HiFi & Professional Audio Forum  

Audiolab M-DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Audiolab M-DAC

Post by DejanM » 04 Feb 2012, 08:19

Ova sprava zbilja jako dobro izgleda - a tu pre svega mislim na specifikacije a ne toliko na sam izgled. Testovi su prepuni hvale za ovaj DAC koji medjutim moze da radi i kao preamp. Navodno je taj preamp jako dobar. Analogni izlazi su balansirani i SE. Ima cak 5 digitalnih ulaza: 2 x coax SPDIF, 2 x Opticki SPDIF i 1 x USB (konacno se neko setio da ugradi vise coax ulaza u DAC).Ono sto je najlepse pri tom jeste cena - ne treba prodati bubreg da bi se ovo kupilo ....

Inace sama tehnologija je napravljena oko Sabre 32-bitnog chipa. Koriscena je smd stampa a uredjaj ima eksterno napajanje. Ono se isporucuje uz ovaj DAC ali je moguce koristiti i nesto bolje.

http://audiolab.co.uk/M-DAC%20Series.aspx?lang=En

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Audiolab M-DAC

Post by gvlada » 04 Feb 2012, 10:49

Osim usb postoji li jos neki nacin prenosenja 32bit signala u dac? Mislim uopsteno, ne samo za ovaj model. Ovo jeste fino uradjeno, ako ti nije hitno sacekaj M-DAC2 za par god koji ce biti identican samo sa "otkljucanim" prijemom signala 192/24 za optical in i usb. :P Kao i DACMagic prva i druga verzija....
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 04 Feb 2012, 15:51

Evo kako izgleda iznutra, napaja se preko adaptera:

Image
Image

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Mar 2012, 17:02

Evo i kako izgleda 8200CD iznutra (koga zanima da uporedi sa M-DAC-om). Sličnost je evidentna, što se takođe čulo i na uporednom preslušavanju.

Image

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 02 Mar 2012, 20:29

prophet wrote:Evo kako izgleda iznutra, napaja se preko adaptera:

Image
Image

Prophet, nadam se da su ispravili gresku sa 8200 i ugradili galvansku izolaciju na USB ulazu koju 8200CD nema.
Nije mala stvar , proizvodjac treba da potrosi 50 centi centi. Mnogo je lakse da kupac potrosi 50 dolara da to neutralise.

Inace, meni se 8200CD mnogo svidja kako svira. Poznanik koji je hteo da kupi Pro-Ject CD BOX SE odlucio se za 8200CD kad ga je cuo kod dilera.

Ako je i DAC takav to ce biti pun pogodak. Pretopstavljam sa pravim napajanjem a ne sa ovom sto dolazi uz njega.

Trafomatic bi mozda mogao da se ubije od love ako napravi namensko napajanje za ovaj DAC.

@gvlado, zaboravi na 192/24 preko TOSLINK-a og ulaza, nema od toga nista i nece ni biti. Cim se predje 96/24 Toslink postaje nepouzdan.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Mar 2012, 21:04

PrekoBare wrote: Poznanik koji je hteo da kupi Pro-Ject CD BOX SE odlucio se za 8200CD kad ga je cuo kod dilera.
To nije ni za prineti, a kamoli porediti ova dva uredjaja.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 02 Mar 2012, 22:20

first wrote:
PrekoBare wrote: Poznanik koji je hteo da kupi Pro-Ject CD BOX SE odlucio se za 8200CD kad ga je cuo kod dilera.
To nije ni za prineti, a kamoli porediti ova dva uredjaja.
To i moj poznanik kaze a razlika u ceni je bila oko 20%. kad je otisao kod dilera koji prodaje oba Ali tako ne kazu lazovi iz svapskog Stereoplay-a
koji su CD BOX SE stavili u absolut spitzenklasse a 8200 izostavili.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 02 Mar 2012, 23:03

Pa o tome pricam,
Prodaju nam maglu u vecini slucaja i to skupo naplacuju.

pozz

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 03 Mar 2012, 00:12

PrekoBare wrote: Prophet, nadam se da su ispravili gresku sa 8200 i ugradili galvansku izolaciju na USB ulazu koju 8200CD nema.
Nije mala stvar , proizvodjac treba da potrosi 50 centi centi. Mnogo je lakse da kupac potrosi 50 dolara da to neutralise.

Taj USB je stvarno očajan. Bolje da ga nisu ni ugrađivali. Kapiram, marketing je krivac, svi reklamiraju USB ulaze ne osvrćući se na kvalitet. Mislim da su ovaj "nakalemili" samo da ne bi izgubili kupce i da su bili u stisci sa vremenom. Trebalo je napisati drajvere za Mac i PC ili platiti licencu. A i sam interfejs bi trebao da ima odvojeno napajenje, a za to mesta nema. Mada, nisu odvojili napajanja ni za bitnije stvari. Ipak to ne može da stane u uređaj standardnih dimenzija.

Inače radi vrlo pristojno u poređenju sa drugim uređajima. :good

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 03 Mar 2012, 02:37

PrekoBare wrote:@gvlado, zaboravi na 192/24 preko TOSLINK-a og ulaza, nema od toga nista i nece ni biti. Cim se predje 96/24 Toslink postaje nepouzdan.
Ok... bilo je lepo pokusati... :)
Cekacu neki sabre dac, vremenom... trenutni napori se ulazu u upgrade jednog dela sistema... prostorije.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 03 Mar 2012, 07:12

gvlada wrote:
PrekoBare wrote:@gvlado, zaboravi na 192/24 preko TOSLINK-a og ulaza, nema od toga nista i nece ni biti. Cim se predje 96/24 Toslink postaje nepouzdan.
Ok... bilo je lepo pokusati... :)
Cekacu neki sabre dac, vremenom... trenutni napori se ulazu u upgrade jednog dela sistema... prostorije.
bravo,
to je najbolji moguci upgrade :yh

Pozz

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 03 Mar 2012, 14:12

Bas tako, jedini problem je sto ne mogu samo jednu sobu da zamenim nego ide u kompletu sa ostatkom stana... heh... i koliko god zeleo nije mudro zuriti sa tom akcijom.
Jedva cekam da rasporedim sistem kako treba...

Vladavina has spoken.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 04 Mar 2012, 21:04

nisam odusevljen time kako ova sprava svira. imam je vec dva meseca u stanu i mogao bih svasta da napisem ali generalno mislim da bi svako trebalo da je proba kod sebe pre kupovine posto je krajnji rezultat vrlo zavistan od ostatka sistema. naravno, znam da ce neko reci da to vazi za svaku komponentu ali mislim da je ovde poseban slucaj specificnog tonskog balansa koji u razlicitim sistemima moze da da vrlo razlicite utiske.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Mar 2012, 22:46

lautrecred wrote:nisam odusevljen time kako ova sprava svira. imam je vec dva meseca u stanu i mogao bih svasta da napisem ali generalno mislim da bi svako trebalo da je proba kod sebe pre kupovine posto je krajnji rezultat vrlo zavistan od ostatka sistema. naravno, znam da ce neko reci da to vazi za svaku komponentu ali mislim da je ovde poseban slucaj specificnog tonskog balansa koji u razlicitim sistemima moze da da vrlo razlicite utiske.
Napisi to "svasta" ... bice interesantno procitati ...

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 04 Mar 2012, 23:04

ne smem, nanerviracu firsta :D

salim se, moj pristup je naravno subjektivan i pored raznih artefakata u zvuku za koje se tzv audiofili najcesce hvataju a koji su ocito prisutni u velikoj meri kod MDAC-a (izvanredna detaljnost i rezolucija), meni je bitniji sveukupni dojam realizma u zvuku koji mi je ovde prilicno nedostajao. za moj ukus MDAC zvuci dosta umrtvljeno sa cime god sam ga probao - cheapo old school philips transport (preko SPDIF), SB touch (optika, SPDIF), MBP (USB direktno). u prevodu na srpski jezik sprava je dosadna za slusanje do bola. to se ne primecuje na kracim seansama, ali kada provedete 2 meseca sa uredjajem koji vas nakon pocetnog entuzijazma sve manje i manje zove na slusanje muzike, onda znate da nesto ne stima.

pored toga, dosta mi je iritantno to sto ima naglaseno poremecen tonski balans odnosno cujni roll off u visokim. mogu da prihvatim da od ove boljke pate konverteri zasnovani na tehnologiji staroj 20 i vise godina (non-OS, TDA chipovi) ali nakaciti za racun hypa oko sprave nekih 5-6 filtera na uredjaj a nemati nijedan koji ima dobru ekstenziju u visokim je nonsens.

sto se mene i mog ukusa tice, mogu da kazem da m2tech young sa dobrim eksternim napajanjem (ja sam ga nekih 6 meseci koristio sa teddy pardo klonom) zvuci daleko dinamicnije i zivlje. nazalost, prodao sam gda pre nego sto mi je stigao MDAC za kog sam verovao da kao integrisano resenje (DAC + dig.preamp), uz to jeftiniji od MDAC, moze da mi napravi ozbiljnu ustedu u sistemu plus smanji broj kutija na polici. medjutim, prevario sam se.

ja sam se posle eksperimenta sa ova dva uredjaja sada vratio na altmannov DAC (attraction) sa linearnim napajanjem umesto preporucenog akumulatora - ne toliko zbog zvuka vec zbog prakticnosti - i to za moje usi zvuci prirodnije i od jednog i od drugog DAC-a iako je manjak rezolucije vise nego jasan. problem sa ovim DAC-ovima nove generacije u tome sto svoju hiper rezoluciju ne pretvaraju u autentican muzicki dozivljaj na nacin na koji to rade vrhunski NOS DAC-ovi stare generacije kao sto su altmann, audio note i slicni proizvodi.

nisam siguran da bi MDAC bez ovolike forumske pompe za koju verujem da je namestena izazvao priblizno takvo interesovanje. razmenio sam misljenje o tome sa nekoliko audiofila malo ozbiljnijeg kalibra od ovih koji umiru od hvalospeva a koji su imali prilike da cuju (pa i poseduju MDAC) i utisci se poklapaju sa mojim. ne iskljucujem mogucnost sinergije u sistemima koji su ostriji po karakteru od mogu a posebno u onima koji imaju visak energije u gornjem spektru (na srpskom - deru se u visokima) pa se to sve nekako iznivelise, ali u iole neutralnim sistemima MDAC zvuci mracno i zatvoreno.

Post Reply