HiFi & Professional Audio Forum  

APE vs. FLAC i obratno

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

APE vs. FLAC i obratno

Post by sdanicic » 24 Aug 2009, 11:07

Kakva su vam iskustva sa muzikom koja se moze ""naci"" na izvesnim mestima u APE formatu, nakon sto je prebacite na CD u klasican audio format?

Odnosno u poredjenju sa istim naslovom ali u FLAC formatu?

Koliko je uopte APE format aktuelan danas?

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: APE vs. FLAC i obratno

Post by NeatGuy » 24 Aug 2009, 12:13

Razlika je kao izmedju ZIP i RAR formata, gde bi ZIP, recimo, bio analogija FLAC-u, a RAR APE formatu. Nekome se više sviđa jedan, nekome drugi format... APE ima nešto bolju kompresiju, i koristio sam ga ranije mnogo više jer EAC omogućava rezanje diskova direktno, bez potrebe za dekompresijom. Ovo, doduše, može i Nero uz dodatak odgovarajućih plug-in modula, ali EAC ionako koristi isti ovaj engine, a krajnje je jednostavan za upotrebu. Međutim, otkako imam SB3 u sistemu, prešao sam na FLAC u potpunosti, jer SB ne ume da pređe sa track-a na sledeći track kada naiđe na cuesheet i APE single file, a imao je i problema pri čitanju hi-res materijala. Kako je moja kolekcija preko 90% u obliku cuesheet+single file, sve što nije bilo u FLAC formatu sam rekonvertovao. Što se tiče kvaliteta FLAC vs APE, to je potpuno besmislena diskusija, jer razlika ne postoji. Kao i pomenuti ZIP i RAR, kada se fajl spakuje nekim od ovih alata, i ponovo raspakuje, dobije se isti taj fajl. Ako je rip napravljen kako treba, znači bit-perfect, nema razloga da se iz takvog fajla ne dobije identična kopija originalnog CD-u sa koga je rip napravljen, bez obzira na korišćeni lossless format, bio to FLAC, APE, WAVPACK, AIFF, WMA, SHN, you name it... Identičnost kopije može da se proveri ponovnim ripom kopiranog diska EAC-om i kroz dobijene rezultate iz Accuraterip baze.

pantaNS
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by pantaNS » 24 Aug 2009, 12:15

"g. k'o g. samo slatko"

posto su 'lossless' trebalo bi da je svejedno,
pre snimanja raspakovati u WAV i rezati pod istim uslovima
sto bi trebalo da da isti rezultat . . . ustvari proces kompresije/raspakivanja nije kritican toliko
koliko su kriticni procesi citanja i rezanja CD-a . . .
Image

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 24 Aug 2009, 12:22

pantaNS wrote:"g. k'o g. samo slatko"

E, da ovo nisi napisao ne znam da li bi ukapirao sta si hteo da kazes u nastavku #-o

pantaNS wrote:posto su 'lossless' trebalo bi da je svejedno,
pre snimanja raspakovati u WAV i rezati pod istim uslovima
sto bi trebalo da da isti rezultat . . . ustvari proces kompresije/raspakivanja nije kritican toliko
koliko su kriticni procesi citanja i rezanja CD-a . . .
Iz Nera 6 se nakon instalacije odgovarajuceg plug-ina (t.j. DLL file) sve to automatski konvertuje on-the-fly iz APE u CD Audio format, nema nikakvih medju koraka i reze se na direktno na CD medij !

pantaNS
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by pantaNS » 24 Aug 2009, 12:43

Poenta je u tome da se ne koriste te prednosti 'on-the-fly' rezanja . . . jednom prilikom sam cuo drasticnu razliku izmedju kopije CD-a na Verbatim Crystal Azo (ko zna kako je i radjena, a i disk nije nesto posebno) i direktno iz lossless-a rezanog CD-a na 4x u Nero-u na Verbatim Pastel i TEAC 40x rezacu . . . kopija je bila osetno bolja . . . ne znam u cemu je bio stos jer se dalje nisam udubljivao u problematiku, mozda kad bude vise vremena za to uradim malo detaljniji test i napisem koju rec na forumu . . .
Image

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 24 Aug 2009, 13:19

pantaNS wrote:Poenta je u tome da se ne koriste te prednosti 'on-the-fly' rezanja . . . jednom prilikom sam cuo drasticnu razliku izmedju kopije CD-a na Verbatim Crystal Azo (ko zna kako je i radjena, a i disk nije nesto posebno) i direktno iz lossless-a rezanog CD-a na 4x u Nero-u na Verbatim Pastel i TEAC 40x rezacu . . . kopija je bila osetno bolja . . . ne znam u cemu je bio stos jer se dalje nisam udubljivao u problematiku, mozda kad bude vise vremena za to uradim malo detaljniji test i napisem koju rec na forumu . . .
Ali kako se i sa cime radi taj medjukorak da APE fajlove prebacis u sta vec treba na hard disk i onda tek krenes sa narezivanjem?

Tako bi se izbegla on-the-fly operacija i sve manjkavosti koje kao takva ima.

Napominjem da su originalno na raspolaganju smao APE fajlovi, name nikakvih .CUE ili tome slicnih stvari.

pantaNS
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by pantaNS » 24 Aug 2009, 13:30

Ja koristim foobar2000 za raspakivanje . . .
Image

Boban
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Boban » 24 Aug 2009, 13:59

hific
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by hific » 24 Aug 2009, 19:41

Pomoću Easy CD-DA Extractor-a 9 FLAC i APE se direktno režu na CD a mislim da kvalitet zvuka sa dobijenog diska zavisi prvenstveno od izvornog kvaliteta korišćenih fajlova (par puta sam naišao na fajlove čije narezivanje na CD blago rečeno nije dalo zvuk očekivanog kvaliteta).
Inače nekakvu razliku u kvalitetu zvuka narezanih CD-ova APE vs. FLAC baš i nisam primetio.

Može neko da malo detaljnije objasni zašto bi trebalo izbegavati direkto narezivanje?

Hajd' i da uz vašu pomoć uštedim sebi malo vremena: kako iz Nero-a FLAC i APE direktno narezujete na CD u klasičnom audio formatu?
Btw koji mediji (CD-ovi) su se po vama pokazali kao najbolji za "audio rezbarije" a koji su za izbegavanje? A rezači?

crni

Post by crni » 24 Aug 2009, 21:22

u neru je to jednostavno
odabere se make audio disc, pokupe se fajlovi za rezanje (ape, flac...), odaber brzina i klikne burn
nema tu nikakve magije
sto se medija tice, ja se nesto lozim na crne, ali nikakvu razliku ne cujem u odnosu na druge
mada, zadnjih par meseci nista nisam narezao
dac ispunjava sve moje zelje za kvalitetnim slusanjem :yahoo

hific
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by hific » 25 Aug 2009, 13:30

@crni
Hmm, ne deluje mi baš kao ono što se traži (audio CD sa svim pesmama pojedinačno -> mogućnost prebacivanja na CD plejeru na željenu pesmu). Naime, pitao sam za slučaj imaš "sve pesme u jednom FLAC fajlu" pa od njega režeš klasičan audio CD. Čini mi se da (standardnom) procedurom koju predlažeš dobijamo audio CD sa jednom numerom u trajanju svih pesama zajedno (tj. sve pesme sadržane u FLAC fajlu ali "u vidu jedne numere", bez mogućnosti prebacivanja na željenu).
Rešava li možda taj problem neki plug-in za Nero?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 25 Aug 2009, 13:42

hific wrote:Naime, pitao sam za slučaj imaš "sve pesme u jednom FLAC fajlu" pa od njega režeš klasičan audio CD. Čini mi se da (standardnom) procedurom koju predlažeš dobijamo audio CD sa jednom numerom u trajanju svih pesama zajedno (tj. sve pesme sadržane u FLAC fajlu ali "u vidu jedne numere", bez mogućnosti prebacivanja na željenu).
Rešava li možda taj problem neki plug-in za Nero?
Ako je instaliran plug-in za Nero, procedura je ista - učitaš CUE i vozi. :ovo

crni

Post by crni » 25 Aug 2009, 13:52

aha...nismo se razumeli
ako su sve pesme u jednom flacu, onda ko što kaže first. samo što to meni nikako nije išlo, nero nikako da prepozna cue, pa sam instalirao cue spliter. prvo spliterom podelim fajl, pa onda nerom sve to pokupim i režem. malo više koraka, ali lepo ide.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 25 Aug 2009, 15:26

crni wrote:aha...nismo se razumeli
ako su sve pesme u jednom flacu, onda ko što kaže first. samo što to meni nikako nije išlo, nero nikako da prepozna cue, pa sam instalirao cue spliter. prvo spliterom podelim fajl, pa onda nerom sve to pokupim i režem. malo više koraka, ali lepo ide.
Eeee crni, a meni se učinilo da ti komp nije tako komplikovana sprava.....

..... otvoriš Nero, u vrhu klik na Recorder, a zatim na Burn Image, odatle učitaš CUE i teraj, dalje znaš i sam.... :good

crni

Post by crni » 25 Aug 2009, 15:45

znam...radio i to, ali neće
kad pokušam da uvučem cue izlazi neki error koji kaže da nero ne podržava taj format :? ,bem li ga, tražio rešenje na forumima i digo ruke. imam nero 6, druge verzije nisam probao, ne zanimaju me.

Post Reply