HiFi & Professional Audio Forum  

Naim DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Naim DAC

Post by DejanM » 11 Dec 2009, 07:33

Kontaktirao sam lokalnog distributera Naim uredjaja (za Austriju) da se raspitam da li ce i kada biti demonstracija Naim DACa i saznao dve interesantne stvari:

1.) Naim DAC je odavno narucen ali jos nijedan primerak nije stigao do Austrije (a ni do Nemacke izgleda). Nije jasno o cemu se zapravo radi - da li postoje problemi u proizvodnji ili je potraznja toliko velika da Naim nije u stanju da proizvede dovoljno uredjaja i stavi ih svima odjednom na raspolaganje ? Koliko vidim do zastoja je doslo i u Engleskoj ali su pocetkom Decembra tamo poceli isporuku prvih primeraka ...

2.) Procurila je informacija da ce i Naim (kao Linn) odustati od daljnjeg razvoja CD playera i da ce se skoncentrisati na razvoj tzv. muzickih servera. Postojeci modeli CDPa ce se i dalje proizvoditi ali ce navodno razvoj biti obustavljen. Razlog: nemogucnost postizanja uporedive reprodukcije u poredjenju sa HDD playerima. Ova vest medjutim nije oficijelna i koliko sam shvatio radi se o glasinama koje kolaju unutar Naim distributerske mreze. Poznavajuci Naim filozofiju rada, oni to verovatno nikada tako javno i nece obelodaniti, da ne bi ugrozili prodaju svojih CDPs a i da ne bi izazvali pad cena svojih playera na trzistu. Ali ko zna - videcemo ...

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 11 Dec 2009, 13:45

Prema informacijama od ovdasnjeg dealer-a Naima,prvi primerci finalne verzije tog DAC-a su stigle ovih dana do prodavaca tek u GB(kaze svega 50 komada je isporuceno?).Izgleda da je problem bio oko finalizacije tj nesto se tu stalno menjalo u zadnjem momentu.Ovdasnji dealer ocekuje svoju isporuku za iducu nedelju,svega par komada naruceno za poznate narucioce,al ce verovatno to biti "isprobano/testirano" prije primopredaje krajnjim korisnicima :D

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 11 Dec 2009, 18:32

DejanM wrote: 2.) Procurila je informacija da ce i Naim (kao Linn) odustati od daljnjeg razvoja CD playera i da ce se skoncentrisati na razvoj tzv. muzickih servera. Postojeci modeli CDPa ce se i dalje proizvoditi ali ce navodno razvoj biti obustavljen. Razlog: nemogucnost postizanja uporedive reprodukcije u poredjenju sa HDD playerima. Ova vest medjutim nije oficijelna i koliko sam shvatio radi se o glasinama koje kolaju unutar Naim distributerske mreze. Poznavajuci Naim filozofiju rada, oni to verovatno nikada tako javno i nece obelodaniti, da ne bi ugrozili prodaju svojih CDPs a i da ne bi izazvali pad cena svojih playera na trzistu. Ali ko zna - videcemo ...
Posle nekih slušnih seansi potpuno sam ubeđen u ovaj razlog, za mene sasvim logičan, a pogotovo u istom cenovnom rangu. Ma šta istom, može i duplo skuplem u korist CDP-a.
Međutim kad otvorim diskusiju na tu temu sa nekim prijateljima ili ne daj bože zastupnicima i prodavcima hi fi opreme, koji su vlasnici ili prodavci nekih High-End CD plejera to se
pretvori uvek u žučnu diskusiju. Pretpostavljate kakvu.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Dec 2009, 06:55

Pa takve "zucne" diskusije se uvek desavaju kada dolazi do takvih "preloma" kao sto je promena formata ili nosaca zvuka ... Mnogi ljudi po svojoj prirodi nisu u stanju tako lako da prihvate promenu - posebno ne drasticne promene. Puno decenija se govorilo o superiornosti CD nad LPs (pa je onda poceo i suprotan trend) a sada nakon nekih 20-30 godina odjednom CD ne valja i najobicniji disk, comp, svira bolje ?! To nije lako mnogim ljudima da progutaju .... Ovog puta medjutim kvalitet reprodukcije i trend u industriji idu ruku pod ruku i samo je pitanje vremena kada ce svi, ili bar velika vecina ljudi, prihvatiti tu cinjenicu.

Mozda jos jedan detalj. Pre par dana sam narucivao CDs. I naleteo na ovo (po Pajinoj preporuci):

http://www.amazon.de/Ascension-John-Col ... =1-1-spell

Znaci poslednji album Coltrane za 5,95 EUR. Odlicno ... Ali pogledajte pazljivo na desnoj strani stranice ... videcete da MP3 download ovog istog albuma kosta takodje 5,95 EUR ?! Kako je moguce da MP3 download i CD isto kostaju ? Postoji samo jedno objasnjenje - niko ne kupuje CD .... !!!

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 12 Dec 2009, 08:47

Znaci poslednji album Coltrane za 5,95 EUR. Odlicno ... Ali pogledajte pazljivo na desnoj strani stranice ... videcete da MP3 download ovog istog albuma kosta takodje 5,95 EUR ?! Kako je moguce da MP3 download i CD isto kostaju ? Postoji samo jedno objasnjenje - niko ne kupuje CD .... !!!
..sad treba kupovati CD :D ..to je bila dobra cena za "Ascension"..sa "At the Newport" i "Kulu Se Mama" drzali su ubedljivo najvise cene medju Coltranovim albumi(cca 30 eura!) dugo godina..nikad mi nije bilo jasno zasto :^o ..da li je bio dobar potez od strane proizvodjaca to se sad lepo vidi..ostalo im brdo neprodatih CD-a koji su sad prinudjeni da daju za bagatelu :wll

off:Dejane samo oprezno jako sa tim "Ascension" :D lista muzicara je impozantna,al nije bas za brzo konzumiranje!

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Dec 2009, 10:17

Savrseno sam svestan toga ... Ocekujem nesto "najteze" sto postoji - imam vec bogato iskustvo sa Live @ Half Note :D

P.S. Upravo slusam Tutankhamun ... :D

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 12 Dec 2009, 12:20

DejanM wrote:
Cisto nagadjanje! Ja bi isto tako mogao reci da se Jazz pravo lose prodaje .... ne vezano za oblik medija sto mi je mnogo vise logicno! Pogledaj "popularnu muziku" i cijene CDa i MP3 downloada!

"Impulse!" izdanja sa klasicnim jazzom imaju istu kampanju u cijeloj Evropi! 59 skr
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Dec 2009, 13:46

ninja wrote:
DejanM wrote:
Cisto nagadjanje! Ja bi isto tako mogao reci da se Jazz pravo lose prodaje .... ne vezano za oblik medija sto mi je mnogo vise logicno! Pogledaj "popularnu muziku" i cijene CDa i MP3 downloada!

"Impulse!" izdanja sa klasicnim jazzom imaju istu kampanju u cijeloj Evropi! 59 skr
Ja sam govorio o ovom konkretnom CDu - ne o svim CDovima. Cinjenica je da se u ovom slucaju MP3 download i CD prodaju po istoj ceni. Sta bi mogao da bude razlog tome ? Postoje druga jazz izdanja gde je CD skuplji nego MP3 download ... sto je i logicno. Ipak je izgleda ostalo dosta neprodatih CDova ....

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 12 Dec 2009, 15:13

DejanM wrote:
ninja wrote:
DejanM wrote:

Ja sam govorio o ovom konkretnom CDu - ne o svim CDovima. Cinjenica je da se u ovom slucaju MP3 download i CD prodaju po istoj ceni. Sta bi mogao da bude razlog tome ? Postoje druga jazz izdanja gde je CD skuplji nego MP3 download ... sto je i logicno. Ipak je izgleda ostalo dosta neprodatih CDova ....
Vec sam ti odgovorio, niko ne kupuje Jazz ili konkretno taj album, ni kao CD niti kao MP3! ... ili bolje receno vrlo malo njih. Ako pogledas malo bolje isti amazon.de i muziku koja se vrti po komercijalnim radio stanicama, primjetices da CD ovi kostaju 15-20€ a MP3 download istih oko 10 €.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 12 Dec 2009, 15:26

DejanM wrote:Pa takve "zucne" diskusije se uvek desavaju kada dolazi do takvih "preloma" kao sto je promena formata ili nosaca zvuka ... Mnogi ljudi po svojoj prirodi nisu u stanju tako lako da prihvate promenu - posebno ne drasticne promene. Puno decenija se govorilo o superiornosti CD nad LPs (pa je onda poceo i suprotan trend) a sada nakon nekih 20-30 godina odjednom CD ne valja i najobicniji disk, comp, svira bolje ?! To nije lako mnogim ljudima da progutaju .... Ovog puta medjutim kvalitet reprodukcije i trend u industriji idu ruku pod ruku i samo je pitanje vremena kada ce svi, ili bar velika vecina ljudi, prihvatiti tu cinjenicu.
Da se vratim i na ovo. Cinjenica je da je kvalitet muzike sa HDa bolji od vecine CD playera samo ja opet ne vjerujem da ce taj nacin prodaje/proizvodnje prestati. Zivimo u cistom kapitalizmu i kapitalisti zele da zarade pare na sve moguce nacine i pokusavaju da nam prodaju jedan te isti proizvod na sto razlicitih nacina.

Sa druge strane, vecina nas, kad kupuje nesto, voli da to i dobije i "fizicki". Ja licno nikada necu kupiti muziku cisto virtualno, kupicu CD ili sta vec bude pa to prebaciti na HD ili na taj "novi uredjaj" koji ce doci u buducnosti, ali da ga samo imam na HDu ne dolazi u obzir.

Ti koji imaju sve samo na HDu i ne kupuju nista niti su kupili vecinu od toga sto imaju. Zapitajte se kada ste nesto kupili a kolko puta ste nesto samo "skinuli" da ne kazem maznuli? Kolko ste puta kupili muziku koja se moze skinuti sa interneta ali TEK kad se plati? ... ali iskreno?

Znaci, doci ce novi uredjaji kao sto ste i naveli ali muzika ce se i dalje kupovati na nekim "cvrstim" formatima pa onda na neki jednostavan nacin prebaciti na HD ili sta li vec bude.
Image Made in SFRJ
KokBok

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 12 Dec 2009, 17:02

Upravo slusam Tutankhamun
:D :good

Freedom records/GB :D :yahoo ..koji mp3 i bakraci :lol: :yhi
Attachments
tutankhamun.jpg
tutankhamun.jpg (47.46 KiB) Viewed 1255 times
tutankhamun.jpg
tutankhamun.jpg (47.46 KiB) Viewed 1255 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Dec 2009, 19:18

Eh, cika Pajo, moracemo malo da te modernizujemo ... :D

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 12 Dec 2009, 19:43

:nj moram malo da ti protivurecim. :ded Cisto strucno , nista licno. Mislim da poznajem trendove u ITu i smatram da ce prodaja CDa i ploca da rapidno odumire i da postane samo simbolicna ( ploce vec jesu sada prodavane u simbolicnim kolicinama). Sve ce vise biti prodaje preko neta i to u prvoj fazi download kao sada MP3 i aple iPod format, a kasnije kada Veliki Brat :grg zagazdi, to ce biti samo kupovina prava za slusanje on demmand. Negde na velikim diskovima svetskih centara moci ( mr $) ce se vrteti svi podaci o nama pa i sta smo platili da slusamo i na zahtev ce nam biti isporuceno tamo gde to budemo zeleli. :comp

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 13 Dec 2009, 07:41

Ma sve to jasno da ce buduci buznis sa muzikom da izgleda tako :D ..prikljucen na net ,nadjes sta ti treba i download 8) ..i ovaj Naim DAC je prvenstveno osmisljen za ovakve stvari...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Dec 2009, 08:18

verovatno nece biti ni downlöoada - zasto kupovati diskove. Streamovace se direktno sa neta ... vec sada je internet toliko brz da nerma nikakvih problema za tako nesto ...

Post Reply