HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je Router HiFi komponenta ?

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Da li je Router HiFi komponenta ?

Post by Kuja » 24 Sep 2012, 17:00

DejanM wrote:Spreman sam da podignem ponudu i na 3 piva za to ... :D

A kako Kuju da motivisemo ? Jedino ako tvoja zena opet spremi one kiflice sa sirom ... Ja bolje u zivotu nisam jeo ... :D
Nije meni problem da odneseno kod First-a napajanje. :)

Ja kod sebe mrzim da testiram uredjaje i to radim samo kada bas moram.

Kad pomislim da treba da do besvesti u krug vrtim po 1 minut iz 5 pesama, odmah mi padne mrak na oci. :)

U drustvu je mnogo lakse! :)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Sep 2012, 21:46

Probao sam opticki izlaz iz Mac Mini-ija ... Stavio sam mini toslink adapter (kupio ga za 1,25 eura) i u taj adapter bocnuo Kimber opticki kabl koji sam onda povezao sa optickim digitalnim ulazom u Emblu. Kao player sam koristio iTunes.

To svira odlicno.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Sep 2012, 23:00

Na Mac Mini sam instalirao AirServer:

http://www.airserverapp.com/en/Info/WhatsNew

Platio sam 14 USD i dobio prakticno funkcionalnost Apple TVa ... Ova aplikacija radi dobro i sada sam u stanju da direktno streamujem i sliku i ton sa recimo iPada na Mac, odnosno na moj HiFi sistem koji je povezan sa Macom.

Cemu to sluzi uopste ? Ja recimo ovu varijantu intenzivno koristim zadnjih dana za streaming internet radija. iTunes poseduje i internet radio ali mi se izbor stanica ne dobada previse. Navikao sam na internet radio stanice koje sam mogao da nadjem pomocu mog SqueezeBoxa. U osnovi svih SB internet radija se nalazi TuneIn engine. TuneIn ne moze da se spusti na Mac ali postoji kao App za iPad/iPhone. Tako da spustite TuneIn na iPad a onda preko AirServer streaminga posaljete stream na Mac, a ovaj posto je zakacen za HiFi jednostavno svira te internet stanice preko zakacenog HiFi sistema. Kvalitet zvuka je jako dobar.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Oct 2012, 21:18

NeatGuy wrote:
DejanM wrote:Da li je neko od vas, koji koristite MAC, vrsio posebno tuniranje za audio ?

Da li po vasem misljenju ima bilo kakvog smisla "tuniranje" compa ako na njemu trci DLNA server kao izvor zvuka ?
Audirvana Plus koju koristim kao plejer ima takozvani SysOptimizer, koji pre playbacka isključuje Spotlight, Time Machine i detekciju iDevices uređaja na USB portovima, pa ih ponovo uključi kad se playback završi. U Low Level audio opcijama uključeni su mi "Exclusive access mode", "Use max I/O buffer size" i "Integer mode". Opcija "Direct mode" iz nekog razloga ne radi, ali zato radi "Integer mode" zbog čega sam još uvek na Snow Leopardu. Lion i Mountain Lion više ne podržavaju "Integer mode" koji je značajno unapređenje u zvuku u odnosu na standardni Float mode. U Integer modu, jedina real time operacija koja se izvršava je streaming podataka iz RAM memorije, dok se sve ostale operacije kao što su učitavanje s diska, dekodiranje, i konverzija u DAC native format, obavljaju offline, odnosno pre početka playbacka. Inače, ukupna CPU potrošnja Audirvane i iTunes u "integrated" modu je u proseku 2,5% na Core 2 Duo 2.26GHz, plus oko 2% koliko troši VNC server koji koristim za remote desktop, i to je otprilike sav angažman procesora u toku playbacka. Ako se jednom nakanim da preuredim audio fajlove za iTunes, onda i VNC mogu da ukinem i koristim samo Apple Remote ili neki sličan softver.

Dejane, ako tvoj DLNA server samo radi streaming na Emblu i SB, ne verujem da gore pomenute optimizacije mogu da imaju bilo kakvog uticaja, jer se one odnose na varijantu gde se Mac koristi kao player.
Kupio sam i instalirao Audirvana Plus player na Mac Mini. Settings sam namestio otprilike ovako kako je NeatGuy predlozio. Napominjem da imam instaliran OS X Mountain Lion i da je zbog toga integer mode van igre ...

Prvo sam u settings namestio da player nema nikakav upsampling. Medjutim na eksternom DACu sam primetio da je signal koji ulazi u DAC 24/96. Onda sam proverio u Audio Midi app i tamo video da je Mac namesten da vrsi upsampling. I bez obzira sto Audirvana nema takav set-up, Mac na izlazu vrsi konverziju ... Nadao sam se da ce Audirvana Plus da preuzme kontrolu nad ovim OS driverom medjutim to nije slucaj - to je verovatno poenta ove "integer" price. Zvuk se medjutim popravio kada sam rekao Audirvana Plus da vrsi upsampling takodje na 24/96, sto je max moguca vrednost kod Mac Mini. Ideja (i nada) je da Midi audio driver OS X nece raditi nista ako dobije vec upsamplovan signal od strane playera. Za upsampling naravno koristim iZothope opciju.

To svira jako dobro. Steta sto ne podrzava 24/192 (Mac a ne player) ali je kvalitet zvuka na zavidnom nivou. Narucio sam opticki digitalni kabl Wireworld Supernova 6 Glass, koji na jednoj strani ima obican Toslink a na drugoj Mini Toslink. To ce mi omoguciti vezivanje za DAC bez ikakvog adaptera, sto bi trebalo zvuk u nekoj nijansi da popravi. Inace ovaj "stakleni" opticki kabl spada medju najbolje koji mogu da se nadju na trzistu.

Ostaje jos da se malo poigram parametrima za upsampling - u manualu se moze procitati par sugestija. Onda cu to sve zajedno uporediti sa zvukom koji se dobija kada se stream povlaci sa Mac-a preko DLNA servera ...

U svakom slucaju hvala NeatGuy na sugestiji za ovaj player. Deluje mi kao vrlo dobra opcija za one koji hoce da koriste Mac opticki izlaz kao izvor ...

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 04 Oct 2012, 22:20

Integer mod zaobilazi Mac audio koliko god je moguće, a Direct opcija još jedan mali procenat više, ali kao što pomenuh ranije, kod mene ne radi iz ko zna kog razloga. Evo kako izgleda put signala Float vs Integer mode:
Float_vs_integer.jpg
Float_vs_integer.jpg (99.65 KiB) Viewed 1922 times
Float_vs_integer.jpg
Float_vs_integer.jpg (99.65 KiB) Viewed 1922 times
Inače, pokrenuo sam nabavku novog "ultimate" DAC-a, ali o tom potom, kad stigne, biće više detalja. :nic

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Oct 2012, 18:09

Sta znace ovi paraleni stream 1 ? Je li se to file cita paralelno pa se onda procitano ponovo sastavlja ?

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 05 Oct 2012, 20:02

DejanM wrote:Sta znace ovi paraleni stream 1 ? Je li se to file cita paralelno pa se onda procitano ponovo sastavlja ?
Imaš PP.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Oct 2012, 17:20

Stigao danas Wireworld Supernova 6 Glass opticki digitalni kabl koji na jednoj strani ima mini a na drugoj normalni TOSLINK. Dugacak je 1 m. Zakacio ga, ukljucio Audiorvanu Plus na Mac Mini i onda poredio iste pesme kada se one streamuju preko DLNA servera i sa optickog izlaza sa istog Mac Mini. Kao DLNA server koristim PS 3 Media Server. Lan kablovi su Monster duzine od 2 m a router je Apple Extreme.

Eksterni DAC je Bladelius Embla sa ukljucenim upsamplingom na 24/192. Audirvana Plus takodje vrsi upsampling na 24/96.

Razlike nisu dan-noc ali se lako uocavaju. Prednost ima Mac Mini opticki izlaz. Cela zvucna slika je nesto energicnije predstavljena, sa jasnijim konturama izmedju instrumenata, nesto sirom zvucnom slikom, i sa nesto vise energije u visem podrucju sto stvara utisak nesto detaljnije zvucne slike.

Bio sam ubedjen da ce biti obrnuto ali ...

Audirvana Plus je izgleda odlicno parce software-a (jos jednom hvala NeatGuy na ovoj preporuci) ali obratite paznju i na ovaj Wireworld stakleni opticki kabl. Nije jeftin ali izgleda da radi dobro posao ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 11 Oct 2012, 17:25

DejanM wrote:ali obratite paznju i na ovaj Wireworld stakleni opticki kabl. Nije jeftin ali izgleda da radi dobro posao ...
Ako smem da predlozim, ko vec kupuje glass toslink neka uzme 2m duzinu. Onako, od uroka, da se bolje oseca. Da ne ulazimo u tehnicke detalje.

Pre kupovine procesljajte cene jer Supernova ne mora da bude mnogo skup.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Oct 2012, 17:58

PrekoBare wrote:
DejanM wrote:ali obratite paznju i na ovaj Wireworld stakleni opticki kabl. Nije jeftin ali izgleda da radi dobro posao ...
Ako smem da predlozim, ko vec kupuje glass toslink neka uzme 2m duzinu. Onako, od uroka, da se bolje oseca. Da ne ulazimo u tehnicke detalje.

Pre kupovine procesljajte cene jer Supernova ne mora da bude mnogo skup.
Gde ima jeftino da se uzme Supernova 6 da kupim jos neki primerak ?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 11 Oct 2012, 18:45

DejanM wrote:Gde ima jeftino da se uzme Supernova 6 da kupim jos neki primerak ?
Evo ovde...
http://www.futureshop.co.uk/index.php?c ... sort_order

... a ti sad proceni da li ti odgovara ili ima negde povoljnije.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Oct 2012, 18:51

first wrote:
DejanM wrote:Gde ima jeftino da se uzme Supernova 6 da kupim jos neki primerak ?
Evo ovde...
http://www.futureshop.co.uk/index.php?c ... sort_order

... a ti sad proceni da li ti odgovara ili ima negde povoljnije.
To je ta cena ... Na to ide desetak eura jos za transport ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Oct 2012, 08:39

A sada malo perverzija ... :D

Postoji dosta aplikacija za iPad pomocu kojih mozete da streamujete muziku sa bilo kog DLNA servera u mrezi na bilo koji DLNA client (renderer) u istoj mrezi. Vecina tih programa je besplatna ili kosta svega nekoliko eura. Za ovaj test ja sam koristio PS Audio eLytic. Pomocu tog programa sam poceo da streamujem muziku preko DLNA servera koji je instaliran na mom Mac Mini-iju. Na Mac Mini sam instalirao Air Server sto mi omogucava da sa svih Apple uredjaja preusmeravam stream na taj Air Server.

Onda sam to i uradio: na iPadu sam preusmerio stream prema Mac Mini-iju. Sada tok muzickog streama izgleda ovako: DLNA server cita muzicke files sa USB diska zakacenog za Mac Mini. Taj stream DLNA server konvertuje i usmerava na Air Server, koji trci na istoj masini. Air Server salje stream OS X audio driveru (namesten na 24/96) koji onda stream salje kroz opticki izlaz ka eksternom DACu.

Na taj nacin se postizu sledece stvari:

- Ne treba vam App za uredjaj koji imate. Te Apps obicno ne kostaju nista ali u slucaju Bladelius Emble ona kosta 150 eura.
- Ne treba vam player na samom racunaru. Ja koristim Audirvana Plus i ona kosta nekih 40-tak eura sto nije mnogo. Ali DLNA server koji ja koristim (PS3 Media Server) ne kosta nista.
- Mozete da cujete kako radi Mac Mini audio driver na optickom izlazu i da ga uporedite sa onim sta npr. Audirvana Plus radi, kada ga stavi pod kontrolu.

Test koji sam izvrsio je vrlo jednostavan: prvo sam slusao pesmu sa stream preusmeravanjem a drugi put sam istu pesmu pustio preko Audirvana Plus. Zvuk je nesto bolji kada se koristi Audirvana Plus, sto je i bilo za ocekivati. Ono sto je mozda iznenadjujuce jeste da ta razlika bas i nije velika. To dovodi do par zakljucaka:

- Audio driver pod MAC OS je dobro implementiran i to parce software-a radi jako dobro i bez ikakve specijalne podrske
- Sam Mac OS je ocigledno odlicno implementiran jer preusmeravanje streama ne dovodi do nekih znacajnijih "gubitaka".
- Dobija se na ovaj nacin mnogo komforniji user interface jer Apps za DLNA servere nude mnogo komfornije koriscenje nego recimo Audirvana Plus.

I pored toga, ja cu ostati pri koriscenju Audirvane Plus zbog jedne za nijansu bolje reprodukcije. Ali je interesantno sta sve Mac Mini moze i kako je dobre koncepte Apple implementirao ...

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 25 Nov 2012, 20:44

Evo i ja kupih Mac Mini, doduse za potrebe foto studija koje nemaju veze sa slusanjem muzike.

Ipak, resio sam da mu dam sansu i u kucnom sistemu i vrlo sam se prijatno iznenadio! :)

Zvuk je sa krsh mini toslink adapterom i nekim no-name optickim kablom od 1000din iznenadjuce dobar,
nesto losiji od SB Toucha (oba su zakaceni na Naim DAC), ali taj toslink kabl je stvarno nikakav.

Zato je na probi i HifaceTwo USB to SPDIF interfejs.

Zvuk Audirvane Plus mi je bolji od izvikane i skupe Amarre.
Nekako je transparentniji, cistiji i sveziji, dok Amarra kao da pegla i muti zvuk i malkice unosi neke (necijem) uhu ugodne "audiofilske" koloracije.

Kod mene, i ako imam Mountain Lion 10.8.1, i direct i integer modovi rade u Audirvani !!!

To jest nadam se da integer radi, posto nije zasivljen i mogu da ga cekiram u preferences-ima.

Mozda radi zato sto je moj Mini poslednji model (late 2012)?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Nov 2012, 22:17

Mac Mini je ozbiljan izvor zvuka. U kombinaciji sa Audirvanom to radi zbilja dobro. USB izlaz ima prednost zato sto podrzava 24/192 i ako se ima odgovarajuci DAC, onda to moze da bude prava stvar. Opticki podrzava samo 24/96 ali i pored toga to radi jako dobro.

Post Reply