HiFi & Professional Audio Forum  

FLAC "epidemija"

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: FLAC "epidemija"

Post by gilja » 14 Oct 2009, 08:55

ninja wrote:
gilja wrote:
Flac je poceo prvo da se koristi za razmenu muzike izmedju radio stanica,a znamo kvalitet i opseg FM programa dokle ide,
muzika u FLAC formatu manje mesta zauzima na HD od WAV-a ali je zato i *posnija* nedostaje joj detalja,ali je ipak bolja od MP 3 formata.
Zasto se odricati svezeg voca i jesti suvo? Samo zato sto zauzima manje mesta?
PS Tek kada HD u sebi ne budu imali pokretne delove,imace smisla na njih arhivirati muziku i to u WAV formatu.
Je li mozes da pojasnis po kojoj to teoriji?

http://www.stereophile.com/features/308mp3cd/#
Da li ti slusas muziku ili mix frekvencija-sinusoida iz ton generatora(sto je posluzulo kao SIMULACIJA muzike) u Stereophilu testu.
Muzika u FLAC -u ,za mene ima samo informativni karakter,da li nesto uzeti ili ne.
Narocito mi se dopada izjava da odrasli ne cuju preko 16Khz!
Last edited by gilja on 14 Oct 2009, 09:01, edited 1 time in total.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Oct 2009, 09:01

gilja wrote:
ninja wrote:
gilja wrote:
Flac je poceo prvo da se koristi za razmenu muzike izmedju radio stanica,a znamo kvalitet i opseg FM programa dokle ide,
muzika u FLAC formatu manje mesta zauzima na HD od WAV-a ali je zato i *posnija* nedostaje joj detalja,ali je ipak bolja od MP 3 formata.
Zasto se odricati svezeg voca i jesti suvo? Samo zato sto zauzima manje mesta?
PS Tek kada HD u sebi ne budu imali pokretne delove,imace smisla na njih arhivirati muziku i to u WAV formatu.
Je li mozes da pojasnis po kojoj to teoriji?

http://www.stereophile.com/features/308mp3cd/#
Da li ti slusas muziku ili mix frekvencija iz ton generatora(sto je posluzulo kao SIMULACIJA muzike) u testu.
Muzika u FLAC -u ,za mene ima samo informativni karakter,da li nesto uzeti ili ne.

Auuu, sada ni FLAC ne valja, cccc ...

Sto se mene tice ja cu mu ipak dati sansu, pa ako to nije to - ostaje mi internet radio (kada me mrzi da menjam CD-ove) odnosno diskovi koje imam u kolekciji i diskovi koje cu s vremena na vreme nastaviti da kupujem.

Mada, moram da priznam kada sam juce bio u Dallas Recordsu i malo se prosetao meju policama sa diskovima, nije mi bilo svejedno. Video sam barem 20-tak naslova za koje uopste nisam znao da su izasli ili sam skroz zaboravio na njih.

Inace cu da pazarim ovu Beatles remaster kolekciju sa njihovh 14 diskova - neke stvari mislim da svakako treba imati u kolekciji u pravom formatu i pakovanju.

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 14 Oct 2009, 09:14

sdanicic wrote:Auuu, sada ni FLAC ne valja, cccc ...

Sto se mene tice ja cu mu ipak dati sansu, pa ako to nije to - ostaje mi internet radio (kada me mrzi da menjam CD-ove) odnosno diskovi koje imam u kolekciji i koje cu s vremena na vreme kupovati.

Nisam rekao da ne valja,ali ceo smisao visoko verne reprodukcije se gubi , ako se prave kompromisi ,vec na samom startu .

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Oct 2009, 09:23

gilja wrote:
sdanicic wrote:Auuu, sada ni FLAC ne valja, cccc ...

Sto se mene tice ja cu mu ipak dati sansu, pa ako to nije to - ostaje mi internet radio (kada me mrzi da menjam CD-ove) odnosno diskovi koje imam u kolekciji i koje cu s vremena na vreme kupovati.

Nisam rekao da ne valja,ali ceo smisao visoko verne reprodukcije se gubi , ako se prave kompromisi ,vec na samom startu .
Salim se malo :)

Ali kazem da cu ipak moci da kazem nesto konkretnije kada budem mogao da slusam FLAC-ove kod sebe na sistemu i kada budem mogao da napravim poredjenje FLAC vs. CD verzija nekog naslova (u smislu istog naslova - izvodjaca, etikete koja je to izdala, kataloskog broja, itd.)

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 14 Oct 2009, 09:28

gilja wrote:
Da li ti slusas muziku ili mix frekvencija-sinusoida iz ton generatora(sto je posluzulo kao SIMULACIJA muzike) u Stereophilu testu.
Narocito mi se dopada izjava da odrasli ne cuju preko 16Khz!
Ja sam sve svoje CDove ripovao u FLAC format tako da ih imam i ovako i onako tako da govorim iz licnog iskustav i ne nagadjam kao ti.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Oct 2009, 12:43

Da li ste vi koji ste dublje PRAKTICNO (teoriju znam i sam) u ovoj materiji primetili da ima lako cujnih razlika izmedju FLAC-ova koji se prave sa istovetnog CD-a ali sa razlicitim programima?

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 14 Oct 2009, 12:55

sdanicic wrote:Da li ste vi koji ste dublje PRAKTICNO (teoriju znam i sam) u ovoj materiji primetili da ima lako cujnih razlika izmedju FLAC-ova koji se prave sa istovetnog CD-a ali sa razlicitim programima?
Ja sam samo koristio EAC i nisam ni pomislio da probavam druge ....
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 14 Oct 2009, 13:07

sdanicic wrote:Da li ste vi koji ste dublje PRAKTICNO (teoriju znam i sam) u ovoj materiji primetili da ima lako cujnih razlika izmedju FLAC-ova koji se prave sa istovetnog CD-a ali sa razlicitim programima?
Komprimujem sliku u zip ili arj. Posle dekompresije - slika ista.
Komprimujem tekst u zip ili arj. Posle dekompresije - tekst isti. Da ne poverujes, ne fali ni jedno jedino slovce :wink:
Zasto bi sa WAV formatom bilo drugacije? :-k

Kompjuter NE ZNA koja informacija je u kojoj datoteci. Dal' je muzika ili bilo sta drugo, njemu je isti .....

A onima vole da seju teoriju tipa "nije to to" mogu da porucim - pa i za hi-fi lako mozemo da kazemo da "nije to to" kada ga uporedimo sa zivom svirkom.

Uostalom, lako je dokazati da apsolutni hi-fi ne postoji...

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Oct 2009, 13:46

blood&brain wrote:
Komprimujem sliku u zip ili arj. Posle dekompresije - slika ista.
Komprimujem tekst u zip ili arj. Posle dekompresije - tekst isti. Da ne poverujes, ne fali ni jedno jedino slovce :wink:
Zasto bi sa WAV formatom bilo drugacije? :-k

Kompjuter NE ZNA koja informacija je u kojoj datoteci. Dal' je muzika ili bilo sta drugo, njemu je isti .....

A onima vole da seju teoriju tipa "nije to to" mogu da porucim - pa i za hi-fi lako mozemo da kazemo da "nije to to" kada ga uporedimo sa zivom svirkom.

Uostalom, lako je dokazati da apsolutni hi-fi ne postoji...

Znaci - to je to, sve je isto, nema tu sta da se razlikuje. Ako i nesto nam se ucini sumnjivo - to nam se samo ucinilo :wink:

Mada ja pitah za FLAC a ne za WAV, ali ajde isto je to, zar ne :?:

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 14 Oct 2009, 14:08

Ja se bas ne bi slozio da mora da bude isto. Sve zavisi kako programer implemetira i programira trazeni, u ovom slucaju, kompresioni algoritam. Uvijek postoji mogucnost typo-greske ili nekih ideja o poboljsanju ....
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Oct 2009, 14:15

ninja wrote:Ja se bas ne bi slozio da mora da bude isto. Sve zavisi kako programer implemetira i programira trazeni, u ovom slucaju, kompresioni algoritam. Uvijek postoji mogucnost typo-greske ili nekih ideja o poboljsanju ....
Pa molim vas, budimo ozbiljni - jel ima ili nema razlike ?

Ja sam sad skroz zbunjen, mislim pitace me neko a ja necu znati sta da kazem i obrukacu se ....

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Oct 2009, 14:38

sdanicic wrote:
ninja wrote:Ja se bas ne bi slozio da mora da bude isto. Sve zavisi kako programer implemetira i programira trazeni, u ovom slucaju, kompresioni algoritam. Uvijek postoji mogucnost typo-greske ili nekih ideja o poboljsanju ....

Ja sam sad skroz zbunjen, mislim pitace me neko a ja necu znati sta da kazem i obrukacu se ....
Ubaci CD u comp. RIPuj ga u FLAC format koji ces smestiti na disk. Zastartuj CD u CD ROMu i slusaj ga. Onda slusaj FLAC sa diska.

Problem je u tome sto je zvuk ogranicen na kvalitet tvoje kartice u compu i kvalitetu slusalica koje koristis. Drugo bitno ogranicenje je kvalitet CD ROMa, sto takodje utice na krajnji rezultat. Tako da neces na taj nacin doci do potpune istine. Ali ono sto moze da ti se desi jeste da FLAC zvuci bolje ali ne zbog toga sto je bolji format nego zbog nekih drugih stvari koje uticu na reprodukciju - recimo kvalitet tog CD ROMa.

U principu bi trebalo da je isto (bez obzira sta kaze PQ :D ). Cak i ako postoje razlike, one se ponistavaju prednostima koje ima citanje podataka sa diska u odnosu na citanje istih podataka sa rotirajuceg diska pomocu lasera.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Oct 2009, 14:44

DejanM wrote:
sdanicic wrote:

Ubaci CD u comp. RIPuj ga u FLAC format koji ces smestiti na disk. Zastartuj CD u CD ROMu i slusaj ga. Onda slusaj FLAC sa diska.

Problem je u tome sto je zvuk ogranicen na kvalitet tvoje kartice u compu i kvalitetu slusalica koje koristis. Drugo bitno ogranicenje je kvalitet CD ROMa, sto takodje utice na krajnji rezultat. Tako da neces na taj nacin doci do potpune istine. Ali ono sto moze da ti se desi jeste da FLAC zvuci bolje ali ne zbog toga sto je bolji format nego zbog nekih drugih stvari koje uticu na reprodukciju - recimo kvalitet tog CD ROMa.

U principu bi trebalo da je isto (bez obzira sta kaze PQ :D ). Cak i ako postoje razlike, one se ponistavaju prednostima koje ima citanje podataka sa diska u odnosu na citanje istih podataka sa rotirajuceg diska pomocu lasera.
Deki,

sve je to super - primarno mi je bilo da cujem msiljenja svih vas koji ste se sa time malo vise igrali i druzili, kakva su vam iskustva, sta vam se svidelo, sta nije - nista vise. Bez ikakvih ocena, definitivnih misljenja i slicno.

Kada se boze zdravlja i ja "zaFLAC"-ujem oko Nove godine ili malo posle, moci cu da se pridruzim diskusijama poput ove.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 14 Oct 2009, 15:02

gilja wrote:
Nema nikakvog kompromisa, ništa se ne oduzima niti dodaje, FLAC = WAV.

Da objasnim proces komprimiranja:
npr.

10000000000 = 10*10
i uštedjeli smo pet znamenki.
Last edited by dioklecijan on 14 Oct 2009, 15:11, edited 1 time in total.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 14 Oct 2009, 15:09

dioklecijan wrote: Nema nikakvog kompromisa, ništa se ne oduzima niti dodaje, FLAC = WAV.
Jasno.
Toliko o tome. Svaka dalja prica je "De asini umbra disceptare" :wb

Post Reply