HiFi & Professional Audio Forum  

HDD (Terratec DMX6FireUSB) vs. CD transport

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

HDD (Terratec DMX6FireUSB) vs. CD transport

Post by DejanM » 18 May 2008, 09:43

Posle zbilja jako dobrog sounda koji smo culi od novog Naim HDD playera, zeleo sam da vidim da li je moguce dobiti bar priblizan kvalitet reprodukcije zvuka kada se koristi racunar + eksterna audio kartica/uredjaj. Posto racunare danas gotovo svi posedujemo a eksterne audio kartice ne kostaju puno, to bi mogla da bude jako interesantna varijanta pod uslovom da je kvalitet reprodukcije merljiv sa onim koji dobijamo iz cd playera.

Test ce biti vrsen koristeci Note book + eksterna audio kartica, vs. Cd transporta + eksterni dac, vs. dvd transporta + eksterni dac, vs. dobrog cd playera. Takodje cu isprobati i varijantu racunar+eksterna audio kartica+eksterni dac.

Kao eksterna kartica korstice se u svim ovim testovima Terratec DMX6FireUSB. Ovaj uredjaj je dosta poznat u svetu comp audia i uziva odredjeni ugled. Interesantan je pre svega zbog svoje fleksibilnosti:

- Ima USB 2.0 ulaz tako da se lako povezuje sa racunarom.
- Terratec ima ulazni buffer sto omogucava neometan tok reprodukcije
- Ima analogne, digitalne (coax i opticki) i mikrofon ulaz
- ima analogne i digitalne izlaze kao i izlaz za slusalice. Ovo znaci da ovaj uredjaj moze da se koristi samo kao pretvarac USB streama i digitalni audio stream (u tom slucaju je potrebno vezati ga preko digitalnih izlaza na eksterni dac) ili kao pretvarac USB streama u analogni audio signal (u tom slucaju se direktno vezuje preko analognih izlaza na pojacalo).
- Ima enhancer za 5.1 - sto je prakticno ako neko zeli da ima 5.1 system dok recimo gleda filmove preko racunara.

Cena ovog Terrateca iznosi oko 250 eura.
Terratec spreda.JPG
Terratec spreda.JPG (88.51 KiB) Viewed 2456 times
Terratec spreda.JPG
Terratec spreda.JPG (88.51 KiB) Viewed 2456 times
Terratec otpozadi.JPG
Terratec otpozadi.JPG (75.92 KiB) Viewed 2452 times
Terratec otpozadi.JPG
Terratec otpozadi.JPG (75.92 KiB) Viewed 2452 times
Last edited by DejanM on 18 May 2008, 10:04, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: HDD (Terratec DMX6FireUSB) vs. CD transport

Post by DejanM » 18 May 2008, 09:51

PRIPREMA

Instalacija drivera za terratec DMX6FireUSB u Windows XP se vrsi lako i jednostavno. Treba da znate kako da Windows media playeru dodelite novu zvucnu karticu i da restartujete masinu - to je sve sto treba uraditi.

Kao test cd cu koristiti Naim True Stereo CD, koga sam iskopirao pomocu EAC u wav formatu na disk mog Note Booka. Cd je zbilja jako dobro snimljen a zbog raznolikosti muzike na njemu, zgodan je za testiranje uredjaja.
Last edited by DejanM on 18 May 2008, 13:26, edited 2 times in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 May 2008, 10:01

PRVI TEST: IZLAZ ZA SLUSALICE

Kao prvi test ce biti testiran izlaz za slusalice na Terratec uredjaju. On ima rupu za velike banane i potenciometar za podesavanje glasnoce. Ovaj test prvo sprovodim jer nije potrebno vezivati Terratec za ostatak sistema. Iz racunara ide USB kabl u Terratec a na njega su zakacene slusalice: AKG 27i i Grado SR 325i. Terratec je konfigurisan da radi u stereo opciji (bez enhancera).
Konf za slusalice.JPG
Konf za slusalice.JPG (71.76 KiB) Viewed 2433 times
Konf za slusalice.JPG
Konf za slusalice.JPG (71.76 KiB) Viewed 2433 times
Prvo dobre vesti. Terratec izlaz za slusalice bez problema pokrece moje nisko-omske Grado slusalice - nema nikakve degradacije zvuka kada bocnem Grado u Terratec. Cak sta vise - sa Grado se dobije daleko bolja reprodukcija nego sa malim AKG sto nije uvek slucaj kod ovim malih/nosivih uredjaja koji ponekad imaju problema sa samo 30 ohma impedanse koju poseduje Grado.

Losa vest je da Terratec na izlazu za slusalice ima dosta jak pozadinski sum. On se cuje i sa AKG i sa Grado. Tog suma nema kada se slusa direktno na racunaru.

Sam kvalitet reprodukcije ako se zanemari sum, jeste vrlo slican onom koji dobijate ako zakacite slusalice direktno na racunar. Zbog toga bih zakljucio da izlaz za slusalice na Terratec-u ne donosi nikakvo poboljsanje u kvalitetu reprodukcije a da zbog jakog pozadinskog suma ga cak treba izbegavati.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 May 2008, 11:36

DRUGI TEST: ANALOGNI IZLAZ

Notebook i Terratec sam spojio za moj B sistem (srednja klasa) da bi mogao da napravim poredjenje.

Konfiguracija:

Notebook je vezan USB kablom za Terratec a ovaj uredjaj preko svojih analognih izlaza je vezan za integrisano pojacalo Technics SUA-900 MK2. Na drugoj strani, Micromega Stage 2 je koriscena kao transport, povezana coax digitalnim kablom za eksterni DAC Musical Fidelity X-V2 Limited Edition, koji ima jos i svoje eksterno napajanje MF X-PSU. Izlaz iz ovog eksternog DACa je onda analognim kablovima vezan za isto pojacalo. Zvucnici su bili isti u ovom testu: B&W 601 S3. Na taj nacin sam mogao da pustim istu pesmu istovremeno i na Notebooku (sa HDD) i sa CDa (Micromega) i da pomocu daljinskog za pojacalo samo prebacujem ulaze i malo slusam jedan a malo drugi izvor. Takodje je test podrazumevao i preslusavanje celih pesama prvo pomocu jednog pa onda drugog izvora (pa onda opet pomocu onog prvog).

Inace ovaj MF eksterni DAC je fabricki upgrade-ovan (zbog toga oznaka Limited Edition) a ja sam mu jos dodatno promenio OPAs na izlazu i stavio OPA2111 - sto je zvuk ovog DACa dodatno popravilo.
konf za analogni izlaz.JPG
konf za analogni izlaz.JPG (81.39 KiB) Viewed 2344 times
konf za analogni izlaz.JPG
konf za analogni izlaz.JPG (81.39 KiB) Viewed 2344 times
Slusni test:

Micromega Stage 2 ima Philips transport koji daje nesto tamniji karakter reprodukciji. I to se jasno moglo cuti. Terratec daje nesto svetliju zvucnu prezentaciju. Ono sto se moglo odmah uociti jeste znatno bolja reprodukcija Terrateca u visokim - Micromega+ MF DAC kao da su prigusivali visoke - oni su bili tu ali je Terratec davao vise vazduha oko cinela, tako da su one zvucale prirodnije i sa vise detalja ! Ta odredjena prigusenost se mogla uociti i u srednjim. Terratec je zenski glas reprodukovao prirodnije i sa vise vazduha, a bilo je i vise prostora oko instrumenata nego kada je to radila Micromega + MF. U bas podrucju je situacija bila veoma slicna i neku posebnu razliku ne bih mogao da izdvojim. Philips transporti generalno imaju dobar bas (takav ih glas bije) i Micromega tu nije izuzetak. Ali se ipak cini da u visem bas podrucju opet Terratec kao da svira nesto preciznije i otvorenije.

Zakljucak: Bez ikakvog dvoumljenja, Notebook + Terratec sviraju bolje od Micromega Stage 2 + MF DAC.

DVD transport umesto CD transporta: U sledecem testu sam umesto Micromega Stage 2 koristio Sony DVP-NS 900 univerzalni player (DVD, CD, SACD) kao transport. Jednostavno sam digitalni coax kabl izvadio iz Micromege i gurnuo ga u Sony. Sve ostalo je ostalo isto.

Slusni test:

Sony DVD transport je bolji od Micromeginog u visokim i ovde nije bilo nikakve razlike u odnosu na reprodukciju Terrateca. Prirodnije cinele, vise detalja u odnosu na Micromegu. Medjutim u srednjim ovaj Sony zvuci "tanje" u odnosu na Terratec (a i u odnosu na Micromegu). Kao da mu nedostaje malo supstance - takodje ima manje detalja pa pozadinski instrumenti deluju "slepljeno" i ne razaznaju se bas najbolje. Terratec deluje tu ubedljivije, pozadinski bas Charlie Hadena npr. se cuje jasnije i sa vise detalja. Dublji basovi su jako slicni. Terratec kao da ima i nesto forward prezentaciju u odnosu i na Micromegu i na ovaj Sony. U oba testa nije primecen nikakav pozadinski sum kod Terrateca.

Zaklucak: Notebook + Terratec sviraju bolje od DVD transporta i eksternog DACa koje ja imam. Razlike u reprodukciji nisu velike ali su cujne.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 May 2008, 13:05

Na taj nacin sam mogao da pustim istu pesmu istovremeno i na Notebooku (sa HDD) i sa CDa (Micromega) i da pomocu daljinskog za pojacalo samo prebacujem ulaze i malo slusam jedan a malo drugi izvor.

A u kom formatu je bio muzicki materijal sa HDD-a: MP3 konverzija originalnog audio fajla ili nesto drugo?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 May 2008, 13:15

sdanicic wrote:Na taj nacin sam mogao da pustim istu pesmu istovremeno i na Notebooku (sa HDD) i sa CDa (Micromega) i da pomocu daljinskog za pojacalo samo prebacujem ulaze i malo slusam jedan a malo drugi izvor.

A u kom formatu je bio muzicki materijal sa HDD-a: MP3 konverzija originalnog audio fajla ili nesto drugo?
Pa gore lepo pise - pomocu EAC je prekopiran CD u WAV format. Reprodukcija na Notebooku ide pomocu Media Playera. To je onda poredjeno sa originalnim CDom.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 May 2008, 14:01

DejanM wrote:
sdanicic wrote:Na taj nacin sam mogao da pustim istu pesmu istovremeno i na Notebooku (sa HDD) i sa CDa (Micromega) i da pomocu daljinskog za pojacalo samo prebacujem ulaze i malo slusam jedan a malo drugi izvor.

Pa gore lepo pise - pomocu EAC je prekopiran CD u WAV format. Reprodukcija na Notebooku ide pomocu Media Playera. To je onda poredjeno sa originalnim CDom.

Ja kao gledao, ali k'o da nisam :(

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 May 2008, 14:09

Test digitalnog izlaza Terrateca cu da preskocim jer mi se cini da nema svrhe. Ako su DACovi u Terratecu bolji od mog MFa onda nema nekog narocitog smisla testirati sam Terratec kao transport. Uzgred, da li neko zna koji su DACovi u Terratecu i koji su OPAs na izlazu ?

Ostaje sada da se Notebook+Terratec uporede sa mojim NAIM CD 5x ...

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 22 May 2008, 14:07

Ostaje sada da se Notebook+Terratec uporede sa mojim NAIM CD 5x ...
Kako napreduje Test?

I ja sam malo experimentisao sa jednom ozbiljnom napravom slicne namene. Uskoro cu to detaljnije opisati, zasad samo par slika.
007.jpg
007.jpg (37.67 KiB) Viewed 2248 times
007.jpg
007.jpg (37.67 KiB) Viewed 2248 times
001.jpg
001.jpg (69.29 KiB) Viewed 2248 times
001.jpg
001.jpg (69.29 KiB) Viewed 2248 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 May 2008, 23:19

Test ce da se desi, samo sto imam i nekih drugih obaveza tako da sve to malo traje. Inace bice super procitati i tvoja iskustva SN sa ovim spravicama (comp + externa audio kartica). Obavezno nam ih ispricaj ... jer ovo moje iskustvo me je nateralo da se duboko zamislim oko nekih stvari. Osim toga ima na trzistu nekoliko jako interesantnih proizvoda iz ove klase uredjaja.

Recimo ovako nesto:

http://www.slimdevices.com/pi_duet.html

Cena u Nemackoj za ovu novu igracku sa veoma lepim mogucnostima:

http://www2.guenstiger.de/gt/main.asp?produkt=701560

Moram priznati da mi ova wireless varijanta izgleda jako primamljivo a Squeezebox ima dobru reputaciju kada je kvalitet audio reprodukcije u pitanju ....

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 24 May 2008, 10:17

TRECI TEST: Terratec vs. Naim CD5x

Jutros sam ustao malo ranije i dok su moji ukucani spavali, povezao sam Terratec za moj A sistem. Slusanje i preslusavanje je trajalo oko 2 sata (bez povezivanja).

Konfiguracija:

Terratec je bio kao i u prva dva testa povezan sa USB kablom za moj notebook. Analognim kablovima je onda bio vezan za moje predpojacalo (pasivni TVC). Naim CD 5x ima i svoje eksterno napajanje, Naim Flatcap 2x, koje istovremeno napaja i pojacalo za slusalice Naim Headline 2. Interconnect kabl izmedju Naima i predpojacala je Crystal Cable Connect duzine od 1 m. Interconnect izmedju Terratec i predpojacala je Audioquest Coral sa WBT 0144 konektorima (isti kabl je koriscen i u prethodnim testovima), takodje duzine od 1 m. To napominjem zbog toga sto je samo ovaj Crystal Cable 3 puta skuplji od samog Terrateca. Slusalice su koriscene u ovom testu i to su bile Grado SR 325i.

Vrsena su dva testa: jedan preko pojacala za slusalice a jedan preko zvucnika.
Terratec vs. Naim.JPG
Terratec vs. Naim.JPG (74.12 KiB) Viewed 2173 times
Terratec vs. Naim.JPG
Terratec vs. Naim.JPG (74.12 KiB) Viewed 2173 times
Slusni utisci: Ova dva sistema sviraju jako, jako slicno. Tesko je uociti neku bitnu razliku - zapravo meni se cini i da je nema. Naim svira mozda u frekventni ekstremima nesto prirodnije: kao da klavir zvuci nesto jasnije a bas Charlie Hadena nesto preciznije. Ali te su razlike vrlo male i mogle bi se svesti na razliku izmedju koriscenih interconnecta. Da bi se ta moja predpostavka potvrdila, trebalo bi zameniti interconnect kablove ali mi se tako mala uocena razlika nije cinila vrednim truda. Notebook + Terratec svira zbilja jako dobro i potpuno je na nivou cd playera koji kosta vise od 10 puta vise (doduse u ovim poredjenjima cena obicno ne racunamo cenu samog Notebooka, tako da se time ova relacija nesto relativizuje). Time je valjda sve receno ...
Last edited by DejanM on 24 May 2008, 10:35, edited 3 times in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 24 May 2008, 10:25

Zakljucak:

Ovaj Terratec uredjaj zasluzuje svaku paznju. Ako se izuzme kilav izlaz za slusalice, njegova reprodukcija u kombinaciji sa Notebook-om i kada su files snimljeni u WAV formatu je senzacionalna. Ova spravica ima jos nekoliko interesantnih features koje nisam testirao: ulaz za gramofonske MM zvucnice, mikrofonski ulaz, ... Sve u svemu izuzetno interesantna kupovina. Sa cenom od 250 eura ovo je jako dobra zamena za CD playere.

Drugaru, koji je vlasnik Terrateca, cu vratiti ovu spravu iduce nedelje. Ali mislim da cu nesto preduzeti u pravcu nabavljanja neceg slicnog. To je jednostavno moranje posle jednog ovakvog iskustva ...

Da li su CD playeri proslost ? O tome se dosta prica u zadnje vreme. Slusajuci ovaj Terratec, rekao bih da postoji dosta razloga za jedan takav zakljucak ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 May 2008, 11:09

Djavo mi nije dao mira ... pa sam nastavio da se igram sa ovom interesantnom spravicom ... Zapravo me je interesovalo sta vise doprinosi ovako dobrom zvuku Comp+Terratec: dobar DAC u Terratecu ili koncept citanja files sa HDD ? I da li ima smisla koristiti Terratec ka eksterni DAC bez HDD citanja vec zakacenog za neki CD/DVD transport ?

Da bih dobio bar pribliznu ideju o tome, zakacio sam Terratec kao eksterni DAC (pomocu digitalnog coax kabla) za moju Micromegu, koju sam koristio kao transport. I onda sam poredio istu konfiguraciju, samo koristeci MF DAC umesto Terrateca ... I rezultati su u neku ruku mogli biti ocekivani ...

Prvo, Terratec ima smisla koristiti kao eksterni DAC vezanog pomocu digitalnog kabla za neki CD/DVD transport. On nije puno bolji od mog MFa ali za neku nijansu jeste. Zbog toga se cini da je bitna stavka u ovako dobroj reprodukciji comp+Terratec ipak citanje files sa HDD i to u nekom od raw formata.

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 26 May 2008, 00:12

Ovo je verovatno najvrelija audio-tema danas...
Ja sam nedavno krenuo tim putem, i nisam zažalio, naprotiv. Kao transport koristim jedan dedicated PC naštelovan prema ovom uputstvu: http://imageevent.com/cics/v03theartofb ... =4&s=0&z=2, koji je USB vezom zakačen na eksterni DAC Aqvox USB 2 D/A MkII.
Prethodna "inkarnacija" mog sistema je bila: Primare CD31 + Primare I30 + Dynaudio 1.3MkII, i to je sviralo zaista jako jako dobro. Medjutim prelaskom na gore opisani izvor, dobio sam još puno više. Ono što je bilo odlično na starom sistemu - "un-boxy" zvuk, prostornost, imaging, postalo je još izraženije - mogao bih to ukratko opisati kao jezovita realističnost. Moram da sa zadovoljstvom kažem da sam takav zvuk do sada imao prilike da čujem samo u sistemima čiji je izvor bio plejer od bar 3000$ i više (mnogo više).

Teško je reći da li je CD-plejer živ ili "mrtav ali mu to još niko nije rekao" i ako je živ koliko će još dugo trajati - u tržišnom smislu, uz dobar marketing to još dugo može biti dobar bu$ine$$, ali u nekom esencijalnom tehnološkom smislu ta dilema je (meni) u potpunosti razrešena.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 May 2008, 00:24

Vlado,

Da li si imao prilike da poredis tu tvoju kombinaciju sa nekom wireless varijantom (poput Squeezebox) ? Naime, ne dopada mi se da imam PC stalno zakacen za HiFi system i posvecen samo sviranju muzike. Squeezebox je vrlo komforan i pruza dosta nezavisnosti od samog PCa, doduse ne potpuno ali u odredjenoj meri ... Osim toga fizicki PC ne mora da bude uz sam HiFi system jer nije vezan kablom nego WLANom. Ali tu postoji odredjena sumnja - da li je ta wireless komunikacija isto tako dobra kao i ova sa kablom ?

Post Reply