HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Cambridge Audio Stream Magic 6

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Cambridge Audio Stream Magic 6

Post by PrekoBare » 25 Aug 2012, 03:53

prophet wrote:Ostaje pitanje na koji način se vrši DA konverzija nativnog DSD-a tj. da li se on prebacuje u PCM pa se dekodira ili se dekodira preko filtera?
to je pravo pitanje. Ja sam imao Denon 3910 koji kao SACD plejer nije bio ni za q. Ja sam iz toga stekao zakljucak da DSD nije nista narocito. Slucajno mi do ruke dodje neki tekst u kome se navodi da je Yamaha DVD-S1700 imala poseban cip za dekodiranje DSD u analog bez konverzije u PCM. Resim da je nabavim i podje mi za rukom.Yammie 1700 i Denon su bili razliciti platni razred, denon je bio duplo skuplji kad su bili novi. Medjutim, Yamaha jede zivu decu kao SACD plejer. Prosle godine su bili rasprodavani preko amazona za $60 ali ja onda nisam znao da to valja.

Prema tome, ako planirate nabavku SACD plajera potrazite ovu jamahu i necete zazaliti. Svira bolje nego vecina Sony ES. U evropi se uglavnom prodaje u engleskoj, ali ko zna, mozda moze i kod nas da se nadje kao zaostala roba

Ili potrazite neki drugi plejer koji ima cip za SACD.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 25 Aug 2012, 03:55

RIVIERA wrote: I recimo sve to isto sa novim tunderbolt sistemom konekcije recimo?
Nesto sam procitao da ima problema sa thunderboltom na Mac-u, ne secam se tacno sta.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Aug 2012, 08:14

Na zalost SACD je vec prakticno izumro - postoji kao niche produkt koji koristi jako malo ljudi. Dodatan problem za SACD jeste cinjenica da nema DSD files koji bi se mogli download-ovati. Za danasnje pojmove, to je nedostatak koji vodi u zaborav. Ideja da se ugradi podrska za DSD preko HDMI u AVR-ovima mi se cini jako dobrom i da se pri tom prave univerzalni playeri koji sviraju i SACD format. To ce mozda malo da "podgreje" SACD ali ne verujem da ce bitno da popravi stvari ...

Industrija je definitivno otisla u drugom pravcu - pravcu koji je prakticniji.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Aug 2012, 08:32

Cini mi se da u ovakvim diskusijama treba skrenuti paznju na sam nacin i format snimanja muzike, kao jedan od odlucujucih faktora u dobijanju kvalitetnog krajnjeg rezultata. Ako je snimak los, ne pomaze ni najbolji HiFi uredjaj. Ako se snimak uradi sa mikrofonom koji reze iznad 20 KHz i sa 16/44,1, onda nema previse pomoci ni od najnovijih upsamplera, filtera, itd. Znaci ono sto mi trenutno vidimo - razvoj tehnologije AD/DA konverzije - treba da bude pracen na odgovarajuci nacin i u snimateljskim studijima. Oni moraju da nam isporuce na trziste materijal koji je uradjen sa najnovijom tehnologijom ali i koji je produciran znalacki.

Medjutim tu ima puno problema: skupa oprema, brz napredak tehnologije, nejasna situacija na trzistu u vezi upotrebe pojedinih formata, ... itd. itd.

Ja sam medjutim po tom pitanju optimista - sto se vise prasine dize oko toga, utoliko raste pritisak i na velike snimateljske firme da nesto urade u vezi s tim. Zato bi bilo jako bitno ako bi Apple na svojim iPod stavio konacno podrsku za Hi Res (u bilo kom formatu). To bi omogucilo da klinci, koji su trenutno najveci konzumenti, pocnu polako da prelaze sa MP3 na nesto kvalitetnije i bez kompresije.

Medjutim, postoje i vrlo ozbiljni likovi koji su misljenja da zapravo pocetni format i nije toliko vazan, cak i ako se radi o MP3 sa nizom rezolucijom. Veruju da je moguce pomocu odredjenih tehnika i algoritama, bez obzira na ulazni format, postici odlican zvuk. Primetite da moderni AVRs imaju sisteme za tzv. unapredjenje MP3 repordukcije. To je jedna posebna grana razvoja zadnjih godina koja se bavi zapravo rekonstrukcijom kompresovanog audia. Ideja (ili bolje receno verovanje) je sledeca: mala je sansa da ce klinci da napuste MP3. Osim toga MP3 je zgodan jer zauzima malo mesta i lako se kopira. Zato im treba pruziti sistem koji ce sa istim MP3's svirati bolje. U Hi End bransi znam da se Lyngdorf igra sa tim sistemima (angazovali su 8 inzinjera iz TI za razvoj novog digitalnog sistema) ali se o njima ne cuje puno zadnjih par godina, tako da ne znam sta se sa tim desava.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 25 Aug 2012, 10:05

@ Prophet, nije pitaje kako se vrsi konverzija DSD-a
nego kako je doslo do tog DSD_a?
KOnverzija se vrsi normalno kao i svaka druga svakog drugog formata.
Ali pitanje je kako je napravljen taj DSD
Moze se nazvati nativnim SAMO ako je AD konverzija bila direktna u DSD
bilo ziva ili sa master traka...

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 25 Aug 2012, 10:21

Deki mislim da si u pravu vazan je pocetni materijal i to kako je on snimljen.
ILI remasterovan...
A sto se tice kompimovanih formata mislim da je tu od pomoci cinjenica
da su ti formati nastali da bi bili korisceni u drugim sistemima
telefonija, komunikacije, prenosni playeri, automobili itd pa je tu osnovni parametar smanjenje memorije
(uz najveci moguci nivo q reprodukcije KOJI ti standadi nalazu...)
Tako da mislim da nema potreber ni raspravljati o tome u kontekstu home audio sistema?
Mozda recimo je zanimljiva tema ali za akademske strucne i programerske krugove koji se bave kreiranjem
softvera koji to sve omogucava?
:D

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Aug 2012, 11:37

Mozda jedan komentar na temu jittera... Tu takodje postoje razliciti stavovi. Dva ekstrema su da je Jitter kao parametar kvaliteta DAca potpuno nebitan, do misljenja da je jedan od najvaznijih. Danas postoje uredjaji, koji nisu ni malo jeftini, koji imaju dosta visok jitter. Kada kazem dosta visok onda mislim na jitter u rasponu od 2000 do preko 4000 ps. Primer: NAD M5 ili pojedini Rotel uredjaji. Ipak, cini mi se da su oni izuzetak ...

Meni se cini jitter kao veoma vaznom karakteristikom DACa jer mi se cini da on dosta dobro opisuje kvalitet prijema signala odnosno nacina kako je izvrsen re-clocking. Uzgred, pre nekoliko godina se o smislu re-clockinga raspravljalo otprilike slicno kao sto se danas raspravlja o smislu upsamplinga. U medjuvremenu, gotovo svi uredjaji, pa cak i oni koji se rade u DIY domenu, imaju oscilator.

Posto je PrekoBare pomenuo Naim i njihovo dugogodisnje odbijanje da naprave DAC - jedan od razloga je bio upravo problem rekonstrukcije frekvencije signala koji stize iz transporta. Naim je, po mom misljenju sa razlogom, ukazivao da rekonstrukcija te frekvencije u odvojenom uredjaju nuzno sa sobom nosi probleme i greske, koje se opisuju i nivoom jittera. Zato je Naim pokusavao da transport i DAC drzi sto je moguce blize jedan drugom, u istom kucistu, sinhronizovane od strane istog clock sistema, da bi na taj nacin smanjio problem sinhronizacije rada transporta i DACa. Situacija na trzistu ih je medjutim primorala da naprave ipak odvojen DAC uredjaj. Naim je u svom za sada jedinom DACu medjutim veliki napor ulozio upravo u sistem re-clockinga, koji spada u najslozenije za koje sam cuo ( u stvari koncept te implementacije je veoma "cist"). Ocigledno je da je taj problem za Naim i dalje jedan od najvaznijih koje treba resiti.

Posto SPDIF protokol ne predvidja nikakav sinhronizacioni signal, razliciti proizvodjaci su se trudili na razne nacine da rese ovaj problem. Firme poput dCS ili Esoteric su pravili (a i danas to rade) eksterne clock uredjaje, veoma velike preciznosti (preciznosti od par ppm), kojima su onda sinhronizovali rad i transporta i DACa. Preduslov je naravno da su i transport i DAC imali svoje posebne ulaze za eksterni clock, sto je u slucaju ovih firmi naravno bilo ispunjeno. To izgleda kao ultimativno resenje ali je istovremeno i jako skupo resenje. Kod re-clock sistema postoji nekoliko stvari o kojima treba voditi racuna: jako dobro napajanje, vrsta oscilatora, kratak put signala do chipova koje treba sinhronizovati - ako je taj put dugacak, moze da dodje do degradacije samog clock signala. Upravo zbog ovoga mi nije bilo jasno kako je moguce ocuvati tako veliku preciznost clock signala ako se on povuce sa eksternog uredjaja, pa preko kabla (zice) dugacke i metar ili dva, onda uvede u transport odnosno u DAC ? Zar ne bi trebalo samo zbog ovog nacina prenosa clocka, da dodje do degradacije samog clocka ? Ili su ti kablovi neki posebni ili je mozda protokol za prenos clock signala neki posebno dobar ... ne znam ... Imam utisak (ali ne i dokaze ) da bi clock sistem trebao da bude na istom boardu na kom se nalaze i DAC chipovi i to sto je moguce blizi njima.

Danas moderni DACovi imaju po pravilu relativno nizak jitter i on se krece u domenu oko stotinak ps. Naim DAC ima oko 150 ps, recimo ... I mislim da je dobro sto je tako. Slusajuci vec pomenuti NAD M5 u jednom dobrom sistemu, mogu samo da kazem da je to jako interesantno sviralo. Zato je Kuja verovatno u pravu kada kaze - ne kupovati na osnovu parametara i cifara nego na osnovu onoga sto se na kraju cuje ...

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 25 Aug 2012, 13:45

Deki nije najtacnije da SPDIF ne predstavlja nikakav sinhronizacioni sistem
da je tako uopste ne bi radilo
receiver u master modu operacije kako se koristi u 99.9% kod svih prijema spdifa
derivira master clock i druge clockove nize F od MCK: SYSCLK i WordClock
iz spdif signala.
ALI recimo na primeru Crystalovih receivera, mogu se koristiti i u slave modu sa eksternim master clockom
koji se moze povezati i na izvor spdifa i na dalje na konverter ako zahteva MCK, pa je onda u sinhronizaciji...
.
Ali i dalje je primarnija tacka, po mojim iskustvima, mesto posle daca, nacin IV konverzije, napajanja itd.
.
Nije od vitalne vaznosti nikakv podatak o jitteru
posto a to tvrdim i moze se ustanoviti i laickim pogledom na uredjaj
ne postoji prost signal integrity corekcija izmedju kola na plocama uredjaja i nisu uradjeni nivoi atenuacije po propisanim podacima proizvodjaca...
Nema potrebe da DAC prima 5V amplitudu sigmnala, bez obzira sto to moze podneti, ako logicku 1 vidi vec na 2.4V?
itd itd

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Aug 2012, 14:54

RIVIERA wrote:Deki nije najtacnije da SPDIF ne predstavlja nikakav sinhronizacioni sistem
da je tako uopste ne bi radilo
receiver u master modu operacije kako se koristi u 99.9% kod svih prijema spdifa
derivira master clock i druge clockove nize F od MCK: SYSCLK i WordClock
iz spdif signala.
ALI recimo na primeru Crystalovih receivera, mogu se koristiti i u slave modu sa eksternim master clockom
koji se moze povezati i na izvor spdifa i na dalje na konverter ako zahteva MCK, pa je onda u sinhronizaciji...
.
Ali i dalje je primarnija tacka, po mojim iskustvima, mesto posle daca, nacin IV konverzije, napajanja itd.
.
Nije od vitalne vaznosti nikakv podatak o jitteru
posto a to tvrdim i moze se ustanoviti i laickim pogledom na uredjaj
ne postoji prost signal integrity corekcija izmedju kola na plocama uredjaja i nisu uradjeni nivoi atenuacije po propisanim podacima proizvodjaca...
Nema potrebe da DAC prima 5V amplitudu sigmnala, bez obzira sto to moze podneti, ako logicku 1 vidi vec na 2.4V?
itd itd
Hvala na korekciji ...

uzgred dotakao si mozda i najvazniju stvar kod DACova: izlazni analogni stepen. :D

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 25 Aug 2012, 23:04

Kad vec govorimo o spoljasnjim "clokcovima" (davacima takta? ) koji su za mene nepoznanica, da li neko moze da
prokomentarise ovaj koji je razumne cene

Terra Firma Lite
http://www.vacuumstate.com/fileupload/N ... 2009_1.pdf

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Aug 2012, 09:02

PrekoBare wrote:Kad vec govorimo o spoljasnjim "clokcovima" (davacima takta? ) koji su za mene nepoznanica, da li neko moze da
prokomentarise ovaj koji je razumne cene

Terra Firma Lite
http://www.vacuumstate.com/fileupload/N ... 2009_1.pdf
Ovo ne izgleda lose. Napajanje je izgleda cestito uradjeno (gomila manjih elektrolita vezanih u paralelu pa se na taj nacin smanjuje izlazna impedansa samog napajanja) dok se kao oscilator koristi Tent Audio (oni su jako dugo u business-u). Navode i da su se posebno bavili transferom ovog signala kroz coax kabl.

Medjutim ono sto meni nije kristalno jasno jeste kako misle da dovedu eksterni clock u uredjaj koji verovatno vec ima svoj clock. Ogromna vecina transporta ili cd playera nema ugradjen konektor za eksterni clock. Oni samo pominju ugradnju BNC konektora na zadnjoj strani uredjaja ali ono sto mora da se uradi jeste i intervencija na samoj PCB uredjaja kako bi se otkacio postojeci i povezao ovaj eksterni clock. Nije ni to nesto sto je strasno tesko ali zahteva upotrebu lemilice - nije da se bas tek tako zakaci za nekakav konektor.

Ako razmisljas o eksternom clocku, ja bih pre otisao na Tent Audio stranicu i od njih kupio i clock sistem i napajanje za njega, direktno od Tent Audio. Taj lik zna sta radi i uziva dobar ugled. To su dve plocice koje se onda ugrade u sam uredjaj (ako ima mesta). Inace, Guido Tent je napravio i svoj DAC, za koga kazu da nije los. Tu je pozvao u pomoc jos dvojicu starih vukova jos iz vremena Philips laboratorije i izgleda da su odradili dobar posao. Nisam ga slusao tako da samo mogu da prenesem par misljenja sa interneta ...

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 26 Aug 2012, 10:23

Zezali su Tent-a da je izostavljeno jedno T u reci jitter
he he
bez obzira na to njegovi oscilatori nisu losi
pokriva skoro sve ili sve f MCK
i ima dobru tokumentaciju koja vodi do uspesne primene.
nisu veliki pa se daju lako uklopiti u kutiju...
u odnosu na fabricke oscilatore u standardnim uredjajima
prave veliku razliku.
.
Deki, to je ono sto ti mozes sam da sklopis
i prikljucis na spdif receiver u (slave modu pogledaj cristalov PDF)
http://www.tentlabs.com/Components/cdup ... index.html
:oky

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 26 Aug 2012, 10:43

PrekoBare wrote: U vreme kad sam ja rastao i formirao se, na svetu je zivelo 4.5. milijardi ljudi, 3.6 milijarde budala i 900 miliona pametnih. Danas ima 7.25 milijardi, 5.8 milijardi budala i 1,4 milijarde pamentnih. Populacija pametnih se povecala za 500 miliona a budala za 2.2 milijarde.

gde si nasao ovu statistiku?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Aug 2012, 12:32

RIVIERA wrote:Zezali su Tent-a da je izostavljeno jedno T u reci jitter
he he
bez obzira na to njegovi oscilatori nisu losi
pokriva skoro sve ili sve f MCK
i ima dobru tokumentaciju koja vodi do uspesne primene.
nisu veliki pa se daju lako uklopiti u kutiju...
u odnosu na fabricke oscilatore u standardnim uredjajima
prave veliku razliku.
.
Deki, to je ono sto ti mozes sam da sklopis
i prikljucis na spdif receiver u (slave modu pogledaj cristalov PDF)
http://www.tentlabs.com/Components/cdup ... index.html
:oky
Znam to ... kazem ti da vrtim nesto po glavi ... pokusavam da smislim sta bi tu od svega imalo smisla.

Problem je u tome sto kada sam stavio na papir zahteve koje treba da ispunjava jedan solidan DAC za moj B sistem, ispostavilo se da su ljudi napravili vec to za 600 eura. Mene bi u DIY varijanti izaslo verovatno nesto vise. Ali ostaje zadovoljstvo, nesto se nauci, itd. I tu sada vagam sta mi je ciniti ...

Pri tome mislim na novi Shiit Audio Gungnir DAC:

http://schiit.com/cart/index.php?main_p ... ucts_id=11

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 27 Aug 2012, 13:28

a sta ako shiit svira kao shit?

Post Reply