HiFi & Professional Audio Forum  

Naim DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: Naim DAC

Post by first » 09 Mar 2010, 00:07

ninja wrote: Trazi da se licno prica sa njim (telefonom ili oko u oko ;-)) ... dalje, pre nego sto se naruci, trazi da se dodje kod njega i slusa u njegovoj "sobici" sa skroz standardnimkomponentama (on koristi neki Denon 5.1 ili slicno) ...

Vidjet cu sa njim da li smijem da saljem cijene i manifest!
Sve mi se cini da se i po cenovnik mora otici licno... :oky

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Mar 2010, 07:10

ninja,

nisam siguran da mogu tek tako sad da se zaputim za Svedsku (Upsala cini mi se ?) tako da je svaka informacija dobrodosla ...

Inace nas domacin na ovoj seansi mi je rekao da su trenutno isporuke Guru-a u kasnjenju. Razlog tome je navodno lose vreme u Svedskoj - ima puno snega. A posto konstruktor Gurua vrsi njegovo testiranje na otvorenom (na nekom poljancetu), onda zbog snega i nevremena ti testovi ne mogu da se izvrse pa je sve u kasnjenju. To je bar zvaka koju je taj Svedjanin servirao ovde ... :D

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Mar 2010, 07:51

first, ne kontas, on to prodaje samo onome kome hoce i kako mu se hoce. Nigoga ne tjera niti ikoga moli. Covjek je specijalan i ne zeli da ima web kontakte a izgleda da ima i posla preko glave tako da mu se moze. Puno radi i za radio stanice i druge slicne "ustanove". Ima i svoj manifest!!!

Nas je sve iznenadio kada se Guru pojavio posto je to bilo skro protiv njegovih ideja i izjava. Ali sta je tu je, svako ima neku svoju racunicu i neku crvenu (tebi plava :wink ) liniju koju prati u zivotu. Znaci, ako hoces regularno onda imas Guru i telefone/mailove i sl, a alternativa ide samo na njegov nacin. Covjek prica i engleski tako da ako hocete mogu vam dati broj!?

Dejane, posalji mi mail ma PM pa cu ti poslati neke stvari. Cijenik nije samo cijenik, ima i tu "brdo" teksta a sve je na Svedskom ali mislim da mozes ono glavno razumjeti. piP i pi60 su manji i naj jeftiniji, ima on i malo vecih i "masnijih" izradbi. Uz njih on preporucije i "bas -jedinice".

Zivi u Stockholmu.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Mar 2010, 07:54

http://blog.stereophile.com/he2007/051307Sjfon/

http://raindropaudio.com/?p=13

Evo slika sa raznim modelima kod raznih korisniha:
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp ... hichpage=1

Inace, on "boravi" na: www.faktiskt.se/ i tu se moze naci i puno vise informacije o svim modelima.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Mar 2010, 18:26

Evo ovde testa Naim DACa iz nemackog HiFi magazina Stereo:

http://www.stereo.de/index.php?id=618

Ocena je 87 od 100. U direktnom poredjenju sa PS Audio DL III (Moll modifikation) je Naim bio nesto bolji dok je CEC DA1N opet bio za nijansu bolji od Naima. Ovde je Naim DAC testiran bez posebnog eksternog napajanja.
Last edited by DejanM on 02 May 2010, 08:38, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 May 2010, 08:37

Nemacki Stereoplay je testirao Naim DAC i dao mu vrlo visoke ocene, proglasivsi ga za Reference spravu (treba samo znati da su novinari u Stereoplay veoma skloni Naim zvuku). Mozda bi bilo interesantno navesti par tehnickih karakteristika, koje su inzinjeri Stereoplay magazina izmerili u laboratoriji:

- izlazna impedansa je nesto malo manja od 18 ohma -> sto je zbilja odlicna vrednost
- vrednost jittera na SPDIF ulazu je 153 ps a na USB ulazu 161 ps. Obe vrednosti su zbilja dobre, pri cemu je npr. vrednost jittera na USB ulazu bolja nego kod Ayre USB DACa, koji u zadnje vreme biva gotovo svuda proglasavan za sjajnu spravu
- sva merenja klira, thd itd. imaju po dve nule iza decimalnog zareza, sto ce reci: odlicne vrednosti.
- interesantno je da ovaj DAC ima frekventni opseg do 30 KHz. Tu dolazi do naglog reza - verovatno prouzrokovanog izlaznim filterom. To bas i nije state-of-the-art karakteristika, ali je pitanje od kakvog je prakticnog znacaja ? To verovatno dosta zavisi i od ostatka sistema koji se koristi ...
- odnos signal/sum je 112 dB
- izvrsen je i test sa spoljnim Naim napajanjem XPS (kosta 3700 eura - vise nego sam DAC) i ustanovljeno je dodatno poboljsanje zvuka. Pitanje je samo kako stoji odnos cena/kvalitet u tom slucaju ?

Sve u svemu vrlo ozbiljne karakteristike i veoma solidan zvuk ove nove Naim sprave ....

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Oct 2010, 12:40

Citam test NAIM DAC-a u najnovijem broju domaceg WHF-a i nesto mi smeta na fotografiji koja prati tekst, ali ne kapiram sta je to :-s

Kad ono posle nekih pola minuta ukapiram. Nisam ocekivao da ce Naim za svaki svoj novi uredjaj da dizajnira novu kutiju i da ce se potruditi da maksimalno zadrzi pristup "iskoristi istu stvar barem dva puta" , ali ...

Zar se nije moglo kada se vec koristila kutija od CD playera umesto dugmica play/stop/prev/next, uciniti mali dodatni napor i staviti lepo oznake Input 1, input2, ... ili BNC, Coax, Opt, ....
Attachments
naim-dac-3.jpg
naim-dac-3.jpg (70.92 KiB) Viewed 980 times
naim-dac-3.jpg
naim-dac-3.jpg (70.92 KiB) Viewed 980 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Oct 2010, 12:51

Ti dugmici koji tebe bune imaju dvostruku funkciju. Sluze kao selektor ulaza (bas ono sto zelis da imas) ali istovremeno i za kontrolu uredjaja koji je zakacen preko USB ulaza. Npr. ako imas USB HDD, onda mozes preko ovih dugmica da navigiras po disku (next, prev, start, stop) i kontrolises koju datoteku ces da pustis da svira.

Pogledaj manual za uredjaj ....

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Oct 2010, 13:28

DejanM wrote:Ti dugmici koji tebe bune imaju dvostruku funkciju. Sluze kao selektor ulaza (bas ono sto zelis da imas) ali istovremeno i za kontrolu uredjaja koji je zakacen preko USB ulaza. Npr. ako imas USB HDD, onda mozes preko ovih dugmica da navigiras po disku (next, prev, start, stop) i kontrolises koju datoteku ces da pustis da svira.

Pogledaj manual za uredjaj ....

Ma ajte molim vas :wink:

Mada ... izgleda da mi se ne da bez tih Naim manuala, tj. njihovih citanja.

Secas se pre skoro dve godine kada sam uzeo CD5x plejer bez blokatora napajanja otpozadi i kada isti nije hteo da radi dok mu nisam zakacio Naim FlatCap napajanje (jer se blokator negde zaturio tokom transporta #-o )

Teka kada sam zakacio externo napajanje sve je proradilo ...
Attachments
naim_cd5x_back.jpg
naim_cd5x_back.jpg (15.74 KiB) Viewed 779 times
naim_cd5x_back.jpg
naim_cd5x_back.jpg (15.74 KiB) Viewed 779 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Oct 2010, 17:15

Secam se ... Ali nisam razumeo - jer si i sada imao isti problem ili mislis na ono sto se onda desavalo ?

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Oct 2010, 17:47

DejanM wrote:Secam se ... Ali nisam razumeo - jer si i sada imao isti problem ili mislis na ono sto se onda desavalo ?

Generalno kazem, inace nisam do sada imam priliku da cujem Naim DAC.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Oct 2010, 17:56

sdanicic wrote:
DejanM wrote:Secam se ... Ali nisam razumeo - jer si i sada imao isti problem ili mislis na ono sto se onda desavalo ?

Pa svrati do Djoleta ... :D

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 03 Oct 2010, 18:41

DejanM wrote:
sdanicic wrote:

Pa svrati do Djoleta ... :D
Ma kad je trebao da svrati, onda je bio na odmoru, a sad mu ne vredi...

Post Reply