HiFi & Professional Audio Forum  

WLAN zvucnici

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

WLAN zvucnici

Post by DejanM » 13 Jan 2012, 08:57

Ideja je zapravo veoma stara ali do sada nije nikada bila iz tehnickih razloga realizovana na zadovoljavajuci nacin. Naime radi se o tome da se zvucnici povezu za audio sistem bez kablova, sto bi rasporedjivanje vise zvucnika, posebno u home theater sistemima, bilo znatno lakse. Razne tehnologije koje su do sada koriscene za to su se pokazale prilicno nepouzdanim zbog prekida u prenosu signala. Kvalitet zvuka je takodje bio los.

Nova generacija WLAN uredjaja vraca ovu staru temu ponovo u igru i pokusava istu ideju da realizuje preko WLAN tehnologije. Tu postoje generalno posmatrano 2 principijelna pristupa: jedan koji je identican starom konceptu povezivanja zvucnika preko WLANa za audio sistem i sluzi kao ekstenzija postojecem sistemu; i drugi koji sam zvucnik cini kompleksnom komponentom za sebe, koja nije samo zvucnik nego ima i ugradjeno pojacalo, DAC, kao i kompletan streaming client.

Na trzistu se pojavilo nekoliko proizvoda ove druge vrste u zadnje vreme. Firma Bose je verovatno najpoznatija, ali ovde imate jedan znacajno jeftiniji proizvod nemacke firme Teufel, poznate po kvalitetnim proizvodima za razumne novce:

http://www.teufel.de/raumfeld-one.html

Raumfeld One ima u sebi ugradjenih 5 zvucnika, sa bas driverom koji puca na dole; Class D pojacalo od 90 W, kao i DAC Cirrus 24/96, i kompletan streaming client. Cena je 450 eura po komadu.

Interesantno je da su prvi proizvodi ove vrste pravljeni ukao mali zvucnici, ocigledno namenjeni manjim i desktop sistemima. Bice interesantno kada se pojave i pravi podnostojeci zvucnici ovog tipa. Ocene kvaliteta zvuka ovog Teufel zvucnika jesu jako dobre, sto znaci da je problematika prenosenja podataka kroz etar resena. Koristi se znaci WLAN a audio signal je digitalan. On se dekodira u samom zvucnika, gde se i pojacava. Koncept je jasan i sigurno funkcionise jer danas imamo pravu poplavu network uredjaja koji rade po istom principu a kvalitet reprodukcije nije limitiran WLANom nego mnogo vise kvalitetom samog DACa i pojacala pa naravno i samih zv. drivera ...

U svakom slucaju interesantan razvoj .... Ja licno pazljivo posmatram ovaj segment trzista u slucaju da se odlucim da prosirim svoj home theater sistem za jos 2 zvucnika - izbegavanje kablova deluje kao vrlo primamljiva opcija sa, uzgred budi receno, i veoma visokim WAF ...

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: WLAN zvucnici

Post by prophet » 13 Jan 2012, 09:56

Preko Wi-Fi se prenose podaci kao i kod Squeezbox-a. Ovo nije ništa novo. Da su napravili stereo varijantu koja nije all-in-one to bi već bilo nešto. :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Jan 2012, 10:25

Postoje i stereo varijante. Mislim da je ovo fleksibilnija varijanta jer mozes da dodajes zvucnika koliko hoces. Oni se kace na mrezu i verovatno preko server aplikacije bivaju koordinisani.

Ono sto mozda jeste problem kod ovog pristupa jeste cinjenica da ovakav zvucnik zahteva da bude spojen preko strujnog kabla na AC mrezu. Na taj nacin nema zvucnickih kablova ali dobijate strujne.

To je mnogima problem. Znam recimo da je Martin Logan zbog toga promenio pristup kod svojih polu-aktivnih modela i umesto AC strujnog kabla, napaja svoje zvucnike (odnosno class D pojacala u njima) pomocu malog ispravljaca (kao kod mobilnih telefona) koji je utaknut u zidnu uticnicu ili u produzni a od njega onda ide vrlo tanak kabl do zvucnika.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2012, 11:29

Kakvi bežični zvučnici? Pa sam si rekao da onda mora da postoji kabl za napajanje i tu je kraj priči o bežičnim zvučnicima.
Kvalitet zvučne reprodukcije je takođe sporan, barem po malo ozbiljnijim hi-fi kriterijumima. Ko tome ne pridaje značaj,
može i da razmatra nabavku takvih zvučnika. Drugim rečima, nema tu iole ozbiljnijeg zvuka. A još kad vidim da su u tim
zvučnim kutijama i pojačala u D klasi.... :ovo [-X

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Jan 2012, 13:59

Ne bih ja bas tako brzo otpisao class D ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2012, 14:56

DejanM wrote:Ne bih ja bas tako brzo otpisao class D ...
Verujem da to može nekome da se dopada, ali D klasa još uvek nije dostigla nivo nekog ozbiljnijeg hi-fi zvuka.
Neki napredak postoji, mada ni prilično skupi primerci koje sam slušao ne uspevaju u potpunosti da se oslobode te sirovosti i
uglavnom nose neku dozu sintetičkog zvuka koji nema dušu. Jednostavno ne poseduju dovoljno prefinjenosti i fluidnosti za neke
ozbiljnije zvučne rezultate.

Jedino što sam čuo da prilično dobro zvuči je Audio Research LSI200, ako je to uopšte čista D klasa, a i košta preko 5000€.
Dakle ako se nešto i može napraviti sa tom D klasom, onda je to u nekom prilično skupom cenovnom razredu, mada se ni
tu nisu nešto proslavili. Kad se samo setim kako su kod mene očajno svirali oni Jeff Rowland 501 mono blokovi što su
došli na probu,... a šta tek očekivati od ovih jeftinijih primeraka.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Jan 2012, 15:43

Jesi li bio da poslusas Martin Logan Purity ?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2012, 15:49

DejanM wrote:Jesi li bio da poslusas Martin Logan Purity ?
Nisam. Možda iduće nedelje. :wink

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 13 Jan 2012, 17:53

first wrote:
DejanM wrote:Ne bih ja bas tako brzo otpisao class D ...
Verujem da to može nekome da se dopada, ali D klasa još uvek nije dostigla nivo nekog ozbiljnijeg hi-fi zvuka.
reci da se za*e*a*as..... :yhi

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2012, 18:53

lautrecred wrote:
first wrote: Verujem da to može nekome da se dopada, ali D klasa još uvek nije dostigla nivo nekog ozbiljnijeg hi-fi zvuka.
Nikako,... u stvari može dobro da goni aktivne sabvufere i to je to (bar što se mene tiče). :oky

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 13 Jan 2012, 18:59

meni je u toj igri jedini ozbiljan igrac Meridian.

Ovi ostali su na nivou FM bezzicnih zvucnika na koje je zalepljeno zombi ime ADVENT.

Bose? Zar to spada uopste u hi-fi? Kolilko znam, to spada u 'lifestyle" sto god to znacilo.

Mene intresuje nesto drugo. Kad i Kurta i Murta predju na ovakva resenja (bezzicni HT sa N.1 zvucnika)
koliko li ce tek onda da bude RF smoga svuda oko nas.

Da li znate koliko zraci baza samo jednog 5.9Mhz daljinskog telefona?
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 13 Jan 2012, 21:02

first wrote:
lautrecred wrote:
first wrote: Verujem da to može nekome da se dopada, ali D klasa još uvek nije dostigla nivo nekog ozbiljnijeg hi-fi zvuka.
Nikako,... u stvari može dobro da goni aktivne sabvufere i to je to (bar što se mene tiče). :oky
otpeljaj do vrsca da cujes malo nuforce 9 i maggie 20.1/oris swing. tesko da to nije ozbiljan high end.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Jan 2012, 00:43

PrekoBare wrote:meni je u toj igri jedini ozbiljan igrac Meridian.

Ovi ostali su na nivou FM bezzicnih zvucnika na koje je zalepljeno zombi ime ADVENT.

Bose? Zar to spada uopste u hi-fi? Kolilko znam, to spada u 'lifestyle" sto god to znacilo.

Mene intresuje nesto drugo. Kad i Kurta i Murta predju na ovakva resenja (bezzicni HT sa N.1 zvucnika)
koliko li ce tek onda da bude RF smoga svuda oko nas.

Da li znate koliko zraci baza samo jednog 5.9Mhz daljinskog telefona?
WLAN emiteri su slabiji od onih koji se koriste kod bezicnih telefona. Medjutim i WLAN zraci... e sad koliko je to opasno ... U svakom slucaju mnogo manje od zagadjene hrane, genetski izmenjenih zitarica, voca i povrca, mnogo manje od zastarelih atomskih centrala koje pustaju u vazduh i zemlju i vodu ko zna sta sve ... Hrana recimo tamo gde ti zivis je prava katastrofa - ovde u Evropi to jos na nesto i lici, ali kod vas tamo preko bare je zbilja katastrofa ... treba imati dobru kintu da bi se covek hranio necim sto nije zatrovano, napunjeno hormonima ili zatrovano na neki drugi nacin ... a da o ukusu i ne govorim. Tako da ... jeste nije bas idealno resenje imati bilo sta bezzicno ... ali sa druge strane, kada se pogleda cemu smo sve izlozeni, cime se hranimo i koji vazduh udisemo, WLAN mu dodje jos kao macji kasalj ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Jan 2012, 10:40

[quote="Gerner]
My view on D-amps for subs is that in particular those of them that sports a passive PSU, shows a little lack of edge and attack in the lows. Warm and rounded they all are.

Oh... the WLAN speakers.. #-o[/quote]

I have the same experience with class D amps. They can sound rather good, some of them better than the others, some play better with some speakers and some not, but I always felt that slight warmth in higher bass region ... That produces subjective feeling of a bit rounded sound - sound that some compare to tubes (I am not one of them). I generally do not like that very much - but it may be also a matter of pairing with the right speakers. My latest experience was with Martin Logan Purity and it was some experience ... These Martin Logans are full active speakers driven by 200 W class D amps. Their transparency is exemplar but I still could hear that slight finesse of warmth in the sound. I am not sure if that can be improved with the appropriate cable - something that is very neutral, good silver cable for example, ... - but it is surely worth trying.

It is interesting that hi resolution speakers (with diamond or berillium high drivers) work very well with class D amps. I had interesting experience with B&W 803D and Rotel class D. That worked quite well together. These amps succeded to get a right balance out of these B&Ws, which for example Accuphase E212 couldn't do ... Chapter also worked very well with B&W 802D.

Ah, WLAN speakers ... I believe that there is a potential in this concept. WLAN transfer of digital data is no brainer any more. It works well - everyone who is using SqueezeBox units with WLAN can confirm that. Putting DAC and amp close to speaker drivers has some advantages and some disadvantages.

The advantage is that it can be really well tuned to work together - especially if you use one amp for every driver. All cabling stories are not an issue here. And the concept is very flexible except the need for a power cable.

The challenge is surely to isolate the electronics from speaker drivers. Another challenge is to implement good power supplies for all 3 (or more) units. Power supplies for class D amps must be isolated from the supply for DAC - actually they have to be provided separately. DAC supply has to be filtered in addition in order to prevent the garbage produced by class D to enter DAC supply. There are a lot of other issues that must be resolved. It is possible though to do it right, but probably such a speaker will have rather high price.

Now if I can let my thoughts to fly freely ... Such an ultimate WLAN speaker could profit from WLAN connection in a way that it can update DAC software automatically. If it would have power regenerator (something like PS Audio P5/P10), which would be responsible for providing clean current to the DAC, it can be connected to the vendor cloud in order to have on-line maintenance support (like PS Audio has). That could be highly sofisticated unit. But all these technologies are already there, implemented in various units ... so it is not science fiction any more. The only real change is the paradigm of a speaker that can do everything - that is actually a compklete system for one channel.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Jan 2012, 13:31

Gerner wrote: Yes WLAN feeded speakers could reach a high level with a lot of convenience. Still they would belong to a certain concept where all HW components are locked and likely fixed into a concept box.
That is not really for the Hi-Fi nerds who like to play with all the components themselves.
That is an interesting observation ... It may be the reason why active speakers are not so brightly accepted as passive ones ... Although active speakers do have a lot of advantages.

Post Reply