HiFi & Professional Audio Forum  

Apple Shazam

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Apple Shazam

Post by DejanM » 25 Nov 2009, 15:27

Apple aplikacija za iPhone po imenu Shazam je u stanju da prepozna muziku koja se trenutno pusta preko nekog izvora zvuka (jedino pevanje ne dolazi u obzir) i da vam kaze koji izvodjac i koja pesma je u pitanju. Ponekad cak pokaze i originalni omot ... Ja nisam verovao da je to moguce ali mi je kolega upravo to demonstrirao. Proces prepoznavanja traje otprilike 20 tak sekundi ali su svi odgovori bili tacni. Ja sam muziku pustao sa compa ... ono sto mi se trenutno na disku zateklo: Miles Davis, Jeniferever, Peter Gabriel, .... Preduslov je da iPhone ima internet vezu.

Inace ova aplikacija se spusta sa iTunes i ne kosta nista - besplatna je !

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: Apple Shazam

Post by first » 25 Nov 2009, 17:05

.....jeste to zanimljiva opcija, ali nije to revolucionaran izum Apple-a, slične aplikacije postoje i za ostale mobilne telefone, a takva mogućnost je
već odavno implementirana i u Winamp, a možda i još ponegde... :gnum

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Nov 2009, 10:02

first wrote:.....jeste to zanimljiva opcija, ali nije to revolucionaran izum Apple-a, slične aplikacije postoje i za ostale mobilne telefone, a takva mogućnost je
Da li mozda neko zna na kom principu funkcionisu ovakve aplikacije ?

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 26 Nov 2009, 15:21

DejanM wrote:
first wrote:.....jeste to zanimljiva opcija, ali nije to revolucionaran izum Apple-a, slične aplikacije postoje i za ostale mobilne telefone, a takva mogućnost je
Da li mozda neko zna na kom principu funkcionisu ovakve aplikacije ?
Isti princip kao i u radio aparatima,samo sto ovi patuljci iz Ipoda znaju mnogo vise pesama i znaju da crtaju :D

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Nov 2009, 15:56

Kako to mislis kao radio aparati ? Ocigledno je da ove male bele spravice prvo snime pesmu koju cuju i izvrse AD konverziju onoga sto se preko mikrofona cuje. A onda na osnovu toga naprave upit u bazu podataka koja se nalazi negde na internetu. Ali sta je kljuc za pretrazivanje ? Jer te spravice pogadjaju koja je pesma u pitanju bez obzira koji deo pesme se slusa. Osim toga, ukupno vreme trazenja i snimanja traje svega oko 20-tak sekundi, sto znaci da ima neka caka za inteligentno pretrazivanje baze ... ali sta bi to moglo biti ?

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 04 Dec 2009, 17:41

http://laplacian.wordpress.com/2009/01/ ... zam-works/

Verovatno je ovo spin off neke druge tehnologije (za kontrolu stanovnistva na primer), kao sto je Roomba spinoff
robota-tragaca za mine.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 04 Dec 2009, 17:53

Jos pre 30-40 godina su postajali algoritmi koji su raspoznavali ( znacenje) reci u ljudskom glasu.( Mozete pretpostaviti ko je to koristio, onaj ko treba da prisluskuje hiljade razgovora istovremeno i da selektuje samo suspektne. ) Bez obzira na jezik, boju glasa, pozadinski sum...
Ovo sada (shazam) deluje stvarno efektno ali teorijski vec vidjeno. Doslo vreme da iz topsecret vojnih arsenala dodje do komercijalizacije.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 04 Dec 2009, 17:59

Vidite ovo:

Well, it used to be hard to know if the bar or whatever was playing a CD or the radio without a proper license... but now we could have millions of iPhone snoops. They could be sending information to the copyright enforcement people about the location and the song - with a bit of a recording - and those self-same could cooperate with the licensing companies like Muzak to know whether that song 'should' have been playing at that location. While this iPhone evidence may not be 'enough' in the first instance, a few people, or a tip for a more professional 'checkup' might serve well enough.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Dec 2009, 19:06

PrekoBare wrote:http://laplacian.wordpress.com/2009/01/ ... zam-works/

Verovatno je ovo spin off neke druge tehnologije (za kontrolu stanovnistva na primer), kao sto je Roomba spinoff
robota-tragaca za mine.
Hvala na ovom linku. Ovo zbilja bar delimicno razjasnjava stvari. Ali ... ipak mi jedna stvar nije jasna .... Ja sam mu davao uzorke sa jednog albuma koji je snimljen 60-tih godina proslog veka ali i sa jednog albuma koji je izasao ove godine. To znaci da neko uredno updateuje bazu podataka. Ali ko i zasto ... i to za aplikaciju koja se distribuira besplatno ? Ko ima interesa da ulaze vreme i novac u tako nesto ? Da bi lovili neregistrovane kopije ???? Pa sto ne odu na internet - za 10 minuta ce naci 20 stranica koje krcme takve kopije .... Moram priznati da sam malo zbunjen .... ???

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 04 Dec 2009, 21:01

Dejane, ja sam zbunjen odavno. Pre dva-tri meseca, guglam da nadjem firmu preko koje mogu da registrujem mailing adresu u USA da mogu da narucujem preko ebay-a od prodavaca koji ne salju u kanadu i da iskoristim neverovatne dilove na amazonu. Nije proslo nekoliko minuta, Pay Pal mi salje ponudu da se registrujem kod Borderlinx-a za ono sto mi treba i sto sam neuspesno pokusao da nadjem. Da napomenem, NISAM otvarao borderlinx sajt. To je scary stuff za mene. Kako Pay Pal i Google rade u tandemu. Kao sto je recimo moguce preko Facebooka videti sta ko od poznanika biduje na ebay-u. Takvih primera imam sijaset, neko bi mislio da sam odlepio. Jednom mi se desilo da dok sam citao vrlo interesantan materijal, na moje oci se stranica zamenila sa stranicom americkog ministarstva transporta i prethodni URL koji nema veze sa njima je vodio samo na MTO adresu. Neko je prepravio DNS dok sam citao dokument. Srecom, imao sam ga sacuvan. Ali mi nije bilo svejedno.

Nema besplatnog rucka. Neko placa tvoj besplatni search na Google, neko nesumnjivo placa i Shazam. Zasto, ostaje da se vidi. Recimo, besplatni ICQ je bio izraelska vojna tehnologija za masovno spijuniranje. Niko nema pojma ko je sve dobio pristup besplatnom Facebooku da toboze pise aplikacije a u stvari da spijunira.

Nova generacija ne shvata koncept privatnosti i dobrovoljno stavljaju sebi elektronsku ogrlicu. Google otkriva kako mislis,
debilni gde se nalazis, Facebook s kim se druzis, uktrstene baze podataka te profilisu po bilo kom parametru, od zdavlja do imovnog stanja. Dolanc, Causesku i Honeker su mala deca za ovo sada. Njih si mogao da zavres, ove nikako.

Sto se Shazama tice, dobro da znamo da postoji.

Predlog filma za vikend: pogledaj ako vec nisi The International.
Last edited by PrekoBare on 04 Dec 2009, 21:02, edited 1 time in total.

Volter

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 04 Dec 2009, 21:01

Dejane, ja sam zbunjen odavno. Pre dva-tri meseca, guglam da nadjem firmu preko koje mogu da registrujem mailing adresu u USA da mogu da narucujem preko ebay-a od prodavaca koji ne salju u kanadu i da iskoristim neverovatne dilove na amazonu. Nije proslo nekoliko minuta, Pay Pal mi salje ponudu da se registrujem kod Borderlinx-a za ono sto mi treba i sto sam neuspesno pokusao da nadjem. Da napomenem, NISAM otvarao borderlinx sajt. To je scarry stuff za mene. Kako Pay Pal i Google rade u tandemu. Kao sto je recimo moguce preko Facebooka videti sta ko od poznanika biduje na ebay-u. Takvih primera imam sijaset, neko bi mislio da sam odlepio. Jednom mi se desilo da dok sam citao vrlo interesantan materijal, na moje oci se stranica zamenila sa stranicom americkog ministarstva transporta i prethodni URL koji nema veze sa njima je vodio samo na MTO adresu. Neko je prepravio DNS dok sam citao dokument. Srecom, imao sam ga sacuvan. Ali mi nije bilo svejedno.

Nema besplatnog rucka. Neko placa tvoj besplatni search na Google, neko nesumnjivo placa i Shazam. Zasto, ostaje da se vidi. Recimo, besplatni ICQ je bio izraelska vojna tehnologija za masovno spijuniranje. Niko nema pojma ko je sve dobio pristup besplatnom Facebooku da toboze pise aplikacije a u stvari da spijunira.

Nova generacija ne shvata koncept privatnosti i dobrovoljno stavljaju sebi elektronsku ogrlicu. Google otkriva kako mislis,
debilni gde se nalazis, Facebook s kim se druzis, uktrstene baze podataka te profilisu po bilo kom parametru, od zdavlja do imovnog stanja. Dolanc, Causesku i Honeker su mala deca za ovo sada. Njih si mogao da zavrnes, ove nikako.

Sto se Shazama tice, dobro da znamo da postoji.

Predlog filma za vikend: pogledaj ako vec nisi The International.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Dec 2009, 22:09

Malo sam proguglao po netu i nisam nasao puno pojmova koji se zovu Shazam. U Wikipedia postoje zapravo samo 3 od kojih samo 1 ima smisla: to je ime junaka iz crtanih stripova Marvella i to iz 1940-tih ... Stari mudrac koji je Capt. Marvelu davao cudesnu snagu ?! Ostala dva su program za mobilne i ime albuma jedne pop grupe.

Znaci onaj koji je programirao ovo je bio stariji ljubitelj crtanih stripova ... ili ova rec ipak ima znacenje na nekom meni nepoznatom jeziku ....

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 04 Dec 2009, 22:16

Na temu "besplatnog rucka" -> knjiga FREE od Chris Andersons:a
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 04 Dec 2009, 22:35

DejanM wrote:Malo sam proguglao po netu i nisam nasao puno pojmova koji se zovu Shazam. U Wikipedia postoje zapravo samo 3 od kojih samo 1 ima smisla: to je ime junaka iz crtanih stripova Marvella i to iz 1940-tih ... Stari mudrac koji je Capt. Marvelu davao cudesnu snagu ?! Ostala dva su program za mobilne i ime albuma jedne pop grupe.

Znaci onaj koji je programirao ovo je bio stariji ljubitelj crtanih stripova ... ili ova rec ipak ima znacenje na nekom meni nepoznatom jeziku ....
Urban dictionary je zakon za americki sleng

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=shazam

shazam = skracenica od Solomon Herkules Atlas Zevs, Ahil i Merkur koja Capt. Marvelu daje snagu

shazam - uzvik kad se uradi nesto tesko izvodljivo

Volter

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 05 Dec 2009, 00:01

Apropo "paranoje" da nas spijuniraju i sve znaju o nama samo da navedem i ovde da sam se, pa ne mogu reci prepao, ali zabrinuo kad sam posle instalacije WIN7 primetio da imam skenirane wireless mreze u okolini iako je wireless adapter disablovan i ne trepka. Vrlo verovatno da su nasi podaci sa kompjutera transparentni i da se negde svi vrtimo na CIAnim diskovima.

Post Reply