HiFi & Professional Audio Forum  

muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Post by Andrija » 03 Dec 2010, 12:51

Ali, XRCD se pušta preko običnog cd-plejera. Bolje zvuči od običnog cd-a, ali zato ima i veoma dobro urađenih cd-a koji fantastično zvuče, npr. radovi čuvenog Stiv Hofmana.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 03 Dec 2010, 13:04

Andrija wrote:Ali, XRCD se pušta preko običnog cd-plejera. Bolje zvuči od običnog cd-a, ali zato ima i veoma dobro urađenih cd-a koji fantastično zvuče, npr. radovi čuvenog Stiv Hofmana.
Da, zato sam i ga stavio pored RBCD-a.

Inace, radeci svojevremeno jedan test za lokalni WFH magazin imalo smo priliku da poslusamo originalni RBCD i 24/96 verziju istog albuma ("Everything must Go" od Steely Dan) i razlika u kvalitetu je bila i vise nego cujna. Nemam 24/192 verziju istog albuma, ne znam ni da li postoji, ali cenim da bi u moj sistem trebalo da uleti barem jedno dodatnih 3000 evrica (po sistemu: pola na bolji DAC, pola na bolju amplifikaciju) da bi zaista iskoristio sve prednosti 24/192 kvaliteta digitalnih audio fajlova.

A to nije mala cifra ni u apsolutnom, a ni u relativnom smislu !!B

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 03 Dec 2010, 13:28

sdanicic wrote:
Andrija wrote:Ali, XRCD se pušta preko običnog cd-plejera. Bolje zvuči od običnog cd-a, ali zato ima i veoma dobro urađenih cd-a koji fantastično zvuče, npr. radovi čuvenog Stiv Hofmana.
Da, zato sam i ga stavio pored RBCD-a.

Inace, radeci svojevremeno jedan test za lokalni WFH magazin imalo smo priliku da poslusamo originalni RBCD i 24/96 verziju istog albuma ("Everything must Go" od Steely Dan) i razlika u kvalitetu je bila i vise nego cujna. Nemam 24/192 verziju istog albuma, ne znam ni da li postoji, ali cenim da bi u moj sistem trebalo da uleti barem jedno dodatnih 3000 evrica (po sistemu: pola na bolji DAC, pola na bolju amplifikaciju) da bi zaista iskoristio sve prednosti 24/192 kvaliteta digitalnih audio fajlova.

A to nije mala cifra ni u apsolutnom, a ni u relativnom smislu !!B

Slažem se u pogledu tih suma, slično je i kod mene. Skupoća veeelika!

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 03 Dec 2010, 20:48

PrekoBare wrote: First, evo jednog poredjenja digitalnog izlaza iz TOUCH-a i W7/JRIVER PC-a:

"My listening comparisons were all done using the coaxial S/PDIF output of the Touch into the coaxial S/PDIF input of the Weiss Engineering DAC202 and a Windows 7 PC running J River Media Center v 15 connecting to the DAC202 via FireWire. The Touch sounded really good with most music in my collection (Jazz, Rock, and Pop). Long term listening through the Touch wasn’t fatiguing but did reveal some sonically rounded edges and a tiny bit of dullness compared to the PC/FireWire system. I will not call the Touch a dull component overall. When compared to one of the best interfaces and software configurations available it appears just a tad dull. Without a direct comparison I’m willing to bet the Touch would fall right into place in most users’ listening environments and not raise any questions about dullness. The biggest weakness of the Touch was evident during complex dynamic classical pieces. One of my go-to tracks is Michael Daugherty’s Niagara Falls from Reference Recording’s Crown Imperial release performed by the Dallas Wind Symphony (16/44.1 release or 24/96 release or 24/176.4 release). Compared to the PC/FireWire system the Touch S/PDIF system was a little muddy and had a bit less separation of instruments, especially the drums, when the symphony really got going. Niagara Falls is a beautiful piece of music all the way through and offers some “highlights” throughout. At 1:40 and 3:15 into the track are some difficult passages to reproduce on some systems. The Touch didn’t best the PC/FireWire system but still offered good sound.

Opsirnije: http://www.computeraudiophile.com/conte ... uch-Review
@PrekoBare

Od silne gužve, jedva nekako nađoh vremena da ti odgovorim.
Prvo, možda smo ovu diskusiju mogli voditi u temi SB Touch koja postoji na ovom forumu, da ti ne zagađujem topic koji se odnosi na tvoje rešenje zvano
„muzički server“, mada i ova mala sprava to na neki način jeste.
Drugo, sve što će biti dalje rečeno nije plod mog uverenja da je SB Touch kraj sveta, već samo ukazivanje na neke detalje koji se tiču potencijala tog uređaja.

Kada bolje izanaliziraš navedeni review, videćeš da je autor (Chris Connaker) delimično svesno, a delom i nesvesno stavio SB Touch u podređeniji položaj, čime je
na posredan način kroz svoje zaključke slušnog testa učinio veći hvalospev SB Touch-u nego što je to i sam želeo. Verovatno se pitaš kako to? Evo da pokušam da objasnim.

Definitivno se slažem da je najbolji način za testiranje neke komponente, pre svega kroz uporedni test sa nekim referentnim uređajem. To čak ne mora obavezno biti neka
ultimativna komponenta, već dovoljno dobra da može poslužiti za poređenje, a čije karakteristike tester dobro poznaje, kao i muzičke materijale koje je odabrao za tu priliku.
Međutim, ako se želi izvući neki objektivan zaključak, onda se tokom testiranja u sistemu menjaju samo ove dve komponente, a sve ostalo mora biti identično,
uključujući tu i način konekcije tih komponenata. Moguće je da će nekoj od komponenata odabrani setup više odgovarati nego onoj drugoj, ali se neće doći do
relevantnog mišljenja ukoliko se izborom opreme i vrste konekcija unapred favorizuje neki uređaj. Evo zašto to kažem.

Treba znati da Weiss DAC 202 najbolje rezultate ostvaruje upravo preko FireWire interfejsa (tako je valjda i projektovan), a i pun naziv uređaja (DAC202 FIREWIRE D/A CONVERTER) već dobrim delom ukazuje na to. Zašto baš FireWire? Zato što je ovaj DAC tako konstruisan da u tom režimu radi u asinhronom modu, odnosno Weiss DAC202 preuzima
„master clock“ kada je u vezi sa računarom preko FireWire interfejsa. To ne znači da svaki DAC koji ima FireWire na sebi radi na isti način (asinhrono), već samo da je to
ovde slučaj, a da bi i ovde to tako funkcionisalo, mora se na PC instalirati poseban softver koji dolazi uz Weiss DAC. Nadam se da nije potrebno objašnjavati kolika je to
prednost i koliko utiče na kvalitet zvučnih rezultata.

Da je sve to tako, evo pogledaj test Weiss DAC-a koji je radio baš isti autor koji je testirao i Touch
http://www.computeraudiophile.com/conte ... 202-Review

Negde pri kraju tog testa Mr.Chris Connaker kaže sledeće:

The best sounding interface to listen through was FireWire. Using a Lynx AES16 card into the DAC202’s AES/EBU input and slaved to the DAC202’s word clock was a close second place. The externally clocked Lynx configuration just wasn’t as cohesive as listening through the FireWire interface. The Lynx was a bit sloppy sounding. Plus, the FireWire interface is incredibly convenient compared to a Lynx card and only requires a computer with a FireWire port not a PCI slot.

Dobro, SB Touch nema FireWire niti AES/EBU već S/PDIF, a to već nisu isti uslovi za testiranje, a i sam autor testa kaže da Weiss DAC daje najbolje rezultate preko FireWire interfejsa.
Osim toga, SB Touch je u njegovom testu strimovao audio materijale sa NAS-a kroz bežičnu mrežu, dok je PC bio konektovan sa serverom preko Ethernet-a. Možda ti izgleda čudno
što ovo pominjem, ali se na mnogo mesta već može čuti i pročitati da Wi-Fi nije pravo rešenje za muzički server, ako se žele postići najbolji rezultati.
Ide se čak toliko daleko, da mnogi tvrde kako postoje čujne razlike i među kablovima za Ethernet konekciju. Drugim rečima, SB Touch radi najbolje kada mu prikačiš USB HDD sa
arhiviranom muzikom.

Konačno, nije sve ovo ni toliko bitno, ali ukoliko su pored svega ovoga što sam naveo, zvučne razlike između Touch-a i J River PC-a bile tako male kao što kaže tester u korist ovog drugog, onda je to veći kompliment Touch-u nego što na prvi pogled izgleda.

Weiss DAC202 je bez svake sumnje odličan uređaj, koji do sada nisam imao prilike da čujem i testiram, ali od onoga što sam do sada probao sa SB Touch-om,
definitivno najbolje radi Naim DAC, koji pa opet ima svoj poseban princip rada kojim postiže izuzetno dobre rezultate i bez primene asinhrone konverzije.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 03 Dec 2010, 22:05

First, hvala, mislim da tvoj odgovor moze da bude od koristi drugima, a imacu ga i ja u vidu za preporuke.

Ako Touch najbolje radi sa prikljucenim spoljasnjim USB kucistem i DAC-om, to mu daje itekakvu primenu u mnogim sistemima. Kucista sa dva drajva daju oko 3.5 TB skladisnog prostora sto je vecini korisnika vise nego dovoljno.
Prvi kupci su dobili Emotiva DAC i ocene su vrlo povoljlne. To bi mozda bio perfektan kljuc u ruke sistem od 3.5TB za manje od $1000.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 04 Dec 2010, 11:12

Weiss DAC sam pominjao u mom "putopisu" sa sajma u Atini gde sam imao prilike da ga cujem. On nije vezan preko FW na izvor zvuka, nego sa 75 omskim koaksijalcem, ali nebitno - to je zvuk koji me je posle samo par minuta apsolutno omadjijao :-)

U tu sobu sam se vracao 3 puta, i svaki put je utisak i sveukupni dozivljaj bio potpuno isti. Ali to je dozivljaj koji kosta - Made in Swiss jednostavno ima svoju cenu i ona je skoro po pravilu sve samo ne prihvatljiva za veliku vecinu ljudi :(

Finansijskom "srecom" (uslovno govoreci) tu je Naim DAC kao "zamena".

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Dec 2010, 10:17

first wrote: Weiss DAC202 je bez svake sumnje odličan uređaj, koji do sada nisam imao prilike da čujem i testiram, ali od onoga što sam do sada probao sa SB Touch-om,
definitivno najbolje radi Naim DAC, koji pa opet ima svoj poseban princip rada kojim postiže izuzetno dobre rezultate i bez primene asinhrone konverzije.
Naim DAC ima deset clock signala razlitih frekvencija. Na ulaznom bufferu DSP racuna frekvenciju ulazeceg streama i onda ukljucuje jednu od tih deset clock frekvencija. Ukoliko je frekvencija ulazeceg signala takva da Naim DAC nema na raspolaganju takav clock signal ili ako nije u stanju da odredi frekvenciju dolazeceg streama, onda Naim DAC ukljucuje asynchroni nacin rada.

Znaci Naim DAC ima i asynchroni sistem rada ali je takav nacin rada u funkciji samo onda kada neki od drugih clockova ne moze da odradi posao.

To ima veze sa raspravama o tome koliko je dobar asinhroni clock i da li je bolje imati isti clock kao i transport, koji salje digitalni stream. Setite se papreno skupih dCS ili Esoteric eksternih clockova, koji su spolja vrsili sinhronizaciju clock signala i transporta i externog DACa. Razlike u kvalitetu reprodukcije su bile znacajne, ali su takva resenja skupa i zahtevaju odredjenu podrsku i od strane DACa i od strane transporta - sposobnost prihvatanja eksternog clock signala, sto vecina ovih jeftinijih transporta nema.

Uzgred, to je bio i jedan od glavnih razloga zasto Naim godinama nije zeleo da stavlja digitalne izlaze na svoje CD playere niti da pravi eksterne DACove. Ovo resenje koje su primenili u svom prvom eksternom DACu je prilicno inteligentno i to svira, sve u svemu, dobro. Resenje je kombinacija softwarea resenja (algoritam po kom se racuna frekvencija clock signala ulazeceg streama) i hardware-a resenja koji implementira clock signale.

Trebalo bi medjutim znati detalje te Naim implementacije da bi se shvatile sve dobre i lose stvari ovakvog resenja.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 16 Jan 2011, 16:29

Eto, uzeh danas na "nevidjeno" RME DSP 9632 :wink: ... za sitne pare.

PrekoBare, koji kabal si uzeo za njih? Ovi moji su bez kabla, posto su se "izgubili" pa zato cijena 3.5x niza \:D/
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 17 Jan 2011, 17:03

ninja wrote:Eto, uzeh danas na "nevidjeno" RME DSP 9632 :wink: ... za sitne pare.

PrekoBare, koji kabal si uzeo za njih? Ovi moji su bez kabla, posto su se "izgubili" pa zato cijena 3.5x niza \:D/
Bravo majstore, u drustvu je lepse :mr Jedva cekam da cujem tvoj utisak.

Proveri PM za kablove.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 17 Jan 2011, 22:46

ninja wrote:Eto, uzeh danas na "nevidjeno" RME DSP 9632 :wink: ... za sitne pare.

Kakva si ti lisica, prvo DAC za trecinu cene, a sad i RME... :nj

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 18 Jan 2011, 08:41

:nj je :nj

... i nikada ne treba zuriti sa kupovinom :yh
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 18 Jan 2011, 10:02

Kako TV ne gledam a DVD nemam, moram da pitam nesto pa makar i da ispadnem glup na forumu. :bls
Postoje neki DVD playeri sa 24/192 DACom. Kako na njima slusati Flacove u toj rezoluciji. Narezati CD , DVD , DVDa sta vec pa pustiti? Ako je to moguce onda sledi neki tweak takvog DVDa.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Jan 2011, 10:07

Sir Oliver wrote:Kako TV ne gledam a DVD nemam, moram da pitam nesto pa makar i da ispadnem glup na forumu. :bls
Postoje neki DVD playeri sa 24/192 DACom. Kako na njima slusati Flacove u toj rezoluciji. Narezati CD , DVD , DVDa sta vec pa pustiti? Ako je to moguce onda sledi neki tweak takvog DVDa.
Lepo narežeš DVD-Audio i slušaš, naravno ako taj DVD čita ovaj format. :sign

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Jan 2011, 10:12

Sir Oliver wrote:Kako TV ne gledam a DVD nemam, moram da pitam nesto pa makar i da ispadnem glup na forumu. :bls
Obican DVD player ne moze da prepozna FLAC format. DVD playeri obicno nemaju ugradjene FLAC konvertore, tako da tu ne mozes puno da uradis. Mozda mozes da izvuces jedan digitalni ulaz sa DACa ugradjenog u DVD player pa da onda na njega zakacis neki FLAC konvertor, tipa SqueezeBox. Ali to je malo veca gimnastika ciji krajnji rezultat mnogo zavisi od kvaliteta DACa ugradjenog u DVD player - a oni obicno nisu nista posebno iako su 24/192.

Bolja arhuitektura jeste da imas eksterni DAC sa vise ulaza i da na njih onda kacis DVD player, SqueezeBox, ....

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 18 Jan 2011, 10:21

Moja je ideja bila da SPDIF receiver sa CS8416 povezem na ulaz takvog DACa ( u DVDu) i ako to iole dobro svira probam da tweakom izvucem maksimum. Dosadasnja moja iskustva kazuju da su (savremeni )DAC chipovi prilicno slicni i da se naknadnim izvodjenjem i implementracijom analognog dela postizu glavna unapredjenja i razlike medju njima.
A sto se tice DVDa, ako DVD ne prepoznaje flac, da li neka konverzija flaca ( u sta) resava problem ( pre rezanja)?

Post Reply