HiFi & Professional Audio Forum  

Naim DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Naim DAC

Post by Sir Oliver » 13 Dec 2009, 09:37

Tacno. Nema ni downloada. Imas negde pohranjenu pesmu i platis pravo da je otslusas. Bilo gde sa mreze
Computer is a network - sto rece BG

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 13 Dec 2009, 20:11

Ako malo bolje procitate moj post primjetit cete da ne pisem striktno CD ili ploca, napisao sam neki "fizicki" format koji kupis i imas kod kuce. To streamovanje sa neta postoji i sad sa vrlo dobrim kvalitetom (spotify) ali za one koji muziku i HiFi vide kao hobi nece nikada biti zamjena za "format fetisizam" ... sto se i danas vidi povratkom ploca medju iste. IT:ovci su skroz druga sfera i njihov nacin slusanja muzike ne spada nikako na ovaj forum :^o
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 29 Dec 2009, 08:06

..citam jutrosnji post Naim dealera na ovdasnjem forum,mimo obecanja da treba da dobiju novi Naim DAC krajem decembra,nista od posla :wll ,stigla im isporuka al bez novog dac-a,razlog:"nedostatak nekih delova"..isporuka pomerena barem za mesec dana..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Dec 2009, 09:55

paja959 wrote:..citam jutrosnji post Naim dealera na ovdasnjem forum,mimo obecanja da treba da dobiju novi Naim DAC krajem decembra,nista od posla :wll ,stigla im isporuka al bez novog dac-a,razlog:"nedostatak nekih delova"..isporuka pomerena barem za mesec dana..
Ista je situacija i u Austriji.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Mar 2010, 17:52

Danas sam imao prilike da poslusam Naim DAC. Cela seansa je trajala nekih par sati i slusali su se razni CDs: od Bartoli do Yello. Ali prvo par reci o samom sistemu u kom je Naim DAC slusan.

Kao izvor smo veci deo vremena koristili Ayon CD1s. To je entry Ayon player sa RCA SPDIF digitalnim izlazom. U poslednjih cetvrt sata je u igru ubacen i Musical Fidelity A1 CD Pro - to je limited edition verzija sa Philips Pro transportom - istim transportom koji se nalazi i u najskupljem Naim CD555 playeru. Ovaj CD je napravljen u ogranicenom broju primeraka i navodno vec predstavlja pravu retkost.

Kao eksterni DAC je koriscen NAIM DAC a sve vreme smo ga poredili sa Ayon Skylla. Ayon Skylla je retka zverka sa nekim dosta neuobicajenim karakteristikama. Prvo, radi se o predpojacalu i DACu u jednoj kutiji od masivnog aluminijuma. Znaci ova sprava ima 2 analogna i 6 digitalnih ulaza. Izlaz je uradjen pomocu 4 super cevke: 6H30. U originalnoj verziji se koriste kineske verzije, dok je ova imala u sebi ruske. Pored toga ova poboljsana varijanta je imala u sebi i 19 rodijumskih osiguraca, umesto obicnih koji dolaze u standrdnoj verziji. Ispravljanje u napajanju je uradjenu pomocu punog lampaskog mosta (4 x 6X4). Sama konverzija je uradjena pomocu 4 BB 1704K dac chipa. Cena ovog Ayona je otprilike duplo veca nego Naim DACa, dok ova dodatna poboljsanja kostaju jos nekih 500 eura odgore.
Ayon Skilla and Naim DAC.JPG
Ayon Skilla and Naim DAC.JPG (109.97 KiB) Viewed 1465 times
Ayon Skilla and Naim DAC.JPG
Ayon Skilla and Naim DAC.JPG (109.97 KiB) Viewed 1465 times
U oba slucaja za vezu izmedju CD playera i DACova je koriscen Siltech digitalni kabl od nekih 800 eura.

Pojacalo je bilo Ayon Spirit koje ima pre-outs, tako da se jednostavnim prebacivanjem kablova moglo koristiti ili kao integrisano pojacalo (kada smo slusali Naim DAC i Ayon Skylla kada je radila samo kao DAC) ili kao izlazno pojacalo (kada smo Skylla koristili i kao DAC i kao predpojacalo). Radi se o PP lampasu sa KT88. Slusali smo ga sve vreme u triodnom modu gde daje nekih 30W po kanalu. Ovo pojacalo je bilo zakaceno u paraleli sa strujnim filterom firme Artkustik a tu je bilo jos nekih voodoo stvarcica ove firme - o tome mozda nekom drugom prilikom ...
Ayon Spirit II.JPG
Ayon Spirit II.JPG (82.06 KiB) Viewed 1465 times
Ayon Spirit II.JPG
Ayon Spirit II.JPG (82.06 KiB) Viewed 1465 times
O zvucnicima cu nesto kasnije reci par reci ....
Last edited by DejanM on 05 Mar 2010, 19:18, edited 2 times in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Mar 2010, 18:11

Prvo je u vatru bacen Naim DAC. Prve reakcije prisutnih su bile povoljne: precizna i dinamicna prezentacija. Gotovo sam siguran da bi mnogi, racunajuci tu i nas prisutne, mogli jako dugo da zive sa ovim zvukom i da budu jako zadovoljni. Ja licno nisam mogao da primetim bilo kakav nedostatak u prezentovanoj zvucnoij slici. Ali kao sto to obicno biva, kada uporedite to iskustvo sa onim dobijenim sa jednom drugom spravom, onda neke stvari isplivaju na povrsinu ...
System.JPG
System.JPG (102.94 KiB) Viewed 1465 times
System.JPG
System.JPG (102.94 KiB) Viewed 1465 times
U igru je ubacen Ayon Skylla. Slusao se isti materijal. Razlike su se mogle cuti. Da bi ih bolje ustanovili, ponavljali smo ovaj proces nekoliko puta sa razlicitim muzickim materijalom. Ukratko:

- Ayon Skylla je davala bolju prostornost i raspored instrumenata u prostoru. Dok je ta rasporedjenost instrumenata bila postavljena u jednoj ravni kod Naima, Ayon ih "poredjao" i po dubini. Cela zvucna slika je dobila jednu dimenziju vise.
- Mnogo vaznije od toga je bila cinjenica da je Ayon reprodukovao dosta vise detalja od Naim DACa, sa boljom mikrodinamikom, tako da su se recimo cinele carobno realno cule. Kod Naima je to bio zvuk cinele, pomalo neprimetan i prigusen. Kod Ayona se ona cula u svoj svojoj raskosnosti zvuka, ali se cuo i onaj trenutak kada palica udara u nju i pocinje da je tera da vibrira ... zbilja sjajna mikrodinamika.

Kada smo koristili Ayon Skylla i kao predpojacalo, zvuk je dobio jos malo na kvalitetu.

Moj utisak je da je Naim DAC dobra sprava ali da je Ayon Skylla za jednu klasu bolji uredjaj. Doduse Ayon i kosta dva puta vise nego Naim .... Nismo na zalost bili u mogucnosti da poslusamo Naim DAC sa eksternim napajanjem, sa kojim bi se njegova cena priblizila ceni Ayon Skylla.
Last edited by DejanM on 05 Mar 2010, 19:10, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Mar 2010, 18:36

Kada smo usli u sobu od nekih mozda 40-50 kv.m. gde je sistem bio instaliran, drugar koji je dosao sa mnom je rekao nasem domacinu da bi bilo dobro da skloni ove iPod zvucnike, koji su bili vec povezani, i da umesto njih donese nesto ozbiljnije. Cak je poceo da daje predloge sta bi to moglo biti ali je nas domacin, uz lagani smesak, odgovorio da prvo pokusamo sa ovim maleckim, pa onda kasnije mozemo da stavimo nesto drugo po nasem izboru. Zasto da gubimo vreme ? Ali je nas domacin precutao ovo pitanje i slusna sesija je pocela.
Guru.JPG
Guru.JPG (108.29 KiB) Viewed 1465 times
Guru.JPG
Guru.JPG (108.29 KiB) Viewed 1465 times
Vec kod prvih taktova moj drugar i ja smo poceli da se zgledamo. Iz ovih malih monitora, koji su stajali vrlo blizu zidu, je pocela da izlazi muzika koju nikako nismo mogli da povezemo sa onim sto smo videli .... Kako je vreme vise prolazilo, nase zgrazanje je postajalo sve vece. Ove male kutije su jednostavno svirale neverovatno dobro i to ne samo u odnosu na svoje male dimenzije, nego i u nekim apsolutnim merilima ...

Radi se o svedskim zvucnicima Guru a model je QM10. Ovde mozete da procitate specifikacije ovih zvucnika:

http://guruproaudio.com/technical-specifications/

Podaci su za ne poverovati - da ovako mala kutija ide do 30 Hz. Driveri su mali, zapremina takodje ... Ali istina je - ovi malisani proizvode bas i to dubok bas ... Pustili smo zadnji album Yello i taj bas je gruvao, ali kontrolisano, cisto, ... Kako to rade - nemam pojma. A nije mi ni jsano .. .ali nisam bio jedini danas koji se cudio nad kvalitetom reprodukcije ovih malisana. Kada je Ayon Skylla koriscena kao prepdojacalo, zvucna slika je bila duboka, siroka, udarci timpana su se culi u svoj svojoj glasnoci i pompeznosti ... i to u prilicno velikoj prostoriji !!! Kako to ove kutije rade - ostaje tajna za mene ... ali je nivo reprodukcije neverovatan ... zbilja neverovatan. Ovako nesto nisam nikada cuo iz kutija ovog reda velicine ...

Inace jedan par kosta 2400 eura. Za stalke, koji inace lice jako na Atacama Nexus, treba dodati jos 300 eura. Ono sto je jos interesantno i neobicno jeste da se kutije isporucuju sa 4 mala sundjercica koji se nalaze u 4 coska i na kojima kutija stoji. Nikada nisam video sundjercice da se koriste kao nozice za zvucnike ?!

Jednom recju, ove kutije izgleda sluze da razbiju sve nase predrasude i uobicajena shvatanja o zvucnicima .. .kao npr. da kutija mora da bude odredjene zapremine a driveri odredjene velicine, da bi mogle da proizvedu odredjenu frekvenciju. Ovde tog zvuka ima ali su kutije i pored toga patuljaste a driveri jos i vise ... Pogledajte osim toga tehnicke specifikacije ovog modela. Osetljivost je skromnih 86 dB ali je impedansa dosta visoka (5 ohma dok je minimalna 4 ohma) tako da Ayon Spirit sa svojih tridesetak vati nema nikakvih problema da ih pokrece.

Guru QM10 imaju jednu plavu diodu izmedju visokotonca i srednjetonca/basa. Ona se pali kada nivo izoblicenja predje 2%. Pri glasnim pasazima ona se dosta cesto palila ali mi nismo mogli da cujemo nista posebno pri tom. Nikakva posebna razlika u zvuku se nije mogla uociti.

Ako vam se ukaze prilika, obavezno poslusajte ove kutije. Ovo je cudo ... jer sviraju izuzetno u odnosu na svoju velicinu ... jer sviraju izvanredno bez obzira na svoju velicinu ... ili jos tacnije: jer sviraju izvanredno !!!

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Mar 2010, 12:14

Zanimljiva prica, a posebno ova o zvucnicima.

Nego, da li taj Naim DAC po tvom misljenju zaista pripada klasi u kojoj se nalazi imajuci u vidu ovaj tvoj komentar o dubini zvucne scene.
Kako bi ga okarakterisao sa uredjajima slicnog ili jeftinijeg cenovnog ranga.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Mar 2010, 12:42

first wrote:Zanimljiva prica, a posebno ova o zvucnicima.

Nego, da li taj Naim DAC po tvom misljenju zaista pripada klasi u kojoj se nalazi imajuci u vidu ovaj tvoj komentar o dubini zvucne scene.
Kako bi ga okarakterisao sa uredjajima slicnog ili jeftinijeg cenovnog ranga.
Da bi se dao pouzdan odgovor na ovo pitanje potrebno je uporediti ovaj Naim DAC sa tim drugim DACovima i to verovatno u vise od jednog sistema. Tek bi se onda mogao dati neki bolji odgovor.

Moj utisak je da ovaj Naim sigurno spada po kvalitetu reprodukcije u rang u kome mu je i cena. Mozda cak i vise od toga, s obzirom da je Ayon Skylla zbilja odlicna sprava, koja opet sigurno svira daleko iznad svoje cene (koja sa 5 K nije mala). Nisam imao prilike da proverim, ali je cinjenica da je jedan lokalni lik vratio svoj dCS Delius + Verona i umesto njega uzeo ovu Skylla. Pomena radi, ove dve dCS sprave (DAC i externi clock) su kostale ili jos uvek kostaju nove oko 18.000 eura. Zeleo sam da cujem taj dCS pa da ga uporedimo, ali nije bilo dovoljno vremena ali ni zelje naseg domacina koji je samo kratko odgovorio da to ne svira bolje od Naima (ali u kontekstu price lampe vs. tranzistori - koju ne bih sada pominjao).

Sto se tice primedbe o dubini pozornice itd. - to je primedba koja se stavlja Naim uredjajima generalno i ona stoji godinama kao neka vrsta generalne mane Naim sprava. Ali tu treba biti oprezan. Pojedini lampaski pojacavacki stepeni, narocito driveri, imaju osobinu da unose znacajniji fazni pomeraj. Taj fazni pomeraj se onda subjektivno dozivljava kao "prostornost", "dubina scene", itd. (Tranzistorski sklopovi obicno ne unose nikakav fazni pomak.) Pitanje je medjutim da li takva prostornost zbilja postoji u zapisu na nosacu zvuka ? Kriticari lampaskih sklopova cesto koriste ovo kao argument protiv takvog nacina reprodukcije, kao i protiv lampaskih stepena uopste (mada mislim da je pogresno generalizovati stvari tvrdnjom da svi lampaski stepeni unose fazni pomeraj). Sa druge strane, protivargumentacija glasi da ukoliko ta prostornost pomaze u boljem (subjektivnom) dozivljaju muzike --- who cares ?!

Posmatrano sa cisto tehnicke strane, unosenje faznog pomaka sigurno nije dobra stvar. Ali kako da znamo da li je Skylla vestacki stvarala tu prostornost ili je ona zbilja postojala na CDu ? Ispostavlja se da proveriti tu cinjenicu nije ni malo jednostavna stvar ....

Zato bih ja tu manu Naima samo uslovno uzeo kao manu. Ali s obzirom da se vec godinama prica o tom nedostatku Naima, verovatno je da tu ima necega ... :-k

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 07 Mar 2010, 15:27

first wrote:Zanimljiva prica, a posebno ova o zvucnicima.
Napokon! Ja sam vec par godina pokusavao da skrenem paznju na InoAudop zvucnike, konstrukcije "ekscentricnog" Ing. Ohman:a. Kad budem imamo malo vise vremena napisat cu nesto o njima.

Dejane, ako si se zapalio, mogu ti ja "srediti" par za oko 500-800(1000)€ u zavisnosti da li ces sam da ih sastavljas ili komplet sa bojom, izradom i lakom po zelji :wink: ... samo se u tom slucaju zovu piP ili piPs.

Te male "sundjerice" imam i ja ispod svojih zvucnika i oni se biraju po kilazi a imaju i za elektroniku, Sonic Design Damping Feet ... cijena je sasvim pristupacna sto nije obicaj u ovom hobiju.

EDIT: Jos jedan dodatak piP, je dizajniran da stoji vrlo blizu dempiranog zida.
EDIT2: Evo adrese sa slikicam drugih modela koji se prodaju pod drugim imenom firme i gdje se samo kupuje licno kod Ohmana i to samo posle slusanja kod njega u "podrumu": http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37970
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Mar 2010, 09:10

ninja,

Da li se ta ponuda i cena odnosi na Guru QM10 model ili se radi o nekoj DIY varijanti ?

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 08 Mar 2010, 21:20

DejanM wrote:ninja,

Da li se ta ponuda i cena odnosi na Guru QM10 model ili se radi o nekoj DIY varijanti ?
Ti zvucnici postoje vec godinama, onaj veci model (pi60 ili QM60 kako se zovu u novonastaloj komercijali) cak i 20 godina. Öhman ima svoju "radionicu" sa mnogo razlicitih zvucnika pod imenom InoAudio (nama potreba da se googla, nama ga na internetu), Guru su izbacili sa jos par tipova i osnovali formu koja je bas komercijalna, ostalo je tip "sekte".

Kad uzimas od njega mozes da biras vise varijanti, sve po ukusu i dzepu: ili samo elemente i skretnicu, sa nacrtom kutije i upustvom za sastavljanje do kompletne izrade sa par stotina lakova, boja i glancova.

Evo slika sa "seanse" iz 2006te gdje smo ih direktno (veci model) usporedjival sa mojim Responsima:
http://bildarkiv.hififorum.nu/Merkurius/Nytt/man.jpg
http://bildarkiv.hififorum.nu/Merkurius ... spons2.jpg
http://bildarkiv.hififorum.nu/Merkurius ... espons.jpg
Image Made in SFRJ
KokBok

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 08 Mar 2010, 21:27

Guru QM10 pod imenom InoAudio piPs izgleda ovako:
http://media.photobucket.com/image/inoa ... 1/piP2.jpg

Definitivno isti zvicnici sa istim karakteristikama, provjereno, dokazano i potvrdjeno od konstruktora koji to ne sakriva posto nije tako jednostavno da se dodje do njih.

Ja imam njegov "manifest" gdje objasnjava svoju filozofiju i put do njih i ostalih varijanti a i cijenik sa svim varijanatama koji je na Svedskom. Ino je osnovan '78e i on se bavi(o) i istrazivao psihoakustikom. Zanimljivo stivo za citanje i drugciji pogled na HiFi!
Image Made in SFRJ
KokBok

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Mar 2010, 21:48

Pa kako se moze doci do njega ? Da li mozes da mi posaljes taj cenovnik ?

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 08 Mar 2010, 21:56

DejanM wrote:Pa kako se moze doci do njega ? Da li mozes da mi posaljes taj cenovnik ?
Trazi da se licno prica sa njim (telefonom ili oko u oko ;-)) ... dalje, pre nego sto se naruci, trazi da se dodje kod njega i slusa u njegovoj "sobici" sa skroz standardnim komponentama (on koristi neki Denon 5.1 ili slicno) ... posle toga narudzbina sa nekom kaparom, ostatak pri isporuci, moras sam doci po njih, nema slanja ... cekanje dugooooooooo, za ove male ne!

Pa kome se svidja nek izvoli, ili preskoci ili ide do Guru gdje je x4 minimalno. Ovdje INOite neki nazivaju sektasima a ko ih poslusa promjeni misljenje, nekom se svidjaju nekom ne ali niko nije rekao da su losi!

Vidjet cu sa njim da li smijem da saljem cijene i manifest!
Image Made in SFRJ
KokBok

Post Reply