HiFi & Professional Audio Forum  

Brum & sum preko kablovske TV

Kvarovi na komponentama i opremi, saveti za pomoc i popravku
Post Reply

Topic author
Hogar
Nov korisnik
Nov korisnik

Brum & sum preko kablovske TV

Post by Hogar » 16 Aug 2005, 14:25

Drugari,
ima li neko ideju kako da se oslobodim izuzetno jakog i (naranvno) neprijatnog bruma koji dobijam preko kaksijanog kabla (kablovska TV) a koji mi preko raznih sprava ulazi u audio kanal? Cak i da bih gledao DVD normalno moram sve da pocupam iz pojacala (antenski kabl iz video rekordera, audio signal iz zvucna kartice racunara jer imam i kablovski modem pa mi i sa te strane stize zvuk...)

Probao sam da sve uredjaje dovedem na istu masu ali nije pomoglo (samo delimicno).

Autor ovog formuma mi je rekao da bi u osnovi treblo napraviti filter propusnik opsega ali da bi neko trebalo da ga isprojektuje i napravi... Ima li neko ideju/predlog? Cujem da mnogi imaju slican problem (moj operater je Posta - KDS)

Pozdrav,
Hogar

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Mar 2006, 12:52

Hogare,

Da li bi mogao da postujes skicu uredjaja i kako su medjusobno povezani. To bi znatno olaksalo razumevanje tvog problema. Takodje bi olaksalo i definisanje koraka da bi se utvrdilo odakle potice brum, jer je malo verovatno da potice od svih uredjaja odjednom ...

Pozdrav
Dejan

stefaca
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by stefaca » 25 Oct 2006, 00:40

moj drug je imao relativno slican problem. on je umesto bruma imao neko blago pistanje na tv-u koje te psihicki ubija dok gledas bilo koji program. problem nismo znali kako da resimo i na divno cudo pistanje je samo od sebe nestalo
copyrighted by STEFACA®

Delija
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Delija » 26 Oct 2006, 00:59

To pistanje 99% nema veze sa kablovskom - potice od elektronike, tj. od kalemova...

stefaca
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by stefaca » 26 Oct 2006, 09:11

pa ne znam sta da ti kazem. tv je kupljen pre uvodjenja kablovske i tada pistanja nije bilo. nakon uvodjenja iste pistanje se javilo. e sad u cemu je problem ne znam
copyrighted by STEFACA®

rrapaic
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by rrapaic » 27 Oct 2006, 10:11

Secam se poodavnog thread-a na tu temu, na hrvatskom forumu. Ako se ne varam, kablovska mreza (iz price) je imala standardnu uslugu otklanjanja suma, koja je podrazumevala dolazak ekipe u stan, instalaciju nekog filtera, i to sve samo uz potpis, sto ce reci ne kosta nista.
Kako je ovde kod nas, ne znam. Ja imam SBB kablovsku, i nikakve probleme nemam sa zvukom ni slikom.

Rajko
HiFi je tek fikcija...

CarAca
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: Brum & sum preko kablovske TV

Post by CarAca » 06 May 2009, 12:45

Koliko se meni cini tebi bi prijalo ono sto cu i ja uskoro sebi da napravim, a to je galvansko razdvajanje kablovske od TV-a.

Ovo se relativno jednostavno moze uraditi sa dva kondezatora sa otprilike 1nF kapaciteta i po mogucnoscu malo veceg probojnog napona recimo 200V. Na koaxu napravis presek i spojis na kondezatorima i zivi vod i masu i onda sve to ustekas na svoja mesta, trebalo bi da nestane suma i bruma. Inace na ovu ideju sam dosao kad me je poslednji put opicila struja stavljajuci antenu u antenski prikljucak TVa. A imam i problema da mi se javljaju duhovi kad pustim film sa PCja na AVulaz.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 May 2009, 13:03

Par ljudi mi se zalilo da imaju brum na radiu i TVu kada ih zakace na kabl. Rec je o kablovskoj mrezi u Beogradu. Tipican razlog za takvu pojavu jeste lose uradjeno uzemljenje kablovskog razvoda. Tipicno sredstvo za resavanje tog problema: instaliranje razdvojnog trafoa - coax kabl u trafo a on ima vec ugradjen coax koji onda ide u TV ili radio. U dva navrata sam kupovao takve male trafoe i slao za Beograd, i koliko mi je poznato to je u oba slucaja pokazalo dobar rezultat. Ti mali trafoi se kupuju na eBay, kineske su proizvodnje i kostaju negde oko 15 eura sa transportom. Nije potrebno bilo sta na njima raditi - samo se utaknu u postojecu instalaciju ...

Evo ga ovde:

http://cgi.ebay.de/Brummfilter-Ferrit-M ... m153.l1262

CarAca
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by CarAca » 06 May 2009, 13:11

A i taj trafo je bio u opciji, moze se napraviti u DIY varijanti, dakle uzeti stari 300 oma na 75 oma konvertor (mislim da se jos toga moze naci) tj konvertor sa twin leada na koax i iz njega izvaditi trafo, skinuti zice i namotati 5 navojaka sa jedne strane i 5 sa druge, spojiti koaxe svaki na svoju stranu i to je to! Ako je slab signal povecati broj navojaka.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 06 May 2009, 14:04

DejanM wrote:Par ljudi mi se zalilo da imaju brum na radiu i TVu kada ih zakace na kabl. Rec je o kablovskoj mrezi u Beogradu. Tipican razlog za takvu pojavu jeste lose uradjeno uzemljenje kablovskog razvoda. Tipicno sredstvo za resavanje tog problema: instaliranje razdvojnog trafoa - coax kabl u trafo a on ima vec ugradjen coax koji onda ide u TV ili radio. U dva navrata sam kupovao takve male trafoe i slao za Beograd, i koliko mi je poznato to je u oba slucaja pokazalo dobar rezultat. Ti mali trafoi se kupuju na eBay, kineske su proizvodnje i kostaju negde oko 15 eura sa transportom. Nije potrebno bilo sta na njima raditi - samo se utaknu u postojecu instalaciju ...

Evo ga ovde:

http://cgi.ebay.de/Brummfilter-Ferrit-M ... m153.l1262
Kao vlasnik 2 ovakva trafoa (i to bas ovih sa linka) mogu samo da kazem da sam extra zadovoljan !!!!

I zadrzacu ih i nakon sto promenim postojeci TV, a o svrsishodnosti upotrebe na tjuneru izlisno je bilo sta pricati :)

Post Reply