HiFi & Professional Audio Forum  

potrebna strucna pomoc oko mog sistema

Kvarovi na komponentama i opremi, saveti za pomoc i popravku
Post Reply

Topic author
duhigre
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by duhigre » 10 Dec 2007, 21:44

Problem je sledeci: posedujem HARMAN KARDON PM 660 pojacalo i QUADRAL tro sistemske zvucnike , zvucnicke kablove neotech (bakarno posrebreni) a kabal od kompjutera do pojacala je KLOTZ (bananica + dva cinca) koji je spojen na novu zvucnu kartu Audigy SE, e sad prilikom pustanja pesme cuje se ali samo u levom kanalu neko krcanje koje nije stalno nego se povremeno pojavi evo sta sam ja radio da bi otkrio problem ali nisam bas uspeo promenio sam pozicije zvucnika da bi po nekoj mojoj logici utvrdio da li je kvar u zvucniku ali opet se krcanje javlja u levom kanalu potom zamenim mesta zvucnickim kablovima da vidim da nisu slucajno oni problem ali opet nista i dalje se javlja krcanje dalje sto sam uradio je to da sam pozajmio od drugara cd player yamaha 496 i probao ga i tu sam primetio samo na pocetku krcanje u levom kanalu koje je nestalo i nije se vise pojavljivalo tokom reprodukcije na tom uredjaju, posle sam vratio konekciju na komp i opet je pocelo da krci promenim klotz-ov kabal uzmem neki drugi i dalje se cuje krcanje ma poludeo sam tako da vas molim ako znate izlaz iz ove situacije ,savet, predlog bilo sta samo da se pomerim sa ove tacke.
Pozdrav

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 11 Dec 2007, 00:34

Za pocetak probaj da vezes masu pojacala sa masom na PC-u (na neki od srafova pozadi na kucistu, blize napajanju) nekom debljom zicom.

Topic author
duhigre
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by duhigre » 11 Dec 2007, 09:46

Nije uspelo idemo dalje

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 11 Dec 2007, 11:31

Probaj da vezes samo jedan kanal na pojacalo, kombinuj to sa masom i bez nje, ako u bilo kojoj varijanti krci na levom kanalu, onda je verovatno problem u pojacalu. Ako je pojacalo uzemljeno, gledaj da bude na istom razvodniku na kom je i PC. U principu postoji nekoliko problema sa PC-jem (bez obzira na kvalitet muzicke kartice), i uglavnom se javlja tiho zujanje ili brujanje kome je razlog pojava brum petllji.

Topic author
duhigre
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by duhigre » 11 Dec 2007, 21:11

Svaka cast za ideje ali opet isto krcanje,jedno sam izostavio da kazem a to je da kad ne pustim muziku nego okrenem volume control na prazno dodje i do prekida signala u levom kanalu pa posle opet nastavi nisam siguran da je to normalno pa da i to uvrstim u dokazni materijal

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 11 Dec 2007, 21:50

..kad ne pustim muziku nego okrenem volume control na prazno dodje i do prekida signala u levom kanalu pa posle opet nastavi..
A kog signala kad ga nema? verovatno si mislio na sum. To sigurno nesto nije u redu sa pojacalom. Najbolje da pozajmis neko drugo pojacalo i probas ponovo.

Topic author
duhigre
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by duhigre » 11 Dec 2007, 23:36

Naravno sum zaboravio sam da ga dodam , znaci "pojacalo" pa nista odnecu ga ovim likovima u sky-music na dijagnostiku pa cemo videti sta kazu ako je neka skupa intervencija vraticu ga i uzeti drugi sta drugo da radim ja ga sigurno ne znam popravit.
Hvala na savetima vredelo je makar sam nesto jos naucio jos jednom hvala na svemu pozdrav.

Topic author
duhigre
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by duhigre » 12 Dec 2007, 00:02

I naravno uvek nesto zaboravim da pitam sta znaci pojava tih brum petlji i to zujanje mislim usled cega dolazi do takvih pojava i sta je uzrok tome

Topic author
duhigre
Nov korisnik
Nov korisnik

totalno uvrnuto

Post by duhigre » 21 Dec 2007, 23:03

Ovi iz sky music-a su uradili dijagnostiku i utvrdili da je pojacalo potpuno ispravno i sad ko je ovde lud ja nemam pojma ovo je strasno

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Dec 2007, 08:58

duhigre wrote:I naravno uvek nesto zaboravim da pitam sta znaci pojava tih brum petlji i to zujanje mislim usled cega dolazi do takvih pojava i sta je uzrok tome
To ti je mnogo zeznuta prica i ima puno varijacija na temu. Nije uvek lako razumeti zasto se javljaju te petlje ... U principu, usled razlicitih padova napona na uredjajima, struja tece izmedju uredjaja pokusavajuci da izjednaci te padove napona na samoj uticnici. To radi ponekad preko kucista uredjaja i interkonekt kablova sto onda dovodi do zujanja ili nepodnosljivog brundanja. Pri tome je vrlo vazno kako su mase uredjaja izvedene. Jer te struje, ako su kucista uzemljena (masa i kuciste vezane u istu tacku) teku kroz mase (tako bi trebalo da bude) ali nisu svi uredjaji zakaceni za masu u uticnici (oni koji imaju obicne uticnice sa samo 2 pipka).

Jedan od nacina kako mozes da pokusas da resis problem jeste instalacija razdvojnog trafoa na koji ces da zakacis komponentu koja izaziva brum. Trafomatic ih pravi. Ali moras prvo da isprobas pre nego sto kupis takav razdvojni trafo (220V/220V) jer on ne pomaze uvek i u svakoj situaciji. Druga fora je otkacivanje mase u strujnom kablu za uredjaj kod koga se javlja brum - jeftina gimnastika koju bih ti samo uslovno preporucio pogotovo kada se radi o pojacalu. Jer masa je istovremeno i zastita, kada je kuciste vezano za masu ...

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 22 Dec 2007, 11:33

Ovi iz sky music-a su uradili dijagnostiku i utvrdili da je pojacalo potpuno ispravno i sad ko je ovde lud ja nemam pojma ovo je strasno
Po onome kako si opisao to je bar jedan od problema, jer je to ipak starije pojacalo kome su vec dotrajali potovi i kontakti i kome je potrebno temeljno ciscenje i pregled, jer je sklono raznim prekidima, sumovima, brumu ili oscilovanju. U svakom slucaju moraces nekog da dovedes da ti to pregleda i ustanovi u cemu je problem.

Post Reply