgledaju jako dobro. Na audiogonu jedan lik komentarise da je zamenio svoj Weiss Minerva sa W4S DAC2 i da je to bio korak u dobrom pravcu. Minervu sam slusao i to je vrlo ozbiljna sprava. Ako je to zbilja tacno (a ne bi bas trebalo bez rezerve to tek tako prihvatiti) onda je ovaj W4S DAC2 izuzetna kupovina ...

Poredjenje ova dva DACa moze da se procita i na 6moons:

http://www.6moons.com/audioreviews/wyred4/dac_5.html

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Oct 2010, 09:54

Interesting news Gerner ... Would it be possible to get it for evaluation ?

Post Reply