HiFi & Professional Audio Forum  

Naim DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

zika
Moderator
Moderator

Re: Naim DAC

Post by zika » 08 Jul 2009, 21:58

Izvinjavam se što sam pomenuo cinizam ...
O kablovima, naravno, neću.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Aug 2009, 23:45

Evo kako Naim DAC izgleda iznutra:
Inside Naim DAC.jpg
Inside Naim DAC.jpg (68.29 KiB) Viewed 811 times
Inside Naim DAC.jpg
Inside Naim DAC.jpg (68.29 KiB) Viewed 811 times
Ne vidi se bas najbolje ali ima dosta slozenu izlaznu sekciju i navodno duple DAC chipove. Cini mi da vidim OPAs na samom izlazu.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 26 Aug 2009, 10:51

Evo i jedna fotografija sa koje se vidi izgled prednjeg panela, što bi se reklo sve smo to već znali i videli.
Potvrđen up-sampling do 768Khz/24bit, a i cena 1950GBP ili oko 2400€
Zanimljivo je, kako pišu da se digitalni signal sa S/PDIF ulaza baferuje, a potom konvertuje u analogni čime će jitter biti sveden na vrednost - 0
Da li mislite da je uz njega još uvek važno kakav imate transport :?:
Attachments
Naim_DAC.jpg
Naim_DAC.jpg (24.68 KiB) Viewed 830 times
Naim_DAC.jpg
Naim_DAC.jpg (24.68 KiB) Viewed 830 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Aug 2009, 12:12

first wrote:Evo i jedna fotografija sa koje se vidi izgled prednjeg panela, što bi se reklo sve smo to već znali i videli.
Potvrđen up-sampling do 768Khz/24bit, a i cena 1950GBP ili oko 2400€
Zanimljivo je, kako pišu da se digitalni signal sa S/PDIF ulaza baferuje, a potom konvertuje u analogni čime će jitter biti sveden na vrednost - 0
Da li mislite da je uz njega još uvek važno kakav imate transport :?:
Dobro pitanje .... Ali moci cemo to vec od septembra da proverimo - bice testova (u What's HiFi ? :D ).

Citam na engleskom forumu da je Naim napravio novu verziju svog CD playera CDX2, koji sada ima BNC SPDIF izlaz. Navodno su momci slusali tu verziju sa ovim DACom (jos u prototip varijanti) i da je sa DACom cujno bolje sviralo. A taj CDX2 nije maciji kasalj ...

Inace za danas je najavljen oficijelni announcement na Naim stranici ... medjutim nista jos uvek ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Aug 2009, 12:22

Nesto razmisljam ... sta bi bolje sviralo: SB Duet + Naim DAC ili Logitech Transporter ?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 26 Aug 2009, 12:55

DejanM wrote:Nesto razmisljam ... sta bi bolje sviralo: SB Duet + Naim DAC ili Logitech Transporter ?
Nemam tačan odgovor na pitanje, ali ako je suditi po specifikacijama odgovor bi se mogao naslutiti.
Međutim, nije sve uvek tako jednostavno Transporter je opasna sprava i bar meni mnogo lepši. Konkurencija će sigurno
učiniti da se uskoro pojavi neka MkII verzija jer ova već polako gubi dah.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 26 Aug 2009, 19:32

first wrote:
DejanM wrote:Nesto razmisljam ... sta bi bolje sviralo: SB Duet + Naim DAC ili Logitech Transporter ?
Nemam tačan odgovor na pitanje, ali ako je suditi po specifikacijama odgovor bi se mogao naslutiti.
Međutim, nije sve uvek tako jednostavno Transporter je opasna sprava i bar meni mnogo lepši. Konkurencija će sigurno
učiniti da se uskoro pojavi neka MkII verzija jer ova već polako gubi dah.
A ja sam nacuo da Transporter ispada iz sortimenta i da je MK1 zavrsna verzija! :( .... Logitech logika :roll:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Aug 2009, 10:13

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Aug 2009, 12:06

Evo i prvih utisaka:

http://www.malcolmsteward.co.uk/?p=1409

Za sada su utisci vrlo oprezno formulisani ali se moze videti veoma pozitivan stav prema novom Naim DACu. Takodje bih vam preporucio da procitate Naim White Paper o ovom DACu, koji se pominje u ovom clanku ali se nalazi i na oficijelnoj Naim stranici koja je data u prethodnom postu. Taj White Paper je veoma instruktivan i moze se iz njega sto-sta nauciti.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Sep 2009, 18:02

Dejane, hvala za linkove, posebno za white paper.

Ja se divim Naimovom marketinskom modelu, pa sam mozda i suvise obazriv kad oni bilo sta izjave, vidim uvek flomaster kopirajtera a ne CAD crtez inzinjera iza toga.

Sviranje sa USB memory stick-a je zlata vredno, ne znam da li su svesni toga. Eliminise potrebu za bilo kakvim PC-jem u audio sistemu, ukljucujuci i naimov server :-) Stikovi su vec sada jeftini, uskoro ce biti potrosna roba kao CD-R. Prebacis muziku za svako raspolozenje na razlicite stikove, ili porciju muzike za danas i sutra i uzivas. pri tome koristis bilo koji PC u kuci koji ne mora vise da bude u sobi za slusanje muzike (dovidjenja RF i EMI zagadjenje)

Samo, nesto meni tu ne stima.

1. Frekventni opseg je deklarisan kao 20Hz-20Khz. To je redbook specifikacija. Ovaj dac ne moze da iskoristi prednosti snimaka u visokoj rezoluciji.

2. Ulaz na USB je deklarisan kao "32kHz to 768kHz, 24bit". Za sada ne postoji ni jedan PC koji moze da salje signal ove rezolucije preko USB, ali ajde da kazemo da je to future proof specifikacija.

3. Ulaz na S/PDIF je deklarisan kao "32kHz to 192kHz, 24 bit".

4. DAC cip TI/Burr-Brown PCM 1704K je 96KHz/24 cip. Znaci, NAIM DAC je Downsampler (C) DAC. Naim ce morati da mi plati royalty ako hoce da koristi termin :-)

Da li moze neko da komentarise na osnovu onoga sto pise u white paper-u?
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Sep 2009, 18:43

PrekoBare,

Upravo se vodi interesantna diskusija na tu temu na Naim forumu. U nju se ukljucio i lik iz Naima, tako da ces tu naci potpun odgovor na svoje pitanje:

http://forums.naim-audio.com/eve/forums ... 49327/p/12

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Sep 2009, 20:56

Dejane, hvala jos jednom. jasno mi je sta Naim kaze, ali je tema van oblasti u kojoj se komforno osecam za diskusiju. Gut feeling mi je da je to budzenje PCM1704procesora za nesto za sta nije namenjen. Nemam ja nista ni protiv budzenja, uvek sam se radovao i kad stabilno overklokujem CPU, i kad sam od obicne video kartice napravio karticu za graficku stanicu. Ovde se ipak radi o necemu drugome. Sreca sto je cena ovog DAC-a izvan mog platnog razreda u ovom trenutku inace bih bio spreman da zagrizem zbog USB stick plejbeka.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Sep 2009, 22:27

PrekoBare wrote:Dejane, hvala jos jednom. jasno mi je sta Naim kaze, ali je tema van oblasti u kojoj se komforno osecam za diskusiju. Gut feeling mi je da je to budzenje PCM1704procesora za nesto za sta nije namenjen. Nemam ja nista ni protiv budzenja, uvek sam se radovao i kad stabilno overklokujem CPU, i kad sam od obicne video kartice napravio karticu za graficku stanicu. Ovde se ipak radi o necemu drugome. Sreca sto je cena ovog DAC-a izvan mog platnog razreda u ovom trenutku inace bih bio spreman da zagrizem zbog USB stick plejbeka.
Problem je u tome sto ne znamo tacno o cemu se radi. Da li je u pitanju over-clocking ili nesto drugo ... Veliko je pitanje da li ce Naim uopste zeleti da odgovori na to pitanje. Oni su poznati po tome da daju veoma malo informacija te vrste. Ali video si da kada je diskusija krenula u opasnom pravcu (da Naim DAC zapravo radi na 96 KHz i kada su neki cak to nazvali downsamplingom) odmah se umesao moderator, nazvao R&D i pribavio informaciju. To je dobar moderator ... :D

Meni ovaj DAC izgleda jako zanimljivo. Trenutno imam neke druge, prece HiFi probleme za resavanje ali ovo Naim cudo izgleda jako interesantno. Nesto razmisljam: Naim DAC + ovo:

http://cgi.ebay.de/Teddy-XPS-power-supp ... 911.c0.m14

To bi medjutim mogla da bude ubitacna kombinacija ...

Ali sacekajmo jos malo pa da ga cujemo prvo ...

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 09 Sep 2009, 12:27

Evo i jedna moja opaska u prolazu, posto sam se nocas vratio sa odmora pa da ne krecem odmah sa velikim temama:

da je srece pa da nam lokalna ekipa koja zastupa Naima ponudi ovaj DAC kada ga uveze da ga malo "pretresemo" pa da vidimo sta sve tu ima i sta sve pomenuti DAC moze (odnosno ne moze) :)

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 09 Sep 2009, 13:27

sdanicic wrote:da je srece pa da nam lokalna ekipa koja zastupa Naima ponudi ovaj DAC kada ga uveze da ga malo "pretresemo" pa da vidimo sta sve tu ima i sta sve pomenuti DAC moze (odnosno ne moze) :)
Kako stvari stoje, uvoziće se samo za poznatog kupca, tako da ne moraš da praviš nikakve planove o "pretresanju". :-"

Post Reply