HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

USB kabl

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: USB kabl

Post by sdanicic » 18 Feb 2012, 12:55

Uzeo sam juce na probu, a vrlo je verovatno i da ce ostati u trajnom mi vlasnistvu - Kimber USB Ag kabl (0,5 m).

Kabl je svirao do tada jedno 5-6 sati, tako da cu neke ozbiljnije utiske imati i preneti vam recimo sredinom naredne nedelje. Kabl je veza uzmeju Transcend USB 2.0 diska kapaciteta 500 GB i SB Toucha.

Malo sam poslusao par veoma zahtevnih numera E.S.T.-a (izvodjacka kompleksnost) i Dhafer Youssef-a (veoma ceste promene tranzijenti) - u odnosu na fabricki isporucen kabl promene se cuju, nema dileme, pre svega sa aspekta povecane transparentnosti i defincije basa :-)

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 28 Feb 2012, 11:09

sdanicic wrote:Kabl je svirao do tada jedno 5-6 sati, tako da cu neke ozbiljnije utiske imati i preneti vam recimo sredinom naredne nedelje.
I,... gde su neki utisci? :ovo

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 28 Feb 2012, 12:59

first wrote:
sdanicic wrote:Kabl je svirao do tada jedno 5-6 sati, tako da cu neke ozbiljnije utiske imati i preneti vam recimo sredinom naredne nedelje.
I,... gde su neki utisci? :ovo

Nemam vremena, ali ni malo :-(

Najvazniji utisak tj. rezultat je da sam zadrzao kabl, tj. da sam ga kupio.

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 28 Feb 2012, 20:11

Drago mi je da si zadovoljan kablom
to je najbitnije.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 Feb 2013, 19:13

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Feb 2013, 20:28

Ja sam nakon citanja testova USB kablova po nemackim HiFi novinama odlucio da rizikujem i kupim ono sto su gotovo sve nemacke novine preporucile: AQVOX USB kabl. Po tim nemackim testovima, od ovog kabla, koji nije bas jeftin, jedino su bolji neki, ali ne svi, USB kablovi cija cena prelazi 600 eura (navodno je tek Wireworld Platinum Starlight dao bolji rezultat od ovog AQVOXa). U testovima su ga poredili sa Kimber AG, Furutech, raznim Audioquest, Wireworld Starlight, itd. i uvek je AQVOX izlazio kao jasan pobednik.

Ja sam ga poredio sa Lenovo i sa Audioquest Carbon USB kablovima i to tako sto su mi sluzili kao veza izmedju Emble i docking station u koju je uboden SSD disk sa muzikom. Razlike izmedju ovih USB kablova, da to odmah kazem, nisu bile velike ali su se cule. I zbilja, od ovih kablova AQVOX je dao najbolji sound. Ponavljam da razlika nije velika ali postoji i manifestuje se u nesto citijem i jasnijem zvuku. Dok recimo AQ Cobalt daje nesto "puniji" zvuk u srednjim, istovremeno je i nesto "mutniji" - ne tako definisan kao AQVOX. Kao da je i ekstenzija i u gornjem i u donjem zvucnom spektru bila jasnije definisana sa ovim AQVOX kablom.

Mogu da preporucim ovaj AQVOX USB kabl kao zbilja dobro resenje, narocito ako imate kvalitetne komponente koje njime zelite da povezete. Ovde moze da se kupi direktno od proizvodjaca:

http://www.aqvox.de/bestellung.html

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Mar 2013, 16:59

Dejane, ja sam do sada mislio da je Aqvox ozbiljna firma ali sam sada stekao drugo misljenje.

Verujem da je taj njihov USB kabl bolji od pijacara od 2 eura ali me je njegov opis naveo da posumnjam u Aqvoxov kredibilitet ozbiljne firme.
Evo sta oni kazu:

"gold-plated connectors, silver-plated OFC-copper, triple-shielding, optimized for audio signals, for USB 1.1 and 2.0"

Sto rece Bercek u Decko koji obecava, jjjjje' ttttti ttttto mmmmene zajjjj.....

Koji bre audio signali kroz USB? Kroz USB putuje DATA u paketima a ne audio signal.

Ja i dalje verujem, u nedostatku drugog objasnjenja da razlike kod usb kabla nastaju zbog TEHNICKI NEISPRAVNIH/LOSE KONSTRUISANIH UREDJAJA - PC nema galvansku izolaciju na USB izlazu a nazovi audiofilski uredjaji nemaju galvansku izolaciju na USB ulazu. Ako USB kabl ne odbacuje RF zagadjenje iz PC-a/periferijskog uredjaja, ono kroz USB kabl direktno ide u DAC. A ako je USB kabl dobro namotan da odbacuje smetnje, dolazi do magicnog poboljsanja "audio signala".

Ja smatram da to sto je AQVOX napisao za svoj USB kabl da je najobicniji schweinerei kojim vredjaju potencijalne kupce.

Pitaj Emblu da li Embla ima galvansku izolaciju na USB ulazu? Smem da se kladim da nema. Ako nema posalji im racun za AQVOX kabl koji si morao da kupis da bi mogao da koristis tehnicki neispravan uredjaj.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 01 Mar 2013, 19:12

PrekoBare wrote: Ja i dalje verujem, u nedostatku drugog objasnjenja.....
Znači hoćeš da veruješ, ali još uvek nećeš da probaš i potom izvučeš neki zaključak. :rmb
PrekoBare wrote: Pitaj Emblu da li Embla ima galvansku izolaciju na USB ulazu? Smem da se kladim da nema.
Kako da ne,... Mike je rešio da uštedi 2€ na galvanskoj izolaciji kada je pravio Emblu, koju inače prodaje za 6.500€ :wll

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Mar 2013, 20:02

First, za ovu diskusiju je irelevatno za koliko se nesto prodaje. Relevantno je da li ima galvansku zastitu na USB ulazu ili nema.

Zasto je to vazno? Pa kad se prikljuci periferisjski uredjaj kao sto je fijoka za HD, RF smetnje od njegovog napajanja direktno dospevaju preko USB ulaza u "audiofilski uredjaj". Vecina samo po ceni audiofilskih uredjaja NEMA galvansku zastitu na USB ulazu. Takav USB ulaz je neispravan, ali to proizvodjaca nije briga, a i zasto bi kad to ni kupce ne interesuje.

Takodje je Irelevantno i koliko izrada galvanske zastite kosta u odnosu na krajnju cenu. 2 evra je 1 promil maloprodajne cene HT risivera koji se prodaje za 2000 evra. ili 0.3 promila maloprodajne cene EMBLE. Problem je u tome sto je cena koju vlasnik robne marke HT risivera placa OEM za izradu ispod 100 eura. Tako da je tih istih 2 evra 2 % cene proizvoda. A to nije za bacanje. Nije isto da li se za iste pare od OEM fabrike dobije 100 ili 98 HT risivera.
Ta dva risivera donesu cist prihod od 1000 eura. Prema tome, za proizvodjaca je galvanska zastita od 2 eura LUKSUZ.
U tome je razlog zasto cak i proizvodi sa luksuznom cenom imaju bedne komponente unutra, a ne zale pare na bizuteriju koja se vidi spolja.

Da bi se ta ustedu proizvodjaca ispravila, treba da potrosimo stotinak ili vise eura.

Ja koristim Windows 7 server, svi drajvovi su SATA, audio izlaz je analog XLR i nemam nikakvu potrebu za USB kablovima. Takvo resenje sam i odabrao kad sam shvatio u cemu je problem.

Ako govorimo o probi, probaj ti da testiras razlicite USB kablove na tehnicki ispravnim uredjajima (onima sto imaju galvansku izolaciju na izlazu i ulazu).
Bila bi lepa tema za tvoj casopis.

Volter

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 01 Mar 2013, 22:52

Sa Aqvox-a sajta:

Galvanical isolation
The idea of galvanical isolation of the USB-data conductors for improvement of soundquality has lots of friends but has no real advantage. The only reason for a galvanical isolation of USB-data in audio-setups is, if a groundloop issue makes a loud humm. USB isolators make sense in industrial environments where voltage spikes of some hundred volts or hefty noise can damage the equipment or falsify the USB-signals. Any galvanical isolation, via electronic or via transformer under normal circumstances, brings no sound improvement but is mostly sound degrading by signal alternation. The "evil" computers noise is coming basically through the positive power-rail from the computer - and this is interupted in the AQVOX USB-PSU.

Opet neka zavera... :dev

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 02 Mar 2013, 02:13

gilja wrote:Sa Aqvox-a sajta:

Galvanical isolation
The idea of galvanical isolation of the USB-data conductors for improvement of soundquality has lots of friends but has no real advantage. The only reason for a galvanical isolation of USB-data in audio-setups is, if a groundloop issue makes a loud humm. USB isolators make sense in industrial environments where voltage spikes of some hundred volts or hefty noise can damage the equipment or falsify the USB-signals. Any galvanical isolation, via electronic or via transformer under normal circumstances, brings no sound improvement but is mostly sound degrading by signal alternation. The "evil" computers noise is coming basically through the positive power-rail from the computer - and this is interupted in the AQVOX USB-PSU.

Opet neka zavera... :dev
gilja wrote: Opet neka zavera... :dev

Au, imamo i komicara ko na dodeli Oskara.

Evo prilike da naucis da straw man logicku pogresku ne treba koristiti u pisanoj komunikaciji jer se lako razotkriva.
To treba ostaviti za verbalna nadmudrivanja, po mogucstvu bez pametne publike.

Citirani Aqvox pasus govori o tome da galvanska izolacija utice na degradaciju signala. To je tacno, za analogni i digitalni AUDIO signal. Ali ono sto
prolazi kroz USB kabl na putu od PC-ja do DAC-a nije audio signal nego DATA Paket. Kad bi doslo do degradacije "USB signala", pukla bi veza.

Dalje, AQVOX koristi logicku pogesku u objasnjenju da se galvanska izolacija USB ulaza DAC-a koristi za poboljsanje zvucnog kvaliteta, Ne radi se o tome nego nego o sprecavanju RF smetnji iz racunara da udju u DAC.

Tu dolazimo do njihovog resenja, USB PSU koji je spoljasnji izolator USB konektora na DAC-u.

Samo, to se prodaje POSEBNO a ne dolazi uz DAC.
Kad neko kupi njihov dac od 1000 eura a ne kupi i ovaj wall wart, NEMA zastitu AQVOX DAC-a od RF smetnji na USB ulazu. Divota. [/u]

Cijena dodatnog AQVOX USB PSU, prava sitnica, 98 eura. Takav wall wart realno vredi 10, da kazemo 20 eura najvise.

Sto jes jes, bolje da musterija potrosi dodatnih 98 eura za wall wart koji njih kosta 2-3 eura nego da AQVOX potrosi 98 centi da izoluje USB ulaz na DACu koji prodaje za 1000 eura.

Kao sto vidis, koristis tvrdnje koje nisu cinjenice. A pri tome jos koristis i sarkazam koji je micim izazvan. Doduse, primetio sam da kod nas odmah zakrekecu "zavera" kad nemaju znanja o necemu pa je to valjda nacin da ispadnu pametni pred onima sto znaju jos manje od njih.Vrlo zalostan manir.

U ovom sportu nisam od juce i pokusavam da pomognem onima koji jesu. Zasto to smeta drugima, pojma nemam. Mozda bi oni to mogli najbolje da objasne.
Last edited by PrekoBare on 02 Mar 2013, 03:02, edited 2 times in total.

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Mar 2013, 02:15

PrekoBare wrote:First, za ovu diskusiju je irelevatno za koliko se nesto prodaje. Relevantno je da li ima galvansku zastitu na USB ulazu ili nema.

Ja koristim Windows 7 server, svi drajvovi su SATA, audio izlaz je analog XLR i nemam nikakvu potrebu za USB kablovima. Takvo resenje sam i odabrao kad sam shvatio u cemu je problem.

Ako govorimo o probi, probaj ti da testiras razlicite USB kablove na tehnicki ispravnim uredjajima (onima sto imaju galvansku izolaciju na izlazu i ulazu).
Kao da se igramo gluvih telefona. Ova tema je otvorena pre skoro dve godine, a ti još uvek pričaš jednu te istu priču koju
za to vreme nisi ni pokušao praktično da proveriš (jer tebi USB kabl nije potreban). O čemu ti onda ovde pričaš??? :ovo

Što se mene tiče, isprobao sam USB kablove na svakakvim uređajima, uključujući i ove tehnički ispravne (kako ih ti nazivaš).
Treba li posle svega ovoga da verujem tebi, ili onome što sam imao prilike da čujem? :oky

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 02 Mar 2013, 03:18

first wrote:
PrekoBare wrote:First, za ovu diskusiju je irelevatno za koliko se nesto prodaje. Relevantno je da li ima galvansku zastitu na USB ulazu ili nema.

Kao da se igramo gluvih telefona. Ova tema je otvorena pre skoro dve godine, a ti još uvek pričaš jednu te istu priču koju
za to vreme nisi ni pokušao praktično da proveriš (jer tebi USB kabl nije potreban). O čemu ti onda ovde pričaš??? :ovo

Što se mene tiče, isprobao sam USB kablove na svakakvim uređajima, uključujući i ove tehnički ispravne (kako ih ti nazivaš).
Treba li posle svega ovoga da verujem tebi, ili onome što sam imao prilike da čujem? :oky

First, ti nemas potrebe meni nista da verujes, jer si sam cuo. Ali ocekujes da drugi tebi treba da veruju, a oni nisu culi ono sto si ti cuo.
Nego, ne secam se da si mi odgovorio na pitanje, da li tvoj Audiolab 8200 ima galvansku izolaciju USB ulaza :-)

ja sam USB nekada koristio i NAPUSTIO, upravo zbog propusta koji postoje na komercijalnom hardveru. Za mene je da se vracam na USB kao da me teras
da koristim Windows 95. To sam prevazisao i idem dalje. To sam ti objasnio vec ranije, to sam napisao i danas.

Po mom misljenju, USB 2.0 audio je corsokak, tehnologija postavljena naglavce. Kad se na to jos nadograde beskrupulozni proizvodjaci, to je razlog zasto
mnogi misle da kompjuter nije izvor audiofilskog zvuka.

Volter

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 02 Mar 2013, 10:31

PrekoBare wrote:
first wrote:

First, ti nemas potrebe meni nista da verujes, jer si sam cuo. Ali ocekujes da drugi tebi treba da veruju, a oni nisu culi ono sto si ti cuo.
Nego, ne secam se da si mi odgovorio na pitanje, da li tvoj Audiolab 8200 ima galvansku izolaciju USB ulaza :-)

ja sam USB nekada koristio i NAPUSTIO, upravo zbog propusta koji postoje na komercijalnom hardveru. Za mene je da se vracam na USB kao da me teras
da koristim Windows 95. To sam prevazisao i idem dalje. To sam ti objasnio vec ranije, to sam napisao i danas.

Po mom misljenju, USB 2.0 audio je corsokak, tehnologija postavljena naglavce. Kad se na to jos nadograde beskrupulozni proizvodjaci, to je razlog zasto
mnogi misle da kompjuter nije izvor audiofilskog zvuka.
- Joj kako me smorila ona Ana Karenjina.
- Uh i mene... Stani, ti si to pročitao?
- Ne.
- Pa kako te onda smorila?
- Ma kako nije.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Mar 2013, 12:47

PrekoBare wrote:First, ti nemas potrebe meni nista da verujes, jer si sam cuo. Ali ocekujes da drugi tebi treba da veruju, a oni nisu culi ono sto si ti cuo.
Vidi, odavno sam izgubio volju da na forumu vodim ovakve diskusije, jer mogu samo da očekujem neki bespotreban konflikt
sa ljudima koje nikada nisam ni video ni upoznao. Dakle, to je sve od nekih mojih očekivanja i ništa vše od toga.
PrekoBare wrote: Nego, ne secam se da si mi odgovorio na pitanje, da li tvoj Audiolab 8200 ima galvansku izolaciju USB ulaza :-)
Sve sam ti to već na ovoj istoj temi odgovorio (ranije) i sad pitaš ponovo.
1. Ne koristim USB port na Audiolabu, već koaksialni kabl koji ga povezuje sa SB Touch-om.
2. USB kablom je povezan SB Touch sa eksternim HDD.
PrekoBare wrote: Pitaj Emblu da li Embla ima galvansku izolaciju na USB ulazu? Smem da se kladim da nema.
Bladelius ima galvansku izolaciju na svim svojim (USB) uređajima, pa tako i na Embli koju pominješ. Ovu informaciju si
mogao da pokupiš i sa njihovog sajta (da te je zanimalo), ali ti se ne uklapa u priču koju guraš. Galvansku izolaciju
ima čak i njihov USB DAC koji košta tek nekih 600€, a u specifikacijama mu piše sledeće:

Galvanic isolation between USB and the analog circuits, which means no noise from the computer will be transferred to your amplifier

Evo i link ako hoćeš da proveriš....
http://www.bladelius.com/index.php/products/usb-dac

I da,... treba li da te podsetim da sam uticaj različitih USB kablova isprobao i na Embli, koja eto ima i tu „famoznu“ galvansku izolaciju. :ovo

Post Reply