HiFi & Professional Audio Forum  

Electrocompaniet ECD1 DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..
Post Reply

Topic author
borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Electrocompaniet ECD1 DAC

Post by borjan » 10 Sep 2009, 12:06

Pozdrav svima,

Naime, uskoro dobijam jak HTPC sa EMU1212m kartom koja ima Crystal DAC. Navodno za njega tvrde da se jasvim dobar da ga cak koriste u polu-profi i profi vodama. Zanima me za pocetak da li je neko imao iskustva sa ovom kartom i DAC-om i da li je poredio sa nekim stand alone DAC-om. Navodno, po raznim svedocenjima, ovaj DAC sasvim dobro radi...Da li je bash tako? Ja sam direktno sa njegovih analognih izlaza otisao u karan amp.
No, glavno pitanje je sledece. Ja cu svakako jednog dana pozeleti(usparati) da kupim bolji eksterni DAC. Ono sto sam nashao, za neke "normalne nove" je sledece :

Cyrus DAC X (1450 EUR kod nas)
Electrocompaniet ECD1 (1600 EUR kod nas)
CIA AUDIO VDA-2 ( 600 EUR-USA, dkale sa troskovima i carinom bar oko 850 EUR)
Lavry DAC DA11 (1480 EUR, USA)
Stello DA 100 Signature DAC( 995$ USA)
Benchmark...

Naime, mene zanima i sledeci vash savet. Da li je SPDIF izlaz na Emu1212m karti dovoljno dobar ili ipak savetujete nesto poput Trends Audio USB konvertora odakle bih tim kablom ishao do eksternog DAC-a?
I zatim, dilema? Nacitao sam se najvishe havlospeva o ovom Stello Dacu-u kao i o ECD-1 za koji znam da je dobijao mnoge testove. Kad se sve sabere i oduzme, Stello bi me sa carinom i pdv-om ispao oko 1250-1300 EUR a ECD1 je 1600 EUR. Zanima me vashe misljenje kakva su ova 2 DAC-a, d ali ste ih slusali i koji bi ste preporucili? Da li vredi u ovaj ECD1 uloziti vishe para?
Inace, trazio sma i X-DAC V3 ali ga je gotovo nemoguce naci... :(

Hvala svima i pozdrav! :gnum
KARAN KA180I+PASS BABELFISH+DAYENS TVC PREAMP+MYTH LDR LIGHTSPEED PREAMP+PRIMARE CD 31 UPG.+MF X-RAY V3+DAYENS CLASSIC TRIO SE+DAYENS FLAT(MUNDORF)HPOCC AG ZV.KABLOVI+DAYENS IV VIVO Ag INTERKONEKTI+PEERLESS MONITORI(HDS164,XT25)+OYAIDE TUNAMI NIGO+P/C 037

crni

Re: Electrocompaniet ECD1 DAC

Post by crni » 10 Sep 2009, 12:33

emu1212 je baš ono za šta i služi: za komp.
staviti tu igračku u tvoj sistem je neukusno i uvreda za sistem
ja bih na tvom mestu probao ecd1

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 10 Sep 2009, 12:37

Stello DAC 100 Signature imam vec skoro 4 meseca, u kombinaciji sa StereoVox XV2 koaksijanim kablom :) :D :) :D :)

Kada budem menjao DAC (za jedno 3-4 godine) to ce biti ili Naim ili Bryston ili Audio Research ili Weiss !!!

Topic author
borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 10 Sep 2009, 12:54

@Crni, pa ne bih se bash slozio sa tobom, EMU1212m za te pare nije igracka niti treba da me bude sramota. JA sam ga poredio sa starim Sony, Denon i Philips CD plejerima i nekim pet starim DACovima i itekako ima sta da kaze. Svakako da nije hi-end, ali sasvim fino pusta muziku. NE znam da li si ga slushao, ali nemoj bash toliko da ga potcenjujesh...
I nista nije uvreda za moj sistem, jer sam naveo da je to HTPC i da cu u buducnosti najveci deo muzike pustati preko njega i DAC-a, dakle smanjicu upotrebu Primare CD31 plejera.
Inace, konsultovao sam se sa ZoranomBG, dao mi je extra savete, tkao da je ECD1 zaista jedna od mojih opcija. :D

@Sale,

Znaci, zadovoljan si DAC-om, super! :good Da li znash jel ostao mozda josh neki komd u Srbiji, jer se meni juce javio g-din Dragan Markovic iz Audio Galerije i rekao da su prestali sa uvozom jer je njegov rodjak, koji je radio Stello i valjda MErlin, u medjuvremenu umro :o :( Saucesce josh jednom!
Da li vredi taj DAC da se plati sa sve troskovima oko 1250-1300 EUR? Problem je sto imam ortaka u Engleskoj, ali posto je van EU, onda i njima uracunavaju 10% carinu,a i trebalo bi da ga cekam dugo, dugo, dok ne dodje do nas.
Da li si ga poredio mozda sa nekim dacovima(posto si rekao da je Dragan izbacio Benchmark i Bel Canto ali ne i da li si cuo tu borbu) i sta mislish-ECD1 ili Stello? :)

:gnum
KARAN KA180I+PASS BABELFISH+DAYENS TVC PREAMP+MYTH LDR LIGHTSPEED PREAMP+PRIMARE CD 31 UPG.+MF X-RAY V3+DAYENS CLASSIC TRIO SE+DAYENS FLAT(MUNDORF)HPOCC AG ZV.KABLOVI+DAYENS IV VIVO Ag INTERKONEKTI+PEERLESS MONITORI(HDS164,XT25)+OYAIDE TUNAMI NIGO+P/C 037

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 10 Sep 2009, 14:02

borjan wrote:
@Sale,

Znaci, zadovoljan si DAC-om, super! :good Da li znash jel ostao mozda josh neki komd u Srbiji, jer se meni juce javio g-din Dragan Markovic iz Audio Galerije i rekao da su prestali sa uvozom jer je njegov rodjak, koji je radio Stello i valjda MErlin, u medjuvremenu umro :o :( Saucesce josh jednom!
Da li vredi taj DAC da se plati sa sve troskovima oko 1250-1300 EUR? Problem je sto imam ortaka u Engleskoj, ali posto je van EU, onda i njima uracunavaju 10% carinu,a i trebalo bi da ga cekam dugo, dugo, dok ne dodje do nas.
Da li si ga poredio mozda sa nekim dacovima(posto si rekao da je Dragan izbacio Benchmark i Bel Canto ali ne i da li si cuo tu borbu) i sta mislish-ECD1 ili Stello? :)

:gnum
Da, to je informacija koju nisam stavio na Forum o tom veoma tuznom dogadjaju :( tako da sada sto se tice Stealla i cele April Music ponude - nemamo distributera za Srbiju.

A da li data 1200-1300 evra za ovaj DAC svakako nema smisla, jer je njegova cena u Srbiji (sa svim pratecim papirima !!!) bila 800 evra. I to sto je uvezeno to je i prodato.

Ja sam slusao od ovih aktuelnih DAC-ova jedino Bryston BDA-1 (on je negde oko 1800 evra), u okviru celog Bryston sistema i PMC zvucnika i to mi se veoma svidelo, a kao izvor je bio iPod zakacen na Wadia IPod docking station. I na kratko Weiss Minerva na sajmu u MInhenu.

Stello je veoma kompaktan, zauzima malo prostora, ima sve sto coveku treba, radi u A-klasi pa se zato malo vise greje - ali nista strasno.

Stello DAC 100 Signature nije ni blizu op-amps-a u izlaznom stepenu, vec: "The analog output stage is fully discrete class A push-pull and the analog output offers Cardas single ended connectors and Neutrik balanced connectors . The analog output stage is a current-based amplified design, for virtual immunity to electrical noise induced by adjacent circuitry, This result in extremely high signal-to-noise and and dynamic range specifications, among the best in the world. Voltage conversion takes place in the final stages of the circuit for maximum sonic transparency. "

Nadam se da ovo nije problem za razumeti !!!!

Stello DAC 220 MKII je jos dva koplja iznad, njemu je cena u Srbiji bila oko 1600 evra - to sam slusao kod Dragana M. i to je tek prica za sebe :)

Licno bih isao na Bryston (ima distributera kod nas) ili na Weiss Minervu (ako imas ""visak"" para i ne treba ti USB ulaz, a takodje ima distributera kod nas).

To je ono sto sam cuo i sta mogu da komentarisem i preporucim. Mislim da je to sasvim korektno - bez laganja i farbanja o necemu sto sam video samo na slici ili kao eksponat na sajmu.

crni

Post by crni » 10 Sep 2009, 15:37

emu1212 košta 150e i spram ovih zverki od soma i po jeste igračka
čak šta više, igračka je i prema svakom malo boljem ext dacu
ima dosta mogućnosti za muzičke igrarije, ali za ozbiljno slušanje muzike je smešna opcija.
svojevremeno sam se i ja ložio za 404, 1212, maudio i sličnu boraniju, ali kad sam to čuo i shvatio da nema zvučnog napretka u odnosu, na primer, creative platinum 5.1, sve sam to odbacio kao treš. jedino što imaju lepu mogućnost snimanja sa dekova i gramofona na komp, koga to zanima

Topic author
borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 10 Sep 2009, 16:08

@Crni

Naravno da jeste losiji u odnosu na ove od 1500-2000 EUR kao sto je i DCS DAC koji sam slusao zverka za njih.
I naravno da su eksterni dacovi bolji, posebno oni koji kostaju kao cela moja vrhunska HTPC konfiguracija a neki i skoro x2.
Ja sam pricao za poredjenje sa klasicnim i starijim CD plejerima i njihovim dacovima i mogu reci da EMU1212 nema cega da se stidi!
NE znam sta da ti kazem, ako nisi cuo razliku izmedju Platinuma i EMU1212m, onda ti nema pomoci [-X Razlika je kao nebo i zemlja :)
Sad da li je bacanje para ili ne, to zavisi od onoga sta zelish. Ja sam krvnicki radio 2 meseca i prodao TVC da bih sebi piustio ovakav HTPC, makar bio sa EMU kartom a sad isto tako treba da riknem bar 4-5 meseci i odrenem se svacega za eksterni DAC jer da imam ovolike pare, ne bih toliko ni razmisljao... :wink:

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 10 Sep 2009, 19:29

borjan wrote:@Crni

Naravno da jeste losiji u odnosu na ove od 1500-2000 EUR kao sto je i DCS DAC koji sam slusao zverka za njih.
I naravno da su eksterni dacovi bolji, posebno oni koji kostaju kao cela moja vrhunska HTPC konfiguracija a neki i skoro x2.
Ja sam pricao za poredjenje sa klasicnim i starijim CD plejerima i njihovim dacovima i mogu reci da EMU1212 nema cega da se stidi!
NE znam sta da ti kazem, ako nisi cuo razliku izmedju Platinuma i EMU1212m, onda ti nema pomoci [-X Razlika je kao nebo i zemlja :)
Sad da li je bacanje para ili ne, to zavisi od onoga sta zelish. Ja sam krvnicki radio 2 meseca i prodao TVC da bih sebi piustio ovakav HTPC, makar bio sa EMU kartom a sad isto tako treba da riknem bar 4-5 meseci i odrenem se svacega za eksterni DAC jer da imam ovolike pare, ne bih toliko ni razmisljao... :wink:
@borjan

Pošto će uskoro dosta hifista zaploviti u vode HTPC-a, bilo bi lepo da nam u nastavku ili u novoj temi opišeš kako si zamislio svoju mašinu. Da li se radi o gotovom - brand name - uređaju ili sklapaš deo po deo? I još nešto, da li si uzeo u razmatranje nove modele audio kartica koje je nedavno lansirao Asus? Mislim da seriju Xonar ... dosta pohvala se o tim uređajima nalazi na svakom koraku.
:mr

Topic author
borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 10 Sep 2009, 20:18

Pozdrav Andrija :mr

Sto se tice mog HTPC-a, on nikako nije klasican media centar u smislu sto jeftinija i tisha graficka karta i drugi minimum koji je dovoljan za zadovoljenje multimedijalnih potreba. Svakako da se dobra HTPC masina sa npr.Dual Core procesorom i recimo Ati RAdeon HD4770 ili nekom josh jeftinijom kartom moze napraviti za manje pare.
Kod mene je ipak to drugacije i zato me ovaj HTPC kosta kao da sam uzeo klasican komp pa i skuplje. Naime, ja ne samo da imam potrebu za Full HD slikom na buducoj plazmi ili LCD-u( sada ima HD Ready) vec i za josh puno stvari. Naime, za pocetak sam uzeo EMU1212m kartu jer ima Crystal DAC koji se stavlja u mnoge CD plejere do nekih 1000 EUR i to pokusavam na objasnim crnom. Svakako da jitter nije savrsen kao ni clock, ali radi posao i za pocetak sasvim solidno svira. To sam uzeo zbog 2 stvari jedna je da dok ne skupim kintu za dobar DAC(dosta para treba)slusam muziku preko nje umesto preko inegralne(svakako je bolja varijanta,a druga da iskoristim neke mogucnosti vezane za produkciju koju pruza ova karta. Svakako ni tu nije profi, ali zadovoljava.
Uzeo sam josh jednu kartu, jeftiniji XFi Titanium od 90 EUR sa koje ce ici digitalni zvuk u AVR jer on sto ide sa integralne nije svakako zadooljavajuce.
No, ja nisam bio ni mira vec sam uzeo i mini gitarski interfejs (na mom kompu vec koristim sasvim dobar Line6 Pod Ux2 studio) GuitarRig 3 Mobile jer predstavlja idealno resenje i za vezbanje kod kuce i rad u mnogim programima koji podrzavaju Asio mogucnosti i VST datoteke,a pritom da ne redjam da imam sve simulacije gitare i basa(Amplitube,GTR3,Guitar Rig3,Peavey Revalver III,Th1...)za koje je dokaznao da su sjajne. Ako je mogao g-din Holdsvort da svira na njima i drzi koncert, meni su sasvim dovoljni! No,da te ne smaram oko toga.
Dakle, pored filmova(jak mi je bitno sto ova kartica ima native HDMI izlaz) i muzike, resio sam da ovaj HTPC bude centar zabave i sa igricama. Dakle sa sadasnjeg kompa sve prebacujem, pa cu u dnevnoj sobi moci da se igram sa drustvom i ubuduce sa cerkicom.I za kraj, trebao mi je i dobra procesor zbog rada sa 3D aplikacijama i CAD programima kao i onima za obradu slike, ali po razumnoj ceni.Cisto onako povremeno...
Svakako znam da su novi i7 procesori bolji, ali sam negde moram da podvucem crtu. Naime, kuciste me je kostalo katastrofa i iako je zaista dobro-realno ne vedi toliko. Ali, ako hocesh nesto robusno sa dobrom podrskom to morash i da platish.. :? Svakako, wireless je isto bitna stavka u sistemu...
Nemm sta da kijem, konfiguracja je sledeca...
Last edited by borjan on 10 Sep 2009, 20:30, edited 1 time in total.

Topic author
borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 10 Sep 2009, 20:26

CPU : Intel Core2Quad Q9550 Box 2.83GHz FSB1333MHz 12MB 64 bit Box
MATICNA PLOCA: GIGABYTE / GA-EP45-DS5 / S-775 / P45 + ICH10R / 1600MHZ / 4XDDR2 1200MHZ / 2XGLAN / 1394
MEMORIJA : Kingston HyperX 4GB DDR2 1066 CL5 KHX8500D2/2G( 2X2GB BLACK EDITION)
VIDEO KARTA : Sapphire Vapor-X Ati RAdeon HD4890 1GB
KUCISTE : Antec Remote Max
NAPAJANJE : Chiftec APS-750C 750W Full napajanje
HARD DISK : Western Digital 500GB WD5001AALS SATA2 32MB Caviar Black
OPTIKA : LG Blu-Ray Combo GGC-H20L BD/HD DVD ROM SATA OEM Black
LAN : TP-Link TL-WN551G eXtended Range 54M Wireless PCI Adapter
ZVUCNA KARTA 1: Creative EMU 1212m
ZVUCNA KARTA 2: Creative X-Fi Titanium PCIE SB0880
LAN RUTER : TP-Link TD-W8920G wireless ADSL2+Router, 54/108M extended Range, Annex A

Inace, HDD ce mi biti samo ao pomocno sredstvo za programe i igrice, dok ce i muzika i filmovi svakako ici sa eksternih drajvova...
Od programa standardno- koristicu Antecovu verziju Vista Media centra sa daljincem kojaide uz kuciste, ali cu verovatno se presaltovati na sjajan JRIVER MEdia centar koji sam vec ranije hvalio jer pusta sve i video i audio i slike, pa cak i sve lossless fajlove i cusheet...Ali, svakako za muziku je tu Foobar i kao eventualna podrska i cisto promene radi-Winamp sa pluginovima...
Uzeo sam namerno "wild" Vistu jer planiram prelazak na sedmicu, ali kad krene bolja podrska sa drajverima jer je za sada kosmar...

Dakle, ovo sto gledate je zaista skuplja HTPC varijanta. Svakako da se vec za nekih 500 EUR moze sastaviti jako dobar komp koji zadooljava vecinu ovih potreba pa cak i da se kupi brendirani.
JA sam se ipak odliucio za ovu varijantu zbog zadovoljenja veceg broja mojih potreba... :)
No, da se vratim na predjasnje...

Dakle, izbor je pao najverovatnije na sledece - Bryston ili Electrocompaniet DAC. SLicne su ene i zahtevju rbacenje od nekoliko meseci i razna odricanja ali verovatno pruzaju zadovoljstvo .
Ako neko imajosh neki predlog,dobrodosao je!
Sale, josh jednom hvala! :good

:mr

crni

Post by crni » 10 Sep 2009, 21:30

borjan wrote:@Crni

da, meni nema pomoci :D
razlika je toliko mizerna da ne opravdava sredstva...glupava digitalija i jedno i drugo

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 10 Sep 2009, 23:20

@borjan

Hvala na ovako iscrpnom odgovoru. Dopada mi se Antec, baš posebno, jer i sam koristim dve Sonate, jednu kod kuće, a drugu na poslu. Fini im je izbor HTPC kućišta, a za cene ... pa, šta da se radi, ipak je to čuvena firma. Moja prva Sonata je začudo "made in USA", što je retko u svetu IT-a. Za sve ostale komponente respect, ali moje večerašnje otkriće su Vapor X grafičke karte koje izgledaju "boli glava"!

U vezi dac-a bih te samo pitao da li si razmatrao kupovinu nekog koji podržava hi-rez formate kao što je npr. 24bih/192KHz u wav ili flac-u? Izgleda da će biti sve više tih izdanja od strane poznatih firmi kao što su Reference Recordings, Chesky, Linn ...

Topic author
borjan
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by borjan » 11 Sep 2009, 07:31

@Crni, iznenadio bi se sta je EMU radila nekim Philips CD plejerima :)

@Andrija,hvala na podrsci :) JA sam bash dugo vremena gledao kucista i nastojao da ih sve vidim LIVE. krenuo sam od jeftinijih Chiefteca, ali mi se nije svidela ideja sa Micro ATX plocama, pa sam gledao ona za vece ploce. Tad sam poceo da gledam i TT kucista, ali kad sam nalateo na Antec, tek onda sam svatio zasto su na takvom renomeu. Naime, ne samo po mom ukusu, Antec je ubedljivo najbolje napravljeno HTPC kcuiste te klase ima najbolju IMedia podrsku sto bash nije slucaj sa TT.Nisam se dvoumio ni trena...
Sapphire je OEM ATI proizvodjac. Naime, jasam dugo voleo firmu Gigabyte ali ovaj ATI mi se ipak najvishe svidja. NAime, nije samo u pitanju izgled i hladnjenje vec ponajvishe native HDMI izlaz. Sad ne moram da kupujem adapter i kvarim sliku onim jeftinijim vec iz pravog izlaza samo dovedem HDMI kablom sliku do AVR ili do TV-a,a to mi mnogo znaci.Bila je jedna varijanta sa XFX kartom,ali ipak sam se odlucio za ovaj Vapor X.I,naravno, onda sve vuce svoje... Za ovu kartu je preporuceno napajanje od bar 600W,za svaki slucaj, jer ona sa celim kompom ume da povuce oko 300W u punom naponu snage. Josh jedan problem koji moze da se desi je hladjenje jer kazu da moze da radi i na nekih 70 stepeni... Inace, ja sam imao ideju da u startu zamenim coolere na kucistu, ali zasad je ovaj Antec prilicno tih. Videcemo...

Od DAC-a cu obavezno uzeti neki jako kvalitetan jer drugo bi bilo samoubistvo i to i jeste ono sto prica Crni. Doveo sam svoj sistem na visok nivo i sve sem toga,sto se daca tice, bilo bi jednostavno bezveze...
Ne zuri mi se sa kupovinom,zato i jesam uzeo EMU kartu,a zasad ramisljam o Bryston i ECD1 dacu kao naj resenje, jer mogu kod nas da se kupe.
Naravno, sva ta izdanja ili bar jedan veci njihov deo se moze naci i na netu, posebno na jednom sajtu.Ako te zanima,radu cu ti ga dati u pm, da ne bude da propagiram pirateriju. Mada, sto se klasicne muzike tice, ona ni ne postoji kod nje, zar ne? Bash juce sa sa njega skidao 4 godisnja doba u flac-u,a Philips disk...Strava! \:D/
JA zaista imam puno tih Chesky,Opus3,Vynil 24/96,192,Toshiba,XRCD,Philips,MFSL,24K,SMHCD itd...vrhunskih izdanja na HDD-u (nasao sam nepresushan izvor) i flac i ape fajlova sa originalnih diskova...Imam i sve zive audio testove nama poznatih fimi koji postoje...Trenutno imam preko 600GB i citave opuse za neke grupe :D UZ simbolicnu nadoknadu cu ti rado snimiti,recimo donesesh sokic kod mene da ga pijem kad ozednim presnimavajuci :D
Ako si zanteresovan,javi se na pm, rado cu ti pomoci, samo spremi ekterni HDD i posle cesh lako moci i da rezes diskove sa njega... Kako ja svom kolegi pravniku/advokatu a ne pomognem? :D

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 11 Sep 2009, 07:53

Da se mene pita ja bih čekao USB 3, zatim nove Windowse, pa da stvarno profunkcionira 24/192 veza i na USB. Ako se netko u Microsoftu smiluje audiofilima.

crni

Post by crni » 11 Sep 2009, 08:11

borjan wrote:@Crni, iznenadio bi se sta je EMU radila nekim Philips CD plejerima :)
:yeahr :lol: :lol: :lol:
:imsor

Post Reply