HiFi & Professional Audio Forum  

muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..
Post Reply

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Post by PrekoBare » 30 Nov 2010, 15:49

(ograda: Redovi koji slede odnose se ISKLJUCIVO na moje iskustvo sa Windows 2000, XP, Vista i W7 operativnim sistemima. Iskustvo sa svim ostalim operativnim sistemima moze biti drugacije, a na hardveru drugacijem od mog YMMV.)

Elem, PC-jem kao izvorom zvuka se ozbiljno bakcem skoro desetak godina. Za to vreme sam promenio 5 operativna sistema, broj hardverskih kombinacija sam izgubio iz vida a kao izlaz sam koristio PCI kartice sa coax i optickim izlazom, USB>COAX adaptere i USB audio kartice. Probao sam squeeze box i ROKU. Plejerima sam takodje izgubio svaku racunicu, Winamp, Windows Media Plejer (i WMC), Zoom, ITunes, Foobar i JRIVER 8-15.

Proces je bio baziran na principu "ne znam tacno sta hocu ali dobro znam sta necu". Vecina resenja me je vrlo brzo terala da idem dalje.

Eksperimentisanje je eliminisalo sumnju u to da hardver, operativni sistem i plejer uticu na kvalitet zvuka. Kad je to na kraju dovededeno do kraja i kad sam bio zadovoljan, postavilo se pitanje sta koristiti kao izlaz.

USB je prvi bio eliminisan kao corsokak. Bez obzira da li se radi o USB>Coax adapteru ili USB audio kartici, to nije to.
Ethernet (Squeeze Box, Roku) je bio prihvatljiviji ali to jos mnogo mleka mora da popije dok postane zreo proizvod.
Broadcast Firewire resenja su bila preskupa.

Preostala mi je zvucna kartica kao jedina opcija.

Pre nego sto sam krenuo USB corsokakom koristio sam M-Audio Audfiophile 2496 i bio vrlo nezadovoljan rezultatom. Posle mnogo cackanja naleteo sam na
informaciju o Chaintech AV-710 kartici koja ima bit-perfect opticki izlaz.

Sa staklenim optickim kablom to je sviralo stvarno kako treba, i to za smesne pare ($30)

Naravno, djavo mi nije dao mira pa sam nastavio da se igram i sa drugim karticama, sirokonahvaljenim ASUS SONAR D2X i ESSENCE STX. Au ljudi, da li je to moguce... kakvo djubre. Kartica koja radi dobro samo pod odredjenim uslovima (ASIO, pod WASAPI nije bit perfect) Vratim se ja na Chaintech za 1/10 cene Asus-a.

Ali, tu prici nije kraj. Naletim skoro na slike rasklopljenog Meridian Soloos muzickog servera (cijena, prava sitnica, dokaz vise da je bolje biti milijunas cijelog zivota) i imam sta da vidim. Meridijan je u kuciste sakrio RME Hammerfall 9632 audio karticu. Meridijan nije maciji kasalj kad je digitalija u pitanju, i mene pocne da mori pitanje, zasto nisu ubacili neko svoje resenje. Da li je moguce da je RME 9632 bolje od onoga sto imaju u svom arsenalu? Nema druge, jedino da kupim i da probam sam.

Kupim RME 9632 Hammerfall, kupim profi dongl i XLR kablove i krenem na slusanje. Majko mila. Od prvog tona je bilo jasno -to je to.

Analogni XLR izlaz u moj Line 2 preamp radi perfektno. Ali ono sto je jos interesantnije i opticki izlaz je fenomenalan, neuporedivo bolji nego Chaintech, a chaintech je bio bolji od svega pre toga.

Sta je naravocenije? Za Profesionalne kartice (Lynx i Hammerfall) sam znao od samog pocetka ali mi je bilo mnogo para da ih kupim. Pa sam te pare potrosio na kojekakve gluposti i na kraju dosao na pravu adresu.

Kome se "dobro temperirani PC" sa RME Hammerfall karticom ne dopadne, ne mora ni da gleda dalje, jer mislim da od toga nema bolje (osim mozda Lynx).

Ovo resenje kad se sve sabere daje vrhunski izvor zvuka za prihvatljive pare.

Ako se dvoumite da li da sklapate muzicki server, ovo ce vas verovatno gurnuti u pravom pravcu. Nadjite dobro online uputstvo za preporuceni hardver
za slapanje PC servera, kupite RME 9632 karticu, optimizujte W7 i bog vam je ujak.

Da ne bude da je ovaj savet besplatan, stavljam cenu na njega. Ako vam bude od koristi, nekoj skoli ili siromasnoj deci u komsiluku poklonite vas stari PC.
Ionako ste ustedeli par stotina eura i ko zna koliko sati izgubljenog vremena u nepotrebnom cackanju i ispitivanju opcija.

Ja sam jos jednu stvar precrtao sa "to do" spiska". Vreme je za muziku.

:band
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Post by first » 30 Nov 2010, 19:17

Fino, svakako vrlo zanimljivo iskustvo. RME zaista pravi veoma dobre zv.karte za profesionalnu upotrebu, a i model koji si odabrao
nije baš jeftin (vidim na net-u da je preko 500$). Kada na to dodaš i cenu ostalog hardvera za PC, nakupi se solidna suma.
Vidim da si pokušao i sa Squeezebox-om, ali nisi napisao koji model.
Priča sa eksternim DAC pruža dosta veće mnogućnosti, ali je naravno tu pitanje koliko se želi potrošiti za takvu spravu.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 30 Nov 2010, 20:46

Ja sam ovdje primjetio par ozbiljnih ljudi sa slicnim iskustvima i koji su presli na slican sistem ali sa Lynx karticom.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

pantaNS
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by pantaNS » 30 Nov 2010, 21:46

Lynx aes16e bi trebala da bude dobitna kombinacija ;)

Inace sve pohvale za deljenje iskustva o PC-based transportu...takodje bi bilo dobro skupiti valjdane podatke o podesavanju i optimizaciji PC-a za ovu svrhu i staviti u sticky . . . :good
Image

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Dec 2010, 04:59

first wrote:... a i model koji si odabrao nije baš jeftin (vidim na net-u da je preko 500$).
Vidim da si pokušao i sa Squeezebox-om, ali nisi napisao koji model.
Priča sa eksternim DAC pruža dosta veće mnogućnosti, ali je naravno tu pitanje koliko se želi potrošiti za takvu spravu.
First, RME moze da se nadje kod online prodavaca iz Holandije za oko $370 + vozarina. Mozda u Svabiji ima i jeftinije, a ima i opcija polovno.
Ja sam dodao jos aftermarket Canare XLR kablove koji su bolji nego ono sto prodaje RME.

Squeezebox sam isprobavao dok ga je jos pravio Slm Devices. modeli 2 i 3. A probao sam i Roku sto je u stvari ukradena Squeezebox tehnologija. Posle me vise nije interesovalo. Cuo sam da su ovi najnoviji Logitech dobri ali
"spustava se ja niz to njino uze" vec jednom.

Sto se eksternog daca tice, mislim da je potreban radi drugih digitalnih komponenti. DAC sa USB ulazom je po mom misljenju cist promasaj. Nisam probao Weiss i skuplje, ali ovima oko $1000-2000 RME pravi sitnu decu.

Mislim da se radi o sledecem: PC JE NESAVRSEN IZVOR DIGITALNOG SIGNALA kako god da okrenes. Ako ga galvanski izolujes koristeci stakleni toslink, imas jitter. Ako koristis coax, imas sve moguce
smetnje, od podrhtavanja ventilatora (red velicine nekoliko herca) pa do megaherca (memorija, cipset na maticnoj ploci). RME kartica mu ubija jitter i ne salje jitter nizvodno. Vodi jos racuna o sitnom detalju
da ja sada koristim balansirani izlaz iz kartice i balansirani ulaz u predpojacalo i to iz jednog komada, bez adaptera.

Sve ono sto mi je ranije smetalo kod PC-ja kao izvora zvuka sada mi vise ne smeta. To sto mi je smetalo je tesko opisati, kao blago metalni ukus u dobrom vinu, nervozan osmeh na lepom licu ili dzemper koji te malo grebe - dovoljno da zaboravis na sve drugo sto inace valja.

Mislim da bi Lynx bio jos bolje resenje, ali kosta 3x vise. Ja sam se smirio, ovo mi je dovoljno dobro. Sledeca stepenica je kad dodje to totalne kvalitativne (ne kvantitativne) revizije PC platforme i softvera, verovatno za desetak godina.

Volter

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Dec 2010, 05:04

pantaNS wrote:Lynx aes16e bi trebala da bude dobitna kombinacija ;)

Inace sve pohvale za deljenje iskustva o PC-based transportu...takodje bi bilo dobro skupiti valjdane podatke o podesavanju i optimizaciji PC-a za ovu svrhu i staviti u sticky . . . :good
Hvala na podrsci. Slazem se na nevidjeno da bi Lynx verovatno bio bolji, i tata bi sine :-)

Volter

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 01 Dec 2010, 10:10

Lynx = NASA - pa otud i malo viša cena 8) (vlasnik AURORE 8)

RME = ipak niža klasa konvertora ali sasvim zadovoljavajuća :good realno najbolji upgrade za PC server

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Dec 2010, 13:33

U celoj ovoj prici o compu kao izvoru zvuka ima nesto sto ne razumem ...

Po meni comp je dobro resenje pre svega zbog toga sto ga uglavnom nije potrebno kupovati - jer ga vec imamo ! Instalira se odredjeni software, pogase se odredjeni procesi i stvar funkcionise ... Znaci glavni motiv je sto je takvo resenje pre svega jeftino.

Ako krenete da budzite comp za HiFi upotrebu: novo, bolje napajanje, posebno kuciste, poseban damping za ventilator, posebna audio kartica, .... onda se cifra dramaticno uvecava i dolazi u podrucje cena gde se vec mogu kupiti ozbiljne HiFi sprave, koje nemaju comp arhitekturu, nego neku koja je napravljena specijalno za audio reprodukciju. Pitanje: zasto onda ne ici po te specijalizovane sprave umesto budziti comp ? Te specijalizovane sprave uglavnom imaju ugradjene (SSD) diskove, posebne chipove, i odlican DAC ... cesto i vise od toga. Cemu onda budziti spravu opste namene za jednu specificnu upotrebu ?

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 01 Dec 2010, 13:49

Veoma interesantna tema, naravno, i izuzetno korisna =D>

Hteo bih da pitam šta je bilo sa tvojim Onkyo PR-SC885? Da li za njega ima sada mesta u sistemu ili je prevaziđen RME karticom?

Malo sam pogledao šta nudi Lynx aes16e i vidim da ona radi sa 16 kanala. Da li je Lynx kartica toliko bolja od RME da je isplativo ulaganje u tako nešto, jer većini audiofila-amatera nije potrebno više od 2 kanala?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 01 Dec 2010, 15:06

DejanM wrote:U celoj ovoj prici o compu kao izvoru zvuka ima nesto sto ne razumem ...

Po meni comp je dobro resenje pre svega zbog toga sto ga uglavnom nije potrebno kupovati - jer ga vec imamo ! Instalira se odredjeni software, pogase se odredjeni procesi i stvar funkcionise ... Znaci glavni motiv je sto je takvo resenje pre svega jeftino.

Ako krenete da budzite comp za HiFi upotrebu: novo, bolje napajanje, posebno kuciste, poseban damping za ventilator, posebna audio kartica, .... onda se cifra dramaticno uvecava i dolazi u podrucje cena gde se vec mogu kupiti ozbiljne HiFi sprave, koje nemaju comp arhitekturu, nego neku koja je napravljena specijalno za audio reprodukciju. Pitanje: zasto onda ne ici po te specijalizovane sprave umesto budziti comp ? Te specijalizovane sprave uglavnom imaju ugradjene (SSD) diskove, posebne chipove, i odlican DAC ... cesto i vise od toga. Cemu onda budziti spravu opste namene za jednu specificnu upotrebu ?
Moram priznati da razmišljam na isti način i u svemu se slažem sa Dejanom. Do pre nekih godinu dana se možda i mogao pronaći kakav-takav argument, ali se u međuvremenu
na tržištu pojavilo toliko raznih rešenja, koja vrlo uspešno zadovoljavaju svačije prohteve.

PC kao digitalni izvor zvuka još može da opstane pod izgovorom da se već koristi u bliskom okruženju i za druge namene, pa zašto nebi i za muziku, ali takav PC onda nikako
ne može biti doveden do onog nivoa optimizacije koji bi bio poželjan za jedan namenski muzički server. Dobro, može to da funkcioniše, ali ukoliko se želi očuvati konfor i
funkcionalnost koju nudi postojanje i upotreba muzičkog servera, uz iskorišćenje glavnih prednosti koje ima ovakav izvor zvuka u odnosu na one koji čitaju zvučni zapis sa
optičkog medija (CD plejeri), onda se mora reći da postoje kvalitetnija i bolja rešenja koja su vrlo često i finansijski povoljnija u odnosu na namenski PC.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Dec 2010, 15:20

DejanM wrote:U celoj ovoj prici o compu kao izvoru zvuka ima nesto sto ne razumem ...

Te "specijalizovane" masine su maskirani racunari, samo se proizvodjaci cuvaju kao djavo od krsta da ih tako nazovu. Mnogi cak kazu da njihov uredjaj nije racunar. Jok i nije, ima industrijsku maticnu plocu, procesor, periferijske uredjaje. Slika otvorenog Meridian Soloos-a je najbolji dokaz za to.
Cijena, prava sitnica, $12000 za VIa Apia maticnu plocu, RME karticu i 3M touch screen.
Kupovni server slicnih karakteristika onom koji sam sam sklopio bi me kostao $5000 pa navise (Soloos, Olive itd.)

Ostaje jos jedno pitanje. Glavna vrednost nije hardver nego muzika i vreme ulozeno da se ripuje i sredi baza podataka. PC je open sistem, komercijalna resenja nisu.Sta kad se kupovni server pokvari? Sta sa instaliranom muzikom? Nije naivno, bar ne ovde kod mene.

Volter

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Dec 2010, 15:26

PrekoBare,

U pravu si kada kazes da NEKI proizvodjaci koriste comp arhitekturu za svoje audio servere. Ali to ne rade svi ... Bladelius recimo to ne radi ... Logitech isto ne ...

Sto se tice kvara i sta se onda desava sa muzikom - stvar je identicna u oba slucaja. Naime i u jednom i u drugom slucaju moras da napravis back up cele muzicke kolekcije. Onda, u slucaju kvara u uredjaju, nece otici sva muzika koju si ripovao ... Potpuno isto kao i u slucaju sa compom ...

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Dec 2010, 15:43

Andrija wrote: Hteo bih da pitam šta je bilo sa tvojim Onkyo PR-SC885? Da li za njega ima sada mesta u sistemu ili je prevaziđen RME karticom?
Interesantno je poredjenje analognog i digitalnog izlaza RME.

1. RME SP/DIF>PR-SC885>Sonic Frontiers LINE2 passthrough

2. RME balansirani izlaz >Sonic Frontiers LIne 2 balansirani ulaz

#2 zvuci bolje, ali bih mogao da slusam i #1 samo sto nema potrebe.

PR-SC885 se pokazao kao izuzetna kupovina i ostaje, ali prvenstveno za HT. Nasmejaces se sta sam jos pazario. Ubacio sam joj jedan KEF 103.2 i koristim ga za centralni kanal. tako da sam imam 3 Kef 103.2 :-) Raznorazna neuralna procesiranja jako dobro dodju za stare filmove - dobio sam neki nekadasnji bioskopski ugodjaj (ne ovaj danas multplex gde ti mozak provristi) Ali to je vise za HT temu - glupost zvana horizontalni centralni zvucnik.

Volter

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Dec 2010, 16:03

DejanM wrote:PrekoBare,

U pravu si kada kazes da NEKI proizvodjaci koriste comp arhitekturu za svoje audio servere. Ali to ne rade svi ... Bladelius recimo to ne radi ... Logitech isto ne ...

Sto se tice kvara i sta se onda desava sa muzikom - stvar je identicna u oba slucaja. Naime i u jednom i u drugom slucaju moras da napravis back up cele muzicke kolekcije. Onda, u slucaju kvara u uredjaju, nece otici sva muzika koju si ripovao ... Potpuno isto kao i u slucaju sa compom ...

Nisam uopste mislio na eksterni backup, nego na slucaj kad pokvaren uredjaj saljes proizvodjacu i dajes mu na uvid sta imas na hard drajvu. sto nije uvek pametno. "ko se jednom o vruce milijeko opece, taj i u jogurt duva".

Sto se Bladeliusa tice, definitivno mi zvuci vrlo primamljivo ali to je opet 3x veca cena, cak i kad bih isao kroz kombinaciju koju si mi preporucio.

Sa novim uredjajima treba biti vrlo oprezan. kupci su zeljni dobre robe a proizvodjaci lake zarade, a to ne ide zajedno. Recimo, Maranz je na velika vrata najavio svoj N7004 network strimer koji je na papiru bio perfektno resenje zamene za PC. Pa su se ucutali, napravili su djubre za $800 i prve ocene su vrlo negativne.

Volter

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 01 Dec 2010, 17:46

PrekoBare wrote:
Andrija wrote: Hteo bih da pitam šta je bilo sa tvojim Onkyo PR-SC885? Da li za njega ima sada mesta u sistemu ili je prevaziđen RME karticom?
Interesantno je poredjenje analognog i digitalnog izlaza RME.

1. RME SP/DIF>PR-SC885>Sonic Frontiers LINE2 passthrough

2. RME balansirani izlaz >Sonic Frontiers LIne 2 balansirani ulaz

#2 zvuci bolje, ali bih mogao da slusam i #1 samo sto nema potrebe.

PR-SC885 se pokazao kao izuzetna kupovina i ostaje, ali prvenstveno za HT. Nasmejaces se sta sam jos pazario. Ubacio sam joj jedan KEF 103.2 i koristim ga za centralni kanal. tako da sam imam 3 Kef 103.2 :-) Raznorazna neuralna procesiranja jako dobro dodju za stare filmove - dobio sam neki nekadasnji bioskopski ugodjaj (ne ovaj danas multplex gde ti mozak provristi) Ali to je vise za HT temu - glupost zvana horizontalni centralni zvucnik.
Hvala, za ovo pod 2. sam pretpostavio, dakle Onkyo ostaje za HT ... Interesantno je kako se držiš starog, dobrog KEF-a! Znači, razumeo sam da si ga postavio vertikalno, kao što stoje levi i desni zvučnik, a ne horizontalno. Možda pazariš još jedan par za leđa, ili makar par 101-ica!? Mislim, to se preporučuje za višekanalne sacd diskove. Nego, da li si slušao neki sacd sa starim snimcima RCA ili Mercury Living Presence koji su snimljeni trokanalnim magnetofonima? Čitao sam kako ta reizdanja vrlo lepo sviraju na trokanalnim sistemima kao što je tvoj sadašnji, ali lično nisam slušao, premda imam nekoliko takvih diskova.

Post Reply