HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

WLAN zvucnici

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: WLAN zvucnici

Post by DejanM » 17 Jan 2012, 07:15

There are though cheaper alternatives like Rotel, BelCanto, ... Pairing is certainly an issue here but it may be good alternative when the budget is tight.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 17 Jan 2012, 07:35

how about Wyred4Sound and their most powerfull offerings, 500w and 1000w?

I am sort of sceptical because the owners were learning electronic on pay as you go principle, and good component is more than the sum of cheap parts. However, the price is very tempting.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Jan 2012, 08:42

PrekoBare wrote:how about Wyred4Sound and their most powerfull offerings, 500w and 1000w?

I am sort of sceptical because the owners were learning electronic on pay as you go principle, and good component is more than the sum of cheap parts. However, the price is very tempting.
Have you any experience with them ? On this side of ocean we do not have often the possibility to hear that brand ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 17 Jan 2012, 15:14

DejanM wrote:
PrekoBare wrote:how about Wyred4Sound and their most powerfull offerings, 500w and 1000w?

Have you any experience with them ? On this side of ocean we do not have often the possibility to hear that brand ...
No, I haven't. Their nearest dealer is farther from me than from you :-) They also sell direct, but it is to much hassle and cost to return or resell if I do not like it. 500wpc for $1500 (and no heating bill) sounds tempting, though.

offtopic, ne brinem se ja zbog povecanog RF smoga zbog zdravlja. Fukusima i dalje bljuje, pa bi briga oko WLAN bila cista hipohondrija. A i na manje od 40km imam dve nuklearke - u Sev. Americi je dozvoljena godisnja doza zracenja za opstu populaciju veca nego u EU, pa ti vidi.

RF smog me brine zato sto vecinasolidstate uredjaja koje sam video nisu uopste oklopljeni, tj. prilagodjeni za novi rezim rada

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Jan 2012, 07:30

PrekoBare wrote:
DejanM wrote:

No, I haven't. Their nearest dealer is farther from me than from you :-) They also sell direct, but it is to much hassle and cost to return or resell if I do not like it. 500wpc for $1500 (and no heating bill) sounds tempting, though.

offtopic, ne brinem se ja zbog povecanog RF smoga zbog zdravlja. Fukusima i dalje bljuje, pa bi briga oko WLAN bila cista hipohondrija. A i na manje od 40km imam dve nuklearke - u Sev. Americi je dozvoljena godisnja doza zracenja za opstu populaciju veca nego u EU, pa ti vidi.

RF smog me brine zato sto vecinasolidstate uredjaja koje sam video nisu uopste oklopljeni, tj. prilagodjeni za novi rezim rada

Ta VF zracenja su kriticna kod class D i ja ih zbog toga izbegavam. class D pojacala moraju da imaju dobro izolovana kucista ali takodje i sistem za sprecavanje unosenja zagadjenja u AC mrezu (preko napajanja). Vecina nema ovo drugo jer se to ne primecuje tako lako. Vecina medjutim ima dobru zastitu u prvom slucaju, jer se to lako primeti (recimo ometa gledanje TVa ili slusanje radia) pa moze da smanji prodaju ...

Ta mala zracenja koja izlaze iz kucista obicnih pojacala i ostalih uredjaja obicno nisu kriticna. Medjutim s obzirom da ih ima dosta u kuci i da se njihov efekat sabira, pitanje je kakve to posledice moze da ima na dugi vremenski rok ... Da li negde postoji neki link koji bi se pozabavio ovom temom ?

offtopic - u Evropi su takodje, nakon Cernobila, jednostavno podigli dozvoljene vrednosti za Cezijum i sve je bilo opet super. Podaci o porastu oboljenja od raka se ionako ne objavljuju javno. Sto bi rekao Mujo u onom vicu: " ma bolan vazno je da se para vrti" ....

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Feb 2012, 09:47

Dynaudio je napravio svoju verziju WLAN zvucnika. Ta serija zvucnika se zove: Xeo i ima prilicno ambicioznu specifikaciju:

http://www.dynaudio.com/int/xeo/XEO_What_is_Xeo.html

Kompaktni Xeo 3 kosta 1500 eura dok veci model Xeo 5 kosta 2900 eura.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Feb 2012, 10:25

Jeftino resenje:

http://www.amazon.de/JBL-Control-Wirele ... 121&sr=8-2

JBL Control One je uvek bio odlican mali zvucnik za tu kintu a wireless verzija, za 170 eura, je i dalje zbilja odlican value.

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 12 Feb 2012, 19:29

U poslednje vreme sam se malo igrao muzičkim strimerima pa sam eksperimentisao i sa Apple AirPortom. Prijatno sam iznenadjen kvalitetom zvuka ovog mališe pogotovo preko DACa. Ozbiljna sprava. U ponudi postoji i ovako nešto.
ImageImage
http://www.digitaltrends.com/ipod-dock- ... -5-review/
Verovatno jedno od prihvatljivih rešenja za wireless zvučnike.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 May 2012, 19:11

Imao sam prilike da na sajmu u Minhenu poslusam Dynaudio Wireless bookshelf zvucnike. Sviraju jako lepo - meni se sound dopao. To nije nikakva igracka nego zbilja predstavlja dobar HiFi sistem a uz to je veoma praktican. Medjutim, izgleda da je ta ideja sa zvucnicima koji su mnogo vise od toga, polako uzima maha ...

Na istom sajmu sam mogao da slusam sistem americke firme: Wadax. Firma je dobila nekoliko nagrada za inovacije u audio tehnici a na sajmu su izlozili svoj najbolji i najskuplji sistem. Samo par zvucnika kosta 108.000 USD !!!
Wadax zvucnik.jpg
Wadax zvucnik.jpg (146 KiB) Viewed 1997 times
Wadax zvucnik.jpg
Wadax zvucnik.jpg (146 KiB) Viewed 1997 times
Sistem funkcionise tako da sa izvora (na sajmu je koriscen gramofon) signal ide u preamp koji poseduje A/D konvertore. Tako digitalizovan zvuk prolazi prvo kroz room correction system koji radi u digitalnom domenu. Onda se signal salje pomocu digitalnog coax kabla do zvucnika. Znaci veza izmedju zvucnika i preampa je pomocu digitalnog coax kabla. !!! Sam zvucnik je trosistemac sa ugradjena tri pojacala. Prvo radi klasi A i gura visokotonac. Druga dva pokrecu srednje i bass drivere i oni rade u klasi D. U samom zvucniku se nalazi DAC koji konvertuje digitalni signal pre nego sto ga posalje ka pojacalima. Ali to nije sve ...
Wadax system.jpg
Wadax system.jpg (186.99 KiB) Viewed 1997 times
Wadax system.jpg
Wadax system.jpg (186.99 KiB) Viewed 1997 times
U sam zvucnik ulazi i LAN (ethernet) kabl. Naime preko njega je zvucnik (ako se to moze tako nazvati) vezan za preamp i preko njega se vrsi kontrola parametara skretnice koja je digitalna. Kako sve to funkcionise, moze ovde vise da se procita:

http://www.wadax.eu/?page_id=761

A kako to svira ? Svira dobro ... ne nesto sto ce vas oboriti sa nogu, ali je zvuk ok. Doduse za te novce postoje i bolji zvucnici i bolji sistemi ali je ovo interesantan koncept, koji zbilja uvodi nove tehnologije u HiFi.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 09 May 2012, 17:06

DejanM wrote: A kako to svira ? Svira dobro ... ne nesto sto ce vas oboriti sa nogu, ali je zvuk ok. Doduse za te novce postoje i bolji zvucnici i bolji sistemi ali je ovo interesantan koncept, koji zbilja uvodi nove tehnologije u HiFi.
Dejane, hvala ti sto si podelio utiske sa nama, slike su stvarno vrlo recite.

U vezi ovog resenja imam veliku rezervu, ne zbog cene (nisam kupac :-) nego zbog pristupa. Ta implementacija uvodi nove tehnologije pomesane sa starim problemima tj to je bleeding edge cena bez bleeding edge tehnologije.

Idealno, ovakav $100K sistem bi morao da radi iskljucivo u digitalnom domenu, pocev od izvora, signala propustenog kroz "room correction" h/w i s/w, pa do ulaza Class D pojacala u zvucnicima - drajveri da budu terani direktno uz pomoc pojacane struje iz Class D, bez prethodne konverzije digitalnog signala u analogni. (tj. neko de luxe resenje onoga sto su entuzijasti radili sa technics SA-XR45, Beringer digitalnom skretnicom i visokoosetljivim zvucnicima)

Ovo kako je opisano je samo prepakivanje postojeceg u drugacije kutije. Naime, ako ima 3 pojacala u zvucniku od kojih je jedno class A za visokotonce, to znaci da mora da resi DA konverziju za visoke tonove i amplifikuje ih u analognom domenu. Taj "DAC za visokotonce" je onda izlozen svim mogucim problemima, od vibracije kucista, RF smetnji, kvaliteta AC napajanja a da o faznom usaglasavanju sa Class D ne govorimo. Drugim recima, eksterni dac i eksterno class a pojacalo bi to odradili bolje.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 May 2012, 17:39

Koliko sam ja shvatio ovu pricu, glavna fora je u digitalnoj skretnici ciji parametri spolja (iz preampa) mogu da se dinamicki menjaju. Ostalo jeste stara prica i tu si u pravu s tim sto se konverzija vrsi u samom zvucniku. Sve te probleme koje si naveo, mogu da se rese i kada se DAC nalazi u samom zvucniku a prednost je u tome sto zvuk dolazi do zvucnika u digitalnom obliku i onda je mnogo lakse osloboditi se smetnji i nakacenog suma kada se vrsi DA konverzija u samom zvucniku. Druga velika prednost jeste sto sistem izgleda jednostavnije (bar spolja - ima manje kutija) iako je u sustini veoma slozen.

Ja sam ljubitelj ovakvih pristupa ali kada se pogleda krajnji rezultat, odnosno zvuk koji proizvede ovakav sistem i kada se uporedi sa hornama Western Electric 15A iz 1928, koje pokrivaju frekventni raspon od 80 do 6000 Hz plus visokotonac WE 597A (koji ima samo jedan kondenzator u skretnici) i woofer koji se sastoji od 2 30-inchna EV30W basa, i to sve pokretano pomocu lampasa Silbatone Acoustics .... onda se namecu razna pitanja. U svakom slucaju ove prastare WE horne su svirale bolje i od Martion horni jer su vece, pompeznije a bile su instalirane u dovolno velikom prostoru.
Silbatone Acoustics.jpg
Silbatone Acoustics.jpg (153.04 KiB) Viewed 740 times
Silbatone Acoustics.jpg
Silbatone Acoustics.jpg (153.04 KiB) Viewed 740 times

Post Reply