HiFi & Professional Audio Forum  

Audial AYA II S/PDIF & USB DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: Audial AYA II S/PDIF & USB DAC

Post by ninja » 05 Sep 2008, 20:53

first, je li to insider informacija :D

Hmm, decembar ili juli u Beogradu? Mislim da je to laka dilema. "Decembra" imam ovdje tokom cijele godine a "jula" sam ako se 6 bogova dogovori :wink:

Znaci sutra, insider numero due :yahoo
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 07 Sep 2008, 22:32

Bio sam u subotu na kafi kod Pedje Rogica i malo smo produskutovali o njegovim planovima i o tome sta sprema u narednom periodu.

Ako sve bude po planu (a ja drzim fige da bude), moze se ocekivati S verzija modela "Model", AYA II ce iz crne boje kucista preci u sivu boje, a mozda se nesto biti i po pitanju CD-transporta by Pedja Rogic.

Takodje, smo malo popricali o tome koja mu je ciljna grupa ako je ima - kojoj je namenjena AYA II. Umesto ditrektnog odgovora dobio od Pedje "savet" da treba cuvati CD/DVD plejere kod kojih se transport pokazao kao dobar i napravljen za eskploataciju duzi vremeniski period, odnosno njegovo vidjenje kako ce se arhivirati i slusati muzika u narednom periodu (citaj Squeezebox Duet i tome slicno).

Bicu dovoljno slobodan da izvedem zakljucak da svoje stare CD/DVD plejere "pazite", a ako vam finansije to omogucavaju castite sebe pristojinim externim D/A konverterom, na koji posle mozete da zakacite i nesto drugo poput pomenutog Squeezebox Duet . I naravno da posluste Aya II na svom sistemu pre nego krenete u kupovinu novog digitalnog izvora zvuka.

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 08 Sep 2008, 02:37

Kakva su generalna viđenja u vezi budućnosti arhiviranja muzike?
Lično sam ostao bez teksta!

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 08 Sep 2008, 08:33

Milovane,

kada samo pomenuo arhiviranje nije to bilo u smislu onoga sa cime si se ti bavio prethodnih meseci (i o cemu cemo nadam se vrlo uskoro citati i ovde na Forumu, prema nasem dogovoru), nego u smislu na cemu cemo "skladistiti" i slusati svoju muziku. Kako novu, tako i ono sto nam se sada nalazi na gomilama CD-ova, DVD-jeva i slicno.

Bez sumnje, tas na vagi ce prevagnuti ka muzici u elektronskom formatu, bilo da ce za to bit korisceni hard diskovi na laptopovima i PC-jima, odnsno muzickim serverima tipa Naima HDX, Slim Device transporter, McIntosh MS750, Sonos ZP80 & ZP100 WiFi Music System, itd.

Cak mi rece da Virgin ce da zatvori neke od svojih vecih radnji u Engleskoj zbog drasticnog pada prodaje klasicnih "nosaca zvuka".

crni

Post by crni » 08 Sep 2008, 10:31

koliko vidim po adresi sa sajta, on bi trebao da se nalazi negde na Miljakovcu?

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 08 Sep 2008, 10:40

crnicrnja wrote:koliko vidim po adresi sa sajta, on bi trebao da se nalazi negde na Miljakovcu?
@crnjicrnja

Miljakovac 2

I lepo se javi coveku, reci obavezno odakle si cuo za ovaj DAC (cisto da imamo jednu simbolicnu b2b konekciju - tj. business2business, mi objavimo nesto, kupac ili zainteresovana strana se javi proizvodjacu, proizvodjac se javi nama i kaze da ga je neko kontaktirao na osnovu informacije sa foruma !!!) i javi se kakvi su ti utisci ako budes uzimao DAC na slusanje.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Sep 2008, 10:58

sdanicic wrote:Milovane,

kada samo pomenuo arhiviranje nije to bilo u smislu onoga sa cime si se ti bavio prethodnih meseci (i o cemu cemo nadam se vrlo uskoro citati i ovde na Forumu, prema nasem dogovoru), nego u smislu na cemu cemo "skladistiti" i slusati svoju muziku. Kako novu, tako i ono sto nam se sada nalazi na gomilama CD-ova, DVD-jeva i slicno.

Bez sumnje, tas na vagi ce prevagnuti ka muzici u elektronskom formatu, bilo da ce za to bit korisceni hard diskovi na laptopovima i PC-jima, odnsno muzickim serverima tipa Naima HDX, Slim Device transporter, McIntosh MS750, Sonos ZP80 & ZP100 WiFi Music System, itd.

Cak mi rece da Virgin ce da zatvori neke od svojih vecih radnji u Engleskoj zbog drasticnog pada prodaje klasicnih "nosaca zvuka".
Virgin je vec odavno zatvorio svoj Mega Store u Becu. Ista sudbina je snasla i dosta drugih Virgin prodavnica. Postoje dva razloga za to: jedan (svakako najvazniji) jeste spustanje muzike sa interneta, sto je dovelo da dramaticnog pada prodaje CDova; a drugi je prodaja CDova preko interneta po cesto povoljnijim cenama. HiFi industrija je vec pre izvesnog vremena pocela da okrece ledja CD kao formatu: odustajanjem od proizvodnje CD transporta (Sony), prestankom ulaganja u CD playere (ovde se medjutim desio i kontraudar nekih proizvodjaca koji su upravo sada izbacili svoje nove modele cd playera). Licno mislim da ce CD kao format sigurno postojati jos dugo zbog velike kolicine vec prodatih primeraka.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 10 Sep 2008, 11:54

Kako sam AYA II vratio Pedji evo onda sumarno mojih utisaka (unutra sistema koji sam naveo u jednom od prethodnih postova):

zvuk je generalno veoma otvoren, detaljan i nadasve direktan, tj. vrlo brzo vas uvlaci u muziku koju slusate. Sirina i dubina zvucne slike su osim najkompleksnijih materijala koje sam slusao (koncerti Cajkovskog i Rahmanjinova) izrazito dobri da tacno i veoma lako uocavate poziciju i velicinu "izvodjaca". Nijednog trenutka se ne oseca zamor prilikom slusanja, niti potreba da spustite nivo glasnoce tamo gde i treba da bude i da se cuje glasno.

Kod vokala je na momente uocljiva pojava sibilanata, za sta opet kao i za sve sto se moze okarkaterisati kao "nedostatak" ovog DAC-a, treba kao jedna od izvora potraziti i unutar koriscenog transporta i digitalnog kabla.

Visoke frekvencije ce se nekome uciniti da su mozda umeksane, sto se moze dosta pripisati non-oversampling arhitektui samom uredjaja i sto je nesto od cega bi trebali da profitiraju svi oni koji imaju "agresivne" zvucnike ili prostoriju za slusanje kojoj ne bi sklodilo malo dodatnog akustickog dampiranja.

Kada je u pitanju donji opseg, moj utisak je da je tu AYA II "najtanja" i da joj je prezentacija bas podrucja usko grlo, gledano sa aspekta njegove kontrole, ali cini se ipak vise sa aspekta rezolucije. I naravno, sve u veoma velikoj zavisnosti od kvaliteta samog snimka.

A kode mene su bili pored Rahmanjinova i Cajkovskog, i Miles Davis ("Milestones), Bebel Gilberto, Moby ("Go - The very best of"), Manu Katche ("Playground"), The Quincy Jones/Sammy Nestico Orchestra ("Basie and Beyond") i Jacky Terrasson & Cassandra Wilson ("Randezvous"), na DVD-u - Steely Dan ("Aja", kako je sniman ovaj album) i Keith Jarrett trio ("Standards Live in Japan").

Na skali od 1-5, s moje strane 4+.

Obavezno ga poslusajte, a ako ste u mogucnosti potrudite se da i digitalni kabl bude po mogucstvu sto kvaliteniji i ne skuplji od 120-150 evra.

P.S. I da ne bude zbune, svakako je ovde od samog pocetka nacinjen veliki kompromis, a to je da je jedan multi-format plejer (bez obzira na svoj sasvim pristojan kvalitet) koriscen kao transport, umesto recimo jednog "klasicnog" redbook CD plejera u iste svrhe. Ali, trenutni setup sistema je bio takav i u tom smislu treba i razumeti napred navedeno.

zare
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zare » 10 Sep 2008, 16:39

sdanicic wrote: P.S. I da ne bude zbune, svakako je ovde od samog pocetka nacinjen veliki kompromis, a to je da je jedan multi-format plejer (bez obzira na svoj sasvim pristojan kvalitet) koriscen kao transport, umesto recimo jednog "klasicnog" redbook CD plejera u iste svrhe. Ali, trenutni setup sistema je bio takav i u tom smislu treba i razumeti napred navedeno.
Verovatno je taj DVD bio usko grlo sistema. Izgleda sasavo :D ali je transport bitan koliko i ostale komponente sistema, mozda i najvise. Ako nesto izgubite u na pocetku, nece to nadoknaditi nikakvi zvucnici, pojacala... Kod mene se zvuk celog sistema osetno promenio kada sam umesto upgrade-ovanog Marantza CD4000 kao transport ubacio stock verziju Philips-a CD820... Marantz ga je odrao kao od sale.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 16 Sep 2008, 13:22

mislim da je i pedja prilicno jasan da daje prednosti transportima na bazi starijih CDM mehanizama nego DVD playerima - ako ga nisam nesto pogresno shvatio.

pored toga, mislim da bi nepravedno bilo porediti sempre od 1500E sa ayomII koja je skoro pa upola manje. kod DAC-ova se mozda i vise nego kod drugih sprava cuje kojoj klasi cene pripadaju, upravo zbog naizgled malih ali ozbiljnih pomaka.

SHAVIJA
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by SHAVIJA » 26 Sep 2008, 10:52

Ja sam cuo AYA-e i sasvim sam siguran da za te pare nece moci bolje ...Pedja je vrlo ljubazan momak i sve radi jako pedantno i bez boolshita za razliku od nekih drugih.. Meni radio mali upgrade mog kineskog 4397 DACa , pomogao mi je dosta. Redak primer postenja/pedantnosti i kvaliteta kod nas.

My 50 cents

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 18 Jun 2009, 16:52

Evo i AYA MK III u ponudi !!!

http://www.audialonline.com/html/ayaIII/

crni

Post by crni » 19 Jun 2009, 08:10

lepo, nema šta

lemur
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by lemur » 19 Jun 2009, 09:29

Da li je na AYA dac pustan samo redbook zapis ili je proban i DVD-A zapis.

Ono što bi bila moja zelja sa ovakvim dac-om je narezan redbook sa cdp-a kao transporta i DVD-A kao virtualni image sa kompjutera. Da li je moguce da ovaj dac reprodukuje DVD-A?

Gde se može naći cenovnik?

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 19 Jun 2009, 09:55

Lemure, stereo zapis na DVDA formatu je uobicajeno u rezoluciji 24bit 96kHz, i ide do rezolucije 24bit 192kHz. AYA II ima Philips TDA1541 koji je 16-bit DAC 44.1 ili 48kHz, sto znaci - ne moze da reprodukuje nista sem Red Book formata, i to je po meni najveca mana ovog uredjaja.

Post Reply