HiFi & Professional Audio Forum  

Cambridge Audio Stream Magic 6

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Cambridge Audio Stream Magic 6

Post by DejanM » 29 Jul 2012, 14:29

Pojavio se novi Cambridge Audio Network Streamer pod nazivom: Stream 6 Magic.

http://www.cambridgeaudio.com/summary.php?PID=952

Ova sprava ima zbilja sve sto se samo pozeleti moze: 2 Wolfson DAC chipa u mono konfoguraciji (sto daje mnogo bolju dinamiku), balansirane i SE izlaze, ugradjen WiFi, odlican USB prikljucak koji podrzava diskove formatirane i u FAT32 i NTFS, dobar set digitalnih ulaza, i mnogo toga drugog sto je lepo i korisno. Cena takodje ok.

Ali onda kada malo bolje pogledate spec ovog uredjaja, vidite da prihvata muziku samo u formatu: 24/96 !!?? I vi se onda pitate kako je moguce da danas neko izbaci ovako visoko-tehnoloski uredjaj a ne obezbedi citanje files vece rezolucije. Uzalud je to sto sprava ima ugradjeni upsampling ... danas ici na trziste sa max 24/96 je zapravo smejurija. Istina je da nema previse materijala u 24/192 i istina je da to za mnoge zbog toga i nece biti od presudne vaznosti ali je ipak neophodno imati najnovije receivere i software a ne koristiti tehnologiju koja je vec zastarela.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Cambridge Audio Stream Magic 6

Post by PrekoBare » 29 Jul 2012, 17:05

Dejane, meni je i profesionalno i privatno prvo pitanje prodavcu "koliko treba da platim ako hocu da zamenim robu (restocking fee)
Zbog mnogih gresaka robu je nekada nemoguce koristiti i mora da se vrati. A platii 15% nekome zato sto je proizvodjac napravio neispravnu robu je bezobrazluk i porez na budale.

To preporucujuem svakome ko kupuje nesto skuplje od 100 evra. Skinite uputsvo sa mreze, zamislite da ste robu vec kupili pa procitajte natenane. Kupili ste ASUS karticu koja moze da reprodukuje 192/24. Mislite da moze i 176.4, jer je 176.4< 192.
E, pa prevarili ste se. Logika je jedno a marketinska logika nesto sasvim drugo.

Kod drugih proizvodjaca "up to 96.24" ne znaci da moze da reprodukuje 96.24 nego prvu vrednost do nje, 88.2. To je sillovanje jezika i zdrave pameti u cilju pospesivanja prodaje.

Kupili ste HT risiver koji ima 2, ili 3 zone. I mislite da u obe zone mozete da slusate isti sadrzaj? Good luck !

Kad kupujete i preporucujete robu za firmu, moze Vam se desiti da zbog takvog zakljucivanja izgubite posao ili morate da nadoknadite firmi stetu.

Razucite ono sto znate i naucite novu vestitu, prezivljavanju u svetu pravljenom za debile.
U vreme kad sam ja rastao i formirao se, na svetu je zivelo 4.5. milijardi ljudi, 3.6 milijarde budala i 900 miliona pametnih. Danas ima 7.25 milijardi, 5.8 milijardi budala i 1,4 milijarde pamentnih. Populacija pametnih se povecala za 500 miliona a budala za 2.2 milijarde. Jasno je gde je potencijal trzista, u pametnima nije sigurno.

Toliko je sve postalo prljavo i vacarenje da cak i proizvodi eminentnih firmi imaju ozbiljne skrivene mane, ili su "ekonomicni sa istinom" kad iznose tehnicke podatke. Recimo, kupio sam tablet za koji ne moze da se kupi rezervni punjac a ima modifikovan mini usb pa ga standardni punjac ne puni. Crkne kineski punjac od $5 tablet od $200 ide u djubre.

Sto se ovog strimera tice, stari Latini su govorili "nomen est omen". Cambridge Audio sa Cambridge, Mass, ili Cambridge, England ima isto veze kao plasticna kineska tasna sa LV monogramom sa Louis Vuiton tasnom iz Pariza. Laznjak ime, laznjak prozivod. Ko ima herca da svoje ime stavi na proizvod, moze mu se vise verovati nego onom ko se kiti tudjim perijem.

To je "lifestyle" proizvod za one kojima je dosta da zakace jedan spoljasnji hard drajv. Samo, takvima ne treba XLR izlaz. Dovoljno da se audiofil zamisli, i kaze "sledeci".
Last edited by PrekoBare on 29 Jul 2012, 17:32, edited 1 time in total.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Jul 2012, 17:32

Ono sto mene zacudjuje u prici sa CA streamerom jeste set funkcija koje ovaj uredjaj ima. Neko se zbilja potrudio i unutra spakovao sve ono sto trziste u ovom trenutku trazi: od balansiranih izlaza pa sve do internet radia, WiFi (ima dodatno cak i Blue Tooth modul da se kupi) i ugradjenog preampa. I onda stavite 24/96 kao max rezlociju koju takav jedan "super moderan" uredjaj moze da prihvati ?? Koji je razlog za ovakvu gresku u koracima - to necemo verovatno nikad saznati, ali ova "sitnica" cini ovaj uredjaj u ovom trenutku vec zastarelim (iako se jos prakticno nije ni pojavio na trzistu) i samim tim neinteresantnim.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 29 Jul 2012, 21:50

DejanM wrote: I onda stavite 24/96 kao max rezlociju koju takav jedan "super moderan" uredjaj moze da prihvati ?? Koji je razlog za ovakvu gresku u koracima - to necemo verovatno nikad saznati, ali ova "sitnica" cini ovaj uredjaj u ovom trenutku vec zastarelim (iako se jos prakticno nije ni pojavio na trzistu) i samim tim neinteresantnim.
U specifikacijama piše između ostalog i ovo...

USB audio input allowing streaming of up to 24-bit/192kHz audio from computer

S/PDIF 16-24 bit, 32-192kHz

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Jul 2012, 23:54

Evo sta pise u manualu:

Audio Formats WAV containing uncompressed
PCM 16/24-bit 32-96kHz
FLAC containing losslessly compressed
PCM 16/24-bit 32-96kHz
AIFF containing uncompressed
PCM 16-bit 32-48kHz
Microsoft® Windows MediaTM Audio
(WMA 9 Standard) 32-320kbps
MP3 (CBR or VBR) 16-320kbps
AAC, HE AAC and AAC+
(CBR or VBR) 16-320kbps
OGG Vorbis 32-320kbps
Streaming Protocols RTSP (Real Time Streaming Protocol)

I na digitalnom izlazu daje max 24/96.

Ovo je za nepoverovati ... Kome misle ovo da prodaju ?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Jul 2012, 00:45

DejanM wrote: Ovo je za nepoverovati ... Kome misle ovo da prodaju ?
Neće da strimuje sa mreže fajlove iznad 96/24,
ali 192/24 prihvata preko USB 2.0 i S/PDIF protokola.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Jul 2012, 01:04

first wrote:
DejanM wrote: Ovo je za nepoverovati ... Kome misle ovo da prodaju ?
Neće da strimuje sa mreže fajlove iznad 96/24,
ali 192/24 prihvata preko USB 2.0 i S/PDIF protokola.
Ne prihvata. Ono gore sto sam kopirao iz manuala vazi bez obzira na to koji se ulaz koristi.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Jul 2012, 01:13

DejanM wrote:
Ne prihvata. Ono gore sto sam kopirao iz manuala vazi bez obzira na to koji se ulaz koristi.
I ja sam tebi kopirao ono što piše u specifikacijama, gde kaže da prihvata,...

a evo šta su napisali oni koji su testirali uređaj....

It can stream hi-res audio up to 24-bit/96kHz over a network, and you can also use the asynchronous USB input to handle all hi-res files including 24-bit/192kHz tracks.

http://www.whathifi.com/review/streammagic-6

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 30 Jul 2012, 03:46

First, "It can stream hi-res audio up to 24-bit/96kHz over a network, and you can also use the asynchronous USB input to handle all hi-res files including 24-bit/192kHz tracks" pise u reklamnom casopisu What Hifi. Da nece mozda kupac ovog "strimera" njih da tuzi sto je stuco lovu u pogresan uredjaj?

CA audio formate deklarise ovako u uputstvu koje ide uz robu i to je jedino merodavno

http://www.cambridgeaudio.com/support_p ... le=Support

WAV containing uncompres PCM 16/24-bit 32-96kHz FLAC containing losslessly c PCM 16/24-bit 32-96kHz
AIFF containing uncompres PCM 16-bit 32-48kHz Microsoft® Windows Media (WMA 9 Standard) 32-320k MP3
(CBR or VBR) 16-320k AAC, HE AAC and AAC+
(CBR or VBR) 16-320kbps
OGG Vorbis 32-320kbps

Nema ni reci o 176.4 ili 192/24.

Doduse, u uputstvu pise da navodno moze da koristi USB2 drajvere i WASAPI i da ga onda PC prepoznaje kao eksterni USB uredjaj. Ali onda je PC taj sa kog se pusta muzika a ne tzv. "Strimer" U tom rezimu radi kao EKSTERNI DAC.

To je ono o cemu sam govorio, silovanje jezika i zdrave pameti. Nacin kako se vacare kupci po sistemu "nismo vam to mi rekli, nismo mi krivi sto ste vi glupi pa ste pogresno zakljucili ".

Sto je najtragicnije, ovo je mozda sasvim dobar uredjaj za ciljnu grupu slusalaca MP3 i internet radija, da nije lazno oglasen kao nesto sto nije (audiofilska sprava)

Podseca me na satove od 2000 eura koji dnevno grese +_ 2 minuta. Izgledaju kao ultraprecizni hronometri a nisu ni za q. Kad ocajan kupac ode u servis, kazu mu, sto niste procitali uputstvo pre kupovine. Nasi satovi su statusni simbol, nisu za one koji nekud moraju da stignu u minut tacno. Kupite kvarcni sat ako vam je vazna tacnost.

Tako i ovo. Kome je vazno > 96 neka zaobidje ovaj "strimer" (bolje ime bi bilo trimmer za ovce)

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Jul 2012, 10:11

PrekoBare wrote:First, "It can stream hi-res audio up to 24-bit/96kHz over a network, and you can also use the asynchronous USB input to handle all hi-res files including 24-bit/192kHz tracks" pise u reklamnom casopisu What Hifi. Da nece mozda kupac ovog "strimera" njih da tuzi sto je stuco lovu u pogresan uredjaj?
Ajde i tebi da ponovim ono što sam već tri puta napisao. U zvaničnim specifikacijama koje možeš preuzeti sa CA websajta piše sledeće....

USB audio input allowing streaming of up to 24-bit/192kHz audio from computer

Compatibility:

UPnP 16-24 bit, 32-96kHz
Local USB media 16-24 bit, 32-96kHz
USB Audio1.0 16-24 bit, 32-96kHz
USB Audio 2.0 16-24 bit, 32-192kHz
Toslink 16-24 bit, 32-96kHz
S/PDIF 16-24 bit, 32-192kHz

Ovo možeš proveriti na sledećem linku.....
http://www.cambridgeaudio.com/assets/do ... h_spec.pdf

Dakle, uklapa se u ono što sam već napisao „Neće da strimuje sa mreže fajlove iznad 96/24, ali 192/24 prihvata preko USB 2.0 i S/PDIF protokola“.

Zamolio bih te još da mi sada objasniš šta je to drugačije napisano u mrskom ti časopisu,
od onoga što je zvanično objavio proizvođač u specifikacijama uređaja?

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 30 Jul 2012, 16:15

First, mislim da cemo se svi sloziti oko sledeceg:

USB DAC je uredjaj koji sluzi za reprodukciju muzike sa PC-a umesto zvucne kartice. DAC prima signal preko USB ulaza,
konvertuje ga u analogni signal i salje u pretpojacalo. Izuzetno, DAC moze da ima ugradjeno predpojacalo pa signal salje u
snagas.

USB DAC je namenjen kupcima kojima ne smeta da PC i muzicki sistem stoje u
istoj sobi i PC koriste kao kontrolni centar za pustanje muzike.
Muzika se bira preko programa na kompjuteru ili daljinskom upravljacu (tablet, pametni telefon).

Muzicki strimer je Kompjuter koji sluzi za pustanje muzike sa kucne ili spoljne mreze. Ima ugradjen softver za odabir muzike. Signal salje u predpojacalo (analogni signal) ili DAC (digitalni signal).

Muzicki strimer je za kupce koji ne zele da im PC stoji u istoj sobi u kojoj je muzicki sistem, vec zele da imaju poseban uredjaj kao kontrolni centar za pustanje muzike.

Drugim recima, muzicki strimer u istoj prostoriji u kojoj je i PC je besmislica, USB DAC je bolje resenje.

CA strimer je HIBRIDNI UREDJAJ, USB DAC i muzicki strimer u jednoj kutiji. Kad radi kao USB DAC, ne moze da koristi funkcije strimera. Samim tim je za funkciju strimera irelevantno sta moze da svira preko USB2 ulaza jer se tada koristi kao DAC a to vecini kupaca moze da pricinjava problem, jer bi morali da unesu PC u sobu, a to su hteli da izbegnu kupovinom strimera.

Podseca me na onaj vic kad je kapetan pustio Cigu na nagradno odsustvo sto mu je javio da je dobio sina.
Kad se Ciga vratio, smrknut kapetan ga pita sto ga je slagao za sina a dobio je cerku.
Pa isto ti je to Gosn' Kapetane.
Kako bre isto, jer ti znas sta musko ima medju nogama?
A bre, gospodine, nista se ne brini, za petnaes-sesnaest godina ce ga dobije na isto mesto.

Tu mogucnosti za zabunu nije kraj.

Ovaj strimer/dac ima dve vrste USB konektora. Jedni sluze da se na strimer prikljuci periferijski uredjaj (USB hard drajv recimo), drugi sluzi da strimer prikljuci na PC kao periferijski uredjaj tog PC-a.

1. USB1.x konektori su za periferijske uredjaje (hard drajv, USB stick)
i mogu da reprodukuju fajle do 96/24. Znaci, kupac ne moze da zakaci spoljasnji
drajv sa hirez od 176.4 ili 192.2 i da slusa muziku

2. USB2.0 (DAC kao periferijski uredjaj PC-a) Ovaj ulaz reprodukuje 192/24 ali na njega NIJE MOGUCE zalaciti spoljasnju fijoku iz prostog razloga sto je on namenjen za prikljucivanje DAC-a na PC kao spoljasnjeg uredjaja.

I tu je problem. Kupac koji nije upucen u problematiku, lako moze da kupi ovaj uredjaj doveden u zabunu pogresnim opisima. A onaj ko zna sta je to nece ga ionako kupiti.

Zamisli da proizvodjac foto aparata deklarise proizvod kao digitalnu foto/video kameru . I da se ispostavi da se ono video kamera odnosi na to da kad je prikljuicen na monitor ili PC da moze da radi kao kamera za nadzor ali da sam ne moze da snima video zapis. Da li je prevara u pitanju ili ne ? Ne, ako to pise u uputstvu. A koliko ljudi cita uputstvo pre nego sto kupi uredjaj?
Sigurno manje nego broj onih koji citaju casopise koji propuste da jasno istaknu takve "sitne" detalje. To je bila moja poenta.

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Jul 2012, 17:53

PrekoBare wrote:..... A koliko ljudi cita uputstvo pre nego sto kupi uredjaj?
Sigurno manje nego broj onih koji citaju casopise koji propuste da jasno istaknu takve "sitne" detalje. To je bila moja poenta.
A jesi li ti pročitao šta je časopis naveo kao glavnu primedbu i još je to posebno istakao? Evo ti ispod ako te već mrzi da sam tražiš,...

Against
Won’t stream 24-bit/192kHz files over a network

Osim toga, objašnjavaš mi sve ono što jako dobro znamo obojica, ali mi nisi objasnio ono što sam te zamolio.
Evo citiraću ponovo ono što sam napisao....
first wrote: Zamolio bih te još da mi sada objasniš šta je to drugačije napisano u mrskom ti časopisu,

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 30 Jul 2012, 19:10

First, mrsko mi je kad se lazu citaoci. Novinarska etika nalaze da lojalnost treba da bude prema citaocima koji kupuiju novinu a ako postoji nesto sto moze biti percipirano kao konflikt interesa onda to mora da se naglasi.

Kad si me lepo zamolio

first wrote:
Zamolio bih te još da mi sada objasniš šta je to drugačije napisano u mrskom ti časopisu,

da ti lepo i odgovorim.

Smatram da na testu treba da se PROVERE tvrdnje proizvodjaca a ne da se prepisuje u specifikaciji, a kupcima ostavi da sami otkriju mane.

To sto se prepise iz specifikacije a ne proveri na delu nije nikakav test.

What HiFi je napisao:

Against

Won’t stream 24-bit/192kHz files over a network

To je neistina. Istina glasi : Won’t stream 24-bit/192kHz files.

"Won’t stream 24-bit/192kHz files over a network" implicira da moze da "strimuje" na drugi nacin a to nije tacno.

Strimovanje je upotreba strimera kao plejera za dolazeci signal, bez da se koristi drugi uredjaj za izbor pesme, redosled,
>> << i sl.

Uredjaj ima USB ulaz na koji moze da se zakaci USB hard drajv ili USB stick. Mejdutim, ako se na tim drajvovima nalazi hirez
materijal 176.4 ili 192 strimer ne moze da ih koristi. End of story.

Da ponovim to je silovanje jezika i zdrave pameti. Svodi se na to sta znaci stream kao glagol. Znas ono "I did not have sex with that woman".

Sta moze da koristi za 192/24: USB i SPDIF ulaz za DAC. U tom slucaju izbor muzike i komande se nalaze na spoljasnjem uredjaju (PC) i ne koriste se funkcije strimera. To pise u uputstvu za korisnike, da bi radio kao strimer, koristi se network ulaz ili USB ciji je limit 9624.

Vidi, nije meni cilj ne daj boze da tebe u bilo cemu preobratim. Odrastao si covek, radi kako mislis da treba. Samo, ovaj forum citaju i klinci kojima je problem da skupe koju stotinu eura da kupe nesto, pa citaju sta mi kao iskusniji imamo da kazemo. GREH je otimati pare od klinaca, jer ce se razocarati u ovaj nas hobi, pa ni prave robe nece biti jednog dana.

Citanje tehnicke literature i kriticko misljnje je jedna od vestina potrebnih da se prezivi u novom svetu koji se kreira za debile.

Na "onom" forumu bespostendno mamuzaju uredjaje koje prodaju domaci distributeri a clanovi foruma cak i ne kriju da rade za distributere ili da imaju finansijske koristi od pisanja misljenja - navlakusa. Na ovom forumu je srecom drugacije . Dejan je pravilno uocio tehnicke limite ovog uredjaja, ti si ukazao na to kako ga je stampa otpratila a ja sam ukazao na vezu izmedju ta dva.

Naravoucenije; sad kad smo lepo sve izneli na videlo, problema vise nema. Sto je moj deda govorio, okatog nije greh prevariti.

Skrenuli smo paznju na prevaru, ko nasedne, njegov problem.

nemoj da brigas, zivot se stara dok ima ljudi bice i para...

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Jul 2012, 21:00

PrekoBare wrote: ...Dejan je pravilno uocio tehnicke limite ovog uredjaja, ti si ukazao na to kako ga je stampa otpratila a ja sam ukazao na vezu izmedju ta dva.
PrekoBare, ti si čoveče trebao da se baviš politikom,... nekako mi se čini da imaš posebnog talenta. :D

Dakle, Deki je otvorio ovu temu koju si i ti kritički podržao, a primedbe su vam u početku bile zasnovane na podacima iz uputstva za upotrebu uređaja.
Tamo zaista nigde ne piše da uređaj u bilo kojoj varijanti može podržati veći semplingrejt od 96kHz.

Kada sam vam ukazao na drugi dokument (specifikacije), gde se navodi da u određenim uslovima uređaj može da obrađuje i 192/24, Dejan je izgleda
shvatio da sve nije tako crno kao što se u prvi mah činilo, ali si ti ipak rešio da istraješ i uhvatio si se za neku igru reči koja mi liči na običnu demagogiju. :oky

To znači da su uzaludni bilo kakvi dalji argumenti.... :wik

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 30 Jul 2012, 22:05

First, znas sta je demagogija? Kad deda ubedjuje mladu zenu da se od tvdog dobija rak na materici :-)

Hucpa (chutzpah) je bolja rec da opise kad neko tvrdi da Cambridge Audio Streamer Magic 6
moze da strimuje 192/24 - samo mu treba dodati PC :-) Pa jes, moze i auto da leti kad mu se zakace helijumski baloni.

http://www.telegraph.co.uk/motoring/274 ... ondon.html

A jel moze bez PC-a ? Ne moze. A kad neko vec koristi PC da pusta muziku ne treba mu ovaj "strimer" nego mu treba USB DAC.

Volter

Post Reply