HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

FLAC "epidemija"

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: FLAC "epidemija"

Post by dioklecijan » 14 Oct 2009, 15:02

gilja wrote:
Nisam rekao da ne valja,ali ceo smisao visoko verne reprodukcije se gubi , ako se prave kompromisi ,vec na samom startu .
Nema nikakvog kompromisa, ništa se ne oduzima niti dodaje, FLAC = WAV.

Da objasnim proces komprimiranja:
npr.

10000000000 = 10*10
i uštedjeli smo pet znamenki.
Last edited by dioklecijan on 14 Oct 2009, 15:11, edited 1 time in total.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 14 Oct 2009, 15:09

dioklecijan wrote: Nema nikakvog kompromisa, ništa se ne oduzima niti dodaje, FLAC = WAV.
Jasno.
Toliko o tome. Svaka dalja prica je "De asini umbra disceptare" :wb

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 14 Oct 2009, 15:42

DejanM wrote:U principu bi trebalo da je isto (bez obzira sta kaze PQ :D ). Cak i ako postoje razlike, one se ponistavaju prednostima koje ima citanje podataka sa diska u odnosu na citanje istih podataka sa rotirajuceg diska pomocu lasera.
U principu da ali nije,prednosti HDD u odnosu na CD Rom bi jedino bile u slucaju kada bi taj HDD dolazio sa vec upisanom muzikom u sebi,ali ne preko CD Roma ,tj muzika da ne bude ripovana sa diskova .
Greske iz CD Roma imaces i na HDD zabelezene.
Posmatraj to kao originalni CD i njegov rezanac,uvek se cuje razlika,iako oba imaju istu kolicinu digitalije u sebi.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 14 Oct 2009, 16:45

Eh, Gilja meni izgleda kao da je ova moderna tehnika malo protrčala pored tebe pa će trebati neko vrijeme dok to pohvataš. Ovi dečki s foruma su te dileme davno razriješili (većina). Ne vjerujem da će netko imati volje ponovo polemizirati o ovome, jer bi to bio povratak najmanje pet godina unazad. Ako bih jednom rečenicom pokušao sve to objasniti ona bi glasila; u CD audio digitaliji, kopija nečega može biti točnija i bolja od originala. Ma koliko to zvučalo besmisleno, ipak je tako. A kako je to moguće, e to je pak duga priča.........

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 14 Oct 2009, 18:27

gilja wrote:
DejanM wrote:U principu bi trebalo da je isto (bez obzira sta kaze PQ :D ). Cak i ako postoje razlike, one se ponistavaju prednostima koje ima citanje podataka sa diska u odnosu na citanje istih podataka sa rotirajuceg diska pomocu lasera.
U principu da ali nije,prednosti HDD u odnosu na CD Rom bi jedino bile u slucaju kada bi taj HDD dolazio sa vec upisanom muzikom u sebi,ali ne preko CD Roma ,tj muzika da ne bude ripovana sa diskova .
Greske iz CD Roma imaces i na HDD zabelezene.
Posmatraj to kao originalni CD i njegov rezanac,uvek se cuje razlika,iako oba imaju istu kolicinu digitalije u sebi.
Sedi, nedovoljan, jedan, zaključeno za tromesečje :wink:

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 14 Oct 2009, 19:41

dioklecijan wrote:Eh, Gilja meni izgleda kao da je ova moderna tehnika malo protrčala pored tebe pa će trebati neko vrijeme dok to pohvataš. Ovi dečki s foruma su te dileme davno razriješili (većina). Ne vjerujem da će netko imati volje ponovo polemizirati o ovome, jer bi to bio povratak najmanje pet godina unazad. Ako bih jednom rečenicom pokušao sve to objasniti ona bi glasila; u CD audio digitaliji, kopija nečega može biti točnija i bolja od originala. Ma koliko to zvučalo besmisleno, ipak je tako. A kako je to moguće, e to je pak duga priča.........
Ma ok,sto se mene tice ,mozete svoje kolekcije muzike prebacti i na glinene plocice ako Vam je tako lakse da slusate.
Licno ,FLAC ne,za neko ozbiljnije slusanje.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 14 Oct 2009, 19:54

NeatGuy wrote: Sedi, nedovoljan, jedan, zaključeno za tromesečje :wink:
... i da mu dodju roditelji sutra kod razrednog u skolu.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 14 Oct 2009, 20:28

Jeste da se ovde svašta napisalo u ovih dan-dva od kad je vaskrsnula ova tema, ali nemojte da ste toliko strogi sa tek pristiglim novim kolegom.
Malo će on da prelista po forumu, pa će stvari doći na svoje mesto. :wink

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 15 Oct 2009, 00:37

first wrote:Jeste da se ovde svašta napisalo u ovih dan-dva od kad je vaskrsnula ova tema, ali nemojte da ste toliko strogi sa tek pristiglim novim kolegom.
Ma šta ima da lista, to moramo mi, gluvaći, što ne čujemo razliku između WAV i FLAC formata, a bogami ni ove baje iz Stereophile-a nisu mnogo bolje, neka bace u đubre onaj svoj B&K, Audio Precision, you name it, što nije u stanju da izmeri razliku u spektralnom odzivu... :lol:

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 15 Oct 2009, 08:36

NeatGuy wrote:
first wrote:Jeste da se ovde svašta napisalo u ovih dan-dva od kad je vaskrsnula ova tema, ali nemojte da ste toliko strogi sa tek pristiglim novim kolegom.
Ma šta ima da lista, to moramo mi, gluvaći, što ne čujemo razliku između WAV i FLAC formata, a bogami ni ove baje iz Stereophile-a nisu mnogo bolje, neka bace u đubre onaj svoj B&K, Audio Precision, you name it, što nije u stanju da izmeri razliku u spektralnom odzivu... :lol:

Apropos komentara od pre dve nedelje od strane Pecass X-a da mu nesto mumla na 200 Hz na sistemu Audio Note-a: uzmem "Stereophile" demo cedej i nadjem tamo fajlove od 16kHz pa sve to 20Hz. Pustim prvo onaj od 200 Hz cisto da cujem sta je to, gde me najvise pogadja i ostalo.

Dobro, onda krenem da "frekvencijski" spustam se nadole i dodjem tako to 40 Hz i to sam hvala na pitanju - lepo cuo.

Ali vec 35Hz - mrka kapa. Nisam bas siguran da sam cuo, al' sam osetio :)

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 15 Oct 2009, 17:10

dioklecijan wrote:Eh, Gilja meni izgleda kao da je ova moderna tehnika malo protrčala pored tebe pa će trebati neko vrijeme dok to pohvataš. Ovi dečki s foruma su te dileme davno razriješili (većina). Ne vjerujem da će netko imati volje ponovo polemizirati o ovome, jer bi to bio povratak najmanje pet godina unazad. Ako bih jednom rečenicom pokušao sve to objasniti ona bi glasila; u CD audio digitaliji, kopija nečega može biti točnija i bolja od originala. Ma koliko to zvučalo besmisleno, ipak je tako. A kako je to moguće, e to je pak duga priča.........
Priznajem da sam neke stvari preskocio ili sam tada spavao na casu ,jos ima vremena da se to nadoknadi.
Vrlo me je zainteresovala ova tvoja izjava da kopija moze biti tacnija i bolja od originala u digitalnom audiu,a shvatio sam i da te mrzi da ponovo prolazis kroz celu tu pricu ,pa te molim za link ili mesto gde to moze da se procita-naravno ako nije poslovna tajna ili je tako nesto patentom zasticeno, kao neka vrsta intelektualne svojine.
Takodje i clanovi foruma ako su upuceni u ovo, mogli bi da napisu po neku recenicu o tome,vise bi koristilo, nego da mi pozivaju roditelje u skolu .
Da ne pominjem,ako neko glavnom administratoru foruma postavi to pitanje a on nezna odgovor na to.
Nadam se da nisam bio previse slobodan kao mladi clan foruma, ili treba da prodje neko odredjeno vreme, pa da me prihvatite ,iako se ne slazem sa vama u svim pitanjima 100%

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 15 Oct 2009, 17:56

Teorija je dosta opširna i ne mogu ponovo pisati satima jer jednostavno nemem vremena.
U dvije rečenice: Digitalni signal analizira se većom rezolucijom i mjerenjem se definiraju vremenske nelogičnosti odnosno odstupanje od idealnog algoritma kojim se generirao digitalni signal. Nakon toga podaci se preslaguju i dobiva se novi digitalni zapis koji je neoperećen vremenskim greškama. Ulazni signal kod kompjutera može se višestruko puta učitati što kod čitanja u običnom CD playeru koje je u ppravilu "on the fly" nije moguće. Zato tzv "ripanje" pomoću odgovarajućeg komjuterskog programa bolje očita neki CD. Ako je potrebno algoritmi za reclocking mogu dodatno poboljšati stvar.Tako učitani i obrađeni podaci sa CD-a, sada dobivaju klasični kompjuterski zapis koji se dalje čita uvijek "bit za bit" i više nije moguće "gubiti podatke".

Za traženje po netu koristi riječi Jitter, Reclocking itd.

npr.:

http://www.freshpatents.com/-dt20090305 ... 058477.php

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 15 Oct 2009, 18:18

dioklecijan wrote:Teorija je dosta opširna i ne mogu ponovo pisati satima jer jednostavno nemem vremena.
U dvije rečenice: Digitalni signal analizira se većom rezolucijom i mjerenjem se definiraju vremenske nelogičnosti odnosno odstupanje od idealnog algoritma kojim se generirao digitalni signal. Nakon toga podaci se preslaguju i dobiva se novi digitalni zapis koji je neoperećen vremenskim greškama. Ulazni signal kod kompjutera može se višestruko puta učitati što kod čitanja u običnom CD playeru koje je u ppravilu "on the fly" nije moguće. Zato tzv "ripanje" pomoću odgovarajućeg komjuterskog programa bolje očita neki CD. Ako je potrebno algoritmi za reclocking mogu dodatno poboljšati stvar.Tako učitani i obrađeni podaci sa CD-a, sada dobivaju klasični kompjuterski zapis koji se dalje čita uvijek "bit za bit" i više nije moguće "gubiti podatke".
Hvala batice,e stvarno si car,a to ti i u imenu pise,ukapirao sam,nesto ,kao sto
EAC slicno radi,cak mi se par puta desilo da spusti brzinu na 0,5,sad sam shvatio zasto.
Moze tacka na ovu temu ,bar sto se mene tice.

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 15 Oct 2009, 18:52

Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 15 Oct 2009, 21:11

gilja wrote:
Priznajem da sam neke stvari preskocio ili sam tada spavao na casu ,jos ima vremena da se to nadoknadi.
Vrlo me je zainteresovala ova tvoja izjava da kopija moze biti tacnija i bolja od originala u digitalnom audiu,a shvatio sam i da te mrzi da ponovo prolazis kroz celu tu pricu ,pa te molim za link ili mesto gde to moze da se procita-naravno ako nije poslovna tajna ili je tako nesto patentom zasticeno, kao neka vrsta intelektualne svojine.
Takodje i clanovi foruma ako su upuceni u ovo, mogli bi da napisu po neku recenicu o tome,vise bi koristilo, nego da mi pozivaju roditelje u skolu .
Da ne pominjem,ako neko glavnom administratoru foruma postavi to pitanje a on nezna odgovor na to.
Nadam se da nisam bio previse slobodan kao mladi clan foruma, ili treba da prodje neko odredjeno vreme, pa da me prihvatite ,iako se ne slazem sa vama u svim pitanjima 100%
Gilja, preporucujem da skines PDF dokument "In Quest of Absolute Fidelity™: The Saga of the Black CD - Finding Black Gold" sa linka http://www.genesisloudspeakers.com/support_papers.html, verujem da ce ti mnoge stvari o kojima ovde pricamo biti jasnije. I mislim da si stekao pogresan utisak da se ovde novi clanovi docekuju na noz i da se podsmevamo njihovom neznanju, mislim da ljude samo umeju da iziritiraju neutemeljene i proizvoljne tvrdnje.

Post Reply