HiFi & Professional Audio Forum  

Lyngdorf - redefinicija HiFi-ja

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

crni

Post by crni » 09 Nov 2007, 09:38

Pošto je 4audio postao distributer Lyngdorf, pre par nedelja sam otišao da čujem taj famozni sistem podstaknut upravo ovim Dejanovim tekstovima.
Bilo je izloženo TDAI2200, CD-1, DP-1 i BW-1. ne znam koji su bili kablovi, mislim oehlbach.
Moram reći da sam na istom mestu slušao i Advance Acoustics sa nekim podnostojećim Operama pa sam mogao na licu mesta da uporedim jedan solidan budžet sistem (oko 2500e) sa vrhunskim digitalnim sistemom (oko 15000e).
Prvo sam slušao AA i onako ukratko, nije loše, ali ništa specijalno. Slušao sam oko pola sata da dobro zapamtim zvuk. Onda smo prešli u sobu sa Lyngdorfom i poneli isti muzički materijal. Moram napomenuti da Lyngdorf mnogo bolje izgleda uživo nego na slici. Toliko je moćan da izaziva strahopoštovanje.
Pustili smo odmah ono što smo poslednje slušali na AA-Jacintha neki audiofilski snimci (CD je narezan). U prvom momentu...ništa. Skoro da nema razlike. Prosto ne verujem pa tražim da se malo pojača, menjam mesto sedenja, stajanja, ali ništa. Uključili smo room corection, ali opet ništa. Nema onog digitalnog prizvuka, sve je lepo i lepršavo, ali nema ni zvuka koji očekujete od sistema od 15000e.
Ali onda smo pustili klasiku, neki simfonijski orkestar...i vilica mi je pala na pod. Ono je toliko strahovito da mi se naježile dlačice na rukama. Kakva dinamika, scena! Duvači levo, violine desno, timpani iza njih tačno, iz sub-a, kao da sam stajao na mestu dirigenta (sad znam kako on čuje orkestar :D )
Na kraju ne znam šta reći. Vrhunski sistem, prelepog izgleda i zanimljive koncepcije za razumne pare, koje ja nemam :( ali onaj ko ima svakako treba da posluša.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Nov 2007, 10:00

Kada smo vec kod novca i Lyngdorfa ... Desilo se nesto krajnje interesantno ... Naime, kurs dolara je otisao na dole u odnosu na euro - kao sto znate. Tako su cene Lyngdorf uredjaja postale za tu razliku jeftinije u USA nego u Evropi. Lyngdorf je onda odlucio da iznivelise cene svojih uredjaja - to im je politika: da Lyngdorf svuda isto kosta. Ali umesto da povise cene u Americi (jebga, vazno trziste) oni su oborili cene u Evropi. To nisu uradili za sve uredjaje ali za neke jesu ... To je bar prica Lyngdorf distributera za Austriju ...

To konkretno znaci da recimo Lyngdorf CD-1 ne kosta vise 2200 eura nego 1800 eura :!:

Mom drugaru je to donelo ustedu od nekih 2500 eura ....

crni

Post by crni » 09 Nov 2007, 10:08

Kod nas je CD-1 oko 2200-2300 :?
Još uvek.
Ali poznajući distributera, biće to OK.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Nov 2007, 10:13

Jos nesto - ovi subovi koje je Crnicrnja slusao u Bgdu (BW-1) nisu losi ali zaostaju dosta za corner wooferima (W-210). W-210 su vrlo ozbiljne igracke - to i nije klasican sub jer ide na gore do 4 KHz. Svira zbilja izuzetno. Treba da stoji u cosku i nije bas ni mali. BW-1 je napravljen pre svega zbog toga sto je manji i sto ne mora da stoji u cosku. A i jeftiniji je (oko 1000 eura). On je nastao jer su mnogi kupci ili potencijalni kupci imali problema sa corner wooferima - njihovo smestanje je jasno i ako nemate slobodan cosak onda imate problem. Osim toga Lyngdorf planira u buducnosti sisteme sa jos vise woofera od 2 pa im za to treba nesto sto je kompaktnije, sto se lakse pozicionira i sto je jeftinije. Ali sto se tice cistog zvuka - corner woofer je verovatno najbolji Lyngdorf proizvod .... pored RCSa ... i Milleniuma ... i TDA 2200 ... :D

Tako da je ta dinamika koju je Crnicrnja cuo i koja zbilja obara sa nogu, u slucaju 2+2 sistema sa W-210 naprosto ... nemam reci ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Nov 2007, 01:00

evo kako izgleda Lyngdorf SDAi 2175 integrisano pojacalo iznutra

Image

Obratite paznju na kranji levi cosak - tu se vidi ugradjeni strujni filter (to imaju gotovo svi Lyngdorf uredjaji, tako da im ne treba spoljni strujni filter). Trafo je solidno veliki kjao i elektroliti u napajanju (8 x 4700 uF). Osiguraci su punjeni kvarcnim peskom, WIMA blokovi, ... . Vrlo solidno sve to izgleda ... a ovo je najjeftiniji Lyngdorf integralac sa cenom od oko 1500 eura ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Nov 2007, 15:26

Ako pogledate npr. unutrasnjost externog cistaca struje, IsoTek Vision, videcete da se on ne razlikuje od ovog cistaca koji je implementiran u gorepomenutom Lyngdorf pojacalu (tu mislim na ove 4 grane IsoTek Visiona koje daju manju struju do ~6A -> ovaj uredjaj ima i dve grane koje daju struju od 10A i one izgledaju nesto drugacije).

Image

Inace, IsoTek Vision kosta oko 900 eura ....

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: Lyngdorf - redefinicija HiFi-ja

Post by vlada24 » 04 Apr 2008, 20:22

Čituckao sam i ranije postove iz ove zanimljive mi teme, ali danas sam je pročitao celu - od početka do kraja.

I napravio sam neki svoj rezime, koji bih izneo ovde. Molim sve koji su upućeni (=slušali Lyngdorf sisteme) da me koriguju ili demantuju ako sam nešto pogrešno zaključio. Rezime je dvostruk i ide ovako:

1) Ako čovek kupi Lyngdorf-ov pojedinačni uredjaj opremljen Room Correction System modulom (TDAI-2200, DPA-1 ili RP-1) - kupuje skupu "mačku u džaku". Sonični rezultat može varirati od izvanrednog do podprosečnog (prigušeni tranzijenti, suv beživotan zvuk itd...). Ovo je verovatno rezultat moguće (ne-)sinergije sa ostalim (ne-Lyngdorf) uredjajima iz sistema.

2) Ako čovek kupi "the full monty", tj. ceo Lyngdorf sistem koji je ustrojen u 2.2 koncepciji i osim gore navedenih uredjaja sadrži i druge, a pre svega te ekstraordinarne sub-ove W-210, tek tada može očekivati pravi efekat korekcije akustike.

Poenta bi bila da je razlika izmedju 1) i 2) [potencijalno] izuzetno velika.

Mene lično najviše zanima kakve su zaista sposobnosti RCS-a iz tačke 1), i to posebno u uslovima omanje prostorije i omanjih (stand-monitorskih) zvučnika.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Apr 2008, 08:22

Vlado,

Ne znam na osnovu cega si dosao do zakljucka iznetom u tacki 1. Ja nisam slusao RCS van Lyngdorf sistema tako da ti tu ne mogu dati neki definitivan i 100% siguran odgovor. Teoretski medjutim, RCS implementiran recimo u predpojacalu i gde se ostatak sistema sastoji od nekih drugih komponenti, bi takodje trebao da pokaze efekat. Koliki - e to zbilja ne znam sigurno ... verovatno to zavisi i od konfiguracije. To mora da se proba ...

Ja licno mislim da su oni sub-wooferi bitni jer oni mogu znacajno da uticu na celu zvucnu prezentaciju. Posto ovi Lyngdorfi imaju aktivnu skretnicu ugradjenu, dodavanje subova (ne moraju biti Lyngdorf) nije nikakav problem (ako se ima para naravno). A onda je uspeh gotovo zagarantovan. Ako su samo dva prednja zvucnika prisutna i to monitora (znaci 2.0 sistem) onda bih ti savetovao da pokusas da dobijes uredjaj na probu i to poslusas pre nego sto ga kupis. Problem je samo u tome sto ne znam koliko ce prodavac biti spreman da ti izadje u susret jer ce ti trebati i mikrofon i naravno da odradis kompletnu proceduru. Ali probaj ...

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 05 Apr 2008, 12:33

Hvala Dejane.
Ovaj moj generalni zaključak "pod 1" je sažetak utisaka nekoliko forumaša sa ove teme, koji nisu impresionirani Lyngdorfom (DarkoV, lautrecred, gruzanin...). Interesantno mi je da se tu kao po pravilu radi o solo uredjaju zakačenom na ostatak lanca, ili o nepotpunom Lyngdorf sistemu, ako sam dobro razumeo i upamtio.
Što se prezentacije tiče, nisam (još) bio u radnji -Lyngdorf se može slušati samo u BG ogranku 4Audio- videću koliko će hteti da mi izadju u susret (ne nadam se mnogo), valjda će bar biti moguće da mi prezentuju Room Perfect u kombinaciji sa nekim bookshelf zvučnicima po mom izboru, koji bar najviše liče na ove moje.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 29 Apr 2008, 01:50

vlada24 wrote:Hvala Dejane.
Ovaj moj generalni zaključak "pod 1" je sažetak utisaka nekoliko forumaša sa ove teme, koji nisu impresionirani Lyngdorfom (DarkoV, lautrecred, gruzanin...). Interesantno mi je da se tu kao po pravilu radi o solo uredjaju zakačenom na ostatak lanca, ili o nepotpunom Lyngdorf sistemu, ako sam dobro razumeo i upamtio.
Što se prezentacije tiče, nisam (još) bio u radnji -Lyngdorf se može slušati samo u BG ogranku 4Audio- videću koliko će hteti da mi izadju u susret (ne nadam se mnogo), valjda će bar biti moguće da mi prezentuju Room Perfect u kombinaciji sa nekim bookshelf zvučnicima po mom izboru, koji bar najviše liče na ove moje.

neverovatno koliko tact/lyngdorf polarizuje audio populaciju. ja sam posle sat vremena pod room korekcijom bukvalno morao da prekinem seansu jer sam mislio da ce mi mozak eksplodirati od neceg duboko neprirodnog sto je izlazilo iz zvucnika. zvuk je imao dimenziju te spektakularnosti i prostorne pirotehnike koju neki pominju, ali je moguce da se tu stalno tako manipulisalo sa faznim odzivom da je to meni pravilo problem u mozgu. moram da dodam ovde da se ne palim na tu sumanutu prostornost u reprodukciji za koju verujem da je apsolutno lazna. tek kada sam se u poslednje vreme jako zainteresovao za zvucnike koji nemaju klasicno obrtanje faze izazvano kondenzatorima u skretnici (razni fullrangeri), shvatio sam da sam vrlo osetljiv na faznu "stabilnost" zvuka i da je vrlo lako moguce da je RC upravo sve vreme u funkciji drzanja apsolutne faze zasta je verovatno potreban mali milion faznih promena zbog kompleksnosti samog sistema i da to upravo proizvodi taj neverovatno prostoran zvuk sto je medjutim moj mozak protumacio kao neverovatan udar i agresiju. ovo je naravno u domenu teske hipoteze posto se uopste ne razumem u algoritam po kome RC radi, niti imam zelju da se time bavim zbog straha koji sam navukao. nedavno se jedan moj audiofilski prijatelj posle par dana sa velikim (2200? nisam siguran) ampom tako navukao na RC da ga je debela depresija oprhvala kada je to morao da vrati.
mislim da srdjan krga ima nesto od tact ostataka kod sebe i mozda to mozes da uzmes da cujes uz nekakvu kaparu. mislim da sam nedavno vidjao neke preampe, cak sta vise nesto sa digitalnim ulazima tako da mozes direktno da cujes jos par zanimljivih stvari na jednom uredjaju.

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 06 Jul 2008, 11:25

Dejane,
da li možda imaš neki update od onog tvog prijatelja koji je nabavio kompletan Lyngdorf sistem - da li se to usviralo i prosviralo kako treba ?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Jul 2008, 12:43

vlada24 wrote:Dejane,
da li možda imaš neki update od onog tvog prijatelja koji je nabavio kompletan Lyngdorf sistem - da li se to usviralo i prosviralo kako treba ?
Da - to mi je kolega sa posla tako da se vidjamo gotovo svaki dan i vrlo cesto pricamo o tome ili o HiFi uopste. Ja sam i bio kod njega par puta nakon prve instalacije i slusao Lyngdorfa.

Prvo, on me je poslusao i stavio je i ispod sub-ova mermerne ploce. Kaze da je cuo razliku ... Takodje je malo promenio raspored zvucnika i sub-ova ... Skoro je kupio i stalke za svoje Dynaudio Focus 140 od inoxa. Ja sam mu jednom o tome pricao i on, posto ima prijatelja koji radi u fabrici koja proizvodi elemente od inoxa, narucio je po svom nacrtu da mu se naprave. Kostaju jako puno i u njegovom sistemu nisu donele neko cujno poboljsanje - bio sam kod njega kada smo se zezali sa tim i ja nisam mogao da cujem nikakvu razliku. Istini za volju, pogresio je sto je rekao da mu naprave te stalke suplje - a treba da budu punog poprecnog preseka ... itd. itd. U svakom slucaju ja sam ga odvracao od cele te price, jer kad vec imas Room Correction System, jedna od prednosti je da upravo takve stvari mogu lepo da se iskoriguju ... ali - nije hteo da me slusa. Imam utisak da je to uradio vise iz estetskih razloga. Atacama Nexus stalci punjeni atabites su bili sasvim ok i dovoljni.

Kako to svira ? Pa ja nisam naravno bio tamo sve vreme da bih pratio promene u sistemu koje su nastajale ovom ili onom promenom. Meni se cini da se on nije dovoljno poigrao sa raznoraznim parametrima i da nije dovoljno eksperimentisao sa Lyngdorfom. Recimo (to sam saznao iz razgovora sa njim) nije nikada promenio cut-off frekvenciju od 400 Hz - tako je bila namestena kada smo pravili prvo namestanje RCSa i od tada on to nije dirao. A to mora da se radi, jer upravo ona znacajno utice na nacin reprodukcije 2+2 Lyngdorfa. A da ne pominjem ostale prametre ....

Ja licno imam utisak da to svira dobro ali da tu ima jos malo potencijala da se izvuce jos vise. Ne svira tako dobro recimo kao u radnji u kojoj smo kupili sistem. Doduse ona je tamo i profesionalno akusticki obradjena ali u principu sistem je isti. Jedino su prednji zvucnici razliciti - ja sam ga stalno nagovarao da ide ili po Dali Helicon 300 ili po B&W 805S ali je on iz nekog razloga ostao zalepljen za ove Dynaudio - koji nisu losi ali nisu tako dobri kao ovi pomenuti. Doduse i razlike u zvuku nisu ili ne bi trebalo da su velike (zbog vec objasnjavanih stvari) tako da onda ni ja nisam puno insistirao na promeni ovih Dynaudio.

Taj moj kolega je inace prezadovoljan zvukom i ne zeli nista vise ni da menja ni da cacka. Takodje ne zeli vise ni da se bavi HiFi-jem. I to je dobro ... Jedino sam uspeo da ga zapalim za SlimDevices Duet - ali ce tu izgleda prvo da pusti mene da se "opecem" pa ce on tek onda da uleti za to ... :D

I tako ... U principu on je jedna zadovoljna Lyngdorf musterija. I koliko sam uspeo da shvatim -> i pored gomile spucanih para, nije ni u jednom trenutku zazalio sto je kupio Lyngdorf. A to je, cini mi se, najbolja preporuka ...

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 06 Jul 2008, 16:24

Hvala Dejane, drago mi je što je ispao happy-end na kraju.
Mada, cela priča sa RoomPerfect-om je (i dalje) dosta intrigantna - nije mi lako da procenim u kojoj meri je RP "magični štapić" koji rešava sve probleme, a u kojoj meri moraju da se zasuču rukavi i da se pomeraju zvučnici, postavljaju mermerne ploče, itd... Što se tiče petljanja po parametrima, šteta što tvoj drug nije malo "hrabriji", crossover freq je sigurno od kardinalne važnosti, a ništa manje ni oni filteri, "voicing curves"...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Jul 2008, 09:34

RCS jeste i nije "magicna stvar koja resava sve probloeme". Sve zavisi naravno od toga sta se ocekuje ... Neke prednosti su medjutim ocigledne:

- Ako je akustika sobe losa (a uglavnom jeste) onda se time resava gomila problema.
- Prednja dva zvucnika nisu toliko kriticna i nije neophodno uloziti brdo para u kupovanje istih ... Razlike medjutim postoje ali zbilja nisu velike. Ja sam se igrao stavljajuci u Lyngdorf system 2+2 kao prednje zvucnike B&W 805S i B&W 804S. Razlika se cula u korist 804-ke ali ona je bila dosta mala. Mnogo manja nego da su se ovi zvucnici poredili u nekom "normalnom" sistemu.
- Lyngdorf pokazuje prilicnu "neosetljivost" na upotrebu dobrih (i skupih) interconnect i zvucnickih kablova. To je jos jedna oblast moguce znacajne ustede.
- Igrao sam se i sa strujnim kablovima - promena polariteta, stavljanje razlicitih kablova, itd. Uglavnom je to bilo gubljenje vremena. Nema potrebe ulagati veliku kintu u strujne kablove kod ovog sistema.
- Ispostavilo se da su mermerne ploce ispod subova doprinele nesto poboljsanju zvuka. Ovo nisam sam cuo - to je konstatacija mog prijatelja. Ali recimo promena stalaka se takodje ispostavilo kao bacanje para - kao sto rekoh, jeftini Atacama Nexus punjeni sa Atabites je sasvim dovoljna varijanta.

Ovo bi moglo da se preracuna u eure i da se napravi jednostavna cost/benefit kalkulacija. Cini mi se da se na taj nacin posmatrana cela ova prica, sigurno dovesti do toga da se kupovina RCSa isplati, cak ako se u obzir i ne uzmu poboljsanja u reprodukciji sistema.

Dobice se na kraju zbilja dobar sound. E sad - da li ce taj zvuk biti po ukusu svih - to ne verujem. Razni ljudi, razni ukusi, razne cudi ...

Sto se tice ovog mog kolege - on nije techie ... Po profesiji je ekonomista i radi kao Sales. To objasnjava njegov pristup celoj ovoj stvari. Cinjenica je medjutim i da se sa minimalnom intervencijom dobije zvuk koji prosecnog HiFi konzumenta (a taj moj kolega to jeste) moze uciniti jako zadovoljnim. To sto bih ja ili neko drugi koji voli da se igra sa tehnickim stvarcicama proveo verovatno dane menjajuci sve moguce parametre i onda za neku jotu dobio bolji zvuk (ili verovao da ga je dobio) je druga prica ... Na neki nacin i to govori u prilog Lyngdorfu.

Post Reply