HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Ozbiljne horne - sta ste slusali, sta vam se dopada, zasto..

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Ozbiljne horne - sta ste slusali, sta vam se dopada, zasto..

Post by lautrecred » 23 Jul 2007, 08:36

Konacno sam i ja imao prilike da cujem Avantgarde Duo i sta reci, ostao sam bez teksta. Potpuno drugacija, zdravija i na moje veliko iznenadjenje opustenija koncepcija slusanja od dinamickih kutija. Prosto, to vas uvuce u slusanje muzike bez cepidlacenja o bilo kakvim audiofilskim izmisljotinama, i ima takvu emotivnu neposrednost da to izaziva zmarce i jezu. Na moje veliko iznenadjenje, transparencija je na nivou elektrostatika ali ide korak dalje, zato sto zvuk ima takvu stvarnu mikrodinamiku koju tek treba da cujem od full elektrostatika/panela kojima mi uvek taj blagi nedostatak recimo snage udarca palice bubnjara u kozu dobosa bude nesto sto me ometa u slusanju. Da budem iskren, tih nekih 7-8kE koliko kosta Duo na trzistu polovnih uredjaja mi se cini kao odlicna cena, pogotovu sto imam utisak da se do 10k moze sklopiti ceo sistem da to svira kako treba.

Voleo bih da cujem da li ste slusali neke ozbiljne horne i kakvi su vam utisci. Pre svega mislim da one koje mogu da u realnoj sobi idu duboko i nisu previse odsecene u basu, kao sto su to razne FR opcije (Lowther, Fostex itd).

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Ozbiljne horne - sta ste slusali, sta vam se dopada, zas

Post by sdanicic » 23 Jul 2007, 08:44

lautrecred wrote:Konacno sam i ja imao prilike da cujem Avantgarde Duo i sta reci, ostao sam bez teksta. Potpuno drugacija, zdravija i na moje veliko iznenadjenje opustenija koncepcija slusanja od dinamickih kutija. Prosto, to vas uvuce u slusanje muzike bez cepidlacenja o bilo kakvim audiofilskim izmisljotinama, i ima takvu emotivnu neposrednost da to izaziva zmarce i jezu. Na moje veliko iznenadjenje, transparencija je na nivou elektrostatika ali ide korak dalje, zato sto zvuk ima takvu stvarnu mikrodinamiku koju tek treba da cujem od full elektrostatika/panela kojima mi uvek taj blagi nedostatak recimo snage udarca palice bubnjara u kozu dobosa bude nesto sto me ometa u slusanju. Da budem iskren, tih nekih 7-8kE koliko kosta Duo na trzistu polovnih uredjaja mi se cini kao odlicna cena, pogotovu sto imam utisak da se do 10k moze sklopiti ceo sistem da to svira kako treba.

Voleo bih da cujem da li ste slusali neke ozbiljne horne i kakvi su vam utisci. Pre svega mislim da one koje mogu da u realnoj sobi idu duboko i nisu previse odsecene u basu, kao sto su to razne FR opcije (Lowther, Fostex itd).

Pridruzujem se timu onih koji su imali prlike da cuju Avantgarde Duo, u kombinaciji za sa nekoliko amplifikaija, od kojih je u fokusu bila ona zasnovana na Experience ONE 2A3 integralcu.

Vise detalja na linku:

http://www.snhard.info/phpBB2/viewtopic.php?t=583

I samo jedna recenica: E-ONE ne da se nije obrukao na Avantgardima, nego bas i totalno suprotno :->>>>

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Jul 2007, 09:25

slusao sam dosta horni u zivotu (ali ne i dovoljno :D ) i tu bih svakako izdovojio Avantgarde modele, jedan stari ( i danas raritetni) Lowther, ... Horne imaju transparenciju i prirodnost koja je zbilja za svako postovanje. Uopste me ne cudi kada su utisci nakon slusanja Avantgarde: mila majko a sta sam ja do sada slusao u zivotu ...

Protivnici horni tvrde da one imaju koloraciju u visokim, da im nedostaje basa, .... sto ja slusajuci recimo Avantgarde Duo, Trio ili cak i one najmanje nisam mogao da primetim. A sto se tice basa - on jeste zbilja drugaciji nego kod uobicajenih dinamickih kutija ali se tu pre svega radi o tome da je izuzetno dobro integrisan sa ostatkom zvucne prezentacije i da je: p r i r o d a n ! Nije onako "napucan" kao kod nekih dinamickih kutija. Ili "zategnut ... ili "mastan" ... ili ... kakve li vec sve ne atribute koristimo kada pokusavamo da opisemo zvuk. U prirodi medjutim bas nije takav - kada slusate npr. zvuke u prirodi, buku automobila, zamor dece, padanje kise sa grmljavinom ... on i ne postoji kao bas (u smislu da bas postoji kao nesto posebno), zar ne ... Kao i kod horni ...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 05 Oct 2007, 14:58

Slusao sam horn jednom ozbiljno i vise puta u "prolazu" na sajmovima!

To "ozbiljno" slusanje je bilo sa Oris Reference Basic 200 na koji je bio prikljucen Audion Silver night Stereo MkII 2A3 i Opus3 Conitinu Gramofon.
Evo i slike: Image Image

Moram priznati da sam bio prijatno iznenadjen, vrlo prirodno i sa iznenadjujucom dinamikom a i detaljima. Od tada sam poceo da zagledam horne, i to najvise Swing :wink: . Samo, da li je moguce integrirati horn u jednu normalnu sobu od 20-25 m2!?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Oct 2007, 15:33

Moguce je. Horne ne moraju nuzno da budu velike iako je naravno bolje da su sto je moguce vece ... Ali mogu da se naprave interesantne i dobro svirajuce horne velicine obicnih dinamickih zvucnika. Recimo Lowther zucnici ...

Moguce je cak imati male horne, za stalke, koje ce da sviraju dobro. Terrasonic imaju jedan novi model koji je Lautrecd slusao kod Dabica ... kaze da su odlicne ...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 05 Oct 2007, 19:51

Ali kad je covjek bolestan pa samo hoce one najvece :roll:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Oct 2007, 07:41

ninja wrote:Ali kad je covjek bolestan pa samo hoce one najvece :roll:
E pa onda mu nema spasa ... :D

Nego kad budes dolazio za Bgd svrati do Sapca i poslusaj Dayens implementaciju Scan Speak-a. Ti ono bese (ako se ne varam) imas Scan Speak kod kuce - bilo bi interesantno uporediti te kutije, bar onako povrsno (posto amplifikacija nece biti ista) ...

Horne sviraju drugacije od Scan Speaka i jasno mi je da ako si se upecao na zvuk horni (sto je meni uzgred budi receno potpuno razumljivo) onda tvom racunu u banci sledi jedno temeljno ciscenje :D

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 06 Oct 2007, 12:24

DejanM wrote:
ninja wrote:Ali kad je covjek bolestan pa samo hoce one najvece :roll:
E pa onda mu nema spasa ... :D

Nego kad budes dolazio za Bgd svrati do Sapca i poslusaj Dayens implementaciju Scan Speak-a. Ti ono bese (ako se ne varam) imas Scan Speak kod kuce - bilo bi interesantno uporediti te kutije, bar onako povrsno (posto amplifikacija nece biti ista) ...

Horne sviraju drugacije od Scan Speaka i jasno mi je da ako si se upecao na zvuk horni (sto je meni uzgred budi receno potpuno razumljivo) onda tvom racunu u banci sledi jedno temeljno ciscenje :D
Planirao sam to... samo znas kako je sa planiranjem za godisnji :oops:

A bas me zanima kakvi su u usporedbi sa mojim Responsima :D

A to za racun moze da se diskutuje! Mnogo puta se pitam za sta ce mi auto? Kolko kosta, kolko se koristi i gdje mi obicno stoji? Ja puno vise vremena provodim ispred zvucnika nego u auto a opet se nikada ne razmislja na isti nacin kada se kupuje auto kao kad se kupuje HiFi!

Zanimljivo je isto kako okolina reaguje na to da kazes da si kupio ili razmisljas da kupis Mercedesa (ili tako nesto) za 40K eur ili zvucnik za 10K! Ako kupis auto, pitaju sto nisi uzeo i kozu (koja kosta u pojedinim modelima kao i taj zvucnik) a za zvucnik te tako cudno gledaju kao da si sa Marsa pao.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Oct 2007, 12:40

Ninja,

Evo ti jedne ideje na tu temu: auto vs. HiFi. Ovo mi je ispricao jedan taksista, Pakistanac, kada sam zadnji put bio u Londonu. Kako je putesestvije trajalo malo duze, caskali smo tako o svemu i svacemu, pa mi je on izneo, izmedju ostalog, svoju ideju za business koji namerava da otvori za jedno 2-3 godine. Naime u Engleskoj se sve veci broj ljudi pita otprilike isto to sto si i ti sebi postavio kao dilemu: sta ce mi auto kada ga vozim retko a odrzavanje+benzin je skupo. Osim toga ima malu prodajnu vrednost kada ostari ... Zbog toga sve veci broj ljudi zivi bez sopstvenog auta, na posao idu javnim prevozom a kada im kola zatrebaju, recimo za weekend, onda iznajme kola. Mercedes E klase recimo preko vikenda (full kasko) sa dovozenjem i odvozenjem kola do kuce onoga koji iznajmljuje taj auto, kosta oko 90 funti. Svako onda moze da izracuna da li mu se to isplati ili ne. Rece mi takodje da je potraznja za kolima u Londonu i okolini toliko velika da nema dovoljno automobila, tj. firmi koje iznajmljuju aute, da bi se potraznja zadovoljila.

A da ne pricam o tome da svaki put moze da se iznajmi drugi auto ... Prema tome jedna moguca variojanta jeste: prodas auto, predjes na ovu opciju i kupis Avantgarde Trio .... :D

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 06 Oct 2007, 15:07

Ma ima vec tako nesto ovdje i zovu ga BilPool (CarSharing) .... a jedan polovan Avantgarde Duo mi je za mlo promakao pre koji mjesec :?
Zeni bi drago kad je vidjela kako izgledaju :( Kaze, neces mi to u kucu unjeti.

Ali imam ja svoju taktiku! Pokuzejem joj cijelo vrijeme slike soba sa hornima iz razlicitih setupa sa interneta .... i posle odredjenog vremena nevikne se covjek (zena) na to i vise ne bude ruzno! Cak sta vise :P :lol:

Topic author
lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 06 Oct 2007, 20:17

Ninja, ne znam za kada planiras dolazak ali se obavezno javi. Ono sto mozemo da ti ovde organizujemo je da cujes veliki Teresonic zvucnik koji ima full range Lowther - nesto slicno ovom AER zvucniku koji se nalazi u gornjoj horni Oris zvucnika koje si slusao. Ako su ti prioriteti u reprodukciji kvalitet i prirodnost tona instrumenta, brzina, cistoca, mikrodinamika, vernost zivoj reprodukciji, mislim da se od ovoga tesko moze naci bolje a da se ne ide u stratosferu sa cenom. Zvucniku je soba od 20-25m2 apsolutno idealna, zapravo mislim da ga i ne bih unosio u vise od 30m2.

A mozda ce moci da se organizuje seansa slusanja novih Oris remekdela - Swing. To je vec zona stratosfere, ali ako resis da investiras 20k E u zvucnik, mislim da je ovo daleko bolja kupovina od Avantgarde Sigma Duo, naravno novog para. Ali upozoravam - slusanje ovog sistema moze da ostavi trajne posledice!

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 06 Oct 2007, 23:59

lautrecred wrote:Ninja, ne znam za kada planiras dolazak ali se obavezno javi. Ono sto mozemo da ti ovde organizujemo je da cujes veliki Teresonic zvucnik koji ima full range Lowther - nesto slicno ovom AER zvucniku koji se nalazi u gornjoj horni Oris zvucnika koje si slusao. Ako su ti prioriteti u reprodukciji kvalitet i prirodnost tona instrumenta, brzina, cistoca, mikrodinamika, vernost zivoj reprodukciji, mislim da se od ovoga tesko moze naci bolje a da se ne ide u stratosferu sa cenom. Zvucniku je soba od 20-25m2 apsolutno idealna, zapravo mislim da ga i ne bih unosio u vise od 30m2.

A mozda ce moci da se organizuje seansa slusanja novih Oris remekdela - Swing. To je vec zona stratosfere, ali ako resis da investiras 20k E u zvucnik, mislim da je ovo daleko bolja kupovina od Avantgarde Sigma Duo, naravno novog para. Ali upozoravam - slusanje ovog sistema moze da ostavi trajne posledice!

Hvala na ponudi. Javicu se obavezno! To se ne propusta, pogotovo Swing seansa :P

Inace moj dolazak je planiran za ljeto 2008 tako da ima vremena :wink:

crni

Post by crni » 08 Oct 2007, 11:57

DejanM wrote:Ninja,

Evo ti jedne ideje na tu temu: auto vs. HiFi. Ovo mi je ispricao jedan taksista, Pakistanac, kada sam zadnji put bio u Londonu. Kako je putesestvije trajalo malo duze, caskali smo tako o svemu i svacemu, pa mi je on izneo, izmedju ostalog, svoju ideju za business koji namerava da otvori za jedno 2-3 godine. Naime u Engleskoj se sve veci broj ljudi pita otprilike isto to sto si i ti sebi postavio kao dilemu: sta ce mi auto kada ga vozim retko a odrzavanje+benzin je skupo. Osim toga ima malu prodajnu vrednost kada ostari ... Zbog toga sve veci broj ljudi zivi bez sopstvenog auta, na posao idu javnim prevozom a kada im kola zatrebaju, recimo za weekend, onda iznajme kola. Mercedes E klase recimo preko vikenda (full kasko) sa dovozenjem i odvozenjem kola do kuce onoga koji iznajmljuje taj auto, kosta oko 90 funti. Svako onda moze da izracuna da li mu se to isplati ili ne. Rece mi takodje da je potraznja za kolima u Londonu i okolini toliko velika da nema dovoljno automobila, tj. firmi koje iznajmljuju aute, da bi se potraznja zadovoljila.

A da ne pricam o tome da svaki put moze da se iznajmi drugi auto ... Prema tome jedna moguca variojanta jeste: prodas auto, predjes na ovu opciju i kupis Avantgarde Trio .... :D
E po toj logici bilo bi super da ima rent a hi-fi. Ako je mercedes za vikend 90 funti, onda bi tako mogao da se iznajmljuje i vrhunski hi-end. A tek obična hifa! Iznajmiš odličan hi-fi za 50e i sit se naslušaš za vikend. Sledeći put uzmeš nešto drugo, pa onda opet drugo, pa...ma uživancija jedna.
Pa onda iznajmiš plazmu ili projektor, 5.1 sistem i udri po filmovima.
Čudi me da neko nema sluha za tu vrstu rentiranja. A mnogo komponenti kod distributera skuplja prašinu na policama.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Oct 2007, 12:13

nesto slicno postoji u UK. Naime firma Naim daje besplatno na slusanje kompletan Naim sistem preko weekenda ... U petak po podne dolaze, sklapaju sistem a u ponedeljak ujutro dolaze, rasklapaju sistem i nose ga dalje a na potencijalnom kupcu je da odluci hoce li kupiti ili ne. Nema nikakvih obaveza. Medjutim, ovako ljudi imaju pravo samo jednom da iznajme sistem - ona fora sa slusanjem svakog weekenda za dzabe ne bi funkcionisala ...

Mislim da je ideja dosta dobra samo je pitanje koliko bi ljudi tako iznajmljivalo sisteme (to bi znacilo dosta veliki lager), zatim bi moralo nekako da se resi sta se desava ako se nesto pokvari, itd. Dosta komplikovana stvar u sustini ... Naim moze to sebi da dozvoli jer imaju izgleda jak marketing budget ali prodavci uglavnom to ne rade ...

crni

Post by crni » 08 Oct 2007, 14:13

Pazi ovo: ljudi kupe zgrade pa iznajmljuju stanove i lokale, kupe vozni park od hiljade i hiljade evra pa iznajmljuju automobile, iznajmljuju se Armani venčanice (iako trebaju samo jedan dan), iznajmljuje se pratnja (što poslovna, što ona mišićava), striptizete, helikopteri, tenkovi, i šta ga ja znam šta sve još, pa što ne bi i neki projektor ili Avantgarde Duo?
Nema logičnog objašnjenja.
Što se eventualnih kvarova tiče, pa kad neko daje Mercedesa na drndanje svakakvim likovima i ne brine...što bi , recimo, Korato brinuo da mu ja malo prodrmam Prometeja :lol:

Post Reply