HiFi & Professional Audio Forum  

Hi Resolution Downloads

CD, DVD, Blu-Ray, HD i Vinil izdanja, komentari filmova i koncerata

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Hi Resolution Downloads

Post by PrekoBare » 13 Jul 2012, 23:04

Dejane, pronadji obavezno TAS juli/avgust 2012 i procitaj
clanak What Exactly Are CD-Quality and High-Resolution Audio?

"Very well written educational article in the current issue of The Absolute Sound Magazine on page 42 titled What Exactly Are CD-Quality and High-Resolution Audio? Robert Harley explains what is — and what isn’t — high-resolution digital audio. He also talks about the record companies process of mastering older titles to the new (at the time) CD format.

Nije mi cilj ni da ti se smuci zivot ni da ti probusim balon, ali MORAS to da procitas.

Ja sam pravio remastering obicnog redbook-a u 192/32 i rezultat je impresivan. Ako ti trebaju detalji moze na offline. Jedini problem je 10x veca fajla i sto mora da bude wav, ne moze da se napravi FLAC od toga.

Meni to izgleda otprilike ovako: da na 50 metara imas zgusnuto grudne mete koje treba sve da pogodis u kratkom vremenu
(redbook). Ili da iste te mete imas postavljene vrlo razmaknuto naspram belog platna. Ista puska, iste mete, isto rastojanje isti strelac, ali uslovi nisu isti. Razmaknute mete je lakse uociti.

Jednostavno, kad je upsamplovano, a pogotovo kad je nativno snimljeno hi-rez, cuje se bolje ono sto je snimljeno, ne cuje se vise. Poredio sam i redbook upsamplovan na 176.4/24 sa onim upsamplovanim na 192/32 i opet je 192/32 bolje, iako nema nikakve logike. 192/32 je bolji od 192/24. Testirano kroz visestruke slepe probe usima onih koji sami sviraju.

Naravno ima jedna vazna stvar - sam algoritam upsamplera se ponasa kao filter i popravlja nesnosne redbook snimke.

Verujem da istu stvar radi i vecina HD prodavaca, da prepakuju postojece redbook. . Koliko se tu bagre nakotilo nije normalno.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Jul 2012, 07:39

Prekobare,

Svestan sam ja da nije zlato sve sto sija. Ali to se i cuje. Ovde postujem samo one Hi Res snimke koji su zbilja izuzetni i u koje sam se licno uverio da su sjajni. Problem (po meni) lezi jos u jednoj drugoj cinjenici: veoma veliki broj tih snimaka, koji su zbilja uradjeni sa Hi Res tehnologijom za snimanje, nisu bas nekog muzickog kvaliteta. Potrebno je da main stream postane Hi Res - a to ce ici malo teze zato sto trziste jos nije spremno za tako nesto. Velika bi stvar bila kada bi recimo Apple u svojim MP3 playerima podrzao npr. Hi Res formate (bili oni ALAC ili WAV).

To sto si ti radio medjutim, meni deluje jako interesantno. Da li bi bilo moguce da postujes ovde ili da otvoris novi topic i objasnis sta si radio i kakvi su rezultati. Mozda onda i mi krenemo da se zezamo sa tim ... :mr

Mićko
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Mićko » 14 Jul 2012, 12:46

Ja sam do sada radio suprotno, spuštao sam Hi-Rez na na 16-44 i rezao ih i rezultati su bili odlični. Materijali su bili besplatni uzorci od Reference Recordings-a i 2L-a. Koristio sam preporuku HDTT-a iz FLAC u WAV dBpoweramp, resampilng sa R8Brain i za rezanje Sony CD Architect. R8Brain može da radi i upsampling problem je što ono što Red Book reže na gornjem spektru ne može da se nadoknadi i to se uvek može proveriti npr sa Audacity 2.0 koji može da pokazuje spektralnu analizu, ja sam pomoću njega analizirao jedan broj Hi-Rez download fajlova i ono što je nastalo od 16-44 ne može da sakrije poreklo. O ovome je pisano na Positive Feedback-u http://www.positive-feedback.com/Issue60/hirez.htm . Niko od mojih drugara audiofila nema DAC na 24-192 pa smo nedavno poredili iste materijale 16-44 i 24-192 na Esoteric DV-50, multi sprava koja podržava DVD-A na 24-192, ostatak sistema su činili Rowland Continuum i JMLab Alcor, od prve sekunde je bila evidentna razlika u korist DVD-A 24-192 naspram CD 16-44, jedini problem je što vrhunskih snimaka na ovim rezolucijama nema baš previše a ono što je loše je loše bez obzira na sampling rate.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Jul 2012, 13:10

Mićko wrote:Ja sam do sada radio suprotno, spuštao sam Hi-Rez na na 16-44 i rezao ih i rezultati su bili odlični. Materijali su bili besplatni uzorci od Reference Recordings-a i 2L-a. Koristio sam preporuku HDTT-a iz FLAC u WAV dBpoweramp, resampilng sa R8Brain i za rezanje Sony CD Architect. R8Brain može da radi i upsampling problem je što ono što Red Book reže na gornjem spektru ne može da se nadoknadi i to se uvek može proveriti npr sa Audacity 2.0 koji može da pokazuje spektralnu analizu, ja sam pomoću njega analizirao jedan broj Hi-Rez download fajlova i ono što je nastalo od 16-44 ne može da sakrije poreklo. O ovome je pisano na Positive Feedback-u http://www.positive-feedback.com/Issue60/hirez.htm . Niko od mojih drugara audiofila nema DAC na 24-192 pa smo nedavno poredili iste materijale 16-44 i 24-192 na Esoteric DV-50, multi sprava koja podržava DVD-A na 24-192, ostatak sistema su činili Rowland Continuum i JMLab Alcor, od prve sekunde je bila evidentna razlika u korist DVD-A 24-192 naspram CD 16-44, jedini problem je što vrhunskih snimaka na ovim rezolucijama nema baš previše a ono što je loše je loše bez obzira na sampling rate.
Ovo je tacno. Zato treba voditi racuna sta se kupuje ... Ja sledim nesto moderniju varijantu i spustam downloads direktno na disk, sa kog onda kopiram files na SSD koji mi je zakacen za Emblu. Embla moze da reprodukuje Hi Res formate do 32/192 pa i do 32/384, doduse tada uz malo zezanja. Reprodukcija sa diska ima prednosti u odnosu na diskove sa DVD-A zato sto generalno svi transporti za rotirajuce diskove unose veci jitter nego kada se files citaju direktno sa diska (a pogotovu sa SSD).

Reprodukcija takvih 24/96 ili 24/192 files je jasno bolja od red book formata. Mada, a treba i to reci, postoje CDs koji su zbilja odlicno snimljeni i cija reprodukcija moze da se nosi sa Hi Res snimcima.

zkajis
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zkajis » 27 Aug 2012, 11:07

pozdrav svima, evo ovde imate muzike koju sam ja doradio pa postavio tu, poslushajte i javite utiske:

http://steva.comeze.com

pozdrav

Post Reply