HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

HDMI Muzika

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

HDMI Muzika

Post by DejanM » 04 Sep 2011, 09:27

Vec izvesno vreme se koristi HDMI protokol za prenos cisto audio informacije. Uglavnom se radi o novim audio HD formatima, koji se mogu kupiti na Blue Ray diskovima. Medjutim, takvih diskova ima jako malo i cini se da cela ta prica veoma sporo ulazi u ritam.

Mnogo interesantnija i realnija opcija jeste koriscenje HDMI protokola za prenos SACD audio informacije od playera do DACa/Pojacala. Recimo kao player moze da se koristi Sony SCD-XA5400ES koji ima HDMI izlaz koji podrzava DSD stream. Kao receiver DSD streama mogu da se koriste AVRs novije generacije. Na taj nacin moze da se dobije jako interesantna reprodukcija ... predpostavljam jako visokog nivoa. Ovo je jako interesantna opcija za one koji vec imaju SACD diskove. Mada je moguce i obican CD stream preneti preko HDMI.

Ovde je test ovog Sony-a na areadvd (test je na Nemackom):

http://www.areadvd.de/hardware/2009/son ... 00es.shtml

Navodno to radi fantasticno ...

Da li je neko ovo vec probao ?

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: HDMI Muzika

Post by first » 04 Sep 2011, 10:13

DejanM wrote: Da li je neko ovo vec probao ?
Isprobao odavno, ali sa DVD-Audio diskovima. Evo sad si mi dao ideju da ponovo poslusam taj izvor sa novim pojacalom (Roksan Caspian M2) koje gostuje u mom sistemu. Trenutno svira Ray Brown - Soular Energy 192/24.
Mozes pretpostaviti kako to zvuci.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Sep 2011, 10:25

first wrote:
DejanM wrote: Da li je neko ovo vec probao ?
Isprobao odavno, ali sa DVD-Audio diskovima. Evo sad si mi dao ideju da ponovo poslusam taj izvor sa novim pojacalom (Roksan Caspian M2) koje gostuje u mom sistemu. Trenutno svira Ray Brown - Soular Energy 192/24.
Mozes pretpostaviti kako to zvuci.
Ono sto mislim da jeste ovde najvaznije jeste digitalni prenos DSD pomocu HDMI. To znaci da moras da imas player sa HDMI izlazom koji je u stanju da cita SACD a na drugoj strani AVR koji moze da prihvati DSD (multi-channel i stereo) preko HDMI. Nema puno playera koji to mogu a i ti koji postoje na trzistu kostaju jako puno. Ovaj Sony je jos jeftinija varijanta.

Ovaj lik koji je testirao ovog Sony-ija tvrdi da nikada nije cuo nista bolje u zivotu od SACD preko HDMI .... Kao AVR je koristio Yamahu DSP-Z11 ...

Ja imam nekoliko SACD diskova pa mi ovo izgleda interesantno ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 04 Sep 2011, 11:11

DejanM wrote: Ovaj lik koji je testirao ovog Sony-ija tvrdi da nikada nije cuo nista bolje u zivotu od SACD preko HDMI .... Kao AVR je koristio Yamahu DSP-Z11 ...
E sad, moguce da je to njegov dozivljaj, ali cu se sloziti da zvuci jako dobro. Medjutim, nista losije nece zvucati ni neki 192/24 ili 96/24 fajl sa HDD, ako se poseduje dobar DAC i ostatak sistema. A podjednako je vazan i sam kvalitet produkcije tih visokorezolutnih muzickih materijala.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Sep 2011, 13:19

Verovatno je tako. Ova opcija sa HDMI SACD je inetresantna pre svega onima koji imaju vec SACD diskove, kao i onima koji vole da cuju multikanalni SACD - recimo Dark Side of the Moon i tome sl. Problem je medjutim rasprostranjenost SACDova tako da je veliko pitanje da li se isplati ulagati u to ...

Interesantno ce biti kako ce funkcionisati HD Audio smesten na Blue Ray disk ... Cela infrastruktura je uglavnom vec tu (AVR + BR Player sa HDMI vezom). To bi moglo cak i bolje da svira od SACD ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 04 Sep 2011, 14:33

Vec postoje BD Audio diskovi, za sada samo sa klasikom a DTH HD Master zvuk bi trebao po kvalitetu da pokopa sve pre njega.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Sep 2011, 11:44

gvlada wrote:Vec postoje BD Audio diskovi, za sada samo sa klasikom a DTH HD Master zvuk bi trebao po kvalitetu da pokopa sve pre njega.
Da li mozes neki link da postavis ?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 10 Sep 2011, 11:49

DejanM wrote:Da li mozes neki link da postavis ?
Evo ti pa listaj,....

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... io&x=0&y=0

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Sep 2011, 12:25

first wrote:
DejanM wrote:Da li mozes neki link da postavis ?
Evo ti pa listaj,....

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... io&x=0&y=0
Pfu, ... thanx first. Nisam znao da su ovi diskovi uzeli toliko maha. Ja sam mislio da se radi o par nekih egzoticnih snimaka koji se prodaju preko "nikad-cuo" web stranica ... Ovo i nije tako lose ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 10 Sep 2011, 12:37

HD audio..... :D
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Post Reply