HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je Router HiFi komponenta ?

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Da li je Router HiFi komponenta ?

Post by DejanM » 11 Sep 2012, 11:28

RIVIERA wrote:Sa MacDrive-om mozes i citati i pisati po OSX formatiranom disku
A sa NTFS partition ili tako nekako mozes sa mackom citati i pisati po win disku.
.
BTW
sada sam instalirao VLC remote i pripadajuci software
bukvalno 1min sve
radi odlicno
na telefonu se pojavi play lista, browsuje, ubacuje, bukvalno sve i to jednostavno
:mr :nic
Postoji jako puno aplikacija za Apple. Zastrasujuce puno, sto samo ukazuje da njihov koncept odlicno funkcionise. Nije ni cudo da su im akcije otisle u nebesa ...

Meni se cini da za svaki problem moze da se nadje vise resenja i to vise od jednog koje je dobro.

Sto se remote tice - ja mislim da cu ostati pri WLAN Logitech tastaturi koja ima ugradjen i TrackPad. To mi je nekako najlakse ... Inace Rowmote Pro malo drugacije funkcionise na iPadu i na iPhoneu. Na iPadu ga je moguce koristiti kao obicnu tastaturu + TrackPad.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Sep 2012, 16:48

Namestio sam konfiguraciju koja mi se cinila najboljom. Na Mac Mini sam povezao WD 2TB usb disk koji sam formatirao u Mac native format i na njega iskopirao svoju muzicku kolekciju. Kao DLNA server na MAC Mini sam instalirao Logitech Media Server koji tako obsluzuje i Emblu i moj SB Duet. Mac Mini je LAN kablom povezan za Apple Router (AirPort Extreme) a i Embla je takodje vezana LAN kablom za taj isti router. SB Duet se nalazi u drugoj prostoriji i on je vezan za isti router preko WLANa. I to radi jako dobro ... ja sam veoma zadovoljan.

Uporedio sam zvuk kada Embla svira istu pesmu sa USB diska koji je direktno vezan za Emblu i kada Embla preko LANa povlaci istu pesmu preko Mac Mini. Razlika u zvuku je minimalna ... mozda u nekoj nijansi ali u principu je beznacajna. Napominjem da je taj disk, koji je direktno vezan za Emblu, vezan AudioQuest Cobalt USB kablom dok je sam disk Kingston SSD od 320 GB. USB disk koji je vezan za Mac Mini je tradicionalan WD od 2 TB. dok je USB kabl Lenovo, koji se standardno isporucuje uz Lenovo USB diskove.

Inace Logitech Media Server pod MAC OS trci stabilno i radi jako dobro. Cak izgleda da ni Embla (pu pu pu) nema sa njim problema ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Sep 2012, 08:35

Jedno razmisljanje na temu Mac Mini ...

Ja sam ga instalirao u svoj HiFi sistem pre svega zbog toga sto sam zeleo da nadjem stabilan server za Emblu kada radi kao network player. Izuzetno je tih sto ga kvalifikuje za takvu upotrebu. Juce sam medjutim u jednom trenutku pozeleo da slusam internet radio i u iTunes sam nasao veliku ponudu internet radio stanica (stanica ima puno ali je izbor ne bas ono sto sam ocekivao). Ali zvuk je, cak i preko analognog audio izlaza Mac Mini-ja, odlican. Ja sam bio iznenadjen. Ova sprava ima i HDMI izlaz i podrzava 1080p. Ja imam Mac Mini sa dodatnom grafickom karticom i 256 MB odvojene memorije za tu grafiku i to radi sasvim ok. Moze da se dokupi poseban drive za CD i DVD - Apple nece da placa licencna prava za BR Sony-iju i zbog toga nema podrske za BR - i to je jedina mana koju nalazim Mac Mini-iju.

To dalje znaci da ovaj mali Mac moze da se koristi prakticno kao univerzalni player. Po ceni on je negde tu kao i Oppo 93, tako da nije bas bez konkurencije ali pored nedostatka u vezi BR ima sigurno prednost sto ima univerzalni browser pa moze da pristupi bilo kojoj internet stranici (doduse sada i drugi BR playeri ili univerzalni playeri dobijaju takav browser) a takodje sigurno ima jaci procesor nego sto se to obicno stavlja u univerzalne playere. Osim toga instaliranjem raznih codeca i programa moguce je uciniti da podrzava svaki format a i streaming je sigurno bolji nego kod bilo kog univerzalnog playera.

Mislim da je vredno razmisliti o Mac Mini-iju kao o univerzalnom audio/video izvoru.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 13 Sep 2012, 09:12

Pa naravno...
+
imas sve druge programe
i ustvari jedan dobar centralni racunari server koji radi sve
besuman je i ne greje se.
.
opticki SPDIF nije bas nesto
ali on se ionako unutra "pravi" od TTL spdifa
pa vrlo lako moze da se izvede jedam tankim kablom kroz kensington port koji ionako nicemu ne sluzi
a moze da se ugradi i neki mini HF jack na sasiju sa strane odmah kod kensington rupe
pa dobijas klasicni SPDIF izlaz koji kada se malo obradi postaje izvanredan izvor
isprobao sam na 2 primerka i odlicno je... :sign
nema cak ni potrebe koristiti koax nego obican tw-pr posto je jako mala udaljenost oko 2-3cm...
.
Neke verzije izlaznog dela koriste i jednu verziju chipa sa kog se moze izdvojiti i I2S bus
ali ne sve.
Unutra je barem je na starijim verzijama bio odlican DAC chip nijedan od poznatih ali veoma dobar
nisam siguran da je isti i na novim serijama.
DAC je dobar ali je u skucenom i losem okruzenju
(osnovna namena je ionako da pogoni slusalice)
.
Mozda neka nova verzija ima i thunderbolt port
onda je to prava stvar...
:oky

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Sep 2012, 09:26

RIVIERA wrote:Pa naravno...
+
imas sve druge programe
i ustvari jedan dobar centralni racunari server koji radi sve
besuman je i ne greje se.
.
opticki SPDIF nije bas nesto
ali on se ionako unutra "pravi" od TTL spdifa
pa vrlo lako moze da se izvede jedam tankim kablom kroz kensington port koji ionako nicemu ne sluzi
a moze da se ugradi i neki mini HF jack na sasiju sa strane odmah kod kensington rupe
pa dobijas klasicni SPDIF izlaz koji kada se malo obradi postaje izvanredan izvor
isprobao sam na 2 primerka i odlicno je... :sign
nema cak ni potrebe koristiti koax nego obican tw-pr posto je jako mala udaljenost oko 2-3cm...
.
Neke verzije izlaznog dela koriste i jednu verziju chipa sa kog se moze izdvojiti i I2S bus
ali ne sve.
Unutra je barem je na starijim verzijama bio odlican DAC chip nijedan od poznatih ali veoma dobar
nisam siguran da je isti i na novim serijama.
DAC je dobar ali je u skucenom i losem okruzenju
(osnovna namena je ionako da pogoni slusalice)
.
Mozda neka nova verzija ima i thunderbolt port
onda je to prava stvar...

Ovo je interesantno ... Svakako da ima prednosti ako bi se direktno digitalni signal povukao iz Mac Mini-ija prema eksternom DACu nego da to ide preko LANa. Mada i LAN opcija tako dobro radi da je tesko nesto prigovoriti ...

Ima Thunderbolt izlaz ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Sep 2012, 10:26

Jos jedna ideja interesantna narocito za one koji zive u inostranstvu ... Na MAC moze da se instalira Net TV Plus player i na taj nacin mogu da se gledaju svi domaci TV kanali preko interneta. Ne znam samo kakav je kvalitet signala ...

freeman
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by freeman » 13 Sep 2012, 15:49

Već neko vreme tražim strimer za svoj sistem, i za sada mi je najinteresantnije rešenje sb touch pre svega zbog kvaliteta zvuka (i cene :D ).
Jedina mana ovog rešenje je što "pušta" samo audio.

Dejane da li si probao da povežeš mac mini direktno na dac?
Interesuje me da li kvalitet zvuka u takvoj konfiguraciji može da se poredi sa skvizom kao izvorom.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 13 Sep 2012, 17:06

U principu wireles i lan nisu ni potrebni
u opciji sa minijem
zbog toga sto je on uvek negde blizu centralnog displeja koji je veci
i zauzima neko centralno mesto u prostoriji.
Tako da je mini tu negde...
A i audio sistem je uglavnom na istoj poziciji u nizim nivoima.
Mini je mali napajanje mu je izdvojeno. Pa nece oduzeti prostor audio sistemu.
.
Verzija sa thunderboltom je super. poto je to definitivno novi standard iza osx iza win
raskrsnice na FW400 FW800, USB, itd vec postoje nisu skupe a rade odlicno
LaCie ima jedan dobar model Thunder na FW800
jedino sto su thuderbolt kablovi malo skuplji posto u samim konektorima imaju drivere i receivere...
.
A vrlo brzo ce se pojaviti i direktni ulaz za Thunderbolt - I2S i Spdif out...
Tako da bi trebalo sacekati
.
Kombinacija sa minijem je super i eventualno 1 IPad i to je to
devojka za sve... :ovo
.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Sep 2012, 20:14

freeman wrote:Već neko vreme tražim strimer za svoj sistem, i za sada mi je najinteresantnije rešenje sb touch pre svega zbog kvaliteta zvuka (i cene :D ).
Jedina mana ovog rešenje je što "pušta" samo audio.

Dejane da li si probao da povežeš mac mini direktno na dac?
Interesuje me da li kvalitet zvuka u takvoj konfiguraciji može da se poredi sa skvizom kao izvorom.
Freeman,

Nisam jos probao kako Mac Mini svira preko optickog digitalnog izlaza zato sto nemam takav opticki kabl. Naime treba opticki kabl koji na jednoj strani ima Mini konektor, tako da to tek treba da kupim. Riviera ocigledno ima vise iskustva sa Mini-ijem kao digitalnim izvorom zvuka pa bi mozda on mogao da da neki komentar ...

Meni se medjutim cini (na osnovu onoga kako Mac svira na analognim izlazima) da je MAC mini dobar i kao digitalni izvor zvuka.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 14 Sep 2012, 12:39

Deki
ne mora da se koristi tos-link kabl koji ima sa jedne strane 3.5mm plasticnu bananicu a sa druge normalni toslink konektor
moze i adapter
google images - optical 3.5mm adapter
adaptera od skoro ima cak i u beogradu u prodavnicama...
(ja sam svoje svojevremeno porucivao sa amazona...)
ali ima i tih kablova za mini ako bas neko hoce bez toslink adaptera
da si blize pa da ti dam imam i adapter i taj appleov kabl.
.
Ali sam primetio da klasicni SPDIF koji se izvodi ispred elektricnog u opticki
mnogo bolje radi...
.
meni ta opcija jednostavnog hardwerskog dodatka nije dostupna posto koristim MacBookPro i jednostavno nemam gde da izvedem
mali jack za SPDIF. Ali sam na Minijim to uradio par puta za prijatelje i pokazalo se jako dobro.
posle SPDIFA iz minija ide na neku vrstu buffera i TTL to SPDIF nivoa (google for DSIX), tako da moze i dugacak kabl da vozi...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Sep 2012, 13:01

riviera,

AKo bih isao po digital out opciju treba mi neki player za MAC OS koji moze da svira Flac kao i ove Hi Res formate. Ne bih koristio iTunes za to (mislim da iTunes cak i ne podrzava FLAC). Da li imas neki player da preporucis ?

freeman
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by freeman » 14 Sep 2012, 13:36

@DejanM
Ja se zakleo da ništa od ove firme neće ući u moju kuću, kad oni napraviše savršen uređaj #-o

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Sep 2012, 14:57

freeman wrote:@DejanM
Ja se zakleo da ništa od ove firme neće ući u moju kuću, kad oni napraviše savršen uređaj #-o
Da su napravili samo jedan ... Routeri su im odlicni. iPad je sjajna sprava. Od skoro imam i iPhone - cak i to funkcionise odlicno.

MACovi su ranije bili vise egzotika koji su koristili ljudi odredjenih profesija ... Medjutim u zadnje vreme vidjam IT profesionalce kako koriste MACove. Moje kolege na poslu recimo, koji dobijaju od firme Lenovo notebooks za dzabe, kupuju sami MAC za svoje novce. Mislim da lagano Microsoft upada u problem ...

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 14 Sep 2012, 15:20

DejanM wrote:
freeman wrote:@DejanM
Da su napravili samo jedan ... Routeri su im odlicni. iPad je sjajna sprava. Od skoro imam i iPhone - cak i to funkcionise odlicno.

MACovi su ranije bili vise egzotika koji su koristili ljudi odredjenih profesija ... Medjutim u zadnje vreme vidjam IT profesionalce kako koriste MACove. Moje kolege na poslu recimo, koji dobijaju od firme Lenovo notebooks za dzabe, kupuju sami MAC za svoje novce. Mislim da lagano Microsoft upada u problem ...
Mislim da se zastupljenost od 92.4% u domenu desktop operativnih sistema teško može nazvati "problemom". :wink:

http://www.forbes.com/sites/adriankings ... ng-system/

A što se tiče pleyera za Mac, koristim Amarru i Audirvanu Plus, pri čemu mi je ovaj drugi mnogo brži i komforniji i podržava cue sheets, pa je uglavnom on aktivan. Zvuk je tu negde, možda su za nijansu prijatniji srednji kod Amarre, ali me ipak mrzi da čekam po nekoliko minuta da se učitaju FLAC fajlovi u memoriju, a na pamet mi ne pada da sve konvertujem u Apple lossless ili AIFF, splitujem FLAC image fajlove na pojedinačne pesme i koristim iTunes kao frontend, ipak ima i pametnijih načina da čovek utroši vreme...

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 15 Sep 2012, 07:58

@Dejan
Deki za FLAC mozes koristiti player koji ti je najudobniji
verovatno da i za flac postoje razlike u kvalitetu ali mislim da nisu presudne
Nikako nisam zadovoljan tim formatom a transformacije u WAV uopste ne pomazu
Medjutim dobra je tu stvar sto moze posluziti kao informacija posto dosta toga i flacu ima na netu
.
pretpostavljam da pitas za office sys?
:nic

Post Reply