HiFi & Professional Audio Forum  

HDD (Terratec DMX6FireUSB) vs. CD transport

Neformalni testovi i prikazi audio i video komponenti od strane članova foruma

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: HDD (Terratec DMX6FireUSB) vs. CD transport

Post by vlada24 » 26 May 2008, 11:30

Nažalost nisam bio u prilici da čujem neku bežičnu/Squeezebox kombinaciju.
To je inače bila moja želja (wireless SB) u prvom momentu kad sam krenuo da razmišljam o PC-audio sistemu, ali sam odustao iz dva razloga.
Prvo mi se iskomplikovala mogućnost da PC ne bude u istoj sobi sa hifom, tako da sam bio prinudjen da sklopim što tiši PC. Uspeo sam u tome da napravim praktično potpuno nečujan komp - ispostavilo se da to i nije tako teško, naprosto je izgleda velika fama o tome da je PC nešto što mora da šušti i tandrče.
Druga stvar je u tome što -kako sam čuo iskustva i kako sam shvatio teoriju - SB nije tako sjajan player ako su u pitanju kompresovani fajlovi (Flac, Ape...). Dakle SB jednostavno nema takvu snagu procesora kao regularni PC da izvršava trenutačnu dekompresiju bez odredjenog gubitka u zvuku. Ja koristim isključivo Flac, ali ako ćeš ti koristiti Wav onda ovo ne igra neku ulogu.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 26 May 2008, 14:50

A da li neko ima iskustva sa daleko jednostavnijom varijantom: Apple iPod povezan preko odgovarajuceg kabla (recimo Crystal Cable miniJack ili Kimber GQ-Mini) direktno na Aux ili CD ulaz na pojacalu?

Licno mi je malo prekomplikvano te lapotop, te Terrates, te SqueezeBox, ako to mzoe sto jednostavnije (sa sto manje zica) utoliko bolje :-"

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 May 2008, 19:24

sdanicic wrote:A da li neko ima iskustva sa daleko jednostavnijom varijantom: Apple iPod povezan preko odgovarajuceg kabla (recimo Crystal Cable miniJack ili Kimber GQ-Mini) direktno na Aux ili CD ulaz na pojacalu?

Licno mi je malo prekomplikvano te lapotop, te Terrates, te SqueezeBox, ako to mzoe sto jednostavnije (sa sto manje zica) utoliko bolje :-"
Pa nije narocito komplikovano a puno je jeftinije. Pri tome je kvalitet reprodukcije na vrlo visokom nivou. Ne znam kako svira ovaj novi Squeezebox (kazu da je bolji od stare verzije) ali Terratec je pravo otkrovenje za mene - a i veliko iznenadjenje.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 May 2008, 19:35

vlada24 wrote:Nažalost nisam bio u prilici da čujem neku bežičnu/Squeezebox kombinaciju.
To je inače bila moja želja (wireless SB) u prvom momentu kad sam krenuo da razmišljam o PC-audio sistemu, ali sam odustao iz dva razloga.
Prvo mi se iskomplikovala mogućnost da PC ne bude u istoj sobi sa hifom, tako da sam bio prinudjen da sklopim što tiši PC. Uspeo sam u tome da napravim praktično potpuno nečujan komp - ispostavilo se da to i nije tako teško, naprosto je izgleda velika fama o tome da je PC nešto što mora da šušti i tandrče.
Druga stvar je u tome što -kako sam čuo iskustva i kako sam shvatio teoriju - SB nije tako sjajan player ako su u pitanju kompresovani fajlovi (Flac, Ape...). Dakle SB jednostavno nema takvu snagu procesora kao regularni PC da izvršava trenutačnu dekompresiju bez odredjenog gubitka u zvuku. Ja koristim isključivo Flac, ali ako ćeš ti koristiti Wav onda ovo ne igra neku ulogu.
Ja nemam te probleme. Moj(i) Notebook(ovi) je veoma tih i ne proizvodi nikakvu buku. Veci mi je problem sto:

- nema daljinski
- ne bih zeleo da imam racunar koji je posvecen samo reprodukciji muzike - nekako mi je to neprirodno
- ne zelim da dizem Windows svaki put kada hocu da slusam muziku (doduse mogao bi da stoji u stand-by sve vreme)

Zato mi se ova Wireless varijanta (npr. Squeezebox Duet) cini interesantnom. A sto se tice wav formata - verovatno ne zahteva puno internih konverzija - ako ih uopste ima. Zauzima malo vise mesta ali diskovi vise nisu skupi tako da ni tu ne vidim neki problem ...

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 26 May 2008, 22:58

Hmm, šta da ti kažem... od ove tri stavke koje si naveo, prva je lako rešiva - ima puno toga u ponudi od raznih kontrolera kojima se daljinski može upravljati kompjuterom (ako ništa drugo - stari dobri bežični miš).
Druge dve su već na neki način psihološke prirode, tj. pitanja ličnog afiniteta, tako da u to bih ulazio nekim mojim navijačkim stavom.

Mislim da si ti zapravo već "pečen" za Squeezebox, i verujem da ćeš biti zadovoljan tom spravom. U svakom slučaju, javljaj kako napreduješ u kompjuterizaciji svog audio sistema...

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 26 May 2008, 23:11

sdanicic wrote:A da li neko ima iskustva sa daleko jednostavnijom varijantom: Apple iPod povezan preko odgovarajuceg kabla (recimo Crystal Cable miniJack ili Kimber GQ-Mini) direktno na Aux ili CD ulaz na pojacalu?
Vrlo je moguće da ta(kva) minimalistička kombinacija zvuči jednako ili gotovo jednako kao neki baš ozbiljno konfigurisan PC-transport + DAC, ali ova druga opcija (dakle "pravi" kompjuter sa velikim hard diskovima) nudi jednu dodatnu predivnu prednost: fokusira čoveka na ono što je esencijalno - slušanje muzike. Ja već imam prilično veliku kolekciju, i činjenica da sam samo par klikova mišem blizu bilo kojem albumu i bilo kojoj pesmi je nekako... uzbudljivo.
Slušam muziku više nego ikada ranije.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2008, 08:12

vlada24 wrote:
Vrlo je moguće da ta(kva) minimalistička kombinacija zvuči jednako ili gotovo jednako kao neki baš ozbiljno konfigurisan PC-transport + DAC, ali ova druga opcija (dakle "pravi" kompjuter sa velikim hard diskovima) nudi jednu dodatnu predivnu prednost: fokusira čoveka na ono što je esencijalno - slušanje muzike. Ja već imam prilično veliku kolekciju, i činjenica da sam samo par klikova mišem blizu bilo kojem albumu i bilo kojoj pesmi je nekako... uzbudljivo.
Slušam muziku više nego ikada ranije.
Meni je ovo interesantno: "fokusira čoveka na ono što je esencijalno - slušanje muzike. "

Interesantno mi je zato sto je to bio moj najveci problem pri slusanju muzike sa kompjutera. I jos uvek je ... Da pojasnim - ja sam poceo da slusam muziku sa LPs. A to je podrazumevalo odredjeni ritual - vadjenje ploce iz omota, njeno brisanje, ciscenje igle, stavljanje ploce na gramofon, pustanje ploce da svira, otvaranje omota i citanje kredita ... Vec sa CDom se dosta od tog rituala izgubilo. Krediti su pisani tako sitnim slovima (da bi stali na mali format) da ih je tesko citati .... Cd se samo gurne u kolica i onda se pritisne dugme na daljinskom ... Sterilno nekako ... A sad jos i comp: nema ni omota, ni kredita, cak ni naziva pesama (pamtim ih po brojevima) ...

Ali tu se radi ocigledno o nacinu slusanja muzike koji se promenio. Nove generacije imaju svoj novi nacin slusanja muzike. I on nije ni bolji ni losiji - samo je drugaciji. I tacno je da se mozda kod ove comp varijante covek vise skoncentrise na samu muziku (u krajnjoj liniji nazivi pesama i izvodjaca, krediti i omoti nisu bitni za jedno muzicko delo) ali opet ... kao kad jedem instant klopu (ma kako dobra bila) u poredjenju sa lepim restoranom gde provedem nekoliko sati u dobrom jelu, picu i razgovoru sa prijateljima ... ili su mozda samo godine u pitanju ? :D

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 28 May 2008, 08:54

Mislim da samo DejanM i ja pricali par put pricali o tome, a i sa drugim ljudima sam imao par diskusija na tu temu:

da li elektronsko izdanje National Geographica, Stereophilea i recimo Mountain Bike Action ili stampano izdanje - naravno stampano izdanje sa sve tim specificnim mirisom stamparske boje.

Isto tako sa CD-ovma kada treba da skines omot, pa raspakujes CD, pa izvadis disk i stavis ga u ladicu, ...

O plocama i da ne pricam, ...

Licno zaista nemam dilemu i ne bih voleo da mi to neko sasvim uskrati

nenad
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nenad » 28 May 2008, 11:18

Sve je stvar navike.
Zar nije zgodno dok slusate muziku preko Squeezebox-a na 42" LCD ili Plazma ekranu gledate slike omota (izvodjaca), tekst pesme koju trenutno slusate, citate biografiju izvodjaca i sl. Sve je to verovatno (nisam licno probao) vec moguce pomocu pluginova za Squeezebox.
Pogledajte na http://www.herger.net/slim-plugins

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2008, 12:01

nenad wrote:Sve je stvar navike.
Zar nije zgodno dok slusate muziku preko Squeezebox-a na 42" LCD ili Plazma ekranu gledate slike omota (izvodjaca), tekst pesme koju trenutno slusate, citate biografiju izvodjaca i sl. Sve je to verovatno (nisam licno probao) vec moguce pomocu pluginova za Squeezebox.
Pogledajte na http://www.herger.net/slim-plugins
ajde pali me jos malo ... :D Ionako sam se zapalio k'o mladi majmun ... :D

nenad
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nenad » 28 May 2008, 14:16

DejanM wrote:ajde pali me jos malo ... :D Ionako sam se zapalio k'o mladi majmun ... :D
ajde kad si vec navalio :D

bezicno povezan Squeezbox + 220V (5V) + amp za slusalice + slusalice = neprocenjivo
Ostaje samo da :gnum i :innoc

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2008, 14:44

nenad wrote:
DejanM wrote:ajde pali me jos malo ... :D Ionako sam se zapalio k'o mladi majmun ... :D

bezicno povezan Squeezbox + 220V (5V) + amp za slusalice + slusalice = neprocenjivo
A jesi li poredio ovu wlan varijantu sa nekom spojenom pomocu (usb) kabla ? Sa necim poput ovog Terrateca ?

nenad
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nenad » 28 May 2008, 15:32

DejanM wrote:
nenad wrote:

A jesi li poredio ovu wlan varijantu sa nekom spojenom pomocu (usb) kabla ? Sa necim poput ovog Terrateca ?

Nisam direktno poredio. Trenutna konfiguracija mi je PC -> SB -> dddac de (24x1543) DAC -> 2A3 -> http://www.geocities.com/rbrines1/Pages ... /Main.html sa Fostex 207E. Pre SB koristio sam M-Audio Audiophile 2496 USB samostalno ili sa Behringer DEQ 2496 kao DAC-om. Obe ove kombinacije su bile losije u odnosu na Rotel rcd02. Kako sam se zbog problema sa prostorom potpuno orijentisao na PC kao izvor (a nakupilo se nekih 5K cd-a i losseless formatima) namera mi je da SB koristim preko DAC-a za slusanje na zvucnicima, a za slusanje preko slusalica analogni izlaz iz SB-a (sa posebnim napajanjem - fixxxer) -> MF X-CAN V3 -> Sennheiser 555. Ovo sam "sklopio" pre nekoliko dana, tako da nisam jos ni isprobao sve kombinacije, a po ovoj vrucini nemam ni mnogo volje.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2008, 15:47

Nenade,

Iz ovog mogu da zakljucim da SB koristis uglavnom kao wireless stanicu i pretvarac digitalnih formata. Da li to znaci da analogni izlazi iz SBa nisu tako dobri ?

A sto se tice dddaca - 24 cipa 1543 u paraleli -> svaka cast :D To jos nisam video ... Leema CD ima po 10 dac cipova po kanalu ali je ovo zeznulo sve sto je meni poznato ...

Dobro ti izgleda system. Narocito su interesantni ovi Lowther-i ... A MF X-CAN V3 je isto dobar izbor. Senn 555 takodje - svidjaju mi se u toj klasi cena ...

Ko je proizvodjac 2A3 ?

nenad
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nenad » 28 May 2008, 18:06

DejanM wrote:Nenade,
Iz ovog mogu da zakljucim da SB koristis uglavnom kao wireless stanicu i pretvarac digitalnih formata. Da li to znaci da analogni izlazi iz SBa nisu tako dobri ?
Da. Prakticno ethernet sa ulaza pretvara u SPDIF na izlazu. Sto se tice analognih izlaza kod kartica u ovoj klasi cene (recimo do 200-300 evra) analogni izlazi su najcesce u klasi cd plejera slicne ili nesti vise cene (mada vidim da ti imas bolje iskustvo sa Terratec karticom). Za SB se moze naci gomila modifikacija (pogledaj forum na njihovom sajtu), ali su cene tih modifikacija, po mom misljenju, uglavnom besmislene. Ja sam se, "navucen" preporukama sa foruma i neta odlucio da zamenim ispravljac linearnim napajanjem. Napravicu uporedni test preko slusalica cim malo zahladi. Mislim da je isplativije cednu upgrade-a uloziti u eksterni DAC sto pruza veci broj kombinacija.

A sto se tice dddaca - 24 cipa 1543 u paraleli -> svaka cast :D To jos nisam video ... Leema CD ima po 10 dac cipova po kanalu ali je ovo zeznulo sve sto je meni poznato ...
dddac je u sustini prilicno jednostavan (kad sam i ja to mogao da sklopim i da proradi iz prve :D ), a sam kit ima sve sto treba sem napajanja: jedna plocica za SPDIF -> I2S, opciono USB -> I2S, i jedna ili vise plocica (jedna master i n slave) za samu konverziju. Svaka plocica za konverizju ima po 12 1543 cipova koji se leme jedan na drugi (pigi back). Konfiguracija se moze napraviti po zelji. Ja sam uzeo USB, SPDIF i dva modula za konveriju (jedan master i jedan slave). U medjuvremenu sam nabavio SB, tako da mi je USB plocica visak. Trenutno je DAC u kutiji od starog DVD-a, a planiram da napravim kutiju sa selektorom za 3 SPDIF ulaza sa relejima, kao i cevni analogni deo i da zadrzim njegov originalni izlaz (koji ima samo kondenzator) tako da biram izlaz po zelji. Napajanje je baterijsko (po mojoj ideji napravljeno u firmi koja inace pravi UPS-eve)
Dobro ti izgleda system. Narocito su interesantni ovi Lowther-i ... A MF X-CAN V3 je isto dobar izbor. Senn 555 takodje - svidjaju mi se u toj klasi cena ...
Moji zvucnici su sa Fostex-ima 207E. Na zalost, posto sam se nedavno preselio necu moci da ih zadrzim (WAF i velicina sobe) i trenutno trazim zamenu za njih

Ko je proizvodjac 2A3 ?
2A3 je dizajn Nikole Vukusica a ja sam ga sklopio po njegovoj semi

Post Reply