HiFi & Professional Audio Forum  

muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: muzicki server - moje konacno resenje za izlaz

Post by first » 18 Jan 2011, 10:27

Sir Oliver wrote:A sto se tice DVDa, ako DVD ne prepoznaje flac, da li neka konverzija flaca ( u sta) resava problem ( pre rezanja)?
Nisam ni mislio da ga režeš kao FLAC, već prebaciš u wav, pa tako nekim softverom (recimo Audio DVD Creator) režeš kao DVD-Audio.
Međutim, treba znati da narezani fajlovi na DVD Audio formatu nisu više wav već MLP, tako da plejer mora imati dekoder, odmosno mora
biti osposobljen da čita DVD-Audio format.
Last edited by first on 18 Jan 2011, 10:36, edited 1 time in total.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Jan 2011, 10:33

Sir Oliver wrote:Moja je ideja bila da SPDIF receiver sa CS8416 povezem na ulaz takvog DACa ( u DVDu) i ako to iole dobro svira probam da tweakom izvucem maksimum. Dosadasnja moja iskustva kazuju da su (savremeni )DAC chipovi prilicno slicni i da se naknadnim izvodjenjem i implementracijom analognog dela postizu glavna unapredjenja i razlike medju njima.
Sa tim mozes da se igras - to je zanimljiva gimnastika ...
Sir Oliver wrote:A sto se tice DVDa, ako DVD ne prepoznaje flac, da li neka konverzija flaca ( u sta) resava problem ( pre rezanja)?
Postoje programi (EAC npr.) koji bez problema raspakuju FLAC u WAV a to onda mozes direktno da rezes na CD/DVD.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 22 Jan 2011, 13:10

RME je stigla i vec svira. Kod mene nema nikave razlike izmedju RME i one ugradjene kartice (neka Realtek) gdje su obe nastimane da izbacuju signal digitalno bez ikakve obrade (preko toslink konektora) na DAC1. Druge kablove za RME (jos) nemam tako da ne mogu testati direktno na premp.

U svakom slucaju, moram da se predam i da oprvgnem moje prijasnje misljenje i komentare. Muzicki server (ili muzika sa HDa) preko externog DACa zvuci puno bolje nego CDP kombinacija, bar kod mene. Probavao sam i da prikopcam CDP na DAC ali je i tada ipak bolja varianta sa HDa, gdje je muzika ripovana sa istog CDa tako da je "izvor" isti. Jos ostaje da rijesim kako sve da uklopima i razmjestim. Najveci problem su ventilatori tako da mi se cini da cu da idem na varijantu sa starim kompijuterom, bez graficke kartice i iakvih "dzidza" pa sa Linuxom (ili votexbox variant).

Ako nekome treba Esound ili Denon DVD2900 nek se javi :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 22 Jan 2011, 13:14

ninja wrote:
U svakom slucaju, moram da se predam i da oprvgnem moje prijasnje misljenje i komentare. Muzicki server (ili muzika sa HDa) preko externog DACa zvuci puno bolje nego CDP
:yh :oky

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 22 Jan 2011, 13:18

first wrote:
ninja wrote:
U svakom slucaju, moram da se predam i da oprvgnem moje prijasnje misljenje i komentare. Muzicki server (ili muzika sa HDa) preko externog DACa zvuci puno bolje nego CDP
:yh :oky
Ko prizna, pola mu se prasta :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 22 Jan 2011, 13:29

ninja wrote:Ko prizna, pola mu se prasta :wink:
Dobro, oprostićemo ti pola, ali sledeći put da pratiš šta se priča na časovima... :oky

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 22 Jan 2011, 13:32

Jos jedan komentar, "Batman", tip koga nisam jos uspio posjetiti, posle testa, pa kupovine Vortexboxa sa Lynx L22 je stavio oglas da prodaje svoju kobinaciju EmmLabs CDSD+DCC2 :yh .... tako ako je neko zaintersovan nek uzme to :wink: ... ili ovu prvu, novu, kombinaciju koja je mnogo jeftinija, a izgleda i bolja :-"

http://i455.photobucket.com/albums/qq27 ... 010062.jpg
Last edited by ninja on 22 Jan 2011, 13:34, edited 1 time in total.
Image Made in SFRJ
KokBok

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 22 Jan 2011, 13:33

first wrote:
ninja wrote:Ko prizna, pola mu se prasta :wink:
Dobro, oprostićemo ti pola, ali sledeći put da pratiš šta se priča na časovima... :oky
Ma pratio sam ja ali nisam vjerovao tudjim usima :mrgreen:
Image Made in SFRJ
KokBok

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 22 Jan 2011, 23:17

first wrote:
Nisam ni mislio da ga režeš kao FLAC, već prebaciš u wav, pa tako nekim softverom (recimo Audio DVD Creator) režeš kao DVD-Audio.
Međutim, treba znati da narezani fajlovi na DVD Audio formatu nisu više wav već MLP, tako da plejer mora imati dekoder, odmosno mora

Ovo nije točno pa da ispravim.

Na DVD-u se wav može snimiti kao DVD-video ili DVD-audio.

DVD-video podržava stereo formate 16, 24 bita i 44.1, 48 i 96kHz i klasične surround formate (DTS, DD i slično). Mora imati nekakvu sliku i to se može iskonstruirati programom DVD Audio Creator. Ovo čita svaki DVD player.

DVD-audio podržava formate 16, 24 bita i 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz. Sve ovo može se snimiti kao wav i ne treba se komprimirati u MLP. U surround modu, dakle 5.1 kanala može se kao wav snimati do 24bit/48kHz. Preko toga, a granično sa 24bit/96kHz mora se kodirati u MLP jer bi kao wav prešlo bitrate DVD-a kao medija, a koji iznosi 9.6 kbps. Ovo čitaju playeri koji imaju DVD-audio logo, a ako nije kodirano u MLP i na disku se nalazi samo DVD-Audio zapis, postoji velika vjerojatnost da to pročitaju i obični (moderni) DVD playeri.

Ovdje treba dodati da rijetko koji DVD player može digitalno izbaciti van preko 24bit/96kHz.

Snimanje kao DVD-audio može se napraviti programima Minetonka Disc Welder ili DVD-Audio Solo.

Editiranje sadržaja sa originalnih DVD-audio medija može se napraviti programom DVD-Audio Explorer.

Prebacivanje iz flaca u wav - programom Flac Frontend.

Snižavanje rezolucije programom Woxengo R8brain (opcija; ultra step / mimimum phase)

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 23 Jan 2011, 00:40

ninja wrote:RME je stigla i vec svira. Kod mene nema nikave razlike izmedju RME i one ugradjene kartice (neka Realtek) gdje su obe nastimane da izbacuju signal digitalno bez ikakve obrade (preko toslink konektora) na DAC1. Druge kablove za RME (jos) nemam tako da ne mogu testati direktno na premp.

U svakom slucaju, moram da se predam i da oprvgnem moje prijasnje misljenje i komentare. Muzicki server (ili muzika sa HDa) preko externog DACa zvuci puno bolje nego CDP kombinacija, bar kod mene. Probavao sam i da prikopcam CDP na DAC ali je i tada ipak bolja varianta sa HDa, gdje je muzika ripovana sa istog CDa tako da je "izvor" isti. Jos ostaje da rijesim kako sve da uklopima i razmjestim. Najveci problem su ventilatori tako da mi se cini da cu da idem na varijantu sa starim kompijuterom, bez graficke kartice i iakvih "dzidza" pa sa Linuxom (ili votexbox variant).

Ako nekome treba Esound ili Denon DVD2900 nek se javi :wink:
I kod mene Realtek dobro radi i bez eksternog DAC-a. I ja nameravam da kupim RME ali bih je slušao direktno bez povezivanja na DAC. Vidim da je PrekoBare sluša preko balansiranih izlaza. Voleo bih da napišete kako RME zvuči na činčevima, pošto moj pre-amp ima samo takve ulaze. Ovo je moj prvi post na ovom forumu pa koristim priliku da vas sve pozdravim.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 23 Jan 2011, 11:00

Ja nisam ni pokusao da testiram Realtek bez DACa, samo sam "izvukao" "cist" signal preko nje :wink:

Sto se tice RME, ja je nisam slusao direkntno na preamp posto nisam dobio kablove uz nju, a novi jos nisu stigli. Kad dodju, onda cu to probati ali samo balansirano posto mi je takav sistem. Po onome sto sam citao, trebalo bi da bude dobro iako ovdje se polako osniva "falanga" korisnika Lynx L22 kartice kao HighEnd solucija sa kompijuterom. Cijena Lynx kartice nije ni tako visoka ako se razmisli da je to i visoko kvalitetni DAC.

Moj sljedeci problem je kako to sve sada upakovati posto ovaj komp sto sada koristim ima previse ventilatora da bi mogao da bude konacno rjesenje.

Pozdrav i dobro nam dosao!
Image Made in SFRJ
KokBok

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 23 Jan 2011, 11:12

Ja bih napravio nešto ovako, samo sa RME umesto EMU:

http://www.diyaudio.rs/topic/2963-roscoe-player/

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 24 Jan 2011, 06:21

Prophet, taj projekat je vrlo dobar, sa malim poboljsanjem.

OS: Windoze 7 jer ima WASAPI. Zvuci mnooogo bolje od XP. Mreza i Muzicki server ne idu zajedno. Muzicki server je standalone sprava, bez mreze, bez antivirusa, bez fajervola.
Ako se koriste spoljasnji drajvovi to treba da bude reseno preko esata multiplajer kartice i esata kucista.

Kombinacija velikog kucista, 140mm ventilatora ili vecih koji se sporo ili nikako okrecu, predimenzioniranog hladnjaka i laptop procesora dovode do prakticno tihog PC-a.

Solid state drajvovi su postali jeftini i treba koristiti za OS. A ostale oklopiti u alu-hladnjake. To sve ne kosta mnogo a vrlo je efikasno.

Jedva cekam da Ninja isproba analogni balansirani izlaz pa da nam javi.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 24 Jan 2011, 12:18

dioklecijan wrote:
first wrote:Nisam ni mislio da ga režeš kao FLAC, već prebaciš u wav, pa tako nekim softverom (recimo Audio DVD Creator) režeš kao DVD-Audio.
Ovo nije točno pa da ispravim.

Na DVD-u se wav može snimiti kao DVD-video ili DVD-audio.

DVD-video podržava stereo formate 16, 24 bita i 44.1, 48 i 96kHz i klasične surround formate (DTS, DD i slično). Mora imati nekakvu sliku i to se može iskonstruirati programom DVD Audio Creator. Ovo čita svaki DVD player.
Da si pročitao pitanje od početka, onda bi uvideo da pišeš o nečemu što nije predmet priče.... Dakle, čovek pita sledeće,....
Sir Oliver wrote:Postoje neki DVD playeri sa 24/192 DACom. Kako na njima slusati Flacove u toj rezoluciji. Narezati CD , DVD , DVDa sta vec pa pustiti? Ako je to moguce onda sledi neki tweak takvog DVDa.
Prema tome kakav sad DVD-Video kad sam navodiš da taj format podržava maximum 24/96, da ne pominjemo kako je potrebno u authoring dodati i sliku koja bespotrebno
samo zauzima slobodan prostor na disku, a u ovom slučaju nema nikakvog smisla. Osim toga, ako baš insistiraš na tačnosti, program Audio DVD Creator ne može kreirati
DVD-Video diskove, već je namenjen baš za DVD-Audio authoring,....

Sve ostalo napisano već postoji na mreži i to mnogo šire objašnjeno, tako da je bilo mnogo lakše proslediti link, recimo ovaj.... http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 24 Jan 2011, 12:31

Ja sam do sada s programom Audio DVD Creator napravio tridesetak DVD-Video diskova, a sada kada ti kažeš da se s njime može raditi DVD-Audio disk nemam ti što reći osim da sigurno nisi napravio nijednog i da pišeš o nečemu što ne znaš. Nažalost smatrao sam te za ozbiljnijeg sugovornika........ Toliko na ovu temu!

http://www.audio-dvd-creator.com/

Post Reply