HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

APE vs. FLAC i obratno

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: APE vs. FLAC i obratno

Post by DejanM » 26 Aug 2009, 14:30

pantaNS wrote:
DejanM wrote: Ako imas belt onda imas i motor. Ako imas motor onda imas i napajanje - odnosno, problem sa napajanjem. Pa vibracije, pa ....
. . . pa onda nastaju problemi sa performansama pri kurblanju :D
Znas, nesto sam razmisljao u kontekstu ove nase male za*ebancije .... Zapravo, nisam bas razmisljao ... malo samo ... :D

Pre ovih sprava za reprodukciju muzike, postojalo je samo zivo izvodjenje. Herzog od Bavarske pozove Mocarta, pozove prijatelje, napravi lepu vecericu i posle nje, Mocart bi svirao za njega i njegove goste na klaviru. To je bio jedini pravi HiFi - to je bilo ono pravo ... Sve ovo posle je samo imitacija tog ultimativnog dozivljaja. I sto se vise vremenski udaljavamo od tog ultimativnog dozivljaja, utoliko su stvari samo komplikovanije ali ne nuzno i "vernije" ... Mi danas cak ni ne znamo kako original treba da zvuci !

Doduse tada je to zadovoljstvo mogao da ima samo Herzog od Bavarske i jos par njemu slicnih a danas se tom zadovoljstvu predaju siroke narodne mase. That is what makes a difference ... Znam ... Viva La Demokratia ... ali, .... presli smo veliki put od tada a jos je veci pred nama a opet ....

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 26 Aug 2009, 15:14

DejanM wrote: ... Mi danas cak ni ne znamo kako original treba da zvuci ! ....
Pravo da ti kažem, možda je i bolje tako. Barem ti se ponekad učini da je zvuk savršen.
Ionako stalno nešto kopamo, menjamo, isprobavamo, testiramo.... kao nešto smo unapredili, sad je bolje nego pre toga,... a u stvari nikad nije kako treba.
Još da smo tog nedostatka non-stop svesni.... i gde bi tu onda bilo zadovoljstvo. :nway

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 26 Aug 2009, 15:55

Ide jesen, tu je BEMUS, pa BG Jazz Festival, pa doci ce i poneki strani orkestar, ima tu mesta i prilike samo tako da se cuje dosta zivih izvodjenja !!!

Meni je recimo zaista po tom pitanju bio fascinantan trenutak kada mi je Mile Dabic (Teresonic) pokazao svoju arhivu karata sa koncerata klasicne muzike od kraja 50-tih pa do danas. Covek svojim primarnim poslom (koji nije hi-fi) dosat putuje i kada recimo zna tacan odlazak negde u neki od evrospkih grdova on tada i proveri da li ima neko zanimljiv koncert - kupi kartu i odslusa ga :D

borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 27 Aug 2009, 08:14

@Dejane

Pa sve zavisi kako gledash na to sta je original! Nije svako izvodjenje koncerta isto niti je svaki akusticki prostor isti. Postoje orkestri koji dobro sviraju i oni koji josh bolje sviraju.
Navescu samo jednu anegdotu koja mi se desila-ishao sam da slusam ortaka koji svira violu u Narodnom pozoristu. Ne znam sad tacno koja je opera bila, nebitno.
Posle toga smo zajedno otisli na pice. I taman kad sam hteo da kazem da je fino zvucalo ( jer Seviljskog berberina i slicne opere nikad nisam cuo van zemlje) on je sam poceo da prica :D
>>Nikad gore nismo odsvirali, trebalo bi ljudima da vratimo pare. A ovo Narodno pzoriste, ne znam o kojoj akustici oni pricaju, to je neakusticka rupa...<< :shock:
>>Ne cujem ni sebe, sve odzvanja...Kad bi samo otisli u druge evropske i svetske teatre shvatili bi sta znaci akustika<<... I,tako, bilo je tu josh svacega...

Meni je tada postalo sve jasno. Zaista,postavlja se pitanje-sta je original? Londonski simfonijski orekstar, orkestar Narodnog pozorista ili nesto trece? Izmedju 3 koncerta sa istim ili slicnim repertoarom, koji je originalniji?
Ne samo da je bitno sta sviraju i kako sviraju vec je bitno i kakav bioritam taj dan imaju muzicari. Ako neko ko je u glavnijem planu napravi gresku, onda sve propada.
Ali je isto tako jako bitna dakle i akustika prostora u kojem sviraju. To je ono na sta treba obratiti paznju.Ali...
Mi definitivno danas mnogo vodimo o tome racuna i tu ja mislim da je glavna greska. Meni je licno prijala celokupna atmosfera na toj predstavi tako da nisam obracao paznju na to da li je neko iskakao. Ni taj grof nije obracao na paznju da li mu zvoni malo vishe sala gde je Mozart svirao, da li je klavir vishe levo ili desno i sl... Grof je dakle slusao muziku koju su izvodili vrhunski majstori! A mi danas umesto da vishe slusamo muziku, mi slusamo uredjaje, prostor i josh hiljadu manje bitnih stvari...

Dakle, ovde imamo dve stvari. Danas je tesko definisati sta je original i ko ga zaista svira... Mislim da je to vishe stvar ukusa...
Druga i mozda najbitnija stvar-trudite se da i kod kuce vishe slusate MUZIKU umesto uredjaje. Mislim da smo svi isuvishe preoptereceni da li ima dovoljno detalja, dinamike, kako su pozicionirani instrumenti...
A kad odete na koncert opet isto mozete da dozivite, zavisno od mesta na kojem slusate koncert...Ali tamo, ipak se malo vishe rasteretimo, pa vishe slusamo samu srz-muziku.
KARAN KA180I+PASS BABELFISH+DAYENS TVC PREAMP+MYTH LDR LIGHTSPEED PREAMP+PRIMARE CD 31 UPG.+MF X-RAY V3+DAYENS CLASSIC TRIO SE+DAYENS FLAT(MUNDORF)HPOCC AG ZV.KABLOVI+DAYENS IV VIVO Ag INTERKONEKTI+PEERLESS MONITORI(HDS164,XT25)+OYAIDE TUNAMI NIGO+P/C 037

stefaca
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by stefaca » 30 Aug 2009, 23:42

nadam se da se autor ove teme nece ljutiti sto ovde pisem jer ne znam da li da otvaram novu temu samo zbog jednog pitanja. ako se ipak ljuti neka me obavesti da se izvinem javno a neka slobodno otvori novu temu sa mojim pitanjem.

dakle, skidam muziku sa jednog sajta i znam da je lossles ali naisao sam na neki M4A format i nemam pojma sta je to. citam po netu da je to nesto izmisljeno za iTunes odnosno apple playere. da li je ovaj format lossles po formatu odnosno kvalitetu? :-k
copyrighted by STEFACA®

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Aug 2009, 08:58

stefaca wrote:nadam se da se autor ove teme nece ljutiti sto ovde pisem jer ne znam da li da otvaram novu temu samo zbog jednog pitanja. ako se ipak ljuti neka me obavesti da se izvinem javno a neka slobodno otvori novu temu sa mojim pitanjem.

dakle, skidam muziku sa jednog sajta i znam da je lossles ali naisao sam na neki M4A format i nemam pojma sta je to. citam po netu da je to nesto izmisljeno za iTunes odnosno apple playere. da li je ovaj format lossles po formatu odnosno kvalitetu? :-k
http://de.kioskea.net/contents/audio/aac-m4a.php3

Ako je Nemacki problem onda samo jos dodatno kratko objasnjenje: radi se o Apple AAC formatu.

stefaca
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by stefaca » 31 Aug 2009, 13:33

provalio sam ja da je to apple nesto zamsrio prste ali nemacki ne znam ni gram. znam ich bin terrorist :D (ako sam uopste lepo napisao)

a koliko je verodostojan po kvalitetu? da li je rame uz rame sa WAV, APE, ...
copyrighted by STEFACA®

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Aug 2009, 13:46

stefaca wrote:provalio sam ja da je to apple nesto zamsrio prste ali nemacki ne znam ni gram. znam ich bin terrorist :D (ako sam uopste lepo napisao)

Moje shvatanje AAC je da je to komprimovan format koji je medjutim po kvalitetu znatno bolji od MP3. Cilj su mu portabilni uredjaji i internet stranice jer zauzima mnogo manje mesta od lossless-a. Zato mi se cini da bi kvalitet trebao biti losiji nego kod WAV ili FLACa ali je navodno jako dobar. Ja ga licno ne koristim tako da nemam nikakvo prakticno iskustvo sa njim.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 31 Aug 2009, 18:16

stefaca wrote:provalio sam ja da je to apple nesto zamsrio prste ali nemacki ne znam ni gram. znam ich bin terrorist :D (ako sam uopste lepo napisao)

Apple ima dva formata, AAC i ALAC. ALAC (apple lossless audio codec) je kao sto mu ime kaze lossless, AAC nije.

Pazi, kod svakog losslessa postoje tri pitanja:

1. Da li lossless fajl sadrzi identicnu INFORMACIJU kao WAV/AIFF ?
Odgovor je - DA

2. Da li se lossless moze raspakovati u WAV ili konvertovati u drugi lossless bez gubitka ? Odgovor je takodje DA.

3. Da li MP4 ALAC lossless fajl zvuci isto kao nekompresovani (WAV, AIFF) ili kompresovani FLAC, APE? Ja na ovo pitanje odgovaram - zavisi. Prilikom sviranja razlicitih fajli desavaju se razliciti procesi koji izazivaju razlicit EMI i RF potpis u racunaru, i ja sam to cuo (govorim o windows platformama, ne OS X ili Linux) Kao sto sam cuo i razlicite rezultate zavisno koji se softverski plejer i operativni sistem koristi.

Zbog toga mislim da su Lossless formati idealni za arhiviranje a raspakovani za slusanje. Ja sam vec poceo da svoje najmilije diskove raspakujem. Kako cene drajvova budu padale, tako cu raspakivati i sve ostale.

(Ovo pod #3 nije mamac za trolove, nego moje licno misljenje. Ko misli drugacije, uvazavam i ne polemisem oko toga da li se cujerazlika lossless i wav ili ne)
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 31 Aug 2009, 18:50

Slazem se, ako se ima dovoljno prostora, nema razloga za FLAC. Uz FLAC (ili slicno)postoji mogucnost gubljenja kvaliteta u zavisti od kvaliteta programa (programera) koji ga raspakuje i desifruje. :wb
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Post Reply