HiFi & Professional Audio Forum  

Problem oko skretnice

Kvarovi na komponentama i opremi, saveti za pomoc i popravku
Post Reply

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Problem oko skretnice

Post by sTOLE » 04 Jan 2009, 21:19

E ovako,vec duze vreme se bavim projektovanjem skretnica uglavnom 6 i 12db,a gotovo uvek imam iste probleme!Inace probao sam mali milion varijanti,sto atenuatora,zobela,korektora impedanse,rezonancije itd.,a problem je sledeci:
Gotovo redovno mi se desava problem oko slova S,č.ć,š,ž,a ponajvise sa S,nekako kao da odzvanja krajnje je neprirodno i ostro,gotovo da para usi.Ista je prica i sa ostalim problematicnim slovima samo u manjoj meri.
Najvise sumnjam da sve to proistice iz visokotonca,pa sam probavao da im umanjujem rezonanciju itd i problem je i dalje tu samo kao da menja boju,karakter.
Nakon toga sam sumnjao da je to posledica frekvencija iznad 14000hz pa sam probavao sa r-c clanovima sto redom tako i paralelno ali uglavnom probemi i dalje tu :-k
Tako da mi pri konstruisanju jedino to pravi problem,sve ostalo je ok!

E sad,poslednje sto mi je palo na pamet je da posto mi bassrednjetonac i visoki nisu odvojeni nikakvim pregradama da se tu mozda desavaju neke smetnje,pa vas molim ako ista znate o ovome da podelimo iskustva i ako imate neke teoretske clanke(natpise) bio bih vam beskrajno zahvalan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postojim i kao bobica ;)

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Problem oko skretnice

Post by DejanM » 06 Jan 2009, 05:58

sTOLE wrote:E ovako,vec duze vreme se bavim projektovanjem skretnica uglavnom 6 i 12db,a gotovo uvek imam iste probleme!Inace probao sam mali milion varijanti,sto atenuatora,zobela,korektora impedanse,rezonancije itd.,a problem je sledeci:
Gotovo redovno mi se desava problem oko slova S,č.ć,š,ž,a ponajvise sa S,nekako kao da odzvanja krajnje je neprirodno i ostro,gotovo da para usi.Ista je prica i sa ostalim problematicnim slovima samo u manjoj meri.
Najvise sumnjam da sve to proistice iz visokotonca,pa sam probavao da im umanjujem rezonanciju itd i problem je i dalje tu samo kao da menja boju,karakter.
Nakon toga sam sumnjao da je to posledica frekvencija iznad 14000hz pa sam probavao sa r-c clanovima sto redom tako i paralelno ali uglavnom probemi i dalje tu :-k
Tako da mi pri konstruisanju jedino to pravi problem,sve ostalo je ok!

E sad,poslednje sto mi je palo na pamet je da posto mi bassrednjetonac i visoki nisu odvojeni nikakvim pregradama da se tu mozda desavaju neke smetnje,pa vas molim ako ista znate o ovome da podelimo iskustva i ako imate neke teoretske clanke(natpise) bio bih vam beskrajno zahvalan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jesi li menjao pojacalo prilikom tih eksperimenata ?

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 06 Jan 2009, 09:59

Iako nisam neki stručnjak za skretnice, onako odmah na prvu loptu rekao bih da prenisko režeš visokotonac pa mu dolazi višak energije koja izaziva izobličenja.
Problem izraženih sibilanata čest je kod minimalističkog pristupa u projektiranju audio opreme, naročito kod dvosistemskih zvučnika.

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 06 Jan 2009, 19:59

Slozio bih se da mozda nesto nize rezem,recimo na 6db sad imam na 2-sys kutiji 6.8uF,sto moze biti nisko,ali jel bi hteo da objasnis na sta mislis kad kazes energija i kako se definisu ti sibilanti?
Ja sam znao da je tu nesto i bavio sam se puno oko ublazavanja rezonancije i impedansi,ali nemogu da se resim zaista tog problema,mozda bi mi teorija pomogla da znam gde tacno da "kopam",jer po tvome bi skidanjem nizih frekvencija sa visokotonca resio problem a ja sam to probavao pa ne ide,<<<Slozio bi se da mi je potrebna kakva literatura,zar ne???
Jel imas neke linkove za malo ozbiljnije tekstove u vezi sa skretnicama i zvucnicima???
Ja sve sto sam skupljao su krajnje pocetnicke varijante za nekog ko od muzike ne trazi puno!
postojim i kao bobica ;)

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 06 Jan 2009, 20:03

@sTOLE, mislim da je Notax dobro upoznat sa izgradnjom i projektovanjem zvucnika.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 06 Jan 2009, 21:03

Da Notax zna znanje.

Ako može pomoći evo jedan site sa dosta projekata i ponešto teorije i iskustava
http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudsp ... ojects.htm

I jedan sa popisom literature i linkova.
http://www.diyaudio.com/forums/showthread/t-10617.html

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 07 Jan 2009, 17:08

Momci hvala za linkove =D>
postojim i kao bobica ;)

Notax
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Notax » 12 Jan 2009, 13:49

Možeš da bude nekoliko uzroka za taj efekat u zvuku:
1. to što je napisao dioklecijan
2. loši snimci muzike, i to je vrlo česta pojava
3. (loš) kvalitet visokotonca koji proizvodi te šušteće i prkajuće zvuke iznad 10 kHz.
4. nekada i frekventni odziv visokotonca može biti takav da SPL područja prema 20 khz
progresivno raste pa je efikasnost na 15 kHz viša i po nekoliko dB nego na području 2,5-5 kHz, i ima se utisak prskanja na najvišim frekvencijama. To se rešava sa par elementata u skretnici.

Da bi se preciznije znalo šta bi moglo biti u pitanju, trebao bi okačiti o kojim se jedinicama radi, shemu skretnice, i po mogućnosti frekventni odziv i basa i visokotonca, makar one od proizvodjača.
E=mC^2 +/-3dB

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 12 Jan 2009, 16:14

To mi se desavalo sa 90% projekata koje sam do sad radio,kako sa Sal-om,Mnc-om tako i sa peerlesom,
znaci postoji nesto sto ne mogu da provalim o cemu se radi #-o
Skretnicu cu i ostale moguce parametre okaciti uskoro,trenutno nisam u mogucnosti,ali bicu uskoro,
nisam hteo da tema bude zamorna za citaoce pa zbog toga nisam kacio sve prethodno,
ali posto vidim da si neko sa kim je moguce kvalitetno razmeniti iskustva... :mr postavicu sve sto imam pa cemo videti gde cuce greske :shock:
postojim i kao bobica ;)

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 15 Jan 2009, 23:16

bas-srednjetonac MNC 304-08,visokotonac 335-14(horn tipa)
304-08: 335-14:
m. power 400w m. power 200w
sin. power 200w sin. power 100w
F.Responce 37-5000hz F.Responce 2-22000hz
Re 7.6 ohm Re 4 ohm
Le 0.6mH
Spl 88.2 dB Spl 104 dB

slika Basa Image slika Visokotonca Image
slika skretnice
Image

Komentar:
Eto uglavnom bi tako trebala da izgleda gotova skretnica,naravno shemarski,komponente trebaju promene
Kao sto sam vec rekao uglavnom sam prikacio sve od elemenata sto bi TREBALO da resi moje probleme,ali... :(
Inace,jos jednom da napomenem da iste probleme imam gotovo uvek,npr. Peerless dt100(811830),xt25tg30-04 koji su zvucno daleko ispred MnC-a
Da ne bi previse duzili o promenama ovog ili onog elementa(jer sam probao i vise nego mnogo) voleo bih da das nekako
generalnu ocenu ove seme,odnosno da li bi sve ovo kada je dobro upareno dovoljno za jednu pre svega muzikalnu,prijatnu kutiju?
Pitanje zvuci neozbiljno,ali zaista mi vec nije jasno o cemu se radi!
Naravno,ti i bilo ko ko ovo cita reci ce "pa ne valjaju ti vrednosti za odgovarajuci tip zvucnika",sto je sigurno i istina,a ja opet trazim odgovor zasto!!!
Smatram da nisam duduk sto se tice sluha,jer da jesam ne bih trazio vise od zvuc. kutija
Ova shema,kao i mnoge druge su skoro pred kraj,ali nikad konacne i sto se mene tice nece ni biti sve dok se ti Sibilanti ne smire,Pa zato POMOC braco!!! 8-[
postojim i kao bobica ;)

Notax
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Notax » 16 Jan 2009, 15:22

sTOLE wrote:,a ja opet trazim odgovor zasto!!!-[
To zašto, a onda šta i kako treba da se radi zahteva knjige, a ne odgovor u par rečenica.
Zato i ne mogu da ti odgovorim kratko. Ako hoćeš da se ozbiljno baviš time, onda
bi trebao da prioneš na posao učenja, a toga ima dosta, veruj mi.
Ako ne želiš time da se baviš, kupi gotove kutije.

Što se tiče ovih jedinica, daj i neke preciznije podatke o jedinicama, ne samo frekventne odzive.
Ako su to 30 cm bass i horn ili bullet visoki, to je u startu promašena kombinacija.
E=mC^2 +/-3dB

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 16 Jan 2009, 17:50

Rado bih se bavio i dalje,iako je iscrpno,fabricke mi ne trebaju,svestan sam i ja da je literatura neophodna
Jel bi mogao da preporucis neke knjizice ili linkove,ali po mogucstvu na domacim jezicima???! :-s
Bass je 20cm,a visoi horn tipa postoje samo dva modela,moj je onaj jaci
\Bio je dome,pa su ga nedavno prebacili u horn tip,ima spulnu i magnet sve kao i drugi,samo sto nema svilu nego neki "metal" u sredini kao xt25(bez membrane) pa lici na hornu,inace nije prava horna
postojim i kao bobica ;)

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 16 Jan 2009, 21:55

Pogledaj ovde ima puno projekata, testiranih drajvera i svega o zvučnicima, pa može nešto da se iskoristi.
http://www.zaphaudio.com/

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by sTOLE » 16 Jan 2009, 23:04

Hvala Zek,Dobar sajt,dosta kvalitetnih informacija
postojim i kao bobica ;)

Topic author
sTOLE
povremeni korisnik