HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Grado SR325 vs. AKG Q701

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Grado SR325 vs. AKG Q701

Post by DejanM » 03 Feb 2014, 12:30

Grado SR 325 imam vec nekoliko godina. To je stariji model ovih sluski - znaci bez malog i u nazivu. Ove sluske imaju otvoren zvuk, sa puno detalja i cvrstim jasno definisanim basom. Prostornost im je nesto slabija strana jer je zvuk malo forward pomeren ali to zavisi i od pojacala koje se koristi. Posle godina koriscenja, sundjeri su se pohabali tako da sada nisu bas narocito ugodne za koriscenje - i to im je oduvek bilka mana (i sa novim sundjerima).

AKG Q701 sam dobio na poklon pre par meseci i to je poboljsana verzija AKG 701, iz serije Quincy Jones. One su za razliku od Grado sluski znatno udobnije za koriscenje. Lepo leze na glavi i jako dobro izoluju zvukove iz okoline. Prostornost ovih sluski je primerna. Detalji su OK ali je cela tonska slika tamnija i nesto zatvorenija. Detalji u visokim postoje ali nisu narocito upadljivi. Srednji su tamni, ne bas preterano transparentni, dok je bas pun, prezentan i soplidno definisan. Balans je medjutim takav da nize frekvencije dominiraju zvucnom slikom.

Ja sam licno ljubitelj transparentnog, otvorenog zvuka sa puno detalja ali sa dobrim balansom zvucne slike, tako da nijedno frekventno podrucje ne skrece posebno paznju na sebe. Ni jedne od ovih slusalica ne zadovoljava u potpunosti ono sto ja ocekujem od vrhunskih sluski, ali od ova dva modela, ja se ipak odlucujem za moje stare Grado, kojima dajem jasnu prednost u odnosu na AKG.

Koriscena pojacala u testu: Naim Headphone 2 (sa Flatcap 2 napajanjem) i Musical Fidelity X-Can V2 (znacajno modifikovan).

Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Grado SR325 vs. AKG Q701

Post by Operater » 03 Feb 2014, 23:02

svojevremeno, dok su mi Grado sr80 bile nove kod mene, dobio sam AKG 141. Pomislio sam da ce mi Grado postati visak, medjutim, meni se AKG zvuk nikako nije dopao. Imale su punocu zvuka (bolje im lezi dzez, i nesto "basovitija" muzika nego akusticna) ali opet ne na nacin koji meni odgovara. Kako vidjam da ih cesto koriste muzicari ili ljudi slicne profesije, poceo sam da mislim kako nesto nije u redu do mene :). Probao sam u nekoliko navrata ponovo da ih cujem, posle zagrevanja ali nista od toga...
Drugar kome sam na kraju poklonio AKG cesto me pita jel mi krivo sto sam dao??? Na moje cudjenje, "sto bi mi bilo krivo" on odgovara da su mu mnoogo dobre :). Na kraju nekako, ukapirao sam da je opet ono, slusalice su (po meni) najsubjektivnija komponenta, nekom ovo nekom ono
A, da, ja volim taj Grado zvuk :)

ps
postao sam vlasnik HiFiMan he6, kad nadjem adekvatno pojacalo za njega, javljam...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Feb 2014, 08:11

svushhhhh .... he6 su dobre sluske ali traze odlicno i jako pojacalo. Pogledaj u pravcu Shiit Mjolnir ...

Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Operater » 04 Feb 2014, 14:47

'fala za info :)
jesi ga "probao" nekom prilikom?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Feb 2014, 15:02

Operater wrote:'fala za info :)
jesi ga "probao" nekom prilikom?

Jesam na sajmu u Minhenu sa njihovim ampom koji je pravljen specijalno za te sluske.To nije bilo dovoljno da se izvuce neki definitivan zakljucak ali to su sluske koje su za klasu iznad ovih o kojima je ovde rec.

Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Operater » 05 Feb 2014, 12:24

na Schiit mi je prosle i pretprosle godine skrenuta paznja sa nekoliko razlicitih izvora (jedan i Audiohard forum) te cu ga imati u (ozbiljnom) vidu

mada,
necu skoro kretati sa kupovinom amp-a, trebam nesto drugo (selim se) da obavim pa onda...

Post Reply